Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Komputer PH a licznik bąbelków



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Chciałbym się dołożyć do myśli Wedera..

Otóż posiadam takowy miernik lajon, jakiś tam.. sonde nasza polską co wymienił wyżej grzeniu_73. Od paru miesięcy zastanawiam się co jest przyczyną moich zielenic ( z nawozeniem juz kombinowałem we wszystkie strony i dalej mizerne rezulataty).. Stały test pokazuje mi kolor zielony, troszke wolałbym mieć jaśniejszy i jak ustawie niższe ph to otrzymam kolor jaki chce ale mam ph nastawione w tej chwili na 6.38!! I teraz nie wiem czy to wina sondy, czy własnie podłoza aktywnego? Amazonia ma jakiś rok więc chyba aż tak mocno jeszcze nie reaguje z wodą. Do podmian leje RO i czerwony mineralizator. Mam obniżać ph dalej???? Rośliny pod wieczór bąblują ale mimo tego może wciaż gazu mało w wodzie..??

To troche nie w temacie ale.. moze czegos sie dowiem.

A licznik babelków mam ale i tak po jakims czasie woda z niego wyparowuje więc jakbym go nie miał. Przy komputerze uważam, że zbędny.

zadymny
Stały bywalec

Posty: 429
Dołączył: 06 mar 2009, 23:22

Wspieram stronę kontem Premium

Miernik bardzo łatwo sprawdzić wkładając elektrodę do płynu kalibracyjnego.Elektrode co jakiś czas trzeba skalibrować.Mierzyłeś KH ? Moze masz niskie i dlatego musisz z PH zjeżdżać nisko.Przy Twoim Ph wychodziłoby ,ze masz KH około 3-4 stopni niemieckich.Kiedyś coś czytałem ,ze te testy stale pokazują rożnie.Moze tu jest przyczyna?
Gdybyś nie mial komputera i nie znal dokładnie PH to byś podkręcał gaz ,az stały test pokaże odpowiedni kolor.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Osobiście licznik bąbelków przy sterowniku Ph uważam za zbyteczny , w zależności od kontrolera możesz sobie ustawić odpowiednie Ph ,które będzie utrzymywał lub wybrać opcje auto (JBL controler) wtedy sam ustali zależność kh do ph . Co do kalibracji elektrod zaleca się robić je co 30 dni (mój tego pilnuje i wymaga ) Osobiście dzis ponownie kupując wybrał bym coś bardziej rozbudowanego np sterownik AMAZON 2 lub ELEMAC SA-03 ten drugi obecnie idzie dostać w dosyć dobrej cenie .
W tym temacie opis kontrolera JBL proflora http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/dozowanie-co2/jbl-proflora-ctrl-ph-niebieski-wyswietlacz-szukam-opisu-pl-44197.html

Avatar użytkownika
discuss
Poznaje temat

Posty: 100
Dołączył: 18 lut 2012, 11:49

Ten ELEMAC szalu wielkiego nie robi,no ale cena az taka straszna nie jest.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Jako tańszą alternatywę polecam ten prosty sterownik uPH-01 http://mirekkon.akwarium.net.pl/sklep.php?p=productsMore&iProduct=21

Avatar użytkownika
discuss
Poznaje temat

Posty: 100
Dołączył: 18 lut 2012, 11:49

Witam.
Polecam sterownik Elemac. U mnie śmiga już piąty rok.Z moich informacji wynika ,iż obecnie jest on zmodyfikowany i ma więcej funkcji. Wart jest swojej ceny.
Pozdrawiam. :D

trifat
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 29 gru 2009, 18:41
Miasto: Gdańsk

Z opisu wygląda na to że ma kilka funkcji które jest szansa wykorzystać w praktyce,poza tym jak to mówią wszystko w jednym zawsze za szafką mniej kabli do gniazdka,moje akwarium jest w pokoju dziennym dlatego dla mnie to tez istotny argument :wink:
Sebastian

Avatar użytkownika
Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Posty: 663
Dołączył: 02 maja 2014, 19:02
Miasto: Nysa

Wspieram stronę kontem Premium

Pozwólcie odbiegnę nieco od tematu...

Jaką macie pętle histerezy (różnicę między tym jak się odłącza CO2 i jak załącza) w w tych komputerkach (innych niż Weipro 2010)?
Ciekawi mnie to dlatego, że chcę zrobić sam wzmacniacz operacyjny do mikrokontrolera (AtMega 32 lub AtMega 128)

dawidof78
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 15 paź 2013, 21:43
Miasto: Łódź

Radze od razu zacząć od zewnętrznego przetwornika A/D.Dokładność odczytu o niebo lepsza. Ja mam na ads1110.Histerezę mam ustawiana,ale w praktyce ustawiona mam na 0.1 PH

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Histereza u mnie 0,10 Ph , dopuszczalny błąd pomiaru obecnie 0,04 Ph

Avatar użytkownika
discuss
Poznaje temat

Posty: 100
Dołączył: 18 lut 2012, 11:49

Przyłączę się do dyskusji, bo trochę temat zgłębiałem i mogę potwierdzić że zewnętrzny przetwornik A/C znacznie lepiej pracuje niż te wbudowane w mikrokontrolery i oprócz dokładności też stabilność pomiarów jest dużo lepsza.
Zastanawia mnie tylko tak wyśrubowana histereza, czy ma sens przy tak dużej ilości czynników wpływających na dokładność pomiarów.

karol777
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 gru 2014, 14:50

0,1 to wcale nie taka wyśrubowana.Odczyt mam z rozdzielczością 0,01.Sonda chyba tez ma taka dokładność.Bardzo płynnie to działa.Gaz musi lecieć dłuższy czas zanim o te 0,1 zbije PH.Na początku tez myślałem o większej histerezie,ale tak jest OK.Mam Reaktor i tam zanim się cały rozpuści to trochę trwa.Moze na dyfuzorach inaczej to działa.W akwarium 240l nie miałem jeszcze większego odchylu jak 0,15 PH

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

W sumie racja czemu nie, jeśli jest możliwość i daje radę to po co zmieniać w końcu stabilność w akwa to podstawa.

karol777
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 gru 2014, 14:50

Z ciekawości jaki komputer zakupiony został ? Jeśli dalej się zastanawiasz to dołożę trochę niepewności :lol: znalazłem SEAQUACOMP jeszcze się rozwija jak widzę, ale zapowiada się nieźle.

karol777
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 gru 2014, 14:50

karol777 napisał(a):Z ciekawości jaki komputer zakupiony został ? Jeśli dalej się zastanawiasz to dołożę trochę niepewności :lol: znalazłem SEAQUACOMP jeszcze się rozwija jak widzę, ale zapowiada się nieźle.

Jeszcze zakupu nie dokonałem gdyż dalej się wacham...a gdzie moge zobaczyć i poczytać o tym SEAQUACOMP?
Sebastian

Avatar użytkownika
Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Posty: 663
Dołączył: 02 maja 2014, 19:02
Miasto: Nysa

Wspieram stronę kontem Premium

wrzuć w google wyskoczy, jak dobrze z pamięci podam to na http://www.tehsystem.pl

karol777
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 gru 2014, 14:50

Na początek żeby było jasne używałem Ph kontrolera już dość dawno bo 20 lat temu. Wtedy jeszcze zwykła konstrukcja analogowa DIY na poczwórnym wzmacniaczu operacyjnym. Teraz czasy inne więc własne konstrukcje już procesorowe. Co do przetwornika to faktycznie mimo zatrzymywania procesora na czas pomiaru to efekty raczej słabe więc wnioski takie jak pozostałych kolegów.

Na pytanie czy stosować obecnie Ph kontroler nie ma jednoznacznej odpowiedzi a uwarunkowane to jest kilkoma rzeczami .
Po pierwsze podłoże :
Jak najbardziej się sprawdza w systemach opartych na zwykłym obojętnym podłożu kwarcowym.
W przypadku podłoża aktywnego pojawi się zaraz cała rzesza specjalistów którzy wykażą wręcz szkodliwość kontrolera.
Otóż ja nadal twierdzę że wykorzystanie kontrolera jest jak najbardziej uzasadnione jednak trochę w odmienny sposób.
Gaz podajemy na stałe na podstawie np. licznika bąbelków.Kontroler nie pełni wtedy funkcji regulacji Ph a jedynie jest on systemem odcinania CO2 na wypadek gwałtownego spadku Ph poniżej zadanej wartości. Kiedy to może wystąpić. Dzieje się tak w każdej niskociśnieniowej instalacji CO2 wyposażonej w reduktor pozbawiony kompensacji wpływu ciśnienia w butli na ciśnienie na wyjściu. Efektem spadku ciśnienia w butli ( występuje zawsze wtedy kiedy gaz w butli się kończy) jest wzrost ciśnienia na wyjściu często dość znaczny. Efektem tego zjawiska jest zagazowanie zwłaszcza małego zbiornika.
I tu ważna uwaga dotycząca licznika bąbelków. Ilość dostarczanego gazu powinna być tylko trochę większa lub tylko taka żeby wystarczyło dwutlenku na spadek Ph do jakiejś przyjętej minimalnej wartości.
Mamy tu do czynienia z tzw regulacją dwustanową jest gaz lub go nie ma. Duży zapas dostarczanego gazu powodował będzie większe ryzyko zagazowania w wyniku jakiejkolwiek awarii kontrolera. Licznik jest zbędny jeśli potrafimy ocenić ilość gazu na podstawie obserwacji np. dyfuzora.
Reasumując Ph kontroler jak najbardziej a licznik bąbelków mimo że nie konieczny to jednak wskazany.

