Charakterystyka
Pochodzenie: Afryka (Zair)
Środowisko: W naturze zamieszkuje jeziora, mokradła, rzeki i strumienie w dorzeczu rzeki Kongo. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, zapewniając w ten sposób liczne kryjówki (można do tego celu użyć także sztucznych dekoracji czy korzeni). Zbiornik należy przykrywać, z uwagi na możliwość wyskakiwania ryb oraz ryzyko zachorowania na wiele chorób. Zalecany jest wybór ciemnego podłoża i niezbyt intensywnego oświetlenia.
Rodzina: błędnikowate
Wielkość: 15-20 cm długości
Zachowanie: Ryba płochliwa, za dnia ukrywa się między roślinami. Aktywna wieczorami i nocą. Najlepiej czuje się w akwarium jednogatunkowym, gdyż płoszy ją obecność większych ryb a mniejsze traktuje jak pożywienie. Zalecane jest utrzymywanie jej w większej grupie osobników tego samego gatunku.
Wielkość akwarium: bardzo duże (min. pojemność: 200 l; min. długość: 150 cm)
Temperatura wody: 23-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.5
- Twardość: 5-15 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Należy zapewnić dobrą filtrację o niezbyt silnym przepływie wody.
Pokarm: Mrożony lub żywy pochodzenia zwierzęcego (artemia, kawałki dżdżownicy, dafnia, ochotka). Rzadko i niechętnie przyjmuje pokarmy suche.
Cechy
- Ciało bocznie spłaszczone, lekko okrągłe. Posiada długi i ostro zakończony pysk oraz duże oczy.
- Ubarwienie ciała od ceglastoczerwonego po złotawo-żółte, z licznymi brązowymi, nieregularnymi plamami.
- Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce mają więcej kolców na płetwie grzbietowej i są intensywniej wybarwione.
- Płetwa grzbietowa posiada kolce, biegnące od głowy aż po ogon.
- Jest to ryba labiryntowa - potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym. Dzięki temu mogą przeżyć w wodzie ubogiej w tlen.
- Potoczna nazwa gatunkowa “leaf fish” jest związana z wyglądem polującego buszowca, przypominającym unoszący się na wodzie liść.
Rozród
Rzadko dochodzi do rozmnożenia tego gatunku w akwarium. Aby podjąć próbę, należy mieć naturalnie dobraną parę i przenieść ją do akwarium tarliskowego z dużą ilością roślin pływających. Stymulacja ryb do tarła polega na podniesieniu temperatury wody do 27-29 st.C oraz obniżenia jej poziomu.Tarło odbywa się wśród roślin. Samiec buduje gniazdo z piany, w którym samica składa do kilku tysięcy jaj.
Po 48h wylęgają się z nich larwy, które zaczynają samodzielnie poszukiwać pokarmu. W większości przypadków rodzice nie wykazują zainteresowania potomstwem. Narybek należy karmić larwami solowca oraz żółtkiem jajka. Zbiornik tarliskowy powinien być przykryty, ponieważ młode są szczególnie podatne na przeziębienie labiryntu.
Zobacz w sklepie
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum