Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Parametry kranówki GH 0



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



01 kwi 2016, 19:41 Re: Parametry kranówki GH 0  (#21)  

Jeśli chodzi o kationit to jest to rodzaj granulek. Są bardzo drobne, więc trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie złoża. Ja to mam rozwiązane w ten sposób, że mam zrobioną kolumnę, a w niej kationit w pończosze. Tylko, że w ten sposób przygotowuję wodę do podmian, a nie mam stałej podmianki.
Oczywiście można zrobić to w formie stałej podmiany, z tym że technicznie musiałbyś to już jakoś sam wykombinować. A tak w ogóle jaki masz litraż, że chcesz stałą podmianę?

Technicznie trzeba też zadbać o to, żeby móc odłączyć korpus (bo raczej jakiegoś korpusu trzeba by w tym przypadku użyć) ze złożem, by móc go zregenerować. Regenerujemy roztworem kwasu solnego, 5-10% - stąd właśnie trzeba odłączyć, bo nie będziemy tego przelewać do akwarium ;)
Trzeba by też zadbać o to, żeby woda kapała naprawdę wolno, bo jest mocno zakwaszona (zawiera sporo CO2), więc nie może być to zbyt szybko, aby zapobiec spadkom pH (i przesadnym nasyceniu CO2).
Aha no i jeszcze jedno - oczywiście tak czy siak nie lałbym samej wody przez kolumnę, ale mieszał to w odpowiednich proporcjach z kranówką, bo jeżeli będziesz miał zerową zasadowość, to przy laniu zdemineralizowanej wody nasyconej CO2 (a taka by z grubsza leciała u Ciebie z kationitu) miałbyś wahania pH.

Popularny kationit wodorowy to Purolite C100H. Możesz kupić też C100E, a po regeneracji kwasem zrobi Ci się z niego C100H :) Ale szkoda zachodu, bo cenowo się specjalnie nie różnią ;)
Kupisz bez problemu przez internet.

Anonim 46444


01 kwi 2016, 20:13 Re: Parametry kranówki GH 0  (#22)  

Dziękuję bardzo za pomoc. Zbiornik mam 200l nowo kupiony do tego butle co2 i to wszystko. Ta ciągła podmiana to nie jest konieczność bardziej z lenistwa za ścianą gdzie stanie baniak ma garaż z odpływem i wodą dlatego chciałem coś pokombinować .Na ile starcza takie złożę i jakie duże musi być przepuszcza się wodę wolno kwas solny też dostanę są gdzieś linki żebym mógł się dokształcić .Pewnie dużo pytam a mógł byś w wolnej chwili przesłać fotkę jak masz to rozwiązane.Bardzo dziękuję i pozdrawiam

markor2005
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 24 kwi 2004, 03:19
Miasto: Gdańsk

01 kwi 2016, 21:19 Re: Parametry kranówki GH 0  (#23)  

markor2005 napisał(a):Zbiornik mam 200l nowo kupiony do tego butle co2 i to wszystko. Ta ciągła podmiana to nie jest konieczność bardziej z lenistwa za ścianą gdzie stanie baniak ma garaż z odpływem i wodą dlatego chciałem coś pokombinować

Szczere mówiąc odpuściłbym sobie stałą podmianę, dość sporo wody by szło, musiałbyś kroplować naprawdę wolno.

markor2005 napisał(a):Na ile starcza takie złożę i jakie duże musi być przepuszcza się wodę wolno

Zależy o co pytasz - jeśli chodzi o pracę ogólnie, to można go regenerować ogromną ilość razy i traci swoje właściwości tylko w minimalnym stopniu. Natomiast po regeneracji na ile starczy - to już zależy od takich czynników jak ilość użytego kwasu czy też przepuszczaną przez nie kranówką - oczywistym jest fakt, iż im więcej kationów będzie w wodzie do wymienienia, tym szybciej trzeba regenerować. To trzeba już sobie samemu doświadczalnie zobaczyć, dobrać odpowiednią ilość kwasu i mierzyć parametry wody wypływającej z kolumny.

markor2005 napisał(a):kwas solny też dostanę są gdzieś linki żebym mógł się dokształcić

Tego raczej wysyłkowo nie kupisz, tak że musisz rozeznać się w swojej okolicy, najlepiej jakieś hurtownie chemiczne.

markor2005 napisał(a):a mógł byś w wolnej chwili przesłać fotkę jak masz to rozwiązane

Spoko, choć wiele tu nie zobaczysz, bo to potwornie prosta konstrukcja :D
[Link niezgodny z regulaminem]

Zwyczajnie: butelka z obciętym dnem, obrócona do góry tymże dnem, w środku kationit w pończosze, od spodu mam przedziurawioną nakrętkę, żeby spowolnić przepływ (przy całkiem odkręconej nie wylatuje całkiem zmiękczona woda). Od góry woda leci wężykiem z wiadra, trzeba tylko tak dobrać szybkość przepływu, żeby się nie przelewało. Można oczywiście powiesić na kranie, ale ja wolę w ten sposób, bo pod kran nie zmieszczę kanistra (a normalnie do niego zbieram wodę, a nie jak na zdjęciu - do wiadra).

Anonim 46444


01 kwi 2016, 21:30 Re: Parametry kranówki GH 0  (#24)  

Fajnie jeszcze raz bardzo dziękuję kupiłem już na alegro [Link niezgodny z regulaminem] mam nadzieję, że dobry jak tylko przyjdzie zbadam wodę . Jak go regenerujesz to tak samo przepuszcza szybko czy musi się pomoczyć.
Załączniki
Kationit wodorowy Purolite C100H - 100%.jpg
Kationit wodorowy Purolite C100H - 100%

markor2005
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 24 kwi 2004, 03:19
Miasto: Gdańsk

01 kwi 2016, 22:59 Re: Parametry kranówki GH 0  (#25)  

Hej- najlepiej do tego purolitu kup sobie na allegro pustą "puszkę zasypową".
Ja też używam kationitu bo walczę z moją kranówką- Ca 115mg/l.

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

02 kwi 2016, 09:57 Re: Parametry kranówki GH 0  (#26)  

markor2005 napisał(a):Jak go regenerujesz to tak samo przepuszcza szybko czy musi się pomoczyć.

Jeśli będziesz miał korpus (obudowę, puszkę, jak pisze Koleżanka wyżej) to rób tak jak w zaleceniach z karty katalogowej.

Anonim 46444


07 kwi 2016, 12:18 Re: Parametry kranówki GH 0  (#27)  

weder napisał(a):Jak czytam takie wypowiedzi to stwierdzam, że komuś soda wali do głowy.

Ludzie wystarczy trochę poczytać i się zastanowić nad tym o co pytamy oraz nad tym co nam wypisują pseudo chemicy i fascynaci sody i kwasów. Ręce opadają.

Na świecie jest udokumentowane, że w warunkach naturalnych i to okresowo takie zjawisko występuje w 3 może 2 jeziorach. Ale nie w Gdańsku :!:

Post 2#. Opis sensowny i rzeczowy bez opowieści i bajek :!:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... l?p=141152

11#.

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 29965.html

Weder wyluzuj bo masz coraz więcej postów ale nijak ma się to do ich merytoryki, jak wykazały wyniki jednak się nie myliłem a nie było sensu wgłębiać się w to co pokazują testy akwarystyczne.
Nie zwracaj uwagi forumowiczom jeśli nie jestes pewny swoich racji.
I nie używaj argumentu o pokazywaniu baniaków bo ich wygląd to tylko kwestia gustu właściciela, analogicznie ja mogę powiedzieć żebyś tak się nie mędrkował bo twoje baniaki są co najwyżej przeciętne a jeśli wziąć pod uwagę ilość postów, które nabijasz i wiedzę jaką uważasz, że posiadasz to są słabe.

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52











Powiązane tematy
  • Restart akwarium - parametry

    Cześć, mam takie pytanie. Postawiłem nowe akwarium na starym dojrzałym filtrze; taka mocno obsadzona 60h. Kilka godzin po zalaniu zrobiłem testy i się bardzo zdziwiłem, bo wszystkie parametry są w nor...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Krewetkarium - 30 l - parametry

    Witajcie, Akwarium posiadam od ok. 5 lat. Restarty przeprowadzam mniej więcej co rok. Z założenia chciałbym żeby to było krewetkarium z niewielką (chyba) obsadą roślinną (głównie mchy) i takie paramet...

    Wyświetlenia: 3198 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 170 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.