Lista alfabetycznaKirysek adolfa - Corydoras adolfoi

Charakterystyka

Pochodzenie: Ameryka Południowa (Brazylia)
 
Środowisko: W naturze zamieszkuje czarne wody dorzeczy, o piaszczystym podłożu, z dużą ilością materii organicznej. Akwarium powinno być w miarę zacienione, najlepiej z piaszczystym podłożem i dużą ilością korzeni. Warto wzbogacić je również o liście, które pomogą stworzyć środowisko zbliżone do naturalnego.
 
Rodzina: kiryskowate
 
Wielkość: 5-6 cm
 
Zachowanie: Ryba o spokojnym, towarzyskim usposobieniu. Najlepiej czuje się w stadzie złożonym z ok. 4-6 osobników tego samego gatunku, z przewagą samic. Nadaje się do akwarium towarzyskiego, w połączeniu z rybami nieagresywnymi i małymi. 
 
Wielkość akwarium: Wymaga dużego, niekoniecznie głębokiego zbiornika. Dla małej grupy wymagana jest minimalna powierzchnia dna 80 x 40 cm (> 100 l ).
 
Temperatura wody: 21-26 st.C
 
Parametry wody: 
  • pH: 6.5-7.0
  • Twardość: do 6 dGH
  • Wymagania odnośnie przygotowania wody: Woda powinna być miękka i kwaśna, mimo że gatunek ten potrafi także stopniowo przystosować się do życia w twardszej wodzie. Należy również zastosować łagodną filtrację przez torf. Kirysek Adolfa jest bardzo wrażliwy na jakość wody i nie powinien być wpuszczany do niedojrzałego zbiornika.
Pokarm: Suchy (tabletki, granulaty), żywy, mrożony (np. larwy owadów, grubszy plankton).

Cechy

  • Ciało o budowie typowej dla ryb z rodziny kiryskowatych, o jasnym kremowo-srebrzystym ubarwieniu z dwiema czarnymi pręgami (jedna biegnie na głowie poprzez oczy, a druga wzdłuż tylnej części grzbietu). Między nimi widoczna jest duża pomarańczowa plama. 
  • Płeć jest trudna do odróżnienia. Samice są okrąglejsze i zazwyczaj trochę większe od samców.
  • Przebywa głównie w dennej części zbiornika, od czasu do czasu podpływa do powierzchni wody, ponieważ oddycha również powietrzem atmosferycznym przez jelito.

Rozród

Aby stymulować rozmnażanie konieczne jest zmiękczenie wody oraz gwałtowne obniżenie jej poziomu, połączone z wysokobiałkowa dietą. Tarło odbywa się w grupie. Ryby pływają nerwowo w górę i w dół wzdłuż szyb po czym samice składają około 30 jaj. Ikra po zapłodnieniu jest przyklejana do roślin lub do szyb w miejscach gdzie jest wyczuwalny prąd wody.

Po zauważeniu ikry trzeba odłowić albo ją, albo tarlaki, ponieważ rodzice mają tendencję do zjadania jaj. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Młode można karmić artemią bądź rozrobionymi rurecznikami. Narybek jest bardzo wrażliwy na zmiany fizyko-chemiczne wody, nawet niewielka zmiana parametrów może uśmiercić maluchy.

Zobacz w sklepie 

Kirysek adolfa - Corydoras adolfoi

Kirysek adolfa - Corydoras adolfoi

Kirysek adolfa - Corydoras adolfoiKomentarze do materiału na forum dyskusyjnym


Pokaż komentarze (1)    Przejdź do wątku na forum


Przeczytaj także

Zmienniak plamisty (Platka) - Xiphophorus maculatus
Zmienniak plamisty (Platka) - Xiphophorus maculatus
Pochodzenie: Ameryka Środkowa (Meksyk, Belize, Honduras, Gwatemala, Nikaragua). Środowisko: W naturze gatunek ten zamieszkuje wody peryferyjne,...
Miedzik obrzeżony - Hasemania nana
Miedzik obrzeżony - Hasemania nana
Pochodzenie: Ameryka Południowa (wschodnia część Brazylii, dorzecze rzeki Sao Francisco). Środowisko: Zamieszkuje strumienie, dopływy rzek o...
Mieczyk czarny - Xiphophorus hellerii BLACK
Mieczyk czarny - Xiphophorus hellerii BLACK
Pochodzenie: Ameryka Środkowa (Meksyk, Gwatemala, Honduras). Środowisko: W naturze zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie. Akwarium powinno by...
Molinezja żaglopłetwa - Poecilia velifera
Molinezja żaglopłetwa - Poecilia velifera
Pochodzenie: Ameryka Środkowa (południowo-wschodni Meksyk - półwysep Jukatan). Środowisko: Żyje w wodach strefy przybrzeżnej, jak równie...
Kardynałek złoty - Tanichthys albonubes GOLD
Kardynałek złoty - Tanichthys albonubes GOLD
Pochodzenie: Azja (Chiny, Wietnam). Środowisko: W naturze bytuje w górskich rzekach i strumieniach, porośniętych gęstą roślinnością. W...
Mieczyk berlin - Xiphophorus hellerii BERLIN
Mieczyk berlin - Xiphophorus hellerii BERLIN
Pochodzenie: Ameryka Środkowa (Meksyk, Gwatemala, Honduras). Środowisko: W naturze zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie. Akwarium powinno by...

Sklep akwarystyczny

Ładowanie...Miniaturki

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Facebook Login
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.