Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zielone nitki



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



04 kwi 2007, 23:12 Zielone nitki  (#1)  

Mój baniak to 162 L
Oświetlenie 2 x 70 W HQi
Nawóz PG /makro ,classic ,ferro / wg zaleceń producenta
Parametry :
pH - 7
kH - 9
gH - 12
NO3 - 5-10
PO4 - 0,5
CO2 okolo 30

Podmieniam co tydzień 40 litrów wody z RO/Kran .Póki nie zmniejszyłem kH do 10 miałem czarne nitkowe krasnorosty .Ale nie było i ich praktycznie na roślinach .Siedziały głownie na korzeniu ,Kiedy Kh spadło pojawiły się zielone nitki .Tydzień temu było ich dosłownie jak na lekarstwo ale od dwóch dni to już plaga ! Nie mogę sobie z nimi poradzić . Nie wiem jak je usuwać bo trzymają sie dobrze trudno je zbierać . Nie wiem co zrobić żeby je powstrzymać .
Czy przerwać nawożenie i zaciemnić akwa ? Czy może ograniczyć światło ?
Pomóżcie !

Tomek.W


05 kwi 2007, 21:55   (#2)  

Masz bardzo silne natezenie swiatla. Mam nadzieje, ze nie "podajesz" 2x70W przez 12 godzin.
Ja bym ustawil swiatlo na nie wiecej niz 10 godzin (jedna lampa 70W + druga dodatkowo na 2-3 godziny w ciagu dnia).
Ze wzgledu na duzo natezenie swiatla, masz NA PEWNO niedobory Co2.
Kieruj sie zasada: swiatlo>co2>marco-micro. Nie patrz na tabele Ph-KH w celu wyliczenia poziomu Co2. Testy Ph, Kh sa bardzo malo dokladne, a poza tym zawartosc dwutlenku wegla zmienia sie wiele razy w ciagu dnia.
Ja u siebie w akwarium stosuje indykator Co2 w ksztalcie banki, ktora jest umieszczona w akwarium. Mam labolatoryjny roztwor Kh4 i dodaje do niego 6-7 kropel odczynnika z testu Ph(kiedys robilem roztwor Kh4 z wody destylowanej i sody).
Po paru godzinach kolor w indykatorze robi sie zielony, jesli poziom Co2 jest na poziomie 30-45ppm. Dziwne jest to, ze moj ph kontroler w tym czasie pokazuje 6.3 Ph a Kh 5-6. Wg. tabeli Ph-Kh poziom Co2 u mnie w akwarium powinien byc zabojczy dla ryb, ale ryby maja sie wysmienicie.
Takze najpierw ustaw swiatlo, ale zaraz potem Co2.

Grafalski


06 kwi 2007, 00:38   (#3)  

Jeśli chodzi o CO2 to nie trzeba mnie namawiać na jego dawkowanie :D Miałem zamiar właśnie kupić indykator ale chwilowo brak w sklepie :D

Wiem tez , że prawdopodobnie przyczyna moich problemów jest nadmiar światła .Nie mam dużego doświadczenia i pewnie tu jest pies pogrzebany .Ale mam zamiar sie nauczyć :D choćby sie miało skończyć restartem . A światło stosuję w ten sposób :
11-13 - jedne żarnik 70 W
13-21 - full czyli 2 x 70 W
21-23 - jeden żarnik 70W
Od wczoraj skróciłem czas full oświetlenia do 6 godz . A całkowity czas do 10 godz.
Niedobór CO2 może tez wynikać z tego , że mam za dużą twardość węglanową .W przyszłym tygodniu będę dysponował już filtrem RO więc powinno sie to zmienić .
Ale problem to mam głownie z nawożeniem .Używam nawozów PG ale zaczynam mieć wątpliwości czy to był dobry wybór :D
Wg najnowszych pomiarów mam :
pH=6.9
Gh=12
Kh=11 /CO2 podnosi ją między podmianami o jakiś stopień lub dwa .Po wymianie miałem 9
No3=5-10 /wg.zooleka więc tak naprawdę nic pewnego /
PO4 = 05-1 /j.w/
Niestety czytam dużo sprzecznych porad i sam nie wiem co robić . Przy takim poziomie PO4 powinienem podnieść NO3 ale nie bardzo wiem jak to zrobić podając PG Makro .w którego skład wchodzą :azotany , fosforany i potas . Dodatkowo wyczytałem , że akurat N jest tam najmniej :D Jak podawać ,żeby nie podnosić więcej P ? Czy wogóle w takiej sytuacji kiedy dopadły mnie glony nie odstawić Makro? Czy tez zmniejszyć dawkę ? Czy podawać Ferro ?

