Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Mały przewodnik po glonachIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

08 kwi 2010, 22:42 Mały przewodnik po glonach  (#1)  

Ponieważ pytań na temat glonów jak zawsze wiele , może ten post przybliży trochę temat i będzie pomocny w szybkiej identyfikacji nieodłącznych gości naszych akwariów.
Dotyczy w szczególności zbiorników z dużą ilością światła nawożonych metodą EI.


Krasnorosty
Obrazek
Obrazek
Opis:
Często rośnie na brzegach liści roślin wolno rosnących, powierzchni drewna i urządzeniach mechanicznych. Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra. Rośnie w kępy czarnych pędzelków do około 0,5 cm długości.
Przyczyny powstawania:
W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin. Brudny filtr i dno również może być przyczyną. W zbiornikach LT często występują w związku ze zmianą poziomu CO2.
Usuwanie:
W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.
Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.
Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.
Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.


Cyjanobakterie /Sinice
Obrazek
Opis:
To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.
Przyczyny powstawania:
Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku
Usuwanie:
Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.
Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.
Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!
Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.


Gałęzatka / Caldophora
Obrazek
Opis:
Gałęzatka jest rozgałęzionym glonem nitkowatym.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych.
Usuwanie:
Może być bardzo uparty i trudny do zwalczenia. Upewnij się, że nawożenie jest prawidłowe i utrzymujesz wysoki poziom CO2. Ręczne wyciąganie powoduje zatrzymanie wzrostu. Może to potrwać jakiś czas, ale powinno w końcu działać . Upewnij się, że masz dobrą cyrkulację wody w zbiorniku. Przedawkowanie ?węgla w płynie? może je usunąć.


Okrzemki
Obrazek
Opis:
Tworzy brązowe plamy na szybach, podłożu i roślinach.
Przyczyny powstawania:
Zwykle powstają w nowo założonych zbiornikach w wyniku zachodzących tam procesów w czasie dojrzewania filtra oraz podłoża. W dojrzałych zbiornikach preferują słabe oświetlenie.
Usuwanie:
Zwykle znikają po kilku tygodniach, gdy zbiornik dojrzeje.


Pył na szybach
Obrazek
Opis:
Wygląda jakby szyby były pokryte drobnym zielonym pyłem, w skrajnych przypadkach powodując zupełny brak widoczności w głąb akwarium.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych. Dość często pojawia się po wprowadzeniu zmian w nawożeniu.
Usuwanie:
Łatwy do usunięcia czyścikiem magnetycznym ale prawdopodobnie szybko powróci.
Można pozwolić mu przejść pełny cykl rozwoju przez pozostawienie na szybie przez 3 tygodnie. Następnie należy zdrapać glony i wykonać dużą podmianę wody 50-70%.
Czasami konieczne powtórzenie terapii z pozostawieniem glonów na 4 tygodnie.
W czasie walki z tym glonem obniżamy dawkowanie nawozów 30-50%.


Zielone kropki , zielenice kolonijne
Obrazek
Opis:
Tworzy twarde zielone okrągłe plamy na szkle i wolno rosnących liściach roślin.
Przyczyny powstawania:
Podczas nawożenia EI obniżenie stężenia fosforanów często wywołuje te glony. Także niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Zbyt długi okres oświetlenia również może mieć wpływ na ich powstanie.
Usuwanie:
W przypadku dawkowania EI podniesienie stężenia fosforanów do poziomu 2 do 3ppm. Sprawdź poziom emisji CO2 i cyrkulację wody. Między 9 a 10 godzin to dość czasu na oświetlenie roślin , jeśli jest więcej ograniczenie świecenia może pomóc.
W przypadku dawkowania na niższych poziomach ustalenie stosunku No3/Po4 powinno pomóc.


