Charakterystyka
Pochodzenie: Azja
Środowisko: W naturze zamieszkuje wody przejrzyste, ubogie w roślinność, płynącą przez skały wapienne. Podłoże zazwyczaj jest muliste, żwirowe lub piaszczysto-muliste. Akwarium powinno być zaciemnione (np. przez pływające rośliny), uzupełnione dekoracjami z korzeni lub drewna. Zalecany jest wybór ciemnego podłoża.
Rodzina: karpiowate
Wielkość: 4-4,5 cm długości
Zachowanie: Ryba o łagodnym usposobieniu, pływająca w dolnych i środkowych partiach wody. Zalecane jest trzymanie jej wraz z min. 5 osobnikami tego samego gatunku. Nie powinna być trzymana z weloniastymi lub wolno pływającymi rybami. Najlepszym wyborem będą gatunki karpiowate, przylgowate, bocjowate.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 72 l; min. długość: 80 cm)
Temperatura wody: 16-25 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.5-8.5
- Twardość: 5-20 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Filtracja nie musi być zbyt silna, choć ryby tego gatunku lepiej czują się w zbiornikach z dużym nurtem wodnym.
Pokarm: Suchy (płatki, granulki), żywy, mrożony (np. artemia, dafnia, ochotka) + dodatek spiruliny.
Cechy
- Ciało spłaszczone bocznie, w odcieniu jasnego beżu. Posiada dwie charakterystyczne czarne plamy (w części grzbietowej i blisko ogona).
- Samce posiadają charakterystyczny czerwony pasek, który ciągnie się wzdłuż całego ciała. Samica jest jednolicie ubarwiona.
Rozród
Ryby tego gatunku powinno się rozmnażać w osobnym zbiorniku tarliskowym. Akwarium takie musi być zaciemnione, z dnem przykrytym siatką, sztuczną trawą lub drobnolistymi roślinami (np. mchem). Wymagana jest lekko kwaśna lub obojętna woda, o temperaturze ok. 25-26 st.C. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy czy kamień napowietrzający.
Samce i samice przed przystąpieniem do rozmnażania należy oddzielić i obficie karmić, najlepiej żywymi lub mrożonymi pokarmami. Wybieramy najgrubszą samicę i samca – przenosimy ich wieczorem do przygotowanego zbiornika. Do tarła powinno dojść następnego ranka. Rodziców bezzwłocznie odławiamy (jedzą ikrę). Wylęg następuje w ciągu 24-48 godzin, a po kolejnych 24 godzinach larwy swobodnie pływają. Początkowo karmimy je mikropokarmami w proszku lub płynie, stopniowo przechodząc na mikronicienie i artemil.
Zobacz w sklepie -4a7c7d2df9c96333c39261e5d374aba5.jpg)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum