Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Fotografowanie konkursowe



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



27 gru 2013, 23:06 Re: Fotografowanie konkursowe  (#21)  

Akurat kawę pije tylko zbożową, a ona nie ma takiego aromatu :)

Nie, często w jpgach, bo nie mam czasu bawić się rawami. Rawy są fajne bo łatwo można uratować przepalenia i ciemne pola + zabawa ekspozycją.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

07 sty 2014, 12:47 Re: Fotografowanie konkursowe  (#22)  

Artykuł fajny, ale zwróciłem uwagę na kilka faktów - czepiam się tylko troszkę :P i nie są to najistotniejsze informacje, bo zaledwie szczegóły techniczne, ważniejsze są wskazówki które przekazujesz a tutaj mamy naprawdę dużą ilość przydatnych informacji.

im wartość iso większa, tym do matrycy dociera więcej światła
- no, to nie jest prawda, bo jak na pewno sam wiesz ilość światła docierającego do matrycy określa ustawienie obiektywu (ogniskowa i przysłona) + ewentualnie to co jest przed obiektywem (filtry) lub to co za obiektywem (jeśli ktoś chciałby zakładać konwertery [dla canona np 1.6 lub 2.0]). I jeszcze vide punkt następny.

im wyższe wartości iso tym większe ziarno

Ja bym powiedział, że ziarno jest to samo - ten sam rozmiar (bo wynika z matrycy), natomiast jest dużo bardziej widoczne (silniejsze). Generalnie ISO ma związek z wzmocnieniem sygnału z matrycy (słabego przy słabym świetle). Każde urządzenie elektryczne cechuje się pewnym poziomem szumu, jeśli sygnał jest mocny (silne światło) to stosunek sygnał/szum jest wysoki i nie ma problemu. Jednak przy niskich sygnałach, wzmocnienie sygnału powoduje także wzmocnienie szumu - dlatego jest wyraźniej widoczny. Wiem, że są programy do redukcji szumu matryc, nie pamiętam, czy jako osobne aplikacje, czy na przykład w postaci filtrów do Photoshopa.

Dodam od siebie, że z filtrami to jest zabawa.
Po pierwsze osłabiają światło docierające do matrycy
po drugie w nieznacznym stopniu pogarszają jakość zdjęcia (chodzi mi o spadek rozdzielczości optyki)
po trzecie - co mnie najbardziej boli, bo też posiadam sprzęt C a nie stać mnie na obiektywy z literką L - tańsze obiektywy cechują się pewną irytującą cechą (przy używaniu filtrów) - przy ostawianiu ostrości, czoło obiektywu, do którego dokręca się filtr kręci się (czego nie robią obiektywy L). No i efekt jest taki, że przy przeliczeniu ostrości przez aparat, filtr np. połówkowy już nie znajduje się poziomo, a skośnie :( ... trzeba korygować ręcznie.

I dwa słowa przy nieco dłuższych czasach naświetlania. Jak napisałeś, rozsądnie jest używać czasowego wyzwalacza (nawet 2s), lub pilota (nie są drogie). Chodzi o to, że (oczywiście zależnie od migawki) czasem samo naciśnięcie spustu migawki powoduje efekt 'ruszenia' zdjęcia. Używanie zdalnej lub opóźnionej migawki pozwala zredukować ten efekt, który może się pojawić nawet przy użyciu statywu, jeśli statyw nie trzyma aparatu dość pewnie (samo body waży swoje plus optyka + wszystko inne).

Pozdrawiam!

bladefist
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 27 maja 2008, 00:37

07 sty 2014, 19:58 Re: Fotografowanie konkursowe  (#23)  

Nie, nie czepiasz się, powiedziałbym raczej, że rozwinąłeś w szczególe poszczególne elementy tematu - za co dzięki :wink: Oby więcej takich wypowiedzi. Pozdrawiam.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

24 sty 2014, 09:55 Re: Fotografowanie konkursowe  (#24)  

Masa przydatnych informacji dla początkującego fotografa, dzięki!

FaustynXyz74


29 sty 2014, 21:17 Re: Fotografowanie konkursowe  (#25)  

Artykuł bardzo ciekawy i dzięki dokładnej analizie fotografowanie akwarium stało się przyjemniejsze :D

Zastanawia mnie jeszcze kwestia, która nie była ściśle poruszona czyli tło
Wiadomo, że na co dzień jest takie jakie najbardziej odpowiada nam wizualnie, ale co ze zdjęciami jakie najlepiej użyć i jak je ustawić żeby akwarium nabrało odpowiedniej głębi z dodatkowymi cieniami?
Myślałem nad zestawieniem tła misty z ciemnoniebieskim brystolem przyczepionym do ściany i podświetlonym LED-ami, aktualnie mam zwykłą białą folię przyklejoną od tylnej ścianki i niestety zdjęcia w takiej odsłonie mnie nie powalają :| http://www.roslinyakwariowe.pl/spoleczn ... yabby.html

Dodatkowo żeby robić lepsze zdjęcia skonstruowałem taką ramkę, która jednocześnie skupia światło do akwarium
fotografowanie.jpg
(1.64 MiB) Pobrane 3411 razy

fotografowanie2.jpg
(1.62 MiB) Pobrane 3411 razy

fotografowanie1.jpg
(2 MiB) Pobrane 3411 razy

Co sądzicie, czy to ma sens, można to jeszcze jakoś udoskonalić?

I jeszcze jedno pytanie jak jest z możliwością wysyłania prac na konkurs po obrobieniu ich w PS-ie? Drobne poprawki ostrości, kolorów, rozmazanie tła są dopuszczalne?

Avatar użytkownika
Yabby
Znający temat

Posty: 1021
Dołączył: 10 lut 2013, 16:06
Miasto: Poznań

29 sty 2014, 23:31 Re: Fotografowanie konkursowe  (#26)  

Świetny poradnik, Adamie gratulację, pozostałym również gratuluję udziału w dyskusji. Mam nadzieję, że wkrótce będę miał możliwość wykorzystać wszystkie cenne uwagi. Adamie może warto było by pomyśleć nad publikacją w formie papierowej ;)

Avatar użytkownika
robert-szostak
Stały bywalec

Posty: 311
Dołączył: 20 paź 2013, 22:49
Miasto: Olsztyn

31 sty 2014, 23:57 Re: Fotografowanie konkursowe  (#27)  

Yabby, wydaje mi się, że w twoim przypadku ta tylna folia nie powinna być pod kątem a winna wisieć równolegle do tylnej szyby zbiornika. Dobrze by było jak między szybą a folią czy kartonem był odstęp. No i im więcej światła na tło tym lepiej, bo nawet takie światło odbija się i doświetla zbiornik, co pozwoli na lepszą fotkę. Zobacz poniżej jak tegoroczny uczestnik iaplc 2013 cykał fotki :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze jedno pytanie jak jest z możliwością wysyłania prac na konkurs po obrobieniu ich w PS-ie? Drobne poprawki ostrości, kolorów, rozmazanie tła są dopuszczalne?


Jest dopuszczalne. Przykładowo w takim IAPLC nie wolno kasować exifów, lecz przeglądając tegoroczny album 2013 to ingerencje programowe są, żeby delikatnie powiedzieć, w wielu przypadkach dość duże. Zawsze są jednak dość wysmakowane. Wszystko rozbija się o kontrast, wyostrzenie, zabawę z tonami kolorów, przyciemnianie punktowe, dociemnianie tła i takie tam. Choć są i dość radykalne, jak dodanie ''mgły'' - pozycja 105 Kin Cheng.




Przeglądając inne wątki warto w tym miejscu przenieść dwie fotki wysoko uplasowanego zbiornika. Jedna zrobiona jest pod konkurs (ta na samym dole ;)). Pięknie tu widać jak duże znaczenie ma sprzęt i dobra ręka do focenia. Na jednym i drugim zdjęciu to ten sam zbiornik, a jakże inny odbiór.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 lut 2014, 18:33 Re: Fotografowanie konkursowe  (#28)  

Dziękuję za rady :D
AdamW napisał(a):tylna folia nie powinna być pod kątem a winna wisieć równolegle do tylnej szyby zbiornika. Dobrze by było jak między szybą a folią czy kartonem był odstęp.

Aktualnie tło (biała folia) jest przyklejona do tylnej szyby co nie pozwala na wiele, dlatego do robienia ostatecznych zdjęć odkleję ją i przyczepię do ściany biały bądź błękitny brystol, który dodatkowo doświetlę. Zdjęcia, które wstawiłeś podsunęły mi pewien pomysł :wink:

Avatar użytkownika
Yabby
Znający temat

Posty: 1021
Dołączył: 10 lut 2013, 16:06
Miasto: Poznań

01 lut 2014, 22:14 Re: Fotografowanie konkursowe  (#29)  

Zauważyłem na zdjęciach obrazujących całe zaplecze podczas fotografowania na konkurs, że pojawia się tam coś co nadmuchuje powietrze (suszarka do włosów, rura od odkurzacza).

W jakim celu to jest stosowane?

Anonim 33648


01 lut 2014, 22:17 Re: Fotografowanie konkursowe  (#30)  

Żeby stworzyć efekt falującej tafli.

Avatar użytkownika
Yabby
Znający temat

Posty: 1021
Dołączył: 10 lut 2013, 16:06
Miasto: Poznań











Powiązane tematy
  • Podpowiedź - Triki konkursowe

    Generalna podpowiedz, wydaje mi sie sprawdza sie w konkursach foto: 1 "przeswity" w pracach, miejsca gdzie mamy swiatlo na przestrzal, umieszczone gdzies w poblizu zlotych punktow-lini zlot...

    Wyświetlenia: 3134 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zdjęcie konkursowe - w której godzinie świecenia ?

    w której godzinie świecenia robicie sesję zdjęciową (fotki konkursowe) ? mam na myśli stopień rozłożenia płatków roślin, no i nasycenia wody pęcherzami powietrza.

    Wyświetlenia: 1458 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Fotografowanie akwarium

    Witam. Posiadam Nikona D90 z kitowym obiektywem Nikkor 18-105. Akwarium jest oświetlone żarnikami HQI o temperaturze 5200K, oraz 5600K. Niestety nie mogę ustawić aparatu tak aby odzwierciedlić wyglą...

    Wyświetlenia: 8620 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Sztuczki i "przekręty" konkursowe ;)

    Witam Pare dni temu na zagranicznych forach (ale również z mojej strony prywatnie) rozgorzała dyskusja na temat ogólnie pojętej uczciwości na konkursie ADA. Zasady, które są łamane przez uczestników ...

    Wyświetlenia: 27091 | Odpowiedzi: 52 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 511 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.