Tomek.W


06 kwi 2007, 19:17   (#4)  

Ja mam podobne natezenie swiatla u siebie w akwarium ( kompakt 2x65W na 112 L) . Jestem przekonany, ze podawanie swiatla na full od 13-21 :shock: to o wiele za duzo. Wierz mi.
U mnie swiatlo wlacza sie o 14 (jedna swietlowka), druga swietlowka wlacza sie od 20 do 22, swiatlo gasnie o polnocy. Przy stabilnym Co2 glonow nie mam, a rosliny rosna wysmienicie.
Lubie porownanie Grega Watsona http://www.aquariumfertilizer.com/home/, ze swiatlo to jak pedal przyspieszenia w samochodzie. Przy jego dociskaniu zuzywamy sporo paliwa (Co2, macro - micro), a przy malo ostroznej jezdzie nie trudno o wypadek lub awarie (glony).
Jesli do natezenia swiatla nie bedziemy stosowac odpowiedniej ilosci Co2 oraz macro - micro, bedziemy miec problemy.
Jesli chodzi o nawozenie, to stosuje sole i metode EI . Estimative Index jest metoda, gdzie nie uzywa sie testow (Ph, Kh itd.). Sprawa jest dosc prosta - po prostu "karmi" sie rosliny maksymalna iloscia nawozow, jaka moga potrzebowac, a raz w tygodniu robi sie ok. 50% podmiane wody. Podmiana wody pomaga nam pozbyc sie nadmiaru macro - micro, ktore mogly sie skumulowac w wodzie w czasie calego tygodnia.
Dla przykladu podam Ci jak ja to robie u siebie:
Czwartek - 50% podmiany wody (50/50 RO - kranowka). W tym samym czasie dodaje 1/4 lyzeczki KNO3, 1/16 lyzeczki PO4. Wode mam dosyc miekka, wiec podaje GH Booster, zeby osiagnac 7-8 GH. GH booster jest receptura Grega Watsona. Zapewne jest to mieszanka Ca i Mg + micro, ale szczegolow nie znam.
Piatek - dodaje 4ml TMG
Sobota - dodaje 1/4 lyzeczki KNO3
Niedziela - 4ml TMG
Poniedzialek - 1/4 lyzeczki KNO3, 1/16 lyzeczki PO4
Wtorek - 4ml TMG
Sroda - odpoczynek
Tak wyglada to u mnie. Dozowanie jest uzaleznione od ilosci swiatla i biomasy. Ktos kto ma malo roslin lub mniejsze natezenia swiatla, powinnien zmniejszyc dawki.

Co2 podaje z butli. Dwutlenek wegla zaczynam podawac na pol godziny przed wlaczeniem swiatla, a wylaczam na godzine przed jego wygaszeniem.
Jako indykator stosuje cos podobnego:
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/pr ... af3fdf779c

W bance jest roztwor (wlasnej roboty) wody o kH4 + 6 kropel odczynnika z testu Ph. Kolor zielony roztworu pokazuje prawidlowy poziom Co2.
Ostatnio edytowano 07 kwi 2007, 00:03 przez Grafalski, łącznie edytowano 1 raz

Grafalski


06 kwi 2007, 19:44   (#5)  

A mam takie pytanie : czy CO2 trzeba wyłączać na noc ? Czy można dozować ciągle ? Jaki ma to wpływ na skoki pH ?
Co do światła to u mnie trudniej to zrobić bo korzystam z oświetlenie HQI i żarniki są rozmieszczone symetrycznie .Kiedy działa jeden to oświetla jedna stronę akwa bardziej . Z świetlówkami łatwiej to zrobic bo zmienia sie tylko moc oświetlenia a nie strefa oświetlana :D

Tomek.W


07 kwi 2007, 00:01   (#6)  

Podawanie Co2 w nocy mija sie z celem. Same rosliny w tym samym czasie produkuja dwutlenek wegla. Do tego dochodza jeszcze ryby.
Sprawdzilem u siebie w akwarium, ze roznica w Ph miedzy dniem a noca to 0.2 - 0.3 Ph.

Jesli chodzi o swiatlo, to jesli sie da, sprobuj lampy inaczej rozmiescic.
Ja u siebie tez nie mam swietlowek na calej dlugosci akwarium. Jedna siega gdzies na 3/4, takze 1/4 akwa jest troche zaciemniona. Problem rozwiazalem w ten sposob, ze przelaczam swietlowki codziennie. "Lewa" swiatlowka wlacza sie pierwsza, a na drugi dzien prawa startuje jako pierwsza itd.

Grafalski


07 kwi 2007, 00:06   (#7)  

No ja nie dam rady zmienić układu świetlówek . Możesz zobaczyć moja lampę pod linkiem w moim podpisie :D Ale za to mogę zmienić wysokość . Właśnie podniosłem ja o 5 cm .DO tego skróciłem czas oświetlenia na full do 6 godz .Reszta na jednym lub drugim żarniku .

Tomek.W


07 kwi 2007, 02:58   (#8)  

No tak. Jest to standartowy uklad na HQI. Czasami brakuje tego dodatkowego trzeciego zrodla swiatla. Mozna sie pobawic w zainstalowanie go, ale wymaga dodatkowych zakupow i przerobek.
Nie zwrocilem uwagi, jak stare sa Twoje fotki, ale na zdjeciach widze, ze masz malo biomasy. Mozesz ja uzupelnic tanimi i szybkorosnacymi roslinami, a potem bedziesz je wymienial na te, ktore miales w pierwotnym zalozeniu. Biomasa pomoze Ci ustabilizowac cale akwarium.
I jeszcze jedno: CO2. Najwazniejsza rzecz po swietle. Bedziesz potrzebowal go dosyc duzo, poniewaz Twoje rosliny beda bardzo "glodne". Moim zdaniem indykator Co2, ktory wymienilem w poprzednim poscie, sprawdza sie najlepiej. Kiedy juz osiagniesz odpowiedni i staly poziom Co2, zrob sobie test na Ph i Kh (pare razy w ciagu dnia). Potem sprawdz ich zaleznosc na tabeli Co2. Zobaczysz, ze wyniki Cie zadziwia.

Grafalski












Powiązane tematy
  • Glon zielone plus nitki POMOCY!

    Dzień dobry potrzebuje pomocy wyszło mi takie o to gówno zbiornik ponad miesiąc 5-6 tyg 250 l, CO2 , światło start akwarium 6h teraz koło 10h, podmiany wody raz w tygodniu różnie od 65l do 120 ostat...

    Wyświetlenia: 1783 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3723 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Gęste nitki w akwarium

    Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy, ponieważ samodzielnie nie potrafię znaleźć przyczyny (albo przyczyn) pojawienia się dużej ilości nitek w moim akwarium. Poniżej kilka informacji: Akwarium: 40x25x3...

    Wyświetlenia: 4926 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Zielone dywany w akwarium

    Witam. Wracam z nowymi rodzajami glonów po pozbyciu się Compsopogona i długich zielonych nitek :).Od jakiegoś czasu w akwarium zaczęły pojawiać się zielone krótkie nitki - zaczęły obrastać dosłownie ...

    Wyświetlenia: 11644 | Odpowiedzi: 62 czytaj więcej...

  • Zielone nitki w akwarium

    Cześć, mam problem z nitkami w akwarium. Prowadzę walkę już od dłuższego czasu i idzie ku lepszemu z większości roślin pousuwałem nitki mechanicznie pod kranem i na nich nitek nie ma. Gorzej jest z tr...

    Wyświetlenia: 5306 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Compsopogon i zielone nitki - zmniejszać czy zwiększać NO3 ?

    Witam. Posiadam 2,5 miesięczne akwarium 112l na podłożu aktywnym Platinum Soil, z wodą 100% RO. Parametry wody to : NO3 =10 PO4=0,5 K=20 Ca=25 Mg=9 pH=Ok.6 GH=7 KH=0,5 CO2 z wyłączaniem na noc, św...

    Wyświetlenia: 8862 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Zielanice,Nitki,Krasnorosty

    Witam,myslalem,ze tu nie trafie,ze sobie dam rade ale potrzebuje pomocy. Tak jak w temacie dopadlo mnie to cholerstwo jakis czas temu, z tym,ze krasnorost od dwoch tygodni, wczesniej nie mialem z nim...

    Wyświetlenia: 13943 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Glony nitki

    Już od długiego czasu nie mogę sobie poradzić z tworzącymi się dlugimi nitkowatymi glonami. Tworzą się szczególnie na mchach. Mam ryby i krewetki zwalczające glony plus zwalczam je mechanicznie. Z inn...

    Wyświetlenia: 2697 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Specyficzne nitki

    Panowie jak to zwalczyć? 18l Ph7 Gg 10 Kh 6 Po4 <0,25 NO3 było 0 po dniach po odpaleniu co2 zacząłem dawkowac KNO3 13W Glony pojawiają się punktowo, szczególnie mech christmas Moss. Innych brak...

    Wyświetlenia: 5753 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Krótkie zielone nitki

    Witam wszystkich bardzo serdecznie, w ostatnim czasie mam problem z krótkimi nitkami w akwarium i proszę o pomoc w tej sprawie. Akwarium OPTIWhite 120x50x50 300l (netto ok. 250) Podłoże piasek kwarc...

    Wyświetlenia: 5511 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Jakub90210 i 409 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.