Środowisko: W naturze zamieszkuje jezioro Inle we wschodnim Myanmar i jego przybrzeżne obszary. Jest to miejsce gęsto porośnięte roślinnością, z płytką, krystalicznie czystą wodą. Akwarium powinno być bogate w drobnolistną roślinność, z niezbyt intensywnym oświetleniem i ciemnym podłożem. Warto również wyposażyć je w suche liście i korzenie.
Rodzina: karpiowate
Wielkość: 2 cm długości
Zachowanie: Ryba o łagodnym usposobieniu, stadna (zalecane jest trzymanie min. 8-10 osobników). Samce wykazują zachowania terytorialne, mogą skubać sobie wzajemnie płetwy.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 30 l; min. długość: 30 cm)
Temperatura wody: 20-24 st.C
Parametry wody:
pH: 7.0-8.0
Twardość: 12-20 dGH
Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek bardzo wrażliwy na nagłe zmiany parametrów wody i wysokie stężenie azotanów. Zbiornik musi być zaopatrzony w wydajny filtr, o łagodnym przepływie. Woda powinna być regularnie wymieniana (ok. 10%).
Ciało miedzianego koloru. Posiada charakterystyczne, niebieskie, pionowe pasy.
Samice są nieco większe, a ich płetwy są przezroczyste. Płetwy samców są natomiast intensywnie zabarwione na czerwono-pomarańczowo.
Rozród
Gatunek należący do ryb jajorodnych. Akwarium tarliskowe powinno być zacienione, na dnie należy umieścić siatkę, by jaja mogły znaleźć się poza zasięgiem dorosłych osobników. Warto jest wyposażyć zbiornik w dużą ilość drobnolistnych roślin, mech lub mop akwarystyczny. Parę osobników najpierw obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami, a potem przenosimy je do przygotowanego akwarium. Tarło odbywa się następnego dnia rano. Z kolei wylęg następuje po ok. 72 godzinach od pojawienia się jajeczek. Młode zaczynają pływać po następnych 3-4 dniach. Na początku karmimy je mikro pokarmami lub planktonem, potem wprowadzamy drobne
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum