Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika CO2


CO2 a bezpieczeństwo ???- przydługaweNawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposobu rozpuszczania gazu. Pomiar CO. + nowy temat
Serdecznie Witam
Mam wielką prośbę do wszystkich dokarmiających rośliny CO2 z butli wysokociśnieniowej o pomysły w temacie rozwiązania kwestii bezpieczeństwa. Wiem ze wielokrotnie temat był poruszany ale bez jakichś bardziej konkretnych wniosków. Chciałbym wiedzieć jak poradziliście sobie ze sprawą zabezpieczenia stałego dopływu Co2 i wyeliminowaniu ryzyka przedostania się znacznie większych ilości gazu do zbiornika. Niestety zainspirowany do napisania tego postu jestem smutnym doświadczeniem z ostatnich dni kiedy to wyregulowany dopływ dzięki zaciskowi od kroplówki wieczorem jeszcze pokazywał jeden bąbelek /s, natomiast rano uświadczyłem już ciurkiem dostający się do akwa gaz. I niestety nie obyło się w obsadzie ryb bez ofiar, od tej pory praktycznie mój sen już nie jest taki jak kiedyś spokojny bo wciąż mam obawę że sytuacja może się przecież powtórzyć.
Dlatego proszę piszcie jakie Wy przetestowaliście zabezpieczenia i jak się one sprawdzają. Zaznaczam że nie chodzi mi o usunięcie trudności w precyzyjnym dostarczaniu CO2, ponieważ tę kwestię w sumie duet reduktor+zacisk od kroplówki rozwiązują w stopniu zadowalającym, ale cóż kiedy pomimo tego iż na zacisku ustawi się dajmy na to 1b/s, gdy podczas skoku ciśnienia wyjściowego z reduktora (nie ukrywam że winę właśnie reduktor ponosi choć jest nowy i sprawny ale niestety spawalniczy więc dedykowany do innych zastosowań) zacisk bez zmiany swoich ustawień tzn. kółeczko zaciskowe ani drgnie ale większe ciśnienie wymusi większy przepływ i kraksa niestety...
Czytałem dużo o zaworkach igiełkowych niby do precyzyjnych regulacji (nawet kolega na grupie sprzedaje takowe), ale też niby zabezpieczających przed takim przykrymi niespodziankami. I tu moja druga prośba, jeśli takowych zaworków używacie to wyraźcie swoje spostrzeżenia, co do właśnie takiego zabezpieczenia, czy po ustawieniu żądanego przepływu na owym zaworku a po podniesieniu celowym ciśnienia wychodzącego z butli zawór nie będzie podawał większych ilości gazu do zbiornika, pomimo że parcie na zawór ulegnie zwiększeniu. Niestety do niedawna byłem mylnie przekonany, że "zaworek" od kroplówki też spełni takie zadanie, lecz wystarczy podnieść ciśnienie z reduktora, aby całą misterną regulację szlag trafił.
Dlatego proszę o wszystkie opinie, ponieważ mogą one w przyszłości uratować niejedno rybie istnienie....
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika

Arkadiusz77
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył: 16 gru 2003, 19:03
Miasto: Sosnowiec

24 cze 2004, 23:37   (#2)  

Sprawny reduktor nieważne spawalniczy czy nie, nie ma prawa sam z siebie zwiększyć ciśnienia. Jak mocno był rozkręcony? Jeżeli nastawiłeś go na minimalne ciśnienie to taka sytuacja może mieć miejsce. Reduktor do prawidłowej pracy potrzebuje pewnego minimalnego ciśnienia na wyjściu.

Avatar użytkownika

Marcin Baranowski
Moderator
 
Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

25 cze 2004, 00:26   (#3)  

Wraz ze wzrostem temp. rośnie ciśnienie w butli i może być tak że reduktor również zwiększy ciśnienie na wyjściu (jeśli nie ma np zaworu igłowego) a zaworek od kroplówki to nic pewnego.
U mnie sytuacja wygląda następująco: do butli CO2 podłączyłem reduktor z zaworem iglicowym i dotatkowo jeszcze jeden zawór do regulacji precyzyjnej.Ilość CO2 może być ustawiona do kilku b/min i nawet ze wzrostem ciśnienia w butli ilość CO2 jest podawana do dyfuzora w takiej samej ilości.
Załączniki
CO2.jpg

Avatar użytkownika

Sebastian Stopinski
Poznaje temat
 
Posty: 87
Dołączył: 07 wrz 2003, 14:49
Miasto: Jawor

25 cze 2004, 06:38   (#4)  

Jesteś co do tego pewien? Gdyby tak było to reduktor powinien dawać coraz niższe ciśnienie na wyjściu w miarę jak wyczerpuje się butla.

