Jesteśmy po świeżych dostawach roślin z wysyłką w 24h     zobacz listę
     

Lista artykułów


Bucephalandra - roślina z Borneo


Wstęp

W wyglądzie trochę jak Anubiasy i trochę jak Cryptocoryny. Gdy po raz pierwszy je ujrzano zostały porównane do Cryptocoryny. Szczupłe, często oliwkowe liście bardzo ja przypominały. Ale pełzające kłącza i chwytne korzenie pasowały bardziej do Anubiasa. Bucephalandry, bo o nich mowa, to wspaniałe i jeszcze stosunkowo trudno dostępne rośliny, które podbijają serca akwarystów na całym świecie za sprawą swojego majestatycznego wyglądu.

Środowisko naturalne

Rodzaj roślin błotnych z rodziny Araceae, przystosowane do życia w rzekach z wartkim prądem wody. W botanice, rośliny są znane od 1858 roku. Nazwa rodzaju została nadana od imienia czarnego konia Aleksandra - Bucephalusa.

Wszystkie Bucephalandry są endemiczne co oznacza że występują tylko na ograniczonym obszarze i nigdzie indziej. Można je spotkać na największej wyspie Archipelagu Malajskiego czyli na wyspie Borneo. Wyspa ta należy do najsłabiej poznanych regionów świata. Od 1996 roku na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory. Do dnia dzisiejszego odnajdywane są również kolejne nowe odmiany Bucephalandr, które nie zostały jeszcze opisane w podręcznikach.

Bucephalandry widywane są w rzekach i strumieniach, a czasami na brzegach rzek. Borneo znajduje się w strefie klimatu równikowego a to oznacza że panuje tutaj jednakowy klimat przez cały rok ze średnimi rocznymi amplitudami temperatury przekraczającej 20 st. Pomimo niezmiennego klimatu na niektórych obszarach wyspy panują 2 sezony określane przez intensywność opadów.

Podczas sezonu deszczowego, kiedy podnosi się poziom rzek, Bucephalandry rosnące na brzegu są zanurzane pod wodę nawet na kilka miesięcy. Nie przeszkadza to im jednak dalej rosnąć gdyż łatwo przeobrażają się w wersje submersyjne. Zasadniczą różnicą wersji submersyjnych, w stosunku do emersyjnych rosnących na lądzie, jest bardziej delikatna struktura liści oraz intensywniejsze ubarwienie


Warunki uprawy

Bucephalandry mogą rosnąć na kawałkach drewna, korzeni czy kokosów, ale z moich kilkuletnich obserwacji wynika że system korzeniowy lepiej jest rozwijany na twardym podłożu jak łupki lawy czy kamieni. Korzenie przyczepiają się mocno nawet do śliskich kamieni. Czasami by odczepić roślinę wymagane jest użycie noża.

Istnieją dowody na to, że w czasie stresu związanego ze zmianami środowiskowymi (zmiana oświetlenia czy parametrów chemicznych wody) Bucephalandry mogą utracić swoje liście. Podobnie zresztą dzieje się u Cryptocoryn, dlatego też spotkałem się z określeniem "choroby Kryptokorynowej".

W moich akwariach dochodzi do utraty bądź rozpuszczania się liści w wyniku nagłych zmian w nawożeniu, czy też powstania plagi glonów. Proces ten jest jednak stopniowy i nie dochodzi do rozpuszczenia od razu całej rośliny, więc jest czas na szybką interwencję. Póki pęd jest twardy i zdrowy, póty roślina jest dalej żywa i nawet tracąc wszystkie liście jest w stanie się odrodzić. W takim wypadku najczęściej pomaga zaciemnienie i natlenianie akwarium, podczas którego rozpuszczanie liści ustępuje i można zająć się stabilizacja parametrów. Bucephalandry w ciemnościach potrafią dalej rosnąć i wypuszczać nowe liście, jednak ich barwa nie jest już tak intensywna.

Aby zapewnić dobre ubarwienie wymagane jest mocniejsze oświetlenie (od 0.5W/L) oraz dodatkowe nawożenie wody. Już minimalne ilości CO2 i nawozów powodują ciekawe wybarwienie się liści. W swoich akwariach stosuję nawożenie wg. metody Estimative Index, dzięki czemu barwa liści jest mocno podkreślona. Wymieniając się roślinami z akwarystami prowadzącymi akwaria typu Low-tech dowiedziałem się że liście wyrosłe w gorszych warunkach nie były już tak wybarwione.


Etapy wybarwiania się odmiany Brownie Brown:

Zielone liście wyrosły jeszcze z formy emersyjnej na lądzie. Natomiast nowe ciemne, już u mnie w akwarium:

Bucephalandra - roślina z Borneo


Z czasem liście zaczęły ciemnieć:


Bucephalandra - roślina z Borneo


By finalnie uzyskać ciemnogranatowy kolor:


Bucephalandra - roślina z Borneo


Fotka przedstawiająca wybarwienie się podwodnych liści odmiany Sayan-1 Black:

Bucephalandra - roślina z Borneo


Bucephalandry mogą być uprawiane również w paludariach, ale liście są zazwyczaj słabszego ubarwienia, oraz są sztywniejsze. Należy wtedy zapewnić dużą wilgotność powietrza gdyż w przeciwnym razie liście po prostu wyschną.

Parametry wody jakie tolerują Bucephalandry to pH z zakresu 5-8, szeroki zakres GK i KH, temp 22-28 st. Na początku mojej przygody z Bucephalandrami dowiedziałem sie że nie tolerują one temp. wyższych niż 28 st. gdyż mogło by to doprowadzić do rozpuszczania się liści. W praktyce okazało się to jednak nieprawdą i w okresie letnim przy temp. wody dochodzącej nawet do 32 st. nie zaobserwowałem żadnego negatywnego zjawiska.

Należy zwrócić uwagę, że ze względu na fakt, iż Bucephalandry należą do rheotypów (rośliny prądolubne) więc optymalne będzie zapewnienie im podobnych warunków w naszych zbiornikach. Szybki nurt wody można wytworzyć za pomocą wewnętrznego filtra lub ustawić wylot filtra tak aby poruszały liśćmi Bucephalandr. Liście są bardzo elastyczne przez co odporne na duży ruch wody.

Tempo wzrostu Bucephalandr jest zależne od odmiany. Niektóre odmiany po zapewnieniu optymalnych warunków potrafią wypuszczać 2 liście tygodniowo, inne zaś 1 liść na 2 tygodnie. Ogólnie mówi się że są to rośliny wolno rosnące. Należy dbać o to by cała roślina miała dostęp do światła, a częste przycinanie może być sposobem na szybszy rozwój całej rośliny.
Kwitnienie ich odbywa się głównie pod wodą. Trudno jest powiedzieć od czego jest uwarunkowane. W przypadku Anubiasów kwitnieniu często towarzyszą pogarszające się warunki środowiskowe i uznawane jest jako forma przetrwania rośliny. Jednak u mnie Bucephalandry, mając dostęp do bogatych składników odżywczych, potrafią kwitnąć na okrągło, nie rzadko wypuszczając po kilka kwiatostanów na raz w obrębie jednej rośliny matecznej (fot. poniżej).


Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo


Wolne tempo wzrostu może spowodować pojawienie się kropek zielenic na liściach, które mogą ograniczać dostęp do światła i dodatkowo spowalniać tempo wzrostu. Jednakże iż są to dość odporne rośliny to można temu zaradzić stosując 10-20 minutową kąpiel w roztworze kwasu cytrynowego (jedna łyżeczka kwasku na 1.5 szklanki wody). Roztwór taki jest zbyt słaby aby uszkodzić mocne liście Bucephalandr, ale jest wystarczający aby pozbyć się z nich glonów.
 

 

Nazewnictwo handlowe

Obecnie tylko trzy rodzaje odmian są opisane w podręcznikach: Bucephalandra Gigantea, Bucepholandra Magnifolia, Bucepholandra Motoleyana

W akwarystyce jednak spotykanych jest już blisko 200 wariacji nazw handlowych, spośród których wiele może stanowić nowe gatunki. Dlaczego jednak nie wszystkie?

Dlatego że w sprzedaży, rośliny te występują głównie pod nazwami handlowymi, utworzonymi zgodnie z nazwami regionów, rzek bądź stanów, w obrębie których zostały one zebrane (Kedagang, Kualakuayan, Tapah, Sabah, Kalimantan, Sintang). Nazwy tworzone są też wedle sposobu ubarwienia i kształtów liści (Brownie Brown, Red Gaia, Super Blue). Ciekawym przykładem nazewnictwa jest nadanie nazwy Brownie Ghost ("Karłowaty duszek") odmianie, która pojawiła się tylko raz w jednym miejscu po czym zanikła.


W kulturze akwarystycznej Bucephalandry pojawiły się dopiero w latach 2005-2006 i od razu stały się bardzo popularne wśród zagranicznej (głównie japońskiej) akwarystyce. Rośliny są bardzo drogie, ale z czasem staną się bardziej przystępne.

 

 

Ubarwienie i wygląd

Dużą zaletą Bucephalandr jest występowanie wielu odmian o bardzo ciekawych kształtach liści.

Można wymienić odmiany o kształcie liści podobnym do liści wiśni czy jabłoni. Liście mogą być owalne o równych obrzeżach, owalne o obrzeżach karbowanych, liście długie i proste, jak również długie i falowane, w kształcie migdału oraz o kształcie kropli wody.

Kolory łodyg Bucephalandry są głównie różowe lub czerwone a liście wielobarwne. W zależności od gatunku, u niektórych można zaobserwować niemalże wszystkie kolory tęczy. Dużo jest odmian, u których na liściach pojawia się niebieski odcień. Jest to na tyle ciekawe ze odcień ten widoczny jest tylko pod pewnym kątem ułożenia liścia. U niektórych odmian można też zobaczyć inne odcienie tj. soczysta zieleń (połyskująca wręcz i widoczna również pod pewnym kątem ułożenia liścia), odcienie miedziane czy czerwonawe.

Stosunkowo mało jest odmian typowo zielonych (Shine Green, Treasure 2011), a najbardziej atrakcyjnie prezentują się odmiany ciemne o granatowych liściach (Brownie Brown, Kedagang, Black Centipede, Black Leaf).


Przykładowe formy występujących kształtów liści:

 

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo


Bucephalandry są to głównie rośliny małe (dorastające do 3-5 cm) i średniej wielkości (8-15 cm) Wstępują również w nieco większych odmianach do około 25 cm wysokości. Traktowane są przez kolekcjonerów jako odmiany duże, ale sami chyba stwierdzicie ze 25 cm roślina nie jest wcale duża.


Fotki porównawcze kilku odmian na dłoni:

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo

Bucephalandra - roślina z Borneo


Charakterystyczną i rozpoznawalną cecha u wszystkich Bucephalandr są błyszczące plamki na liściach, mylnie rozpoznawane przez wielu akwarystów jako pęcherzyki powietrza wynikłe z procesu fotosyntezy. Plamki te występują u większości odmian z rodziny Araceae. W zależności od odmian rozmieszczenie plamek może być mniej lub bardziej intensywne. Podobne plamki można zaobserwować również u Anubiasów, z tym że nie są one aż tak wyeksponowane. W przypadku wersji emersyjnych Bucephalandr plamki są również mniej widoczne, a ich intensywność zwiększa się po zanurzeniu rośliny.


Zdjęcia odmian u których plamki są najbardziej wyeksponowane:

Bucephalandra - roślina z Borneo


Bucephalandra - roślina z Borneo


Niestety Bucephalandry powoli zanikają ze środowiska naturalnego, głównie za sprawą eksploatacji i wycinania lasów na wyspie Borneo. Część odmian jest coraz trudniej dostępna, a niektóre występują już tylko w akwariach u kolekcjonerów. Jest to niestety smutna informacja, ale pocieszającym jest jednak fakt że zbieractwo tych pięknych roślin może odbywać się tylko w rejonach przeznaczonych do wycinki, więc "kolekcjonerzy/zbieracze" innymi słowy ratują je, dając im szanse na przetrwanie w naszych akwariach. Pozostaje nam tylko wierzyć że tak się dzieje naprawdę.


