Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Jak walczyć z krasnorostami ??Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Witam.
W akwarium 240l szybko zaczynają się mi rozwijać glony.
Szczególnie krasnorosty.
CO robić aby je zwalczać bez żadnych środków chemicznych?
Myślałem aby zacząć dozować CO2 z bimbrowni.
CO wy na to ?

Avatar użytkownika

kamp96
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 09 mar 2014, 21:26

Czemu wy nie korzystacie z zasobów tego forum?? Jest mnòstwo wątków o krasnorostach wystarczy poszukać i poczytać a nie zakładać kolejny temat. Wpisz sobie w wyszukiwarkę krasnorosty-geneza i walka autorstwa Godweena tam masz wszystko opisane. Linku nie wrzuce teraz bo pisze z telefonu.


Avatar użytkownika

bielu1985
Stały bywalec
 
Posty: 481
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Bielu...bo nowy post jest łatwiej napisać niż przeszukać stary 10stronicowy temat...A wiesz ile tam jest czytania??na co to komu...Dadario
Stały bywalec
 
Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Dadario napisał(a):Bielu...bo nowy post jest łatwiej napisać niż przeszukać stary 10stronicowy temat...A wiesz ile tam jest czytania??na co to komu...


Oby to była ironia..

temat o krasnorostach znajduje się tutaj: http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 57525.htmlJakubM
Zainteresowany tematem
 
Posty: 193
Dołączył: 16 lut 2014, 16:13
Miasto: Starogard Gdański

Dadario napisał(a):Bielu...bo nowy post jest łatwiej napisać niż przeszukać stary 10stronicowy temat...A wiesz ile tam jest czytania??na co to komu...

he he he nieźle... no podziwiam tempo ;) "na co to komu" - nonsens! :shock:
...więc mam krasnorosty, może ktoś mi pomoże? Proszę? Nie chcę zakładać nowego tematu piszę w tym... :P

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

A więc wyjęte z pewnego tematu...
Wielu, nawet najlepszych akwarystów, w swoich zbiornikach od czasu do czasu ma tych nieproszonych gości.

Nie jest problemem jeśli owe "kłaczki" są w pojedynczych ilościach, gdzieś na peryferiach aranżacji. Jednak problem zaczyna się, gdy stanowią prawdziwą inwazję i swoją brzydotą potrafią skutecznie zniechęcić do akwarystyki i zeszpecić najpiękniejszy nawet Scape.

Zaskakuje jednak fakt, że głównymi winowajcami pojawienia się tego rodzaju glonu jesteśmy... my sami.
Sam ostatnio zostałem zmuszony do do wnikliwej lektury nt. tych glonów przez własny błąd przy okazji pielęgnacji akwarium, ale udało się! :D :D :D

Przyczyny:
niektórzy utrzymują, że powodem pojawienia się wszelkich glonów jest źle zbilansowane nawożenie, głównie zły stosunek PO4 i NO3. Nie jestem zwolennikiem generalizowania. O ile zielenice, cyjanobakterie (sinice), czy compsopogon są wywołane rzeczywiście źle zbilansowanym nawożeniem (np. złymi stosunkami NO3 i PO4) lub nagłymi zmianami w nawożeniu, o tyle szantrasje powstają na skutek pojawienia się tzw. "brudnej wody", konkretnie przedostania się z podłoża, bądź ze starego filtra lub gnijących korzeni, liści, pokarmów dla ryb... - Dissolved Organic Carbon (DOC), a więc nie są wynikiem źle ustawionego użyźnienia wody (PO4, NO3). Sprawdzić stan DOC w wodzie można np. testem firmy Rataj.

Można na zjawisko "brudnej wody" spojrzeć jeszcze inaczej - odwrotnie (COD) Chemical Oxygen Demand - Chemiczne zapotrzebowanie na tlen (ChZT) - jest to parametr używany do oceny wody - jej stanu, interpretowany jako ilość tlenu potrzebna do utlenienia zawartych w tej wodzie związków organicznych i nieorganicznych. Parametr ten używany jest również przy ocenie zanieczyszczenia ścieków (BTZ Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen - parametr w 5-dniowym procesie obserwacji lub 10-dniowym przy udziale oczywiście funkcjonowania mikroorganizmów, przy temperaturze ok. 20 st. C). Można sporo na ten temat poczytać w fachowej literaturze, bądź w necie (mniej pewne źródło informacji, jak wiemy). To bardzo ogólnie o tym co nazywamy w akwarium "brudną wodą".

Krasnorostom też sprzyja szybki nurt wody: wielość DOC w krótkiej chwili szybko odżywia ten glon. Powodem pojawienia się tego glonu jest więc niepotrzebne grzebanie w podłożu (grzech zwłaszcza początkujących), zbyt długie okresy nieczyszczenia filtra, brak systematycznych podmian wody przy "rozpędzonym" nawożeniem akwarium HT, pozostawianie resztek gnijących liści, roślin, korzeni itp. Może wystarczyć jedna przyczyna, a mogą wystąpić wszystkie naraz. Trzeba się więc długo zastanowić, czy naprawdę dobrą rzeczą jest - jak wielu radzi - pożyczane filtrów od znajomych z ich akwarium, niby dojrzałych, ale mogących zawierać takie mnóstwo toksycznych substancji, że głowa mała... Nieczyszczenie długi czas filtrów jest również proszeniem się o krasnorosty.

To są powody powstania tzw. "brudnej wody" w akwa i pojawiania się szantrasji w zbiorniku.

Walka:
- częste podmiany wody, najlepiej na miękką wodę, idealnie jak z filtra RO odpowiednio zmineralizowaną i oczywiście użyźnioną
- wyczyszczenie filtra, dobrą radą jest użyć wkładu węgla aktywowanego w filtrze
- mechaniczne usuwanie zainfekowanych liści
- zero poruszania podłoża
- czasowe ograniczenie cyrkulacji wody w akwa, czasowe np. na okres kuracji - sam jestem generalnie zwolennikiem zwiększonej cyrkulacji wody w zdrowym zbiorniku HT
- można wyjąć niektóre elementy dekoracji, te które się oczywiście da, bądź niektóre z "twardszych" roślin np. anubiasy i delikatnie, na krótko pomazać zarażone miejsca ADA Phyton git, bądź Carbo w płynie, niektórzy robią domowym sposobem roztwór z kwasku cytrynowego - sam nie próbowałem, w tych wszystkich preparatach należy bardzo uważać na rośliny, by je nie spalić! Najbezpieczniejszym jest preparat ADA Phyton git.
- dobrym sposobem jest delikatnie "polać" Phyton lub Carbo w płynie miejsca krasnorostów w zbiorniku, przy pomocy strzykawki z igłą (przy wyłączonej cyrkulacji)
- można również przedawkować kilkukrotnie Carbo w płynie do kolumny wody, najlepiej po zgaszonym świetle dwie trzy godziny, gdy rośliny "uspokoją" się z pobieraniem składników odżywczych i dobrze też przy wyłączonym na jakiś niedługi czas filtrze; trzeba jednak zawsze pamiętać o zwierzętach w akwa, dla których to źródło węgla, aldehyd glutarowy jest niezmiernie toksyczny
- niektórzy dodają, by zadbać o poziom Ph poniżej 6,8 ale taki poziom jest generalnie z wielu innych powodów konieczny przez cały czas funkcjonowania akwarium roślinnego. Ważniejsze jest to, by nie było skoków Ph w ciągu doby. W tym celu można dozować CO2/24h.

Niektóre szantrasje po kilku dniach zaczną robić się czerwone, stąd nazwa krasnorosty, a niektóre zaczną po prostu blednąć. Po tych dniach będą już odchodzić w zapomnienie.

Wszystkim życzę pięknych i czystych zbiorników. Zapraszam do korekty, uzupełnień i oczywiście do dyskusji.
Godween ;)
Z niektórymi twierdzeniami nie mogę się zgodzić, ale ogólna teza jest dobra - krasnorosty oznaczają brudne akwarium, obciążone organicznie. Pierwszym krokiem powinno być zawsze czyszczenie filtra i dodanie świeżego węgla aktywnego (ew. Purigenu). Zastosowanie EasyCarbo nie zawsze jest możliwe - szkodzi niektórym roślinom, np. nurzańcom.
Warto też wspomnieć, że młode "kosiarki" Crossocheilus Siamensis chętnie zjadają krasnorosty. Dwie sztuki ogoliły mi korzeń wielkości butelki 2l w trzy dni.

Niektórzy sugerują, aby filtr tzw. biologiczny czyścić raz na pół roku - moim zdaniem jest to najprostsza droga do krasnorostów.

Tez miałem mały wysyp krasnorostów i pomogła woda RO, którą teraz podmieniam pół na pół z kranówką bo przesiadłem się na morskie także warto spróbować i EC.

Glony po paru dniach zrobiły się czerwone i są w odwrocie nowe póki co nie rosną.
EC aplikowane bezpośrednio na glony z strzykawki

Po kolejnym miesiącu obserwacji przekonuję się, że Easy Carbo to jedynie sposób doraźny walki ze skutkiem. Nawet ta woda czyta, która wydaje się nam, że jest "czystą wodą" zawierać może coś czego się nie spodziewaliśmy, np. coś co zostało uwolnione ze starego już podłoża, przekopywanego przez krewetki, albo inne... I najskuteczniejszym sposobem walki z przyczyną jest wkład węglowy jako stałe medium filtracyjne, co jakiś czas wymieniane na nowe. Dobrym pomysłem jest też użycie Purigenu. A jak wiemy media te oczyszczają wodę jedynie z azotu organicznego, więc nie tego pochodzącego z NO3 jako nawozu z soli KNO3. Mogą więc być śmiało stosowane przy nawożeniu.

a bym zastąpił cały ''biologiczny wkład'' gąbką dość gęstą, która także prócz filtracji mechanicznej pełni funkcję filtracji biologicznej. Niestety wciąż na niejednej stronie można przeczytać o bilobalach i ceramice jako o tych, na których bakterie lepiej się osiedlają, bo niby gąbka to gorszy standard :roll: Nikt nie robi filtrów dla ''roślinniarzy''! Wszystkie filtry są robione dla ogółu akwarystycznego. Jak kupi się kubełek to wata z reguły dodawana jest na sam szczyt, gdzie to tak na prawdę 2 centymetry w przekroju, resumując jakieś 5 % wypełnienia kubełka. Reszta to gąbka o bardzo dużych oczkach (niepotrzebna) i ceramika, bądź biobale. Natomiast akwarium roślinne obejdzie się bez całego tego ''biologicznego wkładu'' - tam, w akwarium, jest dość miejsca na osiedlenie się bakterii, problemem jest natomiast co robić z tym co zamienia się w DOC, czyli większe cząstki materii. POM jest wychwytywany przez filtr o medium ''z oczkami'' 0,5 mm.

Tak gęste aby za bardzo nie hamowały strumienia wody ale z drugiej strony, aby lekko było widać, że przepływ jest przytłumiony. I tak jaką gąbkę byś nie zamontował to i tak z czasem tak się zatka ''brązową mazią'', że będziesz zmuszony ją przepłukać. Jeśli gąbka będzie miała zbyt dużą wartość ''Pores Per Inch'' (PPI), czyli liczbę porów na cal bieżący to będzie się szybko zatykać i sama obsługa filtra zamieni się w koszmar. Wysokie współczynniki PPI powyżej 45 nadają się do filtrowania powietrza (nawilżacze, samochody itd.), a nie do wody. Do tego gąbka musi być dość sztywna (współczynnik H). Oczywiście i w akwarystyce mamy gąbki 45 ppi (45 oczek na cal), jednak warto, jeśli mamy taką możliwość, sprawdzić czy nie jest to zbyt ''gęsto''.

Gdybym miał kubełek to wywaliłbym wszelakie zbędne wkłady biologiczne i zastąpił je gąbkami. Dałbym trzy rodzaje - 10 ppi, 20 ppi i 30 ppi. W filtrze wewnętrznym, natomiast tylko 30 ppi lub 45 ppi - z powodu łatwości płukania.

Napiszę to jeszcze raz: nikt nie robi filtrów dla miłośników akwarystyki roślinnej. Filtry robione są dla ogółu akwarystycznego i biobale, keramzyty, ceramika itp. są zbędne. Więcej, zajmują miejsce gąbkom które pięknie wyłapują to czego nie chcemy mieć w wodzie DOC (i większe frakcje POM i DOM).

Twardość wody nie jest bezpośrednim powodem powstawania krasnorostów,ale na pewno im sprzyja. Filtr RO nie tylko zmiękcza wodę, ale też pozbywa całego "syfku", który ewentualnie mógłby też sprzyjać powstawaniu tego glona. Nie jest on jednak jedynym gwarantem akwarium bez krasnych.

Szukamy w tym wątku wielu, możliwie najwięcej przyczyn powstawania krasnorostów i możliwie wielu sposobów walki z nimi.

leszek199312 napisał(a):a co zrobić jak nie mam dostępu do wody ro a moja kranówka jest extra twarda. Można to jakoś zastąpić?


Zastąpić wodę z filtra RO można wodą destylowaną zakupioną np. na stacji benzynowej, jednak wg mnie mija się to z celem. Lepiej zakupić (np. przez internet) filtr RO do celów akwarystycznych (koszt ponad sto złotych) i samemu filtrować odpowiednią ilość wody do podmian, a potem ją mineralizować do odpowiednich poziomów Ca i Mg (Kh i Gh).
Każdy związek zawierający w grupie węgiel i wodór (prócz wyjątków) to związek organiczny, tym samym racja, dodając aldehyd zwiększamy DOC. Jednak jak wiemy siła aldehydu tkwi w jego ''biobójczości'' i toksyczności. Ostatecznie nie demonizował bym poczciwego Carbo. Pamiętajmy, że DOC to ''zlepek'' wielu substancji, do tego wiele z nich jest niepoznanych. Tylko 10 % zostało dość gruntownie zbadanych, to między innymi cukry, aminokwasy, aminocukry, związki humusowe czy lipidy. W ogóle samo nazewnictwo aminokwasy czy cukry jest mylące bo to tak zwane polimery, peptydy i białka. Samo DOC ma także wiele pożytecznych związków, jak związki humusowe (mały minus to hamowanie światła). Porównując jednak całościowo ilość TOC (DOC + POM + DOM, różne frakcje - już się w tym gubię :) ), to nie biorąc pod uwagę czarnych wód, gdzie mało co rośnie, to ilość 0,5 ppm do 1,5 ppm TOC w jeziorach i rzekach jest ułamkiem tego co mamy w naszych akwariach ''napchanych przemianą materii''. Mam na myśli dużą ilość roślin i ryb. Reasumując, białka a przede wszystkim cukry (a tego bałbym się najbardziej), są świetną pożywką dla glonów. Tak na marginesie, swego czasu pewne badania pokazały, że zwiększona ilość cukrów zawarta w DOC, przyczyniła się do śmierci wielu koralowców na Filipinach. Zwiększone DOC drastycznie podniosło ilość bakterii i po koralach.Można tak bardzo dużo...
PS:
Wycinałem fragmenty gdzie dziękuja i chwalą Godweena za temat...Dadario
Stały bywalec
 
Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

to może ja rozwinę temat :P

Avatar użytkownika

hate
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 935
Dołączył: 14 sty 2007, 04:14
Miasto: Edinburgh

Ło, matko! Znowu!? Ja rozumiem, że temat ma 10 lat i jest gdzieś tak zakopany, że ciężko się go doszukać ale bez jaj!
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Dadario, napracowałeś się, tyle energii zużyłeś, by mnie splagiatować, a wystarczyło podać tylko link:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 57525.html

Czy tak chcesz zaistnieć, czy jesteś kolejną osobą, przez którą złośliwość i pogarda przemawia, podkreślając co wyciąłeś z wątku?
Pojechałeś po bandzie... za co to?
Opłacało się? Masz satysfakcję z tego? Czy w czymś Ci zaszkodziłem?

Stwórz nowy temat, zaistniejesz i napiszemy coś, jeśli o to Ci chodzi, a wszystko na to wskazuje, że tak jest.

Możemy mnożyć setki tematów, wątków o tym samym tytule i przepisywać jeden z drugiego, ale czy to o to chodzi?

Piszesz, że wątek ma dziesięć stron! Wszystko jest zawarte w artykule - pierwszym poście, reszta do dyskusja mniej lub więcej wnosząca w temat.

Zastanów się na przyszłość zanim coś napiszesz i naciśniesz "wyślij", bo może się okazać, że inni Cię zdemaskują jako nie nowego użytkownika, ale kolejne konto - wcielenie starego dobrego mądralę z forum. Jeśli chcesz to podyskutujmy o tym, zapraszam do polemiki o ile chcesz twórczo przeprowadzić dyskurs...

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

daj sobie spokój oni i tak z tego wątku nic nie zrozumieją :D szkoda bić piany Godween

Avatar użytkownika

hate
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 935
Dołączył: 14 sty 2007, 04:14
Miasto: Edinburgh

kamp96 napisał(a):CO robić aby je zwalczać bez żadnych środków chemicznych?
Myślałem aby zacząć dozować CO2 z bimbrowni.
CO wy na to ?

Oczywiście, CO2 rozwiąże Twój problem.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika

msnolan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

Dadario napisał(a):Wycinałem fragmenty gdzie dziękuja i chwalą Godweena za temat...


Dziękują bo najwidoczniej ten artykuł im pomógł! Sam problem z krasnorostami i sposoby walki z nimi są zebrane w pierwszym poście wiec leniwi wcale nie muszą czytać tych 10 stron wystarczy tylko pierwszy post!


Avatar użytkownika

bielu1985
Stały bywalec
 
Posty: 481
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Panowie, problem tkwi w czytaniu...po prostu nie chce się im czytac i tyle. Kilka stron tekstu, który trzeba przeczytać, odrzucić to co z nie dotyczy tematu, a resztę zrozumieć...o to moze być trudne dla niektórych.
A gdy się poda wszytko na tacy, przad nos, to wtedy jest ok. No coż takie nam wyrosło pokolenie,ale spokojnie to które dorasta moze być jeszcze gorsze :D

Avatar użytkownika

KotGacek
Poznaje temat
 
Posty: 110
Dołączył: 28 lut 2012, 01:12
Miasto: Sosnowiec

Ja tam zawsze powtarzam, że należy czytać choćby i było po chińsku :lol: mamy przecież translatory itp. zawsze lepiej tak niż nijak. Co się dziwicie? Zobaczcie ile rodziców załatwia dzieciakom zaświadczenia o dysleksji. Potem rosną nam takie MATOŁY ani pisać ani czytać ze zrozumieniem.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Zgubiłem się kogo już w tym momencie się czepiacie:)

dadario za to, że napisał (skopiował) co napisał

czy kamp96, który ma aż 3 posty co znaczy, że początkujący być może nawet nie bardzo potrafi posługiwać się samym forum a co dopiero opcją szukaj. Pomijając to dostał kolega link do przeczytania i już więcej się w temacie nie odezwał co oznacza najpewniej, że studiuje tamten wątek.
Na wszystkich forach odkąd pamiętam i o czym by one nie były czy to o fotografii czy o motocyklach czy o znaczkach ludzie powielali i powielać będą tematy. Tyle, że 90% z nich na początku wystarczy wskazać link do tematu. Sam nie jestem lepszy od nich choć nie raz mi się wydaje, że przeszukałem wszystko.JakubM
Zainteresowany tematem
 
Posty: 193
Dołączył: 16 lut 2014, 16:13
Miasto: Starogard Gdański

JakubM napisał(a):czy kamp96, który ma aż 3 posty co znaczy, że początkujący być może nawet nie bardzo potrafi posługiwać się samym forum a co dopiero opcją szukaj.

Ale temat potrafi założyć...
JakubM napisał(a):Zgubiłem się kogo już w tym momencie się czepiacie:)

To nie jest czepianie, to próba utrzymania porządku na forum oraz eliminacja hejterów i prowokatorów.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika

msnolan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

kamp96 napisał(a):Witam.
W akwarium 240l szybko zaczynają się mi rozwijać glony.
Szczególnie krasnorosty.
CO robić aby je zwalczać bez żadnych środków chemicznych?
Myślałem aby zacząć dozować CO2 z bimbrowni.
CO wy na to ?

było już opisywane tu znajdziesz obszerną wiedze jak sobie z tym radzić a na przyszłość użyj wyszukiwarki
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 57525.html

Avatar użytkownika

hate
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 935
Dołączył: 14 sty 2007, 04:14
Miasto: Edinburgh
Powiązane tematy
 • Glon jak pod linijkę :)

  Przedziwne zjawisko od niedawna zauważyłem u siebie, specjalnie miesiąc nie czyściłem szyb żeby było widoczne. Zwróćcie uwagę na glon na przedniej szybie, on tak porasta naturalnie, nic nie było zasła...

  Wyświetlenia: 422 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Jak pozbyć się krasnorostów?

  Od początku zbiornika (5 miesięcy) mam problem z krasnorostami. Może ktoś mógłby mi zaproponować sposób na pozbycie się ich? Zbiornik 220x60x60 Temp. 28-29st. C PH 6,75 (komputer pH) NO3 15 (JBL) PO4 ...

  Wyświetlenia: 1294 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Jak to wyprowadzić na prostą ?

  Witam wszytkich, jestem nowy, wracam do akwarystyki po 10 latach Zbiornik 100l założony dwa miesiące temu, nie mogę go wyprowadzić tak, żeby cieszył oko. Odczekałem tydzień wpuściłem zbrojnika, żeby ...

  Wyświetlenia: 1288 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Czy to gałęzatka i jak to usunąć?

  W moim glonarium prowadzę nieustannie walkę z wszystkimi możliwymi rodzajami glonów. Po zniszczeniu sinic chemicleanem miałem atak krasnych na obumierających częściach roślin. Potem doszły nitki, a te...

  Wyświetlenia: 2329 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Brązowe glony atakują. Jak z tym walczyć?

  Cześć, prezentuję akwa w zabudowie, w którym zaczęły przeważać glony. Nie wyglądają mi na typowe nitki. Ich fizyczne usunięcie jest niemożliwe, bo niemal rozpuszczają się w palcach. Akwarystyką zajmu...

  Wyświetlenia: 1145 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, Glonowaty, RB23SMRT, Yokuchi i 175 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.