Avatar użytkownika

Marcin Baranowski
Moderator
 
Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

25 cze 2004, 08:29   (#5)  

Witam
Niestety Marcinie chciałbym abyś miał rację, ale niestety reduktor spawalniczy sprawny i nowy ma możliwość samoistnie zmienić ilość podawanego CO2. U mnie często już miało miejsce tzw. wygaszanie: czyli po jakimś dłuższym czasie CO2 zaczyna docierać w coraz to mniejszej ilości- to jest ten wariant niekorzystny wszak ale nie zabójczy. Ale ostatnio jak pisałem zdarzyło się to co się zdarzyło i już wiem że nawet pomimo podniesionego ciśnienia z reduktora(lekko podniesiona wskazówka na drugim z manometrów)a zdławionego zaworkiem od kroplówki, może dojść do katastrofy.
A reduktor jest w stanie zmienić ilość CO2 dostarczanego do akwa
- gdy ciśnienie atmosferyczne w pomieszczeniu ulegnie zmianie(czasem może zamkniecie drzwi gwałtowne wystarczyć), ale częściej chodzi o zmianę ciśnienia atmosferycznego na zewnątrz- ma to związek z pracą membrany w reduktorze.
-Gdy gaz w butli ma się ku końcowi (wtedy większość reduktorów lubi sobie podnieść ciśnienie)
I niestety ma prawo się tak zdarzyć ponieważ reduktor spawalniczy nie jest przeznaczony do dawkowania w sposób ciągły takich minimalnych ciśnień.
Jego przeznaczenie to podawanie krótkotrwałe dużych gazu ilości, a my akwaryści robimy cos zupełnie odwrotnego.
Dlatego nie mam jakby do reduktora pretensji, ale wolałbym wzbogacić się o wiedzę z zakresu wyeliminowania na dobre ryzyka :)
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika

Arkadiusz77
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył: 16 gru 2003, 19:03
Miasto: Sosnowiec

10 lip 2004, 09:59   (#6)  

Od niedawna jestem posiadaczem zaworka do regulacji precyzyjnej i mam wraznie że chyba to jest właśnie to czego szukałem :) . Podniesienie cisnienia z reduktora nawet kilkukrotne powoduje większe przeciskanie się gazu co prawda ale w nieznacznym i myslę że w bezpiecznym zakresie to znaczy po ustawieniu przepływu na 1b/s , odkręciłem reduktor naprawdę spooooro i zawór przepuścił zaledwie 2b/s
gdyby go nie było to było by ze 40 b/s . Czyli jest to jakieś roziąznie. Jedyny problem to jego cisnienie krytyczne nie jest zbyt wysokie 12 bar, więc gdyby reduktor zawiódł zupełnie i puśił całe ciśnienie z butli , to już zaworek nie pomoże. Ale mam nadzieję że takie sytuację się nie zdarzają.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika

Arkadiusz77
Poznaje temat
 
Posty: 79
Dołączył: 16 gru 2003, 19:03
Miasto: Sosnowiec

16 sie 2004, 08:34   (#7)  

Dla zabezpieczenia wypływu co2 szczególnie w nocy ( niezależnie od zaworku igiełkowego) ja bym uzył zaworu elektr- magnetycznego.
Podłączony do wyłącznika czasowego odcinał by na noc wypływ gazu .
Mozna na noc włączc przewietrzanie brzeczykiem.

Myślę o takim projekcie żeby jeden zegar z( trzema wejsciami)włączał na dzień dzienne systemy:światło,co2.
A na noc nocne :napowietrzanie ,oswietlenie nocne.
Kupilem taki na allegro tanio

Avatar użytkownika

hirek1963
Poznaje temat
 
Posty: 142
Dołączył: 27 cze 2004, 23:19

18 sie 2004, 19:30   (#8)  

Nie wiem co o tym sadzicie lecz ja zdobylem regulator niskich przeplywów stosowany w pneumatyce o cisnieniu max do 0,6 MPa wraz z rotametrem. Proste urzadzenie, a dodatkowo mozliwosc ustawienia bardzo niewielkiego natezenia CO2 bez wzgledu na cisnienie wejsciowe tj max 0,6 MPa. Mimo skokow cisnienia, natezenie na wyjsciu jest stabilne. CO2 podawany na wlot filtra kubelkowego. W tej chwili regulator ten bardzo dobrze sprawdza sie przy zastosowaniu bimbrowni... za kilka tygodni butla 2,5kg.
Stosowałem wczesniej zawor elektromagnetyczny rowniez stosowany w pneumatyce 220V, lecz niewielkie ilosci wody z bimbrowni dostawaly sie do niego i powodowaly zalewanie. Moze ktos moze mi doradzic jak uniknac dostawania sie cieczy z bimbrowni?

Sławek Lesiczkafranc
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 11 cze 2004, 11:21
Miasto: Nowa Sarzyna

19 sie 2004, 14:29   (#9)  

Ile takie urządzenie kosztuje?

Avatar użytkownika

Marcin Baranowski
Moderator
 
Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

19 sie 2004, 16:06   (#10)  

franc napisał(a):Nie wiem co o tym sadzicie lecz ja zdobylem regulator niskich przeplywów stosowany w pneumatyce o cisnieniu max do 0,6 MPa wraz z rotametrem. Proste urzadzenie, a dodatkowo mozliwosc ustawienia bardzo niewielkiego natezenia CO2 bez wzgledu na cisnienie wejsciowe tj max 0,6 MPa. Mimo skokow cisnienia, natezenie na wyjsciu jest stabilne. CO2 podawany na wlot filtra kubelkowego. W tej chwili regulator ten bardzo dobrze sprawdza sie przy zastosowaniu bimbrowni... za kilka tygodni butla 2,5kg.
Stosowałem wczesniej zawor elektromagnetyczny rowniez stosowany w pneumatyce 220V, lecz niewielkie ilosci wody z bimbrowni dostawaly sie do niego i powodowaly zalewanie. Moze ktos moze mi doradzic jak uniknac dostawania sie cieczy z bimbrowni?

Sławek Lesiczka


Aby nie dostawala sie woda do mojego elektrozaworu zastosowałem zawór przeciwzwrotny (Tetry)

Avatar użytkownika

Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź
Powiązane tematy
 • Bimbrownia - sposób dozowania CO2 dla początkujących

  Bimbrownia CO2 opiera swoje działanie na produkcji dwutlenku węgla przez drożdże, które wytwarzają go w procesie fermentacji cukru. Powstaje tzw. zacier fermentacyjny zawierający alkohol - produkt u...

  Wyświetlenia: 109840 | Odpowiedzi: 180 czytaj więcej...

 • CO2 bimbrownika czy butla

  Witajcie.! Od niedawna zastanawiam się jakiego typu CO2 użyć w swoim baniaku 54l oświetlenie 2x 15w aquael plant, dużo czytałem o bimbrowni ale jakoś nie mogę się zdecydować z drogiej strony nie należ...

  Wyświetlenia: 1073 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Reaktor CO2 i filtr w jednym DIY

  Witam. Mam w planie taki mikser i filtr w jednym. Zastanawiam się czy ktoś robił coś takiego. Jakie macie panowie i panie zdanie. Filtr oczywiscie wewnetrzny.

  Wyświetlenia: 643 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Czystość CO2 z butli

  Od kilka dni podaje co2 z butli na reaktor własnej roboty. To jest zwykła butelka PET założona na gąbkę i do niej wciśniety jest wężyk od co2. Gąbka jest na wlocie filtra wewnętrznego. Rozpuszczalność...

  Wyświetlenia: 702 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

  Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

  Wyświetlenia: 170844 | Odpowiedzi: 379 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 121 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.