Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


zielenice i okrzemki



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



13 lip 2006, 00:22 zielenice i okrzemki  (#1)  

Witam wszystkich serdecznie!

Zaczne od opisania zbiornika.
Akwa o pojemnosci netto okolo 95L. Panorama 112 litrów.
Oświetlenie 1x aquaglo 20W, 1x floraglo 20W, 1x T5 aquastar 24W.
Filtr: Tetratec ex700 ze standardowym wypełnieniem
CO2: butla 6kg zdyfuzorem z kostki lipowej
Nawożenie: nawóz z allegro www.allegro.pl/item115219230_sprawdzony ... itra_.html dawkowanie 4ml/doba
Parametry wody:
TWO 10
TWW 8
pH 6,8
NO3 okolo 10 - nie moge sobie poradzic w tym przypadku ze skala barwna w tescie zooleka.
NO2 0
Fe 0,25
Fosfru jeszcze nie mierze- brak testu.

Zbiorniczek srednio obsadzony roslinami gatunki: Cabomba caroliniana, Cryptocoryne wendtii 'Tropica', Echinodorus tenellus i amazonicus, Bacopa monnieri, Hydrocotyle leucocephala, Hygrophila corymbosa "Siamensis", Limnophila sessiliflora, Ludwigia glandulosa, Sagittaria subulata, Shinnersia rivularis.

Fauna: Bocje, Skalary, Labeo po 2 sztuki, 10 neonów, 2 danio i 2 miedziki, 1 zbrojnik niebieski i 3 kosiarki.


Baniaczek ma okolo 3 miesiace i jest to moj pierwszy zbiornik roslinny. I teraz mam do Was, doswiadczonych akwarystów :D kilka pytań:
1. W dolnej czesci zbiornika na granicy zwirku (bazalt) mam okrzemki a na przedniej szybie dosc szybko pojawiaja sie zielenice. Roslinom to nie przeszkadza bo rosna w miare dobrze i bombelkuja przy tym porzadnie. Jedynie co to widac je na roslinach rosnacych przy samym zwirku i na tej czerwonej Ludwigi. Jak sie mozna ich pozbyc nie uzywajac srodkow chemicznych.
2. Mam kozuch na powierzchni wody- woda w zbiorniku troche matna ale naprawde nieznacznie. Od 2 dni uzywam pozyczonej lampy UV ale jakos nie widac istotnych rezultatow. Moze woda bardziej krystaliczna ale kozuch pozostal.
3. Mamy straszne upaly. Woda mi sie gotuje okolo 30 stopni. Postanowilem dzialac i zalozylem 2 wiatraczki komputerowe pod pokrywe ale nie wycialem zadnych dziur bo nie chcialem kaleczyc juz i tak okaleczonej pokrywy. Nie zaslaniam wlotow do karmienia. Woda sie chlodzi w gornych partiach okolo 6-7cm. od powierzchni temp spadla do okolo 26 stopni ale nizej jest 29-30 stopni. i ta temp. nie chce sie za bardzo wymieszac i ustabilizowac. Caly czas jest roznica na roznych poziomach. Moze pomoglo by ustawienie deszczownicy w jakis odpowiedni sposob. Teraz jedna czesc skierowana jast w dol na bable z kostki lipowej w celu ich lepszego rozpuszczenia a druga tak aby byl ruch na powierzchni wody.
4. Napowietrzac dodatkowo w nocy czy nie.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i prosze o odpowiedzi w miare mozliwosci.

Avatar użytkownika
Kaczy
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 15 maja 2006, 21:52
Miasto: Płock

13 lip 2006, 00:52   (#2)  

Okrzemki i trzymiesięczne akwarium idą często ze sobą w parze. Oznacza to że masz jeszcze niewpełni dojrzałe akwarium, a z czasem powinny same zniknąć. Zielenice to pewnie za sprawą "dużych" fosforanów. Częściej podmieniaj wode lub mniej karm ryby. Do tego czasu śmiało możesz likwidować najeźdźców za pomocą skrobaczki ;)

Ten nawóz jest dobry. Sam go posiadam. To Symfonia Złota plus siarczan potasu :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

13 lip 2006, 13:41   (#3)  

Witam!
Wlasnie zrobilem pomiar fosforanow i wychodzi mi ze mam w granicy 0,05-0,1 wiec chyba nie za duzo. Czy powinienem je podniesc. Czy moze to byc zrobione za pomoca KHPO4. Jesli tak to jak powinienem to zmieszac.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Kaczy
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 15 maja 2006, 21:52
Miasto: Płock

13 lip 2006, 19:30   (#4)  

Nie podnoś fosforu, a zmniejsz azotany (do około 2mg/l). Muszą też być spelnione pozostałe potrzeby roślin.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

13 lip 2006, 20:57   (#5)  

Dziekuje za podpowiedzi. A czy podnoszac fosfor nie nastapil by spadek azotanow. Duzo bylo na forum o tym ze wzrost stezenia fosforu nie powoduje wzrostu glonow a wrecz przeciwnie. Poza tym notuje sie takze przy wyzszych stezeniach P spadek azotanow.
Rozumiem ze zredukowac azotany moge przez podmiany wody, ograniczone karmienie, odkurzanie dna. Czy jeszcze jakis inny sposob?

Pozdrowienia i dzieki za odpowiedzi.

Avatar użytkownika
Kaczy
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 15 maja 2006, 21:52
Miasto: Płock

13 lip 2006, 21:11   (#6)  

Podwyższone P i N zaleca się przy wystąpowaniu nitek. W przypadku nalotów na szybach przeciwnie.
Tak prawo Liebiga obowiązuje. Puki masz wykrywalne fosforany nie musisz sie martwić o ich brak, przy niewykrywalnych też nie jest tak źle (na krótką mete) bo rośliny to magazynują.

Jak zbić azotany?
Jeśli nawozisz azotem to poprostu zaprzestań.
Sprawdź ile azotanów masz w woedzie do podmian (kranówie). jeśli masz wiecej niż zamierzasz ogranicz podmiany, lub jeszcze lepiej stosuj tą z zerową zawartością azotanów.
Zwykle jest tak że N i P podajesz tylko pod postacią pokarmu dla ryb to N powinien się szybko skończyć.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

14 lip 2006, 13:11   (#7)  

nawoz z allegro to kompleksowy preparat zawierajacy oprocz NPK takze mikroelementy wiec chyba raczej nie za bardzo moge go ograniczyc poniewaz moga wystapic braki pierwiastkow sladowych. Ewentualnie moze postarac sie zmniejszyc dawke.
Ryb to juz chyba oszczedniej karmic nie moge bo z glodu pozdychaja :D

Poza tym to mimo iz rosliny (szczegolnie wieczorem) babelkuja naprawde ostro, to ich wzrost moglby byc troche lepszy. Nie wiem co je ogranicza dlatego wlasnie zastanawiam sie nad tym fosforem.

I jedno jeszcze filtr mam tetry ex 700 ze standardowym wypelnieniem. Chce wyzucic z niego biobale i dolozyc zamiast tego keramzyt no i moze wymienic ta oryginalna ceramike tetrowska na cos moze bardziej porowatego. A moze sam keramzyt? Ogolnie chce zwiekszyc powierzchnie filtracji biol. I anazlizuje rozne mozliwosci. Moze jakas rada.

Dzieki i pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Kaczy
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 15 maja 2006, 21:52
Miasto: Płock

14 lip 2006, 22:33   (#8)  

Kaczy napisał(a):nawoz z allegro to kompleksowy preparat zawierajacy oprocz NPK takze mikroelementy wiec chyba raczej nie za bardzo moge go ograniczyc poniewaz moga wystapic braki pierwiastkow sladowych. Ewentualnie moze postarac sie zmniejszyc dawke.
Ryb to juz chyba oszczedniej karmic nie moge bo z glodu pozdychaja :D

Aaaaa, to trochę inna sprawa ;) W takim razie nie głodź więcej ryb. Te glony to nie tyle co nadmiar N,ale pewnie brrak P ;) Wal pełną dawke tego nawozu (masz może jego skład?) i pilnuj podmian. Może też być tak że masz po prostu jeszcze za mało roślin.
Tym czasem skrob;)

Ceramika to chyba najlepszy wkład biologiczny do filtrów, zdecydowanie lepszy od keramzytu. Możesz kupić nowy lub go zregenerować. Jak? wkąłdasz cały do czystej wody, najlepiej z zerową zawartością N. I trzymasz długo podmieniając co jakiś czas tą wode, lub też dotatkowo przepłukując go.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

14 lip 2006, 23:36   (#9)  

Link do strony z nawozem jest na poczatku tematu. Dokladnych zawartosci poszczegolnych pierwiastkow nie znam. W porozumieniu z czlowiekiem ktory to produkowal ustalilem ze moge go podawac 3-5ml/dobe. Aktualnie podaje 4ml. wskazniki w miare ok tylko tego fosforku malo. Ale zamowilem juz KH2PO4 i moze go jakos popchne do gory. Baniaczek mam w miare zarosniety. Nie mam za bardzo jak fotki zrobic ale mam nadzieje ze niedlugo sie to zmieni.
Jak sprawdzic ze keramzyt jest przydatny do uzycia w akwa bo dzis zakupilem w sklepie ogrodniczym maly worek. Polalem go nawt octem (ocet spirytusowy) i nie bylo zadnej piany tylko jak przylozylem ucho to delikatnie slyszalem babelki. Nadaje sie taki do filtra czy nie?

Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Kaczy
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 15 maja 2006, 21:52
Miasto: Płock

14 lip 2006, 23:49   (#10)  

Co rozumiesz przez NPK?
Tam z tego jest tylko K2SO4. KH2PO4 Będzie potrzebne choć ja używam dla zwiększenia fosforu tylko żarcia dla ryb.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

15 lip 2006, 11:40   (#11)  

NPK - czyli Azot Fosfor i Potas. Wchodza glownie w sklad nawozow macroelementowych.
Karmiac wiecej ryby oprocz wzrostu fosforu dostarczam tekze wiecej azotu, ktorego juz wiecej mi nie trzeba :)

Avatar użytkownika
Kaczy
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 15 maja 2006, 21:52
Miasto: Płock











Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1380 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe

    Witam. Mam problem z zielenicami punktowymi jest ich sporo na liścich roślin które na bierząco usuwam. Są też codziennie na szybach, tu już działam skrobakiem. Mój baniak to standard 240l oświetlany 8...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1168 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czarne glony, których nie da się pokonać (zielenice?)

    Witam. Nie mogę pozbyć się z akwarium czarno - brunatnego osadu, który wyniszcza mi rośliny. Zakładam że są to zielenice. Co mógłbym zrobić żeby się tego pozbyć, biorąc pod uwagę, że próbowałem już ...

    Wyświetlenia: 11392 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Akwarium 200L zielenice

    Witam serdecznie Prowadze sobie od 3 msc akwarium rosline praktycznie do 2 msc było bez problemów od msc mam problem z zielenicami punktowymi, akwarium jest prowadzone ala lowtech beż co2 i nawozów j...

    Wyświetlenia: 4439 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3720 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Okrzemki

    Witam, Wydaje mi się, że mam okrzemki czyli zielone glony, które porastają rośliny, kamienie, sprzęt, podłoże, ścianki akwarium tworząc przy tym łatwo usuwalny nalot. Sprawdziłem czy proces nitryfikac...

    Wyświetlenia: 5102 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • 3 tydzień akwa okrzemki mnie chcą zjeść

    Witam. Wystartowalem akwa, dwa tygodnie było pięknie wszystko, teraz ostatnie 5 dni jest z dnia na dzień coraz gorzej, za niedługo rośliny mi poumieraja 😕 Co mam zrobić 😕 Filtr aqua nova ncf 600 ...

    Wyświetlenia: 4509 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Zielenice na Anubiasie

    Witam. Mam zielenice punktowe na anubiasie i w małych ilościach na szybie, do tego zauważyłem na 2 liściach u bucephalandy jak by połowa liścia wchodziła w odcień żółtawy jak by im czegoś brakowało. D...

    Wyświetlenia: 2127 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 373 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.