Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Pomysł na filtrację?



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



17 sie 2020, 21:31 Pomysł na filtrację?  (#1)  

Witam.
Po kilkunastu latach planuję powrócić do akwarystyki. Najpierw myślałem o akwarium o pojemności około 200 litrów i z tego powodu zakupiłem już filtr AQUAEL ULTRAMAX 1500. Po namyśle zdecydowałem się jednak na postawienie większego akwarium - najprawdopodobniej o wymiarach 150x60x60 cm (około 540 litrów). W tym momencie zaczął się problem. Zacząłem żałować, że pośpieszyłem się z zakupem filtra, ponieważ w tej sytuacji idealnie nadawał by się sump (chęć całkowitego usunięcia sprzętu z akwarium). Zakup jednego dużego filtra kubełkowego również odpada, ponieważ chciałbym wykorzystać już istniejący. Z racji że planuję akwarium roślinne lecz z dużą ilością drobnych ryb stadnych potrzebuję silnej filtracji - pod względem mechanicznym oraz biologicznym. Pomyślałem więc o zakupie drugiego identycznego filtra. Dodatkowo zależy mi na osiągnięciu jak największej klarowności wody w zbiorniku. Oczywiście do napełnienia zbiornika oraz do podmiany będę używał wody RO (plus mineralizujący/jonizujący/bioceramiczny - muszę poczytać, które warto użyć). Jednak chciałbym mieć cały czas w obiegu najlepszą filtracją mechaniczną. Dlatego pomyślałem o połączeniu filtra kubełkowego (a raczej filtrów) z korpusami jak w filtrach narurowych. Zazwyczaj wkłady stosowane w filtrach odwróconej osmozy nadają się jedynie do małych przepływów, znalazłem jednak wkłady firmy USTM, które według producenta wytrzymają maksymalnie 25 l/min (czyli maksymalny przepływ filtra ULTRAMAX 1500, który i tak nie zostanie osiągnięty). Czy taki układ dałby radę?
W dwóch filtrach znajdowało by się po 4 litry (różnego) wkładu biologicznego, z gąbkami do wstępnej filtracji mechanicznej. Następnie woda filtrowana by była przez wkłady polipropylenowe o poziomie filtracji od 100 do 1 mikrometra. Nie myślę nad połączeniem filtrów kubełkowych szeregowo ponieważ chciałbym mieć wloty i wyloty po przeciwnych stronach akwarium dla uzyskania lepszej cyrkulacji.
Zastanawiam się nad węglem aktywnym w komorze filtra. Wiem, że większość osób straszy nim, choć tak naprawdę ma o wiele więcej zalet. Martwi mnie jednak nie to, że pochłania żelazo, a to, że być może będzie pochłaniał inne cenne mikroelementy dla roślin jak i dal ryb dostarczone na przykład z mineralizatora w filtrze odwróconej osmozy. Dlatego waham się pomiędzy węglem a lampą UV.
Kolejną kwestią jest dozowanie CO2. Jakoś nie mam zaufania do firmowych przepływowych reaktorów/dyfuzorów - a skoro i tak planuję umieszczenie wkładów w korpusach narurowych - zdecydowałem, że też lepiej samemu zrobić reaktor CO2 z takiego korpusu na podstawie dostępnych instrukcji. Czy zwykły korpus 10'' będzie wystarczający? Czy może wykorzystać korpus 20'', dzięki czemu bąbelki CO2 będą miały dłuższą drogę do rozpuszczenia? Także mam problem z umieszczeniem sondy pH do kontrolowania dawkowania CO2 (tutaj właśnie przydałby się sump). W akwarystyce morskiej stosowane są reaktory wapnia gdzie umieszczane są sondy, jednak nie wiem jak się je osadza/uszczelnia w pokrywach tych reaktorów. Czy ktoś ma może wiedzę w tym temacie? Czy jest to coś w stylu zwykłego przelotu przez szkło z PCV? Chciałbym też umieścić sondę w korpusie narurowym.
Ostatnią sprawą jest ogrzewanie. Do takiego litrażu odpowiednia by była jedynie grzałka przepływowa SunSun EH-500 jednak nie jestem do niej przekonany - wiadomo, produkcji chińskiej - opinie są różne. Tu znów przychodzi z pomocą możliwość umieszczenia grzałki (a nawet grzałek, o czym za chwilę) w korpusie narurowym. Jednak, niektórzy decydują się na grzałki firmy Skalar ze względu na termostat zewnętrzny - rozbierają tenże termostat, przeciągają kabel przez na przykład otwór odpowietrzający w korpusie i znów podłączają. Ja tu widzę jednak dwie wady. Pierwsza oczywista - utrata gwarancji poprzez ingerencję. Druga to w przypadku awarii nie ma jak takiej grzałki wyjąć z korpusu bez ponownego rozkręcania termostatu. Pomyślałem znów nad rozwiązaniem zastosowanym w reaktorze wapnia. Osadzenie grzałki jak sondy w korpusie narurowym. Górna część grzałki, gdzie ustawia się temperaturę nie musi być zanurzona w wodzie, więc nie powinno być ryzyka przegrzania grzałki. Przy okazji grzałki bezpieczniej jest zastosować dwie słabsze niż jedną silniejszą. Tak więc zdecydowałbym się na dwie grzałki 200/250W. Lecz czy umieszczenie dwóch takich grzałek obok siebie w jednym korpusie byłoby bezpieczne? Czy lepiej w dwóch osobnych?
To chyba wszystkie najważniejsze pytania. Przepraszam za taki elaborat ale liczę na ciekawą dyskusję i podzielenie się doświadczeniem.
W załączniku przesyłem bardzo roboczy szkic mojego pomysłu na filtrację. Mam nadzieję, że uda się rozczytać. :wink: Oczywiście jeszcze nie zamieściłem na nim jak dokładnie będzie wyglądać kwestią połączeń, zaworów itp.
Pozdrawiam.
Załączniki
jjj.jpg
(187.32 KiB) Pobrane 352 razy

RafalM
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 17 sie 2020, 20:01

17 sie 2020, 22:15 Re: Pomysł na filtrację?  (#2)  

Witaj,
Jeśli planujesz zbiornik roślinny to takie kombinacje zmniejszą Ci przepływ wody do poziomu kapania. A w takim akwarium potrzebny jest znaczny prąd wody, który będzie rozprowadzać po całym zbiorniku, w jazdy zakamarek substancje odżywcze w tym CO2. Bez tego będziesz miał więcej problemów niż korzyści.
Przy takiej pojemności masz rację, że chcesz użyć dwóch filtrów, jednak zostań z tym co oferuje producent i nie dokładaj niepotrzebnych spowalniaczy. Jeśli chcesz, zmień jedynie wkłady w koszach (nie wiem dokładnie co jest w zestawie i czy w tym modelu jest prefiltr).
Przed widzami z ceramiką dostałbym jeszcze watolinę/fizelinę/włókninę (niepotrzebne skreślić, ludzie różnie nazywają ten rodzaj medium filtracyjnego).

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

17 sie 2020, 23:04 Re: Pomysł na filtrację?  (#3)  

Daruj sobie te dwa filtry kup pompę obiegową koszt 300zl i rob narurowca..

Grzałka też na narurowca montujesz wspomnianego sunsun 500w i po temacie.

Ww grzałkę posiadam i poleca., dobry sprzęt

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

18 sie 2020, 16:54 Re: Pomysł na filtrację?  (#4)  

Nie sądziłem, że wkłady do filtra odwróconej osmozy tak bardzo zmniejsza przepływ wody.
Lecz nie zamierzam tak łatwo zrezygnować z wkładów. :D
Dwa filtry kubełkowe pełniące rolę filtrów biologicznych. Za nimi reaktor CO2, może sonda i jakaś forma ogrzewania. Za to filtracja mechaniczna będzie w formie narurowca. Pompa obiegowa lub zwykła akwarystyczna z piankowymi wkładami. Filtracja biologiczna będzie działać niezależnie od mechanicznej. Wkłady biologiczne będą miały wystarczający przepływ.
Przepływ i moc pompy do narurowca do przemyślenia - zależy to od tego, czy wkłady piankowe do korpusów mogą pracować przy przepływie większym niż zaleca producent - czy wpływa to na jego wytrzymałość czy na zdolność filtracyjną.
Co do grzałki - tak jak pisałem, bezpieczniej w przypadku zepsucia termostatu jeżeli są dwie słabsze grzałki niż jedna mocniejsza. Dwie grzałki przepływowe umiejscowione to 4 możliwe miejsca przecieku - sposób ich montażu jest mniej bezpieczny niż montaż korpusów narurowych, dlatego jestem bardziej przekonany do umieszczenia grzałek do takowych korpusów. Kwestia jeszcze wymyślenia jak to zrobić. :wink:

RafalM
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 17 sie 2020, 20:01

18 sie 2020, 17:17 Re: Pomysł na filtrację?  (#5)  

Wiesz co ... Kombinujesz jak koń pod górkę :D.
Te dwa kubelki to wywalenie kasy w błoto przy tym litrażu ale to twoje pieniądze i decyzję.

Zobacz sobie na forum klub Malawi jak ludzie budują narurowca do zbiórnikow, tu na forum też ktoś ma w galerii zbiornim na narurowca.

Prosta konstrukcja i wydajna..

A jam tak bardzo chcesz to szkło na kubelkach to inwestuj w jbl e1902 /ultramax 2000 i daruj sobie te korpusy.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

18 sie 2020, 18:43 Re: Pomysł na filtrację?  (#6)  

Tak jak wspomniałem w pierwszym poście, mimo że będzie to akwarium roślinne, planuję w nim dużą obsadę ryb i krewetek, dlatego potrzebna spora filtracja biologiczna. Dwa filtry kubełkowe zapewnią nie dość że możliwość wykorzystania większej ilości (jak i różnych jednocześnie) wkładów do filtracji biologicznej, jak i zastosowanie dwóch wylotów po przeciwnych stronach pozwoli uzyskać lepszą cyrkulację w zbiorniku. Są też dwa powody dla którego raczej nie zdecyduję się jedynie na dużego narurowca. Pierwszy powód to ten, że mam już jeden filtr więc nie wykorzystanie go to byłoby rzeczywiście kasa w błoto, jeżeli leżałby dalej nieużywany. Drugi powód to gdybym chciał użyć podobnej ilość wkładów biologicznych jaką mogę użyć w filtrach kubełkowych, to ten narurowiec byłby ogromny. :) Korpusy narurowe przydatne są rzeczywiście w przypadku wkładów mechanicznych, gdzie trzeba często je czyścić bądź wymieniać, a także przezroczysty korpus pozwala na kontrolę wizualną ich poziomu zanieczyszczenia. Wkłady biologiczne w filtrach kubełkowych leżałyby nieruszane przez nawet kilka miesięcy. Taki pomysł wydaje mi się dość trafny - filtracja biologiczna w formie filtrów kubełkowych z odpowiednim przepływem, nie ruszana zbyt często przez konieczność płukania drobnych wkładów mechanicznych, dodatkowo zapewniająca odpowiednią cyrkulację w akwarium; oraz dodatkowa filtracja mechaniczna w formie narurowca, grająca w sumie drugą rolę, nawet jeżeli będzie w niej niewielki przepływ, to przez ciągłą pracę, stale będzie oczyszczać wodę z najdrobniejszych zawiesin, które nie wyłapią gąbki w filtrach kubełkowych.
Nie jest to ostateczna decyzja, raczej pomysł do przedyskutowania. Wiadomo również, że niektórzy w akwarystyce tworzą swoje pomysły, prowizorki, dostosowują do swoich potrzeb. Również i ja chciałbym sprawdzić jak by to w praktyce wyglądało, ponieważ wydaję mi się, że taki zestaw mógłby naprawdę wyklarować wodę.

RafalM
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 17 sie 2020, 20:01

18 sie 2020, 19:56 Re: Pomysł na filtrację?  (#7)  

W praktyce to będzie wyglądało tak, że zasyfione będą narurowce i kubły. Pomysł o podziale na mechanika i biologa jest dobry tylko w teorii. Brud z akwarium nie chce sie do tego podziału ról stosować :)

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

18 sie 2020, 20:50 Re: Pomysł na filtrację?  (#8)  

Co do reaktora Co2 to miałem reaktor sery i teraz mam trójnik na węża wylotowego filtra sam zrobiłem a zainspirował mnie taki trójnik ,który pokazywali tu u nas na forum.Jestem zadowolony, mój jbl 1901e chodzi jak wirówka reaktor mocno blokował przepływ-myślę ,że o połowę.Co do filtracji biologicznej to twierdzę,że dwa kubły dadzą sobie świetnie radę pod wzgl.mechanicznym również.Ja mam 540 l i trzymam w nim ok.12-14 Paletek a azotany nie wychodzą poza 20mg(oczywiście jeśli masz dużo roślin w dobrej kondycji).

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04











Powiązane tematy
  • Czy taka złączka na stałe to dobry pomysł ?

    Nigdzie w moim mieście nie mogłem dostać węża 16/22 mm, więc zakupiłem złączkę do węży. Czy złączka jak na zdjęciu to dobry pomysł by została na stałe? IMG_20220203_191456.jpg

    Wyświetlenia: 1383 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Dwa kubełki spięte szeregowo - parę pytań o filtrację

    Witam. Mam taką zagwosdke, może coś doradzicie, albo nakierujecie, bo zamierzam trochę zmienić obieg wody, póki zbiornik nie zarośnięty, a mam problem z biologią w baniaku 300L Jaki mam plan i co pos...

    Wyświetlenia: 1357 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Filtr DIY [pomysł]

    Witajcie :) Ponowne uruchomienie mojej 450 zbliża się coraz bardziej, więc potrzebuje waszej porady na temat filtracji... Poprzednio w akwarium funkcjonował jeden filtr jbl e1501, biologicznie nawet d...

    Wyświetlenia: 2428 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy macie jakiś pomysł na zawory do filtra?

    Witam Planuję zakup używanego Fluvala 203, który nie ma zaworków. Czy macie jakieś pomysły na zaworki do filtra kubełkowego? Nie chciałbym się bawić za każdym razem z zalewaniem rur, a zaworki gotowe...

    Wyświetlenia: 2798 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • jaka filtracje zastosowac do 850 litrow

    moje akwarium 200/70/60 dno jbl manado 75litr+jblaquabaisis 20 litr dannerle thermocontrol 50watt co2 10l butla + komputer dannerle oswietlenie 4x80 watt t5+2x hqi 70 watt filtracjia 2x eheim prof 3 2...

    Wyświetlenia: 1016 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Jaką filtrację zastosować w 450l?

    Witam od miesiąca działa mój zbiornik 450l w którym chodzi jeden filtr jbl 1501 zasypany kermazytem plus gąbki które były w zestawie. Widzę jednak że woda nie jest klarowna i wydaje mi się że będę...

    Wyświetlenia: 983 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • pomysł na chodzenie czy dobry?

    lato, no i zaczęły się upały :D a z nimi klopoty w akwarium :cry: , myśląc na rozwiązaniem wpadł mi do głowy pewien pomysł który chciałem poddać waszej ocenie. Znalazłem na allegro coś takiego http...

    Wyświetlenia: 1168 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 429 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.