Rabat -10% na zakupy w dniach 20.07 - 2.08 z kodem rabatowym: wakacjeLista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Kalkulator Estimative IndexMetody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.21 mar 2009, 15:14 Kalkulator Estimative Index  (#1)  

Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania.
Kalkulator uwzględnia wielkość zbiornika i tygodniowych podmian wody, zawartość składników odżywczych dla roślin w wodzie wodociągowej oraz tygodniowy pobór nawozów w stosunku do poboru NO3. Kalkulator nie uwzględnia wzrostu NO3 będącego skutkiem zarybienia zbiornika (bo niby jak?), ale wartość ta bedzie automatycznie ujęta w tygodniowym zużyciu tego składnika, który mierzymy na początku i końcu tygodnia, aby ustalić stopień jego poboru.

Kalkulator jest ustawiony na akwarium 100 litrów, nawożone metodą EI, przy założeniu, że mamy znikome ilości Fe, PO4 i NO3 w wodzie kranowej, a tygodniowy pobór NO3 wynosi 10mg/l na tydzień.

Tabela 1.
Pojemność zbiornika: wpisujemy ilość wody w obiegu (objętośc netto zbiornika)
Podmiana wody na tydzień: podajemy ilość podmienianej wody w zbiorniku w procentach, metoda EI działa najlepiej z 50% podmianą wody, jednak można stosować mniejsze, zaleca się jednak co najmniej 30%.

Tabela 2.
Tutaj wpisujemy składniki naszego nawozu w gramach oraz objętość sporządzanej miesznki w ml. Arkusz automatycznie przelicza je na ilości płaskich łyżeczek do herbaty lub mililitry suchego proszku, jeżeli nie dysponujemy dokładną wagą.
Z boku dla odniesienia, podane są zawartosci składników w popularnych nawozach PMDD+P i TPN+ firmy Tropica. Jezeli przepiszemy te wartosci do składu, to zrobimy, któryś z tych nawozów i kalkulator obliczy ich dawkowanie przy zadanych parametrach.

Tabela 3.
Tutaj nie wpisujemy żadnych danych, mozemy natomiast zobaczyć ilosci pierwiastków makro pochodzące ze związków które użyliśmy, oraz zawartosci procentowe tych składników w użytych solach. Z boku dla porównania, podany jest skład części makro nawozu TPN+.

Tabela 4.
Tutaj wpisujemy skład procentowy użytego nawozu mikroelementowego (domyślnie wpisany skład nawozu "Mikro" firmy Intermag). Wystarczy wpisać zawartości mikroelementów w danym nawozie w procentach (najczęściej podawane na butelkch przez producentów), a arkusz przeliczy je na mg/l i mg/miesznkę oraz ich procentową zawartość w sporządzonym mixie.
Z boku dla porównania składy mikro nawozów PMDD i TPN (dawne TMG).

Tabela 5.
Jednorazowa dawka nawozu: podajemy w ml jednorazową dawkę nawozu, który sporządziliśmy
Dawek na tydzień: podajemy ile takich dawek jak wyżej podajemy w tygodniu.
Pobór NO3 na tydzień: wpisujemy tygodniowy pobór NO3 w mg/l, wartośc ta moze być bardzo zróżnicowana i głównie zależy od ilości masy zielonej w zbiorniku i natężenia światła. Jezeli zaczynamy dozowanie i nie znamy jeszcze tej wartości, to bezpiecznie jest wpisać moim zdaniem 10mg/l NO3, przy tygodniowym dozowaniu nawozu w ilości NO3/tydzień 20-25mg/l.
Aby ustalić tygodniowy pobór NO3 możemy zmierzyć jego poziom po podmianie wody, ale przed pierwszą dawką nawozów, a potem tuż przed podmianą. Z kalkulatora wiemy ile podaliśmy tego składnika na tydzień, więc łatwo policzymy jego zużycie, np:
odczyt NO3 po podmianie: 10mg/l
odczyt NO3 przed podmianą: 25mg/l
w tygodniu podaliśmy: 20mg/l (patrz Tabela 6, dawka NO3 na tydzień)

czyli tygodniowe zużycie NO3 wyniosło: 10+20-25=5mg/l

W miarę, jak zbiornik będzie dojrzewał i zarastał, pobór NO3 moze się radykalnie zmienic.

Po wpisaniu poboru NO3, arkusz automatycznie pokaże przybliżone zużycia tygodniowe innych składników, dla wielu wartosci te bedą dyskusyjne :razz:

Tabela 6
Pokazuje ilosci składników na dawkę i na tydzień naszego mixu, obliczoną na podstawie danych wprowadzonych w Tabeli 5.
W tej tabeli podajemy również ilości składników odżywczych znajdujących się w wodzie kranowej o ile takimi danymi dysponujemy.

Tabela 7
W wierszu "Wartości startowe" (Tydzień 1), podajemy parametry wody w zbiorniku przed stosowaniem nawożenia (o ile je znamy), a arkusz pokaże nam jak będą się zmieniać ich poziomy na skutek nawożenia przy zadanym dozowaniu i zużyciu NO3.

Tabela 8
Pokazane sa tutaj poziomy składników, które ustalą się po kilku tygodniach regularnego dozowania i podmian wody, oraz ich zalecane zakresy.

Autor zezwala na kopiowanie i używanie załączonego kalkulatora dla celów niekomercyjnych. Użycie go w celach komercyjnych wymaga pisemnej zgody autora.

Uwaga wersja Beta, komórki z formułami są niezabezpieczone i łatwo je skasować przez pomyłkę przy wpisywaniu danych. Wypełniaj tylko żółte pola.
Załączniki
EI_kalkulator_spider72.xls.zip
(11.64 KiB) Pobrane 36 razy
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 30 maja 2011, 22:56 przez spider72, łącznie edytowano 8 razy

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

21 mar 2009, 15:22   (#2)  

Wygląda fajnie 8)
A czy zaznacza jakoś komórki w przypadku przedawkowania?

No i teges... w tabelach 7 i 8 w przypadku braku pojawiają się wartości ujemne... :?

Jeszcze coś - nie żebym sie czepiał, raczej chce zrozumieć mechanizm....

W tabelach do 6 włącznie jednostką stężenia jest mg/l - natomiast w tabeli 7 już ppm, a nie widzę nigdzie współczynnika opartego na masie molowej.... :? :(

ZaHoryzontem


21 mar 2009, 15:49   (#3)  

ZaHoryzontem napisał(a): A czy zaznacza jakoś komórki w przypadku przedawkowania?


Nie zaznacza, dlatego w tabeli 8 podane są zalecane zakresy, są to zakresy umowne, bo ja czasami mam 40ml/l NO3 i glonów brak.

ZaHoryzontem napisał(a):No i teges... w tabelach 7 i 8 w przypadku braku pojawiają się wartości ujemne... :?

Tak ,to praktycznie nie możliwe, ale pomaga w doborze składu nawozu albo jego dawkowania, dlatego tak to zostawiłem.

ZaHoryzontem napisał(a):W tabelach do 6 włącznie jednostką stężenia jest mg/l - natomiast w tabeli 7 już ppm, a nie widzę nigdzie współczynnika opartego na masie molowej.... :? :(

tutaj 1mg/l=1ppm (part per milion, czyli jedna część na milion), oczywiście jest to tylko prawda przy założeniu, ze 1 litr nawozu waży około 1kg, zmienię to wszędzie na mg/l, żeby było bardziej spójne.

Edit: zmieniłem na mg/l we wszystkich tabelach i wrzuciłem jeszcze raz.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

21 mar 2009, 16:05   (#4)  

aaaa... bo ja robiłem kiedyś soft dla laboratorium i tam jakoś mi się wbiło w głowę że ppm dotyczy cząsteczek i określa ile cząsteczek danej substancji znajduje się w jednym milionie cząsteczek roztworu. Ale nie upieram się ze w akwarystyce musi być tak samo :)

ZaHoryzontem


10 kwi 2009, 19:57   (#5)  

Zabieram się do przejścia na nawożenie solami. Na początek chcę w ten sposób dostarczać makro. Do tej pory w postaci soli dodawałem tylko K2SO4. Teraz chciałbym połączyć ze sobą KNO3 i KH2PO4. Stężenia jakie planuję w moim akwarium to ok 10ppm NO3 i około 1ppm PO4 po każdej podmianie.
Spider72 :arrow: Ułatwiłem sobie wyliczenia Twoim kalkulatorem i wyszło mi, że dla mojego akwarium powinienem zmieszać 34g KNO3 i 4g KH2PO4 w 250ml wody. I tak sporządzony roztwór dodawać 3 razy w tygodniu po 20ml. (To taki wstępny plan, bo jeśli się okaże, że rośliny zużywają więcej lub mniej, to zmienię dawkowanie)
I tutaj mam wątpliwość - wychodzi mi, że przy takim dawkowaniu, właściwie nie muszę dodawać potasu, bo bez problemów uzyskam stężenie na poziomie 20ppm. Czy rzeczywiście gdzieś nie popełniam błędu?
Dodam, że mam akwarium 390l (350l netto) i podmieniam około 30% wody tygodniowo. Wszelkie inne parametry w wątku ze stopki.
Jak uda mi się z makro, to w następnym kroku będzie zabawa z mikro. :)
Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że "zaśmiecam" Twój wątek, ale wydaje mi się, że moje pytanie jest ściśle związane z tym kalkulatorem.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

11 kwi 2009, 09:00   (#6)  

Jeżeli podajemy KNO3, to nie ma potrzeby dodawania ekstra potasu z K2SO4, gdyż w KNO3 i tak jest go więcej niż potrzeba, K2SO4 podajemy jak mamy dużo NO3 w kranie lub dużą obsadę zwierzęcą zbiornika i nie musimy podawać KNO3, lub podajemy go mniej.
W KNO3 udziały elementów wynoszą;
K 38,7%; NO3 61,3% ; N 13,8%;
jak widzimy, stosunek K : N w tym związku wynosi 2.8 : 1, natomiast stosunek ten w suchej masie rośliny wynosi dla K 1% a dla N 1.5% czyli K : N = 1 : 1.5. Jak widać w KNO3 jest więcej K niż roślinom potrzeba.
Ja podaję dodatkowy potas z K2SO4, bo na moje oko rośliny lepiej rosną, jednak może być to zasługa siarki jaką podaję z tym związkiem, gdyż w miękkiej wodzie, którą mam w kranie, może występować deficyty tego pierwiastka.

Edit:
Tak zerknęłem w Twój wątek i ja na Twoim miejscu dawałbym 25ml Twojego roztworu 3x w tygodniu, bo masz sporo światła i w miarę dużo roślin szybko rosnących.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

11 kwi 2009, 12:46   (#7)  

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź.:)
Czyli jak zwykle matematyka się nie myli, a już zaczynałem wątpić.;)
Po Świętach mieszam sole i jazda.:)
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

14 paź 2009, 15:43   (#8)  

Zmieszłem wczoraj makro wg proporcji podanych w TYM wątku (mój post na 4 stronie). Dopiero dziś wpisałem wartości do kalkulatora i poziom PO4 wychodzi wg niego bardzo wysoki (w tabeli 8 przed podmianą: 6,68, po podmianie: 13,36, w tabeli 7 najniższa wartość to 3,36). Pozostałe poziomy w dopuszczalnym zakresie. Proporcje porównywałem wielokrotnie, wg mnie jest tak jak podane w powyższym wątku. Czy gdzieś jest błąd?

Avatar użytkownika
Uysy
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 02 lip 2009, 16:55
Miasto: Katowice

14 paź 2009, 15:46   (#9)  

Wydaje mi się, że różnica wynika z tego co również pisałem, w wątku który podajesz. A mianowicie różnica w wartościach pobierania PO4, które są umieszczone w kalkulatorze, a tą podaną w cytowanym wątku.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

14 paź 2009, 16:13   (#10)  

Chyba na to wygląda, jednak Ty pisałeś o magnezie. A chyba tak wysokie stężenie PO4, jak wyliczone przy moich dawkach, nie jest zbyt dobre? :roll:

Avatar użytkownika
Uysy
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 02 lip 2009, 16:55
Miasto: Katowice

14 paź 2009, 18:28   (#11)  

Zgadza się. Ja pisałem o magnezie, bo tam była największa różnica.
Jeśli chodzi o PO4, to ja daję tyle by wg kalkulatora wychodziło jakieś 1.0-1.5ppm i jest ok.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

16 paź 2009, 10:46 Kalkulator stezen  (#12)  

Spider, zauwazylem ze wedlug kalkulatora pobor K wynosi 1,49 mg/l/tydz. przy poborze NO3 10mg/l/tydz. W tlumaczeniu EI podajesz ze, pobor K to ok. 30 ppm/tydz. przy poborze NO2 ok. 20 ppm/tydz. To duuuza roznica. Moze czegos nie rozumiem. Prosze, wytlumacz, boje sie ze zbyt mocno dawkuje K.

Pozdrawiam, Darek
Pozdrawiam, Darek

Avatar użytkownika
Stokrotek
Stały bywalec

Posty: 304
Dołączył: 06 paź 2009, 13:41
Miasto: Warszawa

16 paź 2009, 12:51 kalkulator EI  (#13)  

Sprawdzam sobie powoli poprawnosc wyliczen w kalkulatorze i to co dotyczy chemii i matematyki jest Ok!
Moje watpliwosci jednak budzi tabela nr 5. Predkosci pobierania jakie sa wstawione do tabeli nie zgadzaja sie z przedstawianymi w opracowanich metod EI. Zwlaszcza gruby blad jest w predkosci pobierania K. Nie wiem dlaczego komorka R10=R8/6,7, gdy wczesniej przedstawiany byl stosunek raczej ok 1 - 1,5 dla NO3 do K.
Nie wiem jaka predkosc pobierania K jest wlasciwa dla predkosci pobierania NO3 wynoszacej 10 mg/l/tydz.
Proponowane stezenia soli w artykule Spidera (dozowanie wg EI), przyjmujac ze pobieranie K wynosi 1,5 * pobieranie NO3 prowadzi do niedoborow K wedlug kalkulatora (w komorce R10 wstawiamy R8*1,5)
Jestem w stanie zrozumiec problem duzego przyblizenia w predkosciach pobierania K i NO3 przez rosliny. Przy 1 do 1 jest juz wszystko ok. Jednak znowoz mocno przesadzamy z PO4 walac na pojedyncza dawke 2,76 mg/l.
Jestem pewien, ze podobny blad wystepuje z predkoscia pobierania Mg.
Mysle ze, doskonalym pomyslem bedzie przerobienie kalkulatora tak aby zaczynal liczyc od zadanych predkosci pobierania i wymaganych srednich stezen soli w akwariach. wynikiem koncowym bedzie: ilosc soli jaka nalezy dodac w pojedynczych dawkach aby te wczesniej zadane stezenia utrzymac.

Jesli podacie mi wlasciwe stezenia NO3, K, Mg, PO4, jakie powinny być i chociaz przyblizone predkosci pobierania przy nielimitujacym swietle lub np. 1 - 1,3 W/l i jezeli Spider pozwoli to przerobie kalkulator" liczac nieco od tylu" ( Bedzie bardziej lopatologicznie wskazywal co i ile trzeba dodac"

Pozdrawiam, Darek
Pozdrawiam, Darek

Avatar użytkownika
Stokrotek
Stały bywalec

Posty: 304
Dołączył: 06 paź 2009, 13:41
Miasto: Warszawa

16 paź 2009, 13:42   (#14)  

Jak już spider wyjaśnił, w innym wątku, wartości pobierania związków, wyliczył na podstawie zawartości tych związków w suchej masie rośliny. I takie właśnie wpisał w kalkulator. Być może założenie, że ilość związków akumulowanych w roślinie, jest równe zapotrzebowaniu na nie, jest błędne. A być może w opracowaniach EI ilości są dużo przesadzone, bo przecież na tym polega ta metoda - "lepiej przesadzić, niż niedolać". ;)
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

16 paź 2009, 14:13 Kalkulator EI  (#15)  

Jasne ale pojawia sie nastepny problem. Mianowicie, wyglada na to ze dozowanie K2SO4 jest niezbedne. W samym KNO3 stosunek K do N jest wystarczający. Ale jesli nie chcemy limitowac K, to musimy lac duzo KNO3, czyli mamy duze stezenie NO3. Jesli chcemy podac tygodniowo ok. 30 mg/l K wylacznie z KNO3, to jednoczesnie podajemy ok.47,5 mg/l NO3. Inaczej moze sie zdazyc ze ilosc K bedzie niewystarczajaca. Moze tez i dlatego Spider uzywa K2SO4, a nie tylko dletego " ze rosliny lepiej rosna"???

Pozdrawiam, Darek
Pozdrawiam, Darek

Avatar użytkownika
Stokrotek
Stały bywalec

Posty: 304
Dołączył: 06 paź 2009, 13:41
Miasto: Warszawa

16 paź 2009, 14:32 Re: Kalkulator EI  (#16)  

Stokrotek napisał(a):Jasne ale pojawia sie nastepny problem. Mianowicie, wyglada na to ze dozowanie K2SO4 jest niezbedne. W samym KNO3 stosunek K do N jest wystarczający. Ale jesli nie chcemy limitowac K, to musimy lac duzo KNO3, czyli mamy duze stezenie NO3. Jesli chcemy podac tygodniowo ok. 30 mg/l K wylacznie z KNO3, to jednoczesnie podajemy ok.47,5 mg/l NO3. Inaczej moze sie zdazyc ze ilosc K bedzie niewystarczajaca.

No nie tak do końca masz rację. Jeśli założymy, że pobieranie w kalkulatorze, jest poprawne, czyli przy zużyciu 20ppm NO3, zużywamy 3ppm K, to nie widzę problemu. Bo jeśli podamy 20ppm NO3 z KNO3, to równocześnie podajemy 14ppm K. Stąd wynika, że i tak po podmianie (50%) w następnym tygodniu mamy dodatkowe 5ppm K, z poprzedniego tygodnia.
Oczywiście jeśli założymy, że przy 20ppm NO3, miałoby być zużyte 30ppm K, to nie ma takiej możliwości żeby samo KNO3 wystarczyło.
Stokrotek napisał(a):Moze tez i dlatego Spider uzywa K2SO4, a nie tylko dletego " ze rosliny lepiej rosna"??

Z tego co wiem, to Spider72 JUŻ nie używa K2SO4. No chyba, że znowu wrócił do K2SO4 i mam nieaktualne informacje.

EDIT: Dodam tylko, że być może K2SO4 jest mimo wszystko potrzebny, ale nie dla potasu, tylko dla siarki, która najprawdopodobniej jest również potrzebna.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

16 paź 2009, 14:58 EI  (#17)  

No wlasnie. Dlatego tez pytam o tygodniowe pobory skladnikow. W przedstawionym przez Spidera tlumaczeniu tekstu jest wyraznie:
Przy nielimitujacym swietle NO3 20ppm, K 30 ppm. Tego nie rozumiem, moze to zwykly chochlik???

Pozdrawiam, Darek
Pozdrawiam, Darek

Avatar użytkownika
Stokrotek
Stały bywalec

Posty: 304
Dołączył: 06 paź 2009, 13:41
Miasto: Warszawa

18 paź 2009, 11:20 EKOLIST  (#18)  

Jak zastosować zamiast suchego KH2PO4
EKOLIST PK-1 - nawóz dolistny fosforowo -potasowy
Dane z etykiety
117 g/l P2O5
247 247 g/l K2O
Skład[% m/m]
pięciotlenek fosforu rozp. w wodzie P2O5 - 9,0
tlenek potasu rozp. w wodzie (K2O) - 19,0
Ile mililitrów Ekolistu zamiast 1g KH2PO4 zakładać w kalkulatorze EI

Avatar użytkownika
bogust
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 30 gru 2007, 22:39
Miasto: Rzeszów

27 paź 2009, 22:11   (#19)  

Przestańcie się przejmować tym kalkulatorem, a zwłaszcza wartościami zużycia różnych pierwiastków, bo są one tylko przybliżone, w dodatku prawie każdy gatunek ma inne wielkości i proporcje pobierania składników. Wystarczy wam artykuł Greene'a i łyżeczka do herbaty :D .
K2SO4 nie jest niezbędne, jeżeli używamy pełnych dawek KNO3.
Jeżeli mamy duzo ryb i zmniejszamy dozowanie KNO3, to wtedy mozemy dodawać K2SO4, aby uzupełnić potas, który wypadł wraz z KNO3.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

17 gru 2009, 20:38   (#20)  

W tabeli 2 mamy podane 500ml wody - mam rozumieć że wszystkie sole wsypujemy do danej wody, czy może po wsypaniu ma wyjść 500ml :?:

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: PłockPowiązane tematy
 • Kalkulator Zulix-a VS fotometr Exaqua

  Witam Mikołaj (na spółkę ze mną) w tym roku był bardzo łaskawy dla mnie i mam nową "zabawkę" fotometr Zoolek Exaqua Pro3 z zestawem testów pod rośliny. Jako, że od jakiegoś czasu robię sobi...

  Wyświetlenia: 3479 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

 • Zielona tropica, kalkulator, wysokie NO3 - głupoty?

  Mam dwa zbiorniki: kostka 27l, żwirek kwarc. barwiony i zwykły piasek. Trochę kulek gt i kapsułek w podłożu (głęboko!) - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/027l-green-oasis-d...

  Wyświetlenia: 4755 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Kalkulator nawozów

  http://calc.petalphile.com/ Bardzo ciekawa sprawa, uwzględnia również gotowe nawozy (łącznie z ADA na podstawie analizy Toma Barra). Chyba najlepszy kalkulator do tej pory, a już na pewno najfajnie...

  Wyświetlenia: 22514 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

 • Kalkulator do nawozów Qualdrop

  Dobry wieczór! Czy tam dzień dobry :D Kupiłem nawozy Qualdrop i na ich stronie znajduje się taki prosty kalkulator pomagający w ustaleniu dawek poszczególnych preparatów. Z mojego dotychczasowego...

  Wyświetlenia: 2189 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Kalkulator nawożenia NPK (Excel)

  Witam serdecznie. Przeszukując internet i kolejne fora akwarystyczne w poszukiwaniu upragnionej odpowiedzi na odwieczne pytanie "ILE NAWOZIĆ I JAK CZĘSTO ABY NIE ZACHWIAĆ W AKWARIUM STOSUNKÓW NPK...

  Wyświetlenia: 4508 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Program do nawożenia i Estimative Index - Android

  Witam wszystkich ponownie :) Swego czasu przy udziale spidera napisałem program do EI, który paru z Was używało i chyba nadal używa. W chwili obecnej prowadzę prace nad aplikacją dla Androida do zarz...

  Wyświetlenia: 14300 | Odpowiedzi: 40 czytaj więcej...

 • NH4NO3 - kalkulator Zulixa

  Witam. Który z wyników brać pod uwagę, przy tam ustawionych dawkach w kalkulatorze Zulixa jeśli chodzi o NH4NO3. calc.jpg Czy mam brać po uwagę ten wynik z tabelki "Dozowanie MAKRO podstaw...

  Wyświetlenia: 2330 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Metoda nawożenia Estimative index - ustalenie dawek soli

  Chciałbym prosić o pomoc obilczeniu dozowania dziennej dawki soli, przy użyciu metody EI na akwarium 54 litry.

  Wyświetlenia: 1237 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Seachem Iron - rozbieżności - kalkulator a opis

  Mam problem polegający na tym że wg opisu na Seachem Iron: na stronie sklepu RA (tak samo jak na stronie polskiego dystrybutora) Sposób użycia: Jedna nakrętka (5ml) na każde 200 litrów wody w zbior...

  Wyświetlenia: 2280 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Jak nawozić - suche sole (kalkulator)

  Witam. Posiadam baniak 80l i ok 10 gatunków roślin. Światło 10h 0.5w/1l z czego w czwartek dochodzi dodatkowe co podniesie do 0.75w/l. Nawożę rośliny Aqua artem green pro i classic. Wszystko na ziemi ...

  Wyświetlenia: 5567 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 391 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.