Zielona woda / Zakwit
Obrazek
Opis:
To jednokomórkowy glon. Czasem dający tylko zielony odcień, czasami może wyglądać na grochówkę.
Przyczyny powstawania:
Amoniak jest często główną przyczyną zakwitu. Może powstać podczas ?skoku? poziomu amoniaku. Inne możliwe przyczyny to brak równowagi składników odżywczych i / lub niski poziom CO2.
Usuwanie:
Duże podmiany wody (50%+) wraz z filtracja przez watę, nie zawsze pomagają. Jeżeli powodem była nierównowaga składników odżywczych ich prawidłowe dozowanie powinno pomóc. Trzydniowe zaciemnienie z dużą podmianą wody w wielu wypadkach jest skuteczne. Lampa UV lub filtracja przez filtr okrzemkowy (ziemię okrzemkową) często jest jedynym sposobem aby je usunąć.
Podobno glony te nie lubią dużego ruchu wody co może nam pomóc w walce z nimi.
Nie należy mylić tego z zakwitem pierwotniaków, który daje wodę białą .


Nitki , włoski itp. zielenice
Obrazek
Obrazek
Opis:
Ogólnikowa nazwa dla bardzo szerokiej gamy glonów nitkowatych . Generalnie zielone glony o różnej długości.
Przyczyny powstawania:
Wiele jest przyczyn, w tym niski poziom CO2, niski poziom składników odżywczych i skoki amoniaku.
Usuwanie:
Czasami mogą być bardzo trudne do usunięcia.
Dobre efekty przynosi trzymanie wysoko azotu (20ppm) i CO2 a nisko fosforu (0,1-0,2ppm) i mikroelementów przez ok tydzień i dopiero potem powoli podnosimy te pierwiastki.
Duża masa roślinna z dobrą cyrkulacją, CO2 oraz prawidłowe nawożenie w połączeniu z mechanicznym usuwaniem glonów powoduje ich zwalczenie .
Pomocna w walce może być czerwona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej (zalany wrzątkiem) na 100-150L.
Przedawkowanie ?węgla w płynie? może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Oedogonium
Obrazek
Opis:
Krótkie nitkowate glony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 oraz składników odżywczych dla roślin.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 oraz nawożenie. Przedawkowanie ?węgla w płynie? może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Rhizoclonium
Obrazek
Obrazek
Opis:
Pasemka cienkiej nici zielone lub brązowe, które są miękkie i rozpadają się w rękach.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Niski poziom składników odżywczych. Zaniedbanie zbiornika , za dużo DOC.
Usuwanie:
Wzrost stężenia CO2 i poprawa nawożenia . Generalne porządki w zbiorniku z odmulaniem. Przedawkowanie ?węgla w płynie? może pomóc. Krewetki Amano go zjadają.


Spirogyra
Obrazek
Opis:
Długie pojedyncze nici glonów, czasami bardzo długie. Ciężkie do rozerwania jak żyłka wędkarska , podobne w dotyku. Pod mikroskopem wyglądają jak spirala.
Przyczyny powstawania:
Często pojawia się kilka tygodni po zaburzenia, które powoduje skok amoniaku. To może być wszystko, począwszy od ingerencji w substrat po martwą niezauważona rybkę. Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuwanie:
Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuń ręcznie ile się da a następnie trzydniowe zaciemnienie bez CO2 z codziennymi dużymi podmianami wody. Po podmianie uzupełniaj macro.
Ewentualnie może pomóc kwas borowy czyli Borasol do kupienia w aptece, dozowanie 1ml/L w jednej dawce , po tygodniu podmiana wody i jak dalej są to przerwa tygodniowa bez nawozów ,podmiana i znowu dawka Borasolu.
Podawanie ?węgla w płynie? również pomaga
Spróbuj także zmniejszyć oświetlenie.
Inną metodą walki z tym glonem jest zmniejszenie nawożenia EI do 1/4? 1/8 normalnych dawek.