Autor: Vasteq
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, można je znaleźć również w galerii flickr: http://portfotolio.net/62693539@N07


REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
272l - Jan Marsal (Tropica)
272l - Jan Marsal (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 272l z aranżacją autorstwa Jana Marsala wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
24l - David Braun (Tropica)
24l - David Braun (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia paludarium o pojemności 24l z aranżacją autorstwa Davida Brauna wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
180l - Marc Svensson (Tropica)
180l - Marc Svensson (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Marca Svenssona wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
082l - Fabian Beck (Tropica)
082l - Fabian Beck (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 82l z aranżacją autorstwa Fabiana Beck wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
 090l - Akwarium roślinne - RavScape
090l - Akwarium roślinne - RavScape
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza RavScape. Zbiornik o pojemności 90 litrów powstał na bazie 2-letniej nauki akwarystyki roślinnej...
080l - Manuel Losada (Tropica)
080l - Manuel Losada (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 80l z aranżacją autorstwa Manuela Losady wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
054l - Fabian Beck (Tropica)
054l - Fabian Beck (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 54l z aranżacją autorstwa Fabiana Beck wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
250l - George Farmer i Jurijs Jutjajevs (Tropica)
250l - George Farmer i Jurijs Jutjajevs (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 250l z aranżacją autorstwa George'a Farmera i Jurijsa Jutjajevsa wykonaną dla firmy Tropica...
050l - Fabian Beck (Tropica)
050l - Fabian Beck (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 50l z aranżacją autorstwa Fabiana Beck wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
035l - David Pierce (Tropica)
035l - David Pierce (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 35l z aranżacją autorstwa Davida Pierce wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
Bucephalandry na kratkach
Bucephalandry na kratkach
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą ofertą roślin z rodzaju Bucephalandra. Wśród ciekawostek nowość - mixy na kratkach 5x5cm, czyli...
250l - George Farmer i Jurijs Jutjajevs (Tropica)
250l - George Farmer i Jurijs Jutjajevs (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 250l z aranżacją autorstwa George'a Farmera i Jurijsa Jutjajevs'a wykonaną dla firmy Tropica...

Powiązanerośliny akwariowe
Bucephalandra KedagangBucephalandra Kedagang
Bucephalandra Kedagang posiada biało nakrapiane, wąskie, ciemnozielone liście - osiągające szerokość 1-2cm i długość do 6cm......
Bucephalandra biblisBucephalandra biblis
Bucephalandra biblis to niewielkich rozmiarów roślina świetnie nadająca się do zaszczepienia na korzeniach... Bucephalandra...
Bucephalandra Wavy GreenBucephalandra Wavy Green
W naturze Bucephalandra porasta kamienie i korzenie rzek i strumieni.Jej pielęgnacja przypomina zabiegi, które przeprowadzamy w przypadku...
Zobacz inspiracje
182l - 182l - "Moje małe Borneo II" - Zbigniew Pracki
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony akwarium z bucephalandrami Zbyszka17. Mamy na Forum kilku takich zapaleńców, którzy są...
 200l - Mariusz Dziegański 200l - Mariusz Dziegański
Akwarium o wymiarach 100x40x50cm na żwirku z substratem JBL. Zbiornik obsługują 2 filtry kubełkowe a oświetlenie jest połączeniem świetl&...
100l - Wąwóz - Mirek 100l - Wąwóz - Mirek
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Mirka. Zbiornik zaaranżowany na podstawie z lawy wulkanicznej jest nawożony metodą Estimative Index. Pierwszy...
112l - Podwodny ogródek - Pablo8412 112l - Podwodny ogródek - Pablo8412
Kolejny przykład wracającego od niedawna do łask - stylu holenderskiego w aranżacji akwarium. Zbiornik wymaga jeszcze kilku zabiegów...
240l - Amazonian Recall - Rafał K. 240l - Amazonian Recall - Rafał K.
Zapraszamy do obejrzenia akwarium roślinnego z dyskowcami. Jest to kolejne akwarium zaaranżowane na bazie ziemi. W zbiorniku znajduje się poka...
182l - Korzenie - krecik32 182l - Korzenie - krecik32
Zapraszamy do obejrzenia oryginalnego akwarium zaaranżowanego z wykorzystaniem rozgałęzionych konarów korzeni. Stwarzają one możliwoś...
Forum dyskusyjne

Pogostemon erectus
24.05.2024, 12:38 przez Piotr Baszucki

Fissidens Splachnobryoides
01.02.2024, 00:06 przez FoCuS_PL

Bolbitis heudelotii
24.10.2023, 15:04 przez Piotr Baszucki

Eriocaulon Ratnagiricum
23.05.2023, 14:05 przez vasteq

Mayaca sp. Santarem red
16.05.2023, 15:12 przez Piotr Baszucki


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login