Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Jaki ciężar może wytrzymać taka szafka?



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Witam.

Chciałbym się zapytać jako nowicjusz w hobby jaki faktyczny ciężar może utrzymać szafka pod akwarium o wymiarach 60x30x80h przy założeniu, że stoi bez nóżek całą długością na podłodze. Szafka wykonana z płyty 18mm, pełne plecy z płyty 18mm oraz pośrodku pionowa przegroda.
Drugie pytanie jest takie czy w sytuacji postawienia na tej szafce akwarium 60x30x40 całość nie byłaby chwiejna (przód/tył z racji szerokości zaledwie 30cm przy wysokości całego zestawu 120 cm)?
Załączniki
szafka.png

Ukasz
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 18 sty 2022, 11:14
Miasto: Warszawa

Pojemność 72 litry, siądź na szafce i zobacz jak się będzie zachowywać, bo sama szafka wytrzyma bez problemu, a nóżki są w zasadzie po to aby wypoziomować szafkę

kuba120000
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 05 mar 2014, 12:24

U mnie na fabrycznej komodzie https://www.agatameble.pl/meble/przecho ... -gray-gr-3 stoi akwarium 60x30x35 profil, umiejscowione na środku na obu ścianach wewnętrznych, w jednej z szafek nie ma półki więc nie ma dodatkowego usztywnienia, za to stoi tam kubełek i butla 8l (weszła na styk) i jakoś cały ten ciężar od 5 czy 6 lat wytrzymuje na nóżkach, więc jak twoja będzie stała bez nóżek, to ja nie miałbym nawet najmniejszych obaw.

kubos
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 04 mar 2018, 01:14
Miasto: Rokiciny

Dziękuję za odpowiedzi.

Zadając pytanie chyba nie sprecyzowałem zbyt dobrze swojej wypowiedzi :)
Chodziło mi o nośność takiej konstrukcji. Faktycznie akwarium 60x30x40 to 72L ale do tego dochodzi waga samego szkła czyli kilkanaście kg plus kilka/kilkanaście kg żwiru/podłoża etc oraz dekoracje w postaci kilku/kilkunastu kg skał i w tym momencie całość to +/- 110-120 kg. Reasumując ile kg obciążenia może taka szafka wytrzymać? a pytam z ciekawość. Szafka jest stabilna i jak na niej siadałem to nie narzekała więc zachowuje się dobrze :)
Drugi wątek dot. wysokości. Standardowa wysokość szafki to 70 cm. Ta ma 80 cm więc chodziło mi o to czy to ma wpływ na stabilność całości? Podejrzewam, że raczej nie bo całość to nie 180 cm a 120 cm wysokości ale czemu by nie zapytać doświadczonych akwarystów.

Ukasz
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 18 sty 2022, 11:14
Miasto: Warszawa

Taka szafka, o ile wykonana zgodnie z regułami sztuki, powinna wytrzymać duuużo więcej niż założone przez Kolegę 120 kg.
Wysokość szafki? No jasne, że podniesienie środka ciężkości o 10 cm ma wpływ na statykę konstrukcji, ale nie do tego stopnia, żeby się tym przejmować. U mnie na szafce o wysokości 80cm stoi kostka 40*40*40 i wszystko jest super stabilne.
Aha, sugeruję wypoziomować szafkę za pomocą podkładek filcowych. Z doświadczenia wiem, że idealnie równa podłoga to unikat.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

O to mi chodziło. Dziękuję.
Szczerze to nie wiem jakie są reguły sztuki ale myślę, że szafka jest ok, konfirmaty itd. Stolarz powiedział, że 120 kg to "easy" :)
Co do podłogi to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest równa :) Kosztowało mnie to sporo wysiłku ale po próbach z filcem, innymi podkładkami i nóżkami nerw mnie trafił i zrobiłem coś nietypowego ..... wylewkę samopoziomującą na panele :) niestety podłoga była tak krzywa, że miałem różnicę poziomu w dwóch płaszczyznach (wzdłuż i w szerz) i to jedyne co mi przyszło do głowy. Podziałało. Trochę to trwało ale efekt jest dla mnie super zadowalający. Pewnie w przyszłości skrobnę posta o tym bo może komuś się przyda a w gruncie rzeczy to nic trudnego a ciężar równomiernie się rozkłada i nie potrzeba nóżek do poziomowania. Pozostaje kwestia wizualna ale mnie nie razi w oczy ta podstawa szafki.
Załączniki
IMG_20211218_222318.jpg
IMG_20211226_142023.jpg
IMG_20211226_145845.jpg

Ukasz
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 18 sty 2022, 11:14
Miasto: Warszawa

Pomysł ciekawy ,ale skoro wylałeś wylewkę na panele, to nie popęka ona z czasem? Panele pracują, a na krzywej podłodze to jeszcze bardziej.

