Autor: Andrzej Kociołkowski
Płockie Zoo jest jednym z mniejszych Ogrodów Zoologicznych w Polsce. Położony jest w bardzo atrakcyjnym miejscu na wysokiej skarpie wiślanej. Mimo swojej okrojonej powierzchni poprzez realizacje ciekawych wybiegów przyciąga wielu zwiedzających. Jak widać w niedzielę do kasy ustawiają się długie kolejki. Okazuje się że do Płockiego ZOO przychodzi więcej osób, niż miasto posiada mieszkańców. Ale nie wszystkie atrakcje Zoo są do zobaczenia. Nadal na terenie ogrodu prowadzonych jest wiele inwestycji związanych z rozbudową wybiegów dla zwierząt. Jesienią 2008 roku został zamknięty pawilon w którym znajdują się akwaria i herpetarium, gdyż budynek groził katastrofą budowlaną. Trzeba było wzmocnić fundamenty. Aby wzmocnić całą konstrukcję trzeba było rozebrać akwaria znajdujące się na dolnej kondygnacji

Ryby zostały przeniesione do zbiorników, gdzie w przyzwoitych warunkach oczekują na swoje miejsca w nowych zbiornikach wystawowych. Zbiorniki oświetlone, ogrzewane z filtrowaną wodą, których jedyną wadą jest możliwość obserwacji ryb tylko z góry.
Płockie zoo może pochwalić się ogromnymi sukcesami w hodowli ryb – jako pierwsze w Polsce rozmnożyło koniki morskie i wiele innych ryb, bardzo wiele ryb wysyłało do polskich i europejskich ogrodów zoologicznych. Płaszczki słodkowodne należą także do ryb, które jako pierwsze zostały rozmnożone w tym ogrodzie. Młode płaszczki przyszły na świat już po zlikwidowaniu zbiorników wystawowych.
Potamotrygon motoro - Płaszczka słodkowodna
W zbiornikach rośnie także wiele gatunków roślin, które kiedyś były ozdobą wielu akwariów wystawowych.
Wśród potężnych liści Kryptogoryny aponogetonowej bardzo dobrze rozmnażają się ryby żyworodne z gatunku Ilyodon
mgr inż. Krzysztof Kelman jest Kierownikiem Działu Hodowlanego w Płockim ZOO. To właśnie dzięki niemu ogród zoologiczny może się pochwalić wieloma sukcesami hodowlanymi. Jest zapalonym akwarystą oraz miłośnikiem ryb żyworodnych. W zbiornikach akwariowych na zapleczu pływają niesamowite ilości właśnie ryb żyworodnych. Wielka szkoda że nie mogą być pokazane zwiedzającym.
Obejrzyj pełną fotorelację
Komentuj na Forum