Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Sump do akwarium roślinnego 300L



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witajcie,
Wiem że na taki litraż, spokojnie by starczył kubełek, ale jest w tym zamierzony cel.
Cały czas w planach mam postawienie zbiornika 600-700 litrów, ale to pewnie dopiero po remoncie salonu. Już kiedyś tutaj na forum się orientowałem jaką filtracje wybrać do takiego baniaka. Początkowo myślałem o narurowcu, ale mnie wyprostowaliście, że w roślinnym to się nie sprawdza. Głównie chodziło o degradacje korpusów przy niskim PH. Kilka osób proponowało właśnie sumpa.
Jednak jako, że sumpa nigdy nie miałem i nie wiem jak i z czym to się je to chciałem poznać tą wiedze tajemną :)
A że brak jakiegokolwiek baniaka w domu nie daje spokoju to będę stawiać w gabinecie swoje stare akwarium, wykorzystując od niego starą szafkę. Nie mam jednak już starego filtra od niego, wiec okazja idealna :)

Sam zbiornik ma wymiary 120x50x50, będzie odkryty z podwieszaną lampą. Całą hydraulikę wstępnie planuje zrobić na średnicy 25mm napędzana pompą Jebao DCP-3500 (pompa posiada płyną regulacje mocy). Powrót wody planuje też przez przepust w kominie. Przepusty planuje VDL skręcane. Komin planuje zakończyć 4cm poniżej krawędzi akwarium + grzebień. Grzebienie z tego co widziałem mają tak 2,5-3,5cm wysokości co mi daje jeszcze minimum 0,5cm do krawędzi akwarium. Czy to nie za mały zapas na wypadek zatkania się grzebienia?
Spust i rewizja ma być na zasadzie 'Herbie overflow" Poniżej załączam rzut komina od góry
Komin.png
Komin
Komin.png (9.16 KiB) Przeglądane 3339 razy

Najniższy element spustu będzie 26cm od krawędzi komina. Oznacza to że z samego komina zleci mi 2,6 * 1,57 * 1,57 = 6,41 czyli około 6,5L wody (oczywiście jeszcze musze uwzględnić to co zaciągnie powrót).
Sam powrót jeszcze nie do końca wiem jak zakończę - to znaczy czy dać 3 kolanka i schować go pod taflą wody, czy może na "loc-line" to zrobić. Ale do obliczeń przyjmuje 2cm spiętrzenia na kominie + 4cm poniżej komina to mi daje 0,6 * 12 * 5 = 36L. Czyli sump łącznie musi przyjąć 36+6,5=42,5L
Jako, że wykorzystuje istniejącą szafkę z pionową przegrodą jestem ograniczony co do wymiarów sumpa. Poniżej załączam jego wymiary patrząc od przodu oraz rozpiskę co gdzie ma być.
Sump - wymiary.png
Sump - wymiary

Sump - funkcjonalnie.png
Sump - komory

Spust i rewizja będzie w prostej linii do sumpa, bez żadnych łuków ani kolanek. Na spuście tylko dam zawór bramowy to ustawiania wysokości wody w kominie. Na rewizji chyba nie będę dawać żadnego zaworu, bo ona będzie zaraz pod powierzchnią lustra wody. Co najwyżej na powrocie mam w planach zawór kulowy.
Tak jak zaznaczyłem na rysunku - pierwsza komora to filtracja mechaniczna - gąbki różnej gradacji i biobale.
Druga komora to miks ceramiki - mam jeszcze jakieś stare zapasy + coś dokupię. Tutaj tez planowałem na spód dać wężyk z CO2 zakończony kostką. Czy rozwiązanie będzie miało jakiś negatywny wpływ na filtrację biologiczną? Na zewnętrzny reaktor zbytnio nie mam miejsca.
Trzecia komora - głownie chciałem wyeliminować "wodospad" przez przelew górny i myślałem, żeby po prostu wepchnąć tam kawał gąbki - wyciszy i zmniejszy straty CO2.
Komora czwarta - pompa + grzałka. Zastanawiam się jeszcze czy tu nie wrzucić woreczków z Purigenem. Czy lepiej, żeby cała woda przez niego przypływała, a nie tylko część? Mogę w tą wąską komorę dać od dołu gąbkę, potem Purigen i na wierzch znowu gąbkę.
Bufor na odparowaną wodę mam około 20 litrów - zobaczę na ile to starczy. Jeśli zbyt często będę musiał dolewać, będę kombinować z dolewką wody z zbiornika schowanego w drugiej części szafki, ewentualnie może uda mi się doprowadzić sam wężyk z RO, ale to nie wiem jak z mineralizacją tego.
Nad komorami 2-4 mam miejsce na 43L które spłyną po wyłączeniu pompy. Wg. obliczeń powinno starczyć. W zapasie mam i tak jeszcze 2cm do krawędzi sumpa + jeszcze coś się zmieści w pierwszej komorze. (Tak wiem że tam będzie znacznie wyższe spiętrzenie niż na rysunku, ale zawsze coś zostanie miejsca)
Sump oczywiście przykryty, żeby ograniczyć z niego parowanie i ubytek CO2, ale szafkę i tak planuje wentylować - 2 otwory + wiatraczek wyciągowy

Mam nadzieje że pomimo tak długiego wstępu ktoś dotarł do tego miejsca :)
Coś już niby wiem, ale mam też sporo pytań i wątpliwości.
  • Czy tak jak to planuje to w ogóle ma sens? Chyba nie zrobiłem żadnej gafy
  • Przekroje rur - wg reefcentral.com na 1500l/h wystarczy średnica spustu 20mm, a rury 25mm mają fizycznie przekrój wewnętrzny 21mm jak sprawdzałem
  • Pompa DCP-3500 - wyszedłem z założenia 5x objętość zbiornika w ciągu godziny, wysokość do górnej krawędzi akwarium od pompy to około 120cm
  • Rozstaw i wielkość otworów w kominie - pod uwagę brałem fizyczne rozmiary przepustów, średnice zewnętrzną zaworów, grubość ścian szafki. Ale nie wiem czy są jakieś wytyczne na minimalny rozstaw otworów w szkle? Wydaje mi się, że gdzieś kiedyś natknąłem się na informacje, że minimalna odległość miedzy krawędziami otworów powinna być nie mniejsza niż średnica otworu, a od krawędzi szyby nie mniej niż połowa średnicy. Czy to są wystarczające odległości?
  • Wysokość komina, a w zasadzie odległość między krawędzią komina, a akwarium? Planuje 4cm + spiętrzenie na grzebieniu, to poziom wody pewnie będzie jakieś 2-3cm powinno być jeszcze do krawędzi akwarium. Co prawda "podnieść" komin zawsze można, gorzej opuścić.
  • Sam grzebień powinien się kończyć poniżej krawędzi akwarium bo jak się zatka to jeszcze ponad nim woda przeleje się do komina - jeśli dam wysoki 3,5cm to 0,5cm przerwy wystarczy?
  • Co do samego komina jeszcze - widziałem na zdjęciach, że niektórzy mają wyklejony tłem komin tak samo jak tył akwarium. Czy jest zwykłe tło takie jak się przykleja na zewnątrz do tylnej szyby? Czy to musi być jakaś specjalna folia z klejem wodoodpornym? Przykleja się od wewnątrz czy zewnątrz komina?
  • Czy szczeliny dolnych przepustów 3cm będą odpowiednie?
  • Czy w sumpie na dnie każdej komory dać jakiś stelaż, żeby media filtracyjne nie dochodziły do samego dna, tylko do krawędzi przegrody? Czy woda będzie wtedy bardziej "płynęła cała powierzchnia komory"?
  • Dozowanie CO2 - czy mogę podawać i rozpuszczać CO2 tam gdzie filtracja biologiczna? Czy to będzie miało wpływ na filtracje?
  • Czy grzałki do sumpa muszą być jakieś specjalne? - Przeglądałem instrukcje kilku różnych grzałek - zazwyczaj mają zaznaczony minimalny poziom wody, ale jaki jest maksymalny? Sam kabel zasilający może być zanurzony w wodzie? tylko w przypadku grzałek Eheim Thermocontrol E znalazłem rysunek z którego by wynikało że może być max 50cm pod wodą - Strona 2, rysunek CAle w przypadku zwykłej wersji tej bez "E" nie ma już takiego rysunku - czy to rozumieć, że kabel w ogóle nie może być zanurzony, czy że może być bez ograniczeń?
  • Lampe UV planuje podłączyć na powrocie jako "bypass" a odcinek "główny" zredukować do 20mm.
  • Nie planuje, a pytanie bardziej z ciekawości - jonizator/Twinstar będzie działać schowany w komorze pumpy? Czy żeby miał działał musi być w akwarium głównym?

Z góry dziękuje Wam za pomoc.
Mam nadzieje, że żadnej banalnej gafy nie planuje zrobić takim rozwiązałem. Pojemność sumpa wydaje mi się, że dobrze przeliczyłem i nic się nie przeleje :)

Jeszcze raz dzięki za wytrwałość w czytaniu tego

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

Sporo się rozpisałeś i przyznaję się, że nie przeczytałem wszystkiego. Napiszę swoje uwagi, aczkolwiek ja mam sumpa obok akwarium, więc działa on trochę inaczej niż standardowy sump ustawiony pod akwarium.
- ta gąbka w 3ciej komorze może sprawić, że woda będzie się przelewać górą. Nawet jak się nie przeleje górą to i tak woda z komory 2 będzie spływać po szkle i całe CO2 ucieknie. Ja bym zwiększył ostatnią komorę, dał w niej więcej wody i tam zastosował reaktor.
- projektując komin weź pod uwagę że może tam np. wpaść ryba albo ślimak, więc powinno być tam dość miejsca żeby np włożyć rękę albo siatkę.
- komin możesz zrobić z czarnego lacobela - wtedy nie trzeba go niczym wyklejać. No chyba że nie chcesz czarnego? Możesz też rozważyć komin zewnętrzny - zajmuje boczną ścianę ale nie widać go w środku.
- grzałkę możesz dać jakąkolwiek - najlepiej ją położyć na dnie, ważne żeby była cała zanurzona. Możesz też ją dać np pod 2 komorą - tam jest dobry przepływ
- Jaka będzie szerokość tego sumpa? 50cm? Sprawdź czy w szafce będzie dość miejsca nad sumpem żeby można było spokojnie w nim gmerać - dobrze jakby było przynajmniej 30cm
- Weź pod uwagę, że w tej pierwszej komorze będą się zbierać różne odpady, które mogą zatkać/zmniejszyć przepływ. Widzę że zostawiłeś od góry przerwę żeby woda się przelała - to dobrze. Możesz jeszcze rozważyć zastosowanie np. skarpety filtracyjnej - jako pierwszy etap filtracji mechanicznej

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Dzięki za uwagi.
Oczywiście jestem świadomy, że przy zbyt drobnej gąbce w 3ciej komorze, jak za mocno stłumie przepływ to się przeleje góra - myślałem żeby dobrac metodą prób i błędów.
Szerokość sumpa to 44cm - na tyle mi pozwala szafka.
Nad sumpem zostawiłem 20cm wolnej przestrzeni. Może nie będzie to najwygodniejsze serwisowanie, ale, ale wereczki z wkładami, gabki a nawet pompe powinienem spokojnie wyciągnąc.
Z CO2 moge jeszcze teoretycznie kombinować z zewnętrznym reaktorem w drugiej części szafki podpiętym pod bypass od lampy UV. Taki nawet był pierwotny pomysł, ale stwierdziłem, że może uda to się tutaj upcjnąć.

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

myślę że największy problem z twoim sumpem to wielkość szafki. Spróbuj sobie zrobić model z kartonu, wstaw do szafki i zobacz czy na pewnoe będzie wygodnie. Pamiętaj że musisz tam upchnąć rurę od powrotu i inne graty. Zobacz czy łatwo dostaniesz do najdalszego zakamarka sumpa.

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Z tym kartonowym modelem to nie głupi pomysł. Na spokojnie sobie zrobie i sprawdze.

Bardzo mnie jeszcze interesuje kwestia podstawowa - dobór rur i pompy. Czy waszym zdaniem rury 25mm i pompa o takiej wydajności to powinno byc OKej?

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

No ja ci z rurami za bardzo nie pomogę bo się nie znam. Co do pompy to do 300 litrów na pewno wystarczy, a nawet będzie za duża. Ja w 240 mam Jebao MDC-2000 skręconą na chyba 35%, ale mam sump za akwarium a nie pod więc mniejsza moc wystarcza. Natomiast mogę ci polecic te pompy Jebao MDC - jedyne pompy jakie miałem które są bardzo ciche. Przy moim obecnym ustawieniu nic nie słychać, nawet z bardzo bliska i w nocy. Dodam że mam ją podłączoną przez krótki kawałek węża silikonowego. Testowałem też inne tańsze pompy Jebao (między innymi DCP) i były dość głośne.

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Z tym tłem jeszcze myślałem o takim patencie z podwójną szybą.
Znaczy się, że komin od wewnątrz okleić folią adhezyjną, a na to wkleić drugą szybę, żeby zabezpieczyć folie przed wodą

FPawlak
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 26 wrz 2010, 18:55

Totik napisał(a):Jebao MDC
http://forum.klub-malawi.pl/topic/25427-pompa-jebao-mdc-3500-ostrzeżenie/

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

j666 napisał(a):http://forum.klub-malawi.pl/topic/25427-pompa-jebao-mdc-3500-ostrzeżenie/

No cóż, nie będę się wypowiadał na temat przeciekania pompy, ponieważ moja jest w sumpie, więc nawet bym tego nie zauważył. Natomiast nie zgodzę się z tym że jest fatalnie zrobiona. Używam jej już ponad 2 lata, z czego 1.5 roku chodziła w słonej wodzie a teraz pompuje wodę w roślinniaku. Moim zdaniem jak na Jebao jest bardzo dobra, chodzi cichutko sprawia wrażenie solidnej, kilka razy ją już rozkręcałem do czyszczenia i nie miałem nigdy żadnych problemów. Miałem w życiu już wiele pomp, poczynając od tanich typu Aquael, Jebao (kilka modeli) po droższe typu Aquabee, Tunze czy Eheim. Ze wszystkich ta MDC ma najlepszą kulturę pracy i jest to jedyna pompa, przy której mógłbym w nocy spać w tym samym pokoju. Dlatego ją polecam. Wiadomo jeśli komuś puściła wodę na panele to może się wkurzyć, ale czy to na pewno była wina pompy? A może użytkownik ją źle skręcił? Albo może trafił się wadliwy egzemplarz?

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 459
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Masz dużo racji.
Ale dwa razy puścił mi kubeł (szczęśliwie do miski pod obecność w domu) - trauma pozostaje :roll:.

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3266 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 798 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Ugięcie szyby w akwarium

    Witam Posiadam akwarium w wymiarze 130 cm (dł) x 50 cm (wys) i 43 cm (szer) o grubości szyby 10 mm ze szkła opti white bez