Pochodzenie: Azja (Półwysep Malajski, Sumatra, Borneo)
Środowisko: W naturze zamieszkuje małe, ubogie w sole mineralne wody na terenach leśnych i torfowiskach. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i kryjówkami, a oświetlenie rozproszone (za pomocą roślin pływających). Należy zapewnić łagodną filtrację, a powietrze nad zbiornikiem koniecznie musi zostać ogrzane.
Rodzina: guramiowate
Wielkość: 4-6 cm długości
Zachowanie: Ryba spokojna, zalecane jest trzymanie jej w parach lub grupie kilku sztuk. Nadaje się do akwarium wielogatunkowego razem z innymi, małymi i spokojnymi gatunkami karpiowatymi.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 60 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 23-30 st.C
Parametry wody:
- pH: 4.0-7.0
- Twardość: 2-10 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek bardzo wrażliwy na parametry wody (azotyny, wahania składu chemicznego), pasożyty, bakterie, choroby. Są wskaźnikiem jakości wody - reagują o wiele wcześniej na skażenie niż inne gatunki ryb. Dlatego też woda musi być regularnie podmieniana (ok. 10-15%).
Pokarm: Żywy, mrożony (np. artemia, dafnia, larwy).
Cechy
- Ciało wysokie, bocznie spłaszczone, w kolorze czekoladowo-brązowym, z jasnymi pasami w poprzek tułowia.
- Samiec ma płetwy grzbietową i odbytową obrzeżone na opalizujący, żółty kolor. Szczęka dolna jest prosta a głowa bardziej spiczasta. Szczęka dolna samic jest bardziej zaokrąglona (przystosowanie do wylęgu jaj w pysku).
- Gatunek wyposażony w tzw. narząd labiryntowy, umożliwiający oddychanie powietrzem atmosferycznym.
- Ryba dla specjalisty – jest to najtrudniejszy do hodowli gatunek labiryntowy. Podatny na infekcje bakteryjne i pasożyty skóry, dlatego też zasadnicze znaczenie mają parametry wody.
Rozród
Jest to ryba należąca do gatunków jajorodnych, trudna do rozmnożenia. W przeciwieństwie do innych ryb labiryntowych nie tworzy pienistego gniazda przy powierzchni wody. Samice inkubują ikrę w pysku. Można rozmnażać je w grupie lub w parach. Zaloty rozpoczyna samiec. Tarło trwa zazwyczaj kilka godzin. Następnie jaja zostają złożone na dnie zbiornika, z którego samica zbiera je do swojego pyska gdzie dojrzewają. Ikra inkubowana jest ok. 7-20 dni, po czym uwalniane jest ok. 10-40 w pełni rozwiniętych, młodych ryb. Po tym czasie rodziców odławiamy, a narybek przenosimy do osobnego zbiornika z takimi samymi parametrami. Młode ryby karmimy artemią. Wodę w zbiorniku należy podmieniać codziennie, ok. 10%.
Zobacz w sklepie

Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum