Środowisko: W naturze zamieszkuje jeziora przybrzeżne - będące zatokami, które zostały odcięte od otwartego morza przez mierzeje. Akwarium powinno być miejscowo gęsto porośnięte roślinami, z pozostawioną dużą ilością wolnej przestrzeni do swobodnego pływania. Warto jest wybrać ciemne podłoże i niezbyt intensywne oświetlenie, rozproszone za pomocą roślin pływających. Niezbędna będzie również pokrywa, gdyż ryby tego gatunku mają tendencję do wyskakiwania ze zbiornika.
Rodzina: piękniczkowate
Wielkość: 2-4 cm długości
Zachowanie: Jest to gatunek o spokojnym usposobieniu, aktywny i stadny (zalecane jest trzymanie min 6-8 osobników, z przewagą samic). Nadaje się do zbiorników towarzyskich, wraz z innymi, niedużymi i spokojnymi gatunkami.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 30 l; min. długość: 40 cm)
Temperatura wody: 22-30 st.C
Parametry wody:
pH: 6.0-8.0
Twardość: 15-30 dGH
Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek jest bardzo wrażliwy na obecność związków azotów i siarki w akwarium. Zalecana jest skuteczna filtracja i regularne podmiany wody.
Pokarm: Gatunek wszystkożerny. Można podawać mu mieszankę pokarmów suchych, uzupełnionych pokarmami żywymi, mrożonymi i roślinnymi. W akwarium lubi zjadać glony, zaleca się więc podawać spirulinę.
Cechy
Ciało samca charakteryzuje się srebrzysto-oliwkowym kolorem z wyróżniającymi się pomarańczowymi i czarnymi plamami. Ubarwienie samicy jest mniej efektowne – srebrzysto-oliwkowe/żółtawe, z przezroczystymi płetwami.
Samiec posiada gonopodium, samica jest bardziej okrągła w dolnych partiach ciała.
Gatunek polecany jest początkującym akwarystom.
Rozród
Gatunek jajożyworodny, rozmnażający się samoistnie (bez większej ingerencji z zewnątrz) w akwarium towarzyskim. Aby jednak zwiększyć żywotność narybku, ryby powinniśmy rozmnażać w osobnym zbiorniku –należy zapewnić gęstą obsadę roślin lub możemy przenieść ciężarną samicę do osobnego akwarium. Samce są bardzo natarczywi w zalotach wobec samic, wyświetlają swoje najlepsze kolory (udowodniono, że samice wybierają samców, którzy mają najwięcej pomarańczowego pigmentu). Zapłodnienie jest wewnętrzne (gonopodium), a zarodki pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki (odżywiają się zapasem z woreczka żółtkowego). Ciąża samicy trwa około 24 dni. Po tym okresie rodzi ona w pełni samodzielny narybek – około 8-15 sztuk.
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum