Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Doświadczenie z dyfuzorem CO2 firmy Ferplast???



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Czy ma ktoś doświadczenie z dyfuzorem Ferplast CO2 Energy Mixer? Jest w osiągalnej dla mnie cenie, ale nie wiem jak z wydajnością, bo moja 'własnoróbka' (czyt. Bimbrownia z wężykiem wprowadzonym w rurę ssącą od kaskady) jest trochę za mało wydajna, choć wydaje mi się, że zasada działania mojego 'dyfuzora' jest podobna do tego, o który pytam. Dodam, że mam 63l akwa i 70W HQI 30cm nad nim
Oto link do strony z tym dyfuzorem
http://www.akwazoo.com.pl/product_info. ... s_id=15983

Lance


01 cze 2006, 13:46   (#2)  

Wydajnośc ma doskonałą i rozpuszcza CO2 całkowicie bezstratnie - w odróżnieniu od wszystkich dyfuzorów (drabinki, kostki, spieki ceramiczne i inne membrany) wypuszczających "bąbelki" w toń wody w akwarium.
Jedyne jego wady to rozmiar i zatykające się gąbki (zwłaszcza górna). Ja wywaliłem górną, a dolną czyszczę raz na dwa tygodnie.

steq
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 28 sie 2004, 10:49
Miasto: Łódź

01 cze 2006, 17:01   (#3)  

No właśnie! Te gąbki... Ale można go potraktować trochę jak dodatkowy wewnętrzny filter prawda? Trochę wodę w ruch wprawia dodatkowo- to chyba minus jednak. No i rozmiar... Czy nie będzie go trudno ukryć w baniaku 63l? Raczej tak... Ale wszystkie wydajne dyfuzory są duże dosyć. A kosztują 3-4x tyle.
A jak kultura pracy? Czy jest głośny czy bezgłośny?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Lance


01 cze 2006, 20:24   (#4)  

Jako dodatkowy filtr sprawuje się całkiem dobrze, przy każdym płukaniu z gąbki leci niezły syf. :wink:
Co do ruchu wody, to nie jest on szczególnie zauważalny - u mnie nie porusza liści E. tenellus rosnących przed wylotem.
Co do ukrycia, to za grupą roślin o wysokości 20 cm czy jakimś korzeniem nie będzie go widać.
Sama głowica jest bezgłośna. Akwarium mam w sypialni i w nocy delikatnie słychać chlupotanie wody we wnętrzu dyfuzora.

steq
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 28 sie 2004, 10:49
Miasto: Łódź

01 cze 2006, 20:42   (#5)  

Mikser jest bardzo dobry, co do gąbek patrz wyżej, jest bezgłośny, nie robi dużego ruchu wody. Ja używam go w 170l akwarium, gąbki czyszczę co tydzień (górną gąbkę można wyjąć pod warunkiem że nie ma narybku lub małych krewetek).
Będziesz musiał odpowiednio dozować CO2 z bimbrowni bo przy 63l i tym mikserze możesz zagazować rybki.
pozdrawiam :D

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

02 cze 2006, 10:20   (#6)  

Czyli w zasadzie to najbezpieczniej przy tak wydajnym dyfuzorze zaopatrzyc sie jednak w butle wysokociśnieniową tak? Wolałbym uniknąć tak przykrego widoku na przykład budząc się rano albo przychodząc z pracy...
Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi :)

Lance


02 cze 2006, 13:28   (#7)  

Lance napisał(a):Czyli w zasadzie to najbezpieczniej przy tak wydajnym dyfuzorze zaopatrzyc sie jednak w butle wysokociśnieniową tak? Wolałbym uniknąć tak przykrego widoku na przykład budząc się rano albo przychodząc z pracy...
Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi :)


jak najbardziej warto się zaopatrzyć w butle , baaaardzo poprawia to komfort pracy.

kubotka


03 cze 2006, 10:22   (#8)  

butla daje możliwość ustawienia stałego stężenia CO2 w akwarium i tak na dobrą sprawę to po ustawieniu odpowiedniej ilości bąbelków można o niej zapomnieć na parę miesięcy
pozdrawiam

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

30 sie 2006, 19:39   (#9)  

No to odświerzymy troszkę temacik :wink:

Po urzytkowaniu kominów, kostek lipowych i innych tańszych dozowników przyszła pora na CO2 ENERGY MIXER FERPLASTA :

steq napisał(a):Wydajnośc ma doskonałą i rozpuszcza CO2 całkowicie bezstratnie - w odróżnieniu od wszystkich dyfuzorów (drabinki, kostki, spieki ceramiczne i inne membrany) wypuszczających "bąbelki" w toń wody w akwarium.
Jedyne jego wady to rozmiar i zatykające się gąbki (zwłaszcza górna). Ja wywaliłem górną, a dolną czyszczę raz na dwa tygodnie.


dareq napisał(a):Mikser jest bardzo dobry, co do gąbek patrz wyżej, jest bezgłośny, nie robi dużego ruchu wody. Ja używam go w 170l akwarium, gąbki czyszczę co tydzień (górną gąbkę można wyjąć pod warunkiem że nie ma narybku lub małych krewetek).
Będziesz musiał odpowiednio dozować CO2 z bimbrowni bo przy 63l i tym mikserze możesz zagazować rybki.
pozdrawiam :D


dareq napisał(a):butla daje możliwość ustawienia stałego stężenia CO2 w akwarium i tak na dobrą sprawę to po ustawieniu odpowiedniej ilości bąbelków można o niej zapomnieć na parę miesięcy
pozdrawiam


Tutaj się zgodzę, że do akwarium wypuszcza tylko wodę już zmieszaną z CO2, żadnych bąbelków. Więc jeżeli patrzeć, na wydajność końcową jest doskonała, ale... No właśnie jest jedno ważne ale. Mieszalnik nie wydala od razu do akwarium wpuszczonego CO2. Tak na prawdę nie wiemy w jakiej ilości jest on dozowany i kiedy. Prawdopodobnie większość CO2, która trafia z butli do mieszalnika zaczyna się tam gromadzić. Z czasem powstają wielkie bąble CO2 w mieszalniku, a później strefy gazu w jego górnej części, które nie wiem, jakim cudem maja się zmieszać z wodą. Może jej (powstałej strefy gazu)minimalne ilości tak. Więc ustawianie odpowiedniej ilości bąbelków CO2 na butli jest w tym przypadku, daremne i mija się z celem, ale rzecz jasna nie ustawiamy całkiem otwartego zaworka. Zastanawia mnie też różnica pomiędzy wpuszczeniem od razu większej ilości gazu do mieszalnika, a czekaniem, aż się sam zapełni bąblemi CO2? Musimy się liczyć także z tym, że przy czyszczeniu stracimy nagromadzony w urządzeniu gaz. Więc całkowita wydajność urządzenie nie jest 100%, tak jak to zauważyłem, że ludzie piszą na różnych forach. Jeszcze przed zakupem zastanawiała mnie jego funkcjonalność, czyli poszczególne etapy pracy. Przyznam, że już wtedy rozmyślałem nad tym co się będzie działo w "komorze mieszania" -> w końcu trafiają tam bąble wielkości średnicy przekroju "zwykłej" rurki akwarystycznej. Może jakby tam zainstalowali membranę, bądź coś na wzór kostki lipowej, to mieszanie było by szybsze, a nagromadzenie gazu w mieszalniku mniejsze. Wtedy też można by podejść bardziej optymistycznie do natychmiastowego przesyłania odpowiedniej ilości CO2 z butli do akwarium w określonym czasie. Podsumowując, narazie podglądajęc jego eksploatację przez około półtorej tygodnia uważam że nie była to tak korzystna inwestycja, jak jest opisywana na forach internetowych. Nie jestem w stanie kontrolować ilości CO2 wpuszczanej do akwarium. Nie wiem, też czy czasami po większym napełnieniu mieszalnika przez gaz nie przedostanie się on od razu do akwa - to będzie się równało wielkim bąblom, które od razu trafią na powierzchnię, a to skolei całkowitą stratą nagromadzonej ilości gazu. Może gąbka w dolnej części mieszalnika ma temu zapobiegać ? Może też, po odpowiednim napełnieniu mieszalnika przez gaz stopień oddawania CO2 do akwa zostaje wyrównany. Jak widać po zakupie tej machiny jedno co nas czeka, to same wątpliwości. Najłatwiej obliczylibyśmy ilość gazu zmieszanego z wodą, gdy wiedzielibyśmy dokładnie - jaka objętość trafiła do akwarium z butli, przez dany okres czasu i porównali to z objętością, która została w mieszalniku - tylko ciekawe jak to zrobić hahaha :lol: . Wprawdzie można by było obliczyć objętość bryły (części mieszalnika), zajmowanej przez gaz podczas jego czyszczenia i porównac to z wpuszczoną ilością gazu ( tylko też trzeba mieć do tego odpowiednio malutka butlę - przy wielkiej nie ma co się bawić i zgadywać ile to już gazu wyleciało ). :P

Nakręciłem filmik,

http://www.fishtank.republika.pl/video/co2c.wmv

który pokazuje, dopiero co uruchomiony mieszalnik - czyli po oczyszczeniu go, napełnieniu całkowicie wodą i rozpoczęcia dozowania CO2. (działał około 1godz. ) Podpatrzę jeszcze co się będzie działo z CO2 w dłuzszym okresie eksploatacji miksera ferplasta. Jednakże sam producent zaleca przeczyszczenie go raz na dwa tyg.

Można na nim zobaczyć "wędrówkę dozowanych bąbli", początkowe gromadzenie się gazu w większe bąble w górnej części mieszalnika, a pod filmu koniec siłę wydalanej wody (zbliżenie na roslinki rosnące tuż pod nim.

Prawdopodobnie moim następnym zakupem dozownika będzie już Reaktor 500, albo Reaktor 1000, no chyba, że z czasem przekonam się do testowanego obecnie mieszalnika ferplasta :wink:

Może jeszcze ktoś kupił to "cudo" i może dołączyć swoje wrażenia ? :D

Avatar użytkownika
Sebastian_S
Poznaje temat

Posty: 77
Dołączył: 07 lis 2004, 22:36

30 sie 2006, 22:42   (#10)  

witam
u mnie poziom gazu w mieszalniku zmienia się w małym stopniu (różnica około 1cm /dobę) więc można przyjąć że na bieżąco jest rozpuszczana stała ilość gazu, a pomiar i ustawianie mam na liczniku bąbelków zainstalowanym przed mikserem.
Swoją drogą sam się zastanawiałem od czego zależy ilość gazu w mieszalniku ponieważ zmienia się różnie. Zadałem takie pytanie w sklepie Dyskusa i sprzedawca powiedział mi że to zależy od nasycenia wody w CO2 tzn im bardziej nasycona woda tym gorsze rozpuszczanie i tym samym większa ilość gazu zalega w mieszalniku, ale z moich obserwacji nie jestem pewien tej teorii w 100%.
Sprawność urządzenia zależy też od czystości gąbek ja czyszczę co tydzień oraz od głębokości zanużenia im głębiej tym większe ciśnienie i lepsze rozpuszczanie..
Generalnie mam ten mikser od ponad roku i jestem z niego zadowolony.
pozdrawiam

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

31 sie 2006, 10:52   (#11)  

Też posiadam mikser i jestem z niego bardzo zadowolona w zakresie CO2, chociaż męczy mnie jego ciągłe czyszczenie. Ale część niedogodności wynika z konstrukcji pokrywy i umiejscowienia (prób ukrycia) miksera. Niestety różne próby zastąpienia gąbek czymś "jednorazowym" spaliły na panewce bo wszystkie testowane przeze mnie materiały (waty i fizeliny filtracyjne) za bardzo oggraniczają przepływ wody przez mikser.
Wydaje mi się że straty CO2 związane z konstrukcją miksera są niewielkie. U mnie z założenia straty są duże - wyłączam mikser na noc i wtedy (w momencie wyłączenia) tracę cały nagromadzony dwutlenek. A mimo tego 1,5 kg butla działa w akwarium 240 l i pH ustawionym na 6.8 od 8 miesięcy i nie widać żeby w najbliższym czasie trzeba było ją ponownie napełniać.

Refrenik


31 sie 2006, 17:28   (#12)  

Nie mam tego miksera, ale patrząc na filmik zrobiony przez Sebastiana_S ciekawi mnie, czy próbowaliście odwrócić go "do góry nogami"?

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

31 sie 2006, 22:13   (#13)  

po odwróceniu do góry nogami gaz szybko by uciekł przez gąbkę i nic by się nie wymieszało
pozdr

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

05 lut 2007, 20:18   (#14)  

Witam, czy można zastosowac ferplasta do lajona/skalara, ponieważ nie wiem czy np. komputer odetnie co2, a w mieszalniku jeszcze duzo gazu będzie.
Maksymalna histereza to 0,05 ph

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

05 lut 2007, 22:59   (#15)  

jeżeli odetniesz jednocześnie zasilanie z ferplasta to gaz który się w nim zgromadził od razu wyleci na powierzchnię, ale myślę że nawet jak zostanie on normalnie rozpuszczony to wzrost ph nie będzie na tyle wysoki żeby to miało większe znaczenie.
pozdrawiam
Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota.
Jean Cocteau

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

05 lut 2007, 23:11   (#16)  

Czyli najlepsze wyjście to podłączenie elektrozaworu pod lajona, a ferplast 24h?

Avatar użytkownika
file
Zainteresowany tematem

Posty: 153
Dołączył: 20 kwi 2006, 22:28
Miasto: Rokietnica k. Poznania

05 lut 2007, 23:21   (#17)  

myślę że to lepsze rozwiązanie bo całe CO2 jest wykorzystane
pozdrawiam
Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota.
Jean Cocteau

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

07 lut 2007, 09:01   (#18)  

Mam, a raczej miałem ferplasta, ale u mnie w 300 l nie spełniał swojego zadania. Podstawowy problem to gąbki za szybko się brudziły co ograniczało przepływ wody. Nie pomógł demontaż górnej gąbki. Może jak ktoś ma wodę kryształ to ten problem nie istnieje, ale większość pewnie nie. Druga sprawa, istniał problem z gromadzeniem się CO2 w komorze mieszania wraz z długością dnia, rano już go nie było, rozpuszczał się w nocy. Trzeci wniosek jaki mi się nasunął to zbyt niska ilość rozpuszczanego CO2. Powróciłem do kostki lipowej pod deszczownicę i to jest to.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

07 lut 2007, 20:26   (#19)  

do 300l to ferplast może być za mały, ja używam od 1,5 roku ferplasta w 180l i rozpuszczam w nim 1 bąbel/s. Jeżeli chodzi o gąbkę górną to rzeczywiście trzeba ją raz w tygodniu czyścić a nieraz nawet częściej.
Jeżeli zmienię dyfuzor to na taki http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=17522
pozdrawiam
Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota.
Jean Cocteau

Avatar użytkownika
dareq
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 30 mar 2005, 17:49
Miasto: Warszawa

19 lut 2007, 13:48   (#20)  

Ciekawe czy ten mixer zdałby egzamin w 375L gdzie potrzebuje zbić Ph z 8.0 na 7.2 przy TWW- 16'n. Ilość wpuszczonego CO2 na sekundę to jakieś 3-4 bąble do mixera. Czy mixer da rade to rozpuścić ? pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234552 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1049 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 981 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 316 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2376 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w złożeniu zestawu co2

    Mam butlę CO2 6kg, mam Reduktor XRS 150 bar 2 zegary butla-CO2-duza.jpg reduktor.jpg i mam to (elektrozawór?) 4.jpg czy dobrze myślę że jedyne co mi brakuje to zaworek precyzyny? Oczywiści...

    Wyświetlenia: 1308 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 321 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.