Compsopogon
Obrazek
Obrazek
Opis:
Pojedyncze krzaczki to nóżka z wieloma rozgałęziami . Wygląda trochę jak poroże jelenia. Czarne i szaro-zielonej barwy, a czasami mają odcień czerwony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i / lub słaba cyrkulacja wody. Przekarmianie ryb , brudny filtr , zamulone dno brak lub zbyt małe podmiany wody.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 i upewnij się, że masz dobry obieg wody. Zmniejszenie karmienia ryb z odmulaniem jest bardzo pomocne. Należy usunąć porażone liście oraz mechanicznie z przedmiotów, które zaatakował. Przedawkowanie ?węgla w płynie? zwykle pomaga.

Podsumowanie
Zbyt niski poziom CO2 jego wahania w ciągu dnia świetlnego oraz jego słaba dystrybucja w zbiorniku z mocnym oświetleniem (powyżej 0,5W/L) jest prawie zawsze głównym powodem ataku wielu odmian glonów. Drugim głównym powodem jest nieprawidłowe nawożenie lub brak któregoś z głównych macro. Trzecia przyczyna to zbyt dużo DOC i/lub brudny filtr.
Bardzo ważna jest cyrkulacja , która w zbiorniku HT powinna zbliżać się do 5-8x objętość .
Saechem Fluorish Excel oraz Easy Life Carbo są pomoce podczas walki z wieloma odmianami glonów. Można je przedawkować dwu-trzykrotnie przez okres ok dwóch tygodni.
Ostatnio edytowano 09 kwi 2010, 17:55 przez Siara, łącznie edytowano 4 razySiara
Poznaje temat
 
Posty: 146
Dołączył: 16 sty 2010, 12:35

09 kwi 2010, 00:13   (#2)  

Pomocna w walce może być czerwona herbata

Od dawna wiem z sieci o zielonej herbacie więc,albo się pomyliłeś,albo są dwie szkoły.

Avatar użytkownika

lukiki
Aktywny użytkownik
 
Posty: 622
Dołączył: 03 maja 2008, 16:08
Miasto: Łódź

09 kwi 2010, 00:21   (#3)  

Zdjęcia się nie ładują.

A co do herbaty to chyba może być każda.

Avatar użytkownika

pin54
Stały bywalec
 
Posty: 424
Dołączył: 14 sty 2009, 17:54
Powiązane tematy
 • Mały Heniek Czarnieje Nie Rośnie

  Witam jak w temacie Heniek nie rośnie i czarnieją mu listki czy ktoś może mi coś doradzić ??? Akwarium Eheim vivaline 240l Oświetlenie 4x39 Filtracja: JBL e901 900l/h + eheim 2226 650 l/h Podłoże Aq...

  Wyświetlenia: 860 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Poradnik o glonach za 6zł

  glony-p.jpg Sprowadziliśmy dla Was kilkadziesiąt egzemplarzy poradnika nt. glonów autorstwa Pawła Szewczaka. Koszt to jedynie 6.30zł, warto go zamówić przy okazji zakupów w naszym sklepie interneto...

  Wyświetlenia: 679 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Mały problem z glonami- okrzemki(?),zielenice i nitki

  Witam, Zauważyłem ostatnio u siebie mały problem z glonami. Zbiornik 60x30x36 Podłoże: Substrat Tropici(nieco ponad 2l)+żwir bazaltowy. Światło: 2x24w Sylvania 865(świetlówki zmienione wraz z restart...

  Wyświetlenia: 873 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Pomoc przy glonach

  Dwa tygodnie zrobiłem restart akwarium . Teraz jest podłoże aqua art substrat II+ , daje co2 ,i tabletki ferki w podłoże . Od jakichś 3 dni mam problem z glonem który nie osadza się na roślinach a na ...

  Wyświetlenia: 1504 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • Czy zbyt mały poziom fosforu i azotanów może być przyczyną..

  Witam mam kolejne pytanie dzisiaj zrobiłem testy zoolekiem na PO4 i NO3 i o dziwo wyszło mi że PO4 wynosi ok 0,05 mg/l a NO3 5 mg/l Nawożę ADA bright K 4 ml dziennie i 4ml step 1 co dwa dni ostatnio d...

  Wyświetlenia: 770 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.