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

Ukasz napisał(a):Ta ma 80 cm więc chodziło mi o to czy to ma wpływ na stabilność całości?
Przykręć do ściany i po kłopocie. Od szafki do ściany odstęp, to daj dłuższe pręty lub coś giętkiego (na wzór "paseczka" do mocowania do ściany jaki dodawała Ikea do swoich szafek).
Lampy po oczach Wam nie dają przy tak wysokim ustawieniu? I da się wygodnie z góry przez taflę popatrzeć? Siedzę w tej chwili na krześle przy kompie i tafla wody w akwa jest nieco poniżej (5-10 cm) wysokości oczu, powierzchnię wody widzę minimalnie z góry, nie wyobrażam sobie patrzenia całe życie na wodę od spodu - no ale wiem, ludzie mają korony, a nawet pokrywy :twisted:.
Ostatnio edytowano 23 sty 2022, 15:48 przez j666, łącznie edytowano 1 raz

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

O wylewkę się nie martwię gdyż jest gruba na ok 3cm dodatkowo rama z kantówek 35x35mm ściśle trzyma. Użyłem jednej z lepszych na rynku Weber Optima bodajże, a że robiłem coś takiego pierwszy raz to wyszło trochę za dużo i powstał gruby plaster. Schło to z dwa tygodnie ale uważam, że było warto. Całość pomalowałem pod kolor szafki. Planuję używać tej szafki ok 1,5-2 lata a później przejść na coś większego np. 80x40x40. Miejsca nie mam na większe akwarium więc 80x40 to max jaki zmieszczę u siebie. Przy zakładaniu większego planuję wyciąć panele, zrobić wylewkę i położyć płytki. Owszem panele pracują ale szafka stoi poza ciągami komunikacyjnymi w rogu pokoju. Będę obserwował i jak zauważę jakieś nierówności w poziomie to zareaguję.
Co do lampy to mi nie przeszkadza taka wysokość. Ustawione mam a'la pora dnia w tym sensie, że świeci najmocniej jak za oknem widno a po południu i wieczorem na zasadzie zmierzchu na 5% mocy. W oczy nie razi a jednak widać co się w akwarium dzieje.

Ukasz
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 18 sty 2022, 11:14
Miasto: Warszawa

Wylewka na panele :mrgreen: :roll: ... pomysł rodem Sąsiadów ( bajka -obejrzyj )

Jak Ci nie przychodziło nic innego do głowy ... to wystarczyło do szafki przykręcić nóżki regulowane i po temacie .
A co do wylewki to tak na przyszłość wylewa się ją na stabilne ubite podłożę np z piasku ,albo starą posadzkę .
Napisz kiedy ci to popęka i osiądzie :D

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

akwaAmator napisał(a):Wylewka na panele :mrgreen: :roll: ... pomysł rodem Sąsiadów ( bajka -obejrzyj )

Jak Ci nie przychodziło nic innego do głowy ... to wystarczyło do szafki przykręcić nóżki regulowane i po temacie .
A co do wylewki to tak na przyszłość wylewa się ją na stabilne ubite podłożę np z piasku ,albo starą posadzkę .
Napisz kiedy ci to popęka i osiądzie :D
Tak jak pisałem wcześniej, pomysł słaby. W szczególności, że według sztuki powinno się zrobić dyletacje. Chociaż w tym przypadku nic by nie dała .

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

Bardzo dziękuję za fachowe porady. Dobrze, że zabraliście głos bo bym w błędnym przeświadczeniu pozostał. Jednak mój pomysł to nie takie proste rozwiązanie jak sądziłem.

Tak jak pisałem wyżej próbowałem wypoziomować całość m.in. nóżkami ale to nie dało efektu a z dwa dni z tym walczyłem.
Co do dylatacji to nie sądziłem, że w tak małym kawałku (63x33cm) jest to niezbędne. Zawsze mogę rozkręcić ramę i dać luzu kilka mm. Listwa skręcona na wkręty więc to nie problem. Odlew zrobiłem zgodnie z instrukcją i schło to chyba z 3 tygodnie zanim cokolwiek z tym podziałałem.

Wracając do nóżek to tak sobie myślę, że lepiej jest mieć podstawę pod całą szafkę niż obciążenie miałoby się rozkładać punktowo na 4 nóżki. Przed zrobieniem tego odlewu sprawdziłem sobie dane techniczne i odporność na ścisk to 20Mpa co daje ok 203 kg/cm kwadratowy. Powierzchnia pod szafką to 1800 cm kwadratowych (60x30) biorąc pod uwagę, że akwarium z szafką waży ok 150 kg i stoi całym blatem na podłożu to rozłożenie wagi na 1 cm kw wynosi 0,08 kg. Może zwróciłem uwagę na nie to co trzeba i nie mając poglądu w temacie przekombinowałem :( Czy to na prawdę nie jest w stanie normalnie funkcjonować? Jeżeli nie jest to pozostanie opcja z wycięciem paneli, wylewką i położeniem płytek. To już załatwi temat :)

Ukasz
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 18 sty 2022, 11:14
Miasto: Warszawa

Musisz tak kombinować? Nie wierzę, że regulowanymi nóżkami nie da rady tego wypoziomować.

Zresztą to nie jest akwarium o objętości liczonej w metrach sześciennych tylko parędziesiąt litrów. Dla dobrze zrobionego mebla to nie jest żadne obciążenie.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Ukasz napisał(a):
Wracając do nóżek to tak sobie myślę, że lepiej jest mieć podstawę pod całą szafkę niż obciążenie miałoby się rozkładać punktowo na 4 nóżki.


A kto mówi ze maja być 4 ,może być ich 6-8 wedle potrzeb . I nie przesadzaj , mam w domu 300l netto i szafka stoi na 8 nogach regulowanych .
W sypialni akwarium stoi na komodzie ,a komoda na 8 nogach regulowanych .
Można też zrobić stelaż pod komodę z regulowanymi nogami /śrubami ...

I tak jak piszą przedmówcy akwarium masz 72 l a nie 720 :D

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Piszesz dość chaotycznie. Zalałeś już akwa, czy jeszcze nie? Nie dało się wypoziomować nóżkami bezpośrednio na panelach, czy na nowej wylewce? Jak dla mnie masz OK, w co drugim wątku koledzy piszą "pod akwa daj matę pod panele", "zrób drugi blat drewniany lub z płyty", no to Ty tak właśnie masz tyle że pod szafką.
U mnie szafka stoi bezpośrednio dnem z płyty (+ meblowe samoprzylepne podkładki filcowe chyba 9 szt.) na deskach parkietowych (grube 22 mm i długie, pod deskami marna deweloperska wylewka na styropianie która reklamowałem stąd mocne deski parkietowe), po zalaniu 1,5 mm różnicy pomiędzy przeciwległymi rogami akwa (tylko ja widzę), poziomica przed zalaniem nie wyłapała (różnica mogła powstać pod obciążeniem, w tym miejscu deweloper zrobił najgorszą wylewkę)).
Takie wylewki ja Ty masz robi się dla stropów słabych i drewnianych żeby rozłozyć obciążenie po powierzchni, będzie dobrze, aleprzy wysokiej wąskiej szafce jednak umocowałbym do ściany (statycznie wytrzyma, ale przyjdą jakieś dzieci na święta i się zaczną bawić w chowanego, lub pies pogoni kota...).

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]











Powiązane tematy
  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 564 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium - jaki zestaw akwariowy wybrać

    Cześć Chcę kupić nowy zestaw i wybrałem: Juwel Rio 180 Juwel Rio 240 Opti set 200 Proszę o poradę czy warto i które.

    Wyświetlenia: 4908 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

  • Szafka na wymiar

    Cześć potrzebuję zrobić szafkę pod akwarium 60*35 czy macie może namiary na sprawdzone firmy które zajmują się tym w okolicach Katowic max Kraków? Znalazłem jedną w Rudzie Śląskiej ale brak kontaktu n...

    Wyświetlenia: 970 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Szafka pod akwarium

    Witam czy polecicie jakąś firmę która mi wykona szafkę pod akwarium ? Szerokość 75 cm x 35 cm x 80 cm ? Kupiłem LEddy 75 i teraz blat mi się zagiął w komodzie.

    Wyświetlenia: 925 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Kostka 30l - jaki sprzęt

    Witam wszystkich. Planuje dla syna założyć kosteczkę z krewetkami i roślinami i mam parę pytań odnoście sprzętu i roślin. Planuje kupić; Prostokątne Aquael 30 l 29 cm x 29 cm x 35 Szyba z wycięciem Aq...

    Wyświetlenia: 1789 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Czy wytrzyma ciężar zbornik 63l

    Witam Otóż zakupiłem akwarium o wymiarach 60x30z35 63l .poprzedni zbornik miałem 4 lata 30 litrów. Zbiornik postawiłem na witrynie , i teraz dopiero pomyślałem , czy ta witryna wytrzyma taki ciężar. ...

    Wyświetlenia: 2077 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Szafka pod 95l

    Dzień dobry, czy taka szafka udźwignie 95l?

    Wyświetlenia: 2452 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Szafka pod akwarium 300l

    Mam pytanie jestem obecnie na etapie zamawiania stelaża pod akwarium 300 l. Stelaż stalowy z obiciem płytami meblowymi i zastanawiam się nad jedna rzeczą. Czy na dole na stelażu ma być płyta Czy może...

    Wyświetlenia: 2775 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Klasyk - czy szafka wytrzyma?

    Dobry wieczór. Planuję postawić na komodzie małą kosteczkę 27l i szukam rady doświadczonych z Was. Komoda jest z płyty wiórowej (góra, dół, boki), tył jest z płyty pilśniowej, więc oczywiście nic to n...

    Wyświetlenia: 3718 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Jaki zbiornik do lampy 100 cm?

    Trafia w moje ręce lampa długości katalogowo 102 cm o bardzo dużej mocy LED ( 114 wat, ale regulowane co 3-4% mocy ) i dużym PAR, co powoduje objawy akwariozy ;-). Obecnie mam mniejsze akwarium odkryt...

    Wyświetlenia: 3025 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver, Matrial i 320 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.