No i ostatni przypadek gdzie stosowanie Ph kontrolera jest wręcz zabronione to wszelkiego rodzaju instalacje oparte o ceramiczne spieki wysokociśnieniowe. W tych instalacjach musi być zapewniony stały dopływ gazu i ciśnienie co najmniej 2 bary.

Przy okazji co do kontrolerów dobrze kiedy ma on możliwość podłączenia do komputera a bardzo dobrze jeśli ma możliwość rejestracji zmian Ph w funkcji czasu.
Taki rejestrator pozwoli wam na ocenę zmian Ph w cyklu dobowym i dojdziecie do bardzo ciekawych wniosków. Moje dotychczasowe doświadczenia potwierdzają że wyłącznie CO2 na noc zawsze prowadzi do większych skoków Ph niż jak jest ono podawane na stałe. Oczywiście przy wyłącznej funkcji sterowania elektrozaworem.

Przy okazji nie należy mylić dokładności kontrolera z rozdzielczością jak tu wyżej kolegom się zdarza. To że przyrząd pokazuje jakąś wartość Ph do drugiego miejsca po przecinku to rozdzielczość . Dokładność taka jest wtedy kiedy ta wartość jest rzeczywistą w określonym zakresie temperatur a to nie zawsze wręcz bardzo rzadko jest prawdą. Choć dla naszych celów dokładność 0,1 jest zupełnie wystarczająca.
alarmowiec

Avatar użytkownika
alarmowiec
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 30 cze 2003, 08:01
Miasto: Poznań

Z tego co pamiętam pisaliśmy o dokładności.Mialem dwie sondy i obie miały dokładność 0.01 lub 0.02.Zaznaczone tez bylo z jaka rozdzielczością odczytuje i jaka ma dokładność sonda.Pomyłki raczej tam nie bylo.Owszem dokładność może sie troszkę różnic.Jednak w akwarium mamy stalą temperaturę przynajmniej ja mam.Kalibracje przeprowadzam tez w tej temperaturze.Nie bylo pomyłki rozdzielczości z dokładnością ,bo to dwie rożne rzeczy i tu sie zgodzę z Toba.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć że dokładność w tego typu urządzeniach zależy głównie od dokładności kalibracji a ta zależy od jakości płynów kalibracyjnych które najczęściej oscylują w granicach +/- 0.05 pH, ważna jest tu okresowa wymiana tych płynów, przechowywanie już otwartych butelek oraz zabezpieczenie ich przez sprzedającego. Sonda najczęściej w wąskim wycinku jaki mierzymy w akwarium jest w miarę liniowa a to znaczy że głównym czynnikiem warunkującym dokładność jest właśnie dobra kalibracja.
Z doświadczeń z przetwornikami A/C wiem że 10 bitów czyli 1024 próbek (najczęściej tyle mają wbudowane w mikrokontrolery) to za mało nawet na potrzeby akwarystyki, uzyskanie dużej dokładności i wysokiej rozdzielczości wiąże się tutaj albo z mocnym ograniczeniem zakresu pomiarowego, albo z programową aproksymacją wyników, a to już nie to samo co bezpośredni pomiar (wprowadza dodatkowe błędy), wg. mnie przetwornik musi mieć od 14 bitów w górę rozdzielczości, oczywiście wszytko zależy też od konstrukcji całego urządzenia np. bez odpowiednich zabezpieczeń przed zakłóceniami pomiary i tak będą pływały albo będą przekłamania w wynikach, wszystko zależy od tego jaki poziom dokładności (czy też niedokładności) jest dla nas wystarczający. To właśnie z tych moich doświadczeń wynikło zainteresowanie komputerkiem seaquacomp (link podałem wyżej) który podobnie jak niemiecki profilux ma separacje galwaniczną tylko cenę inną.

karol777
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 gru 2014, 14:50

Karol właśnie o to mi chodziło. Greniu Pisałeś o rozdzielczości miernika a dokładności sondy. Czytając w nocy odebrałem to jak opis tego samego (zmęczenie :) ). Ciesze się że to rozumiecie. Jako metrolog widać mam już takie skrzywienie ale również z tego powodu może bardziej mnie to razi i widzę jak mylenie tych pojęć jest powszechne więc nie zaszkodzi to przypominać. Cyfryzacja powoduje że wynik który widzimy jest tak jednoznaczny iż zapominamy że to najczęściej nie jest prawdą. Obaj wiecie jak tą różnice zminimalizować na szczęście dla nas akwarystów tak szczegółowe rozważania nie są potrzebne bo bezwzględna wartość nie jest tak ważna jak zmiany wokół konkretnej wartości i tu rozdzielczość uwzględniając powyższe się przydaje . To tyle marudzenia :)
alarmowiec

Avatar użytkownika
alarmowiec
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 30 cze 2003, 08:01
Miasto: Poznań











Powiązane tematy
  • Komputer akwarystyczny

    Mój komputer akwariowy "Skalar" powoli dogorywa, szukam jakiegoś zamiennika, może polecicie coś sensownego? Interesuje mnie coś co by miało następujące funkcje: - pomiar temperatury, najlep...

    Wyświetlenia: 1692 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Metalowy licznik bąbelków z wbudowanym zaworem zwrotnym

    Witam, chciałem się dowiedzieć poco jest ta sprężynka pod zaworkiem na dole

    Wyświetlenia: 1169 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Komputer Lajona 112 jaka sonda ph?

    Witam. Dostałem od znajomego komputer ph ale bez sondy i on nie pamięta jaka była może ktoś ma taki sterownik lub miał i wie jaka sonda do tego pasuje? Pozdrawiam 20220615_142748.jpg Wysłane z SM...

    Wyświetlenia: 3207 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć komputer PH pod elektrozawór?

    Zakupiłem, a właściwie dostałem w prezencie komputer PH firmy JBL, tylko mam pytanie o podłączenie wtyczki pod elektrozawór, czy to musi byc jakis specjalny? bo ja pod swój nie widzę miejsca gdzie mia...

    Wyświetlenia: 3076 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komputer Macro Aqua pH t2

    Witam szukam kogoś kto ma Komputer Macro Aqua pH t2 chodzi o ustawienie bombli z elektrozaworu jaka częstotliwosść. Bo umnie 20 -30 na sekundę i tak bardzo długo sie ustala ustawione ph . Moze to norm...

    Wyświetlenia: 1709 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Komputer CO2 Aqua Medica

    Witajcie Jeśli ktoś posiada to chciałbym się wymienić doświadczeniem w użytkowaniu tego ustrojstwa . Pytanie 1 . Funkcja Low i High - jakiej używacie i co się wam sprawdza ? Image%20(4).jpeg ...

    Wyświetlenia: 1442 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Licznik bąbelków - szklany czy plastikowy?

    Czym różni się plastikowy licznik bąbelków od szklanego?

    Wyświetlenia: 2663 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Uzupełnianie licznika bąbelków

    Witam mam szklany licznik bąbelków i cały czas musze dolewać do niego wody średnio co około 2 tygodnie i boje się uszkodzenia go i czy np mogę zastosować złączkę tą metalową do wlewania wody zaraz za ...

    Wyświetlenia: 1322 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Licznik Bąbelków

    Witam ostatnio zauważyłem że jak podkręciłem licznik bąbelków do 3b/s że z licznika bąbelków wychodzą oprócz dużej bąbli miedzy innymi malutkie czy to coś oznacza że on nie funkcjonuje tak jak trzeba ...

    Wyświetlenia: 1061 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Licznik bąbelków z odkręcaną pokrywką, dobry pomysł?

    Jak w temacie, ktoś może miał? Proszę o opinie, a jeśli nikt nie miał to co sądzicie o czymś takim? Wydaje mi się że to dobry pomysł bo wygoda z tym odkręcaniem no i woda dłużej nie wyparuje bo większ...

    Wyświetlenia: 1612 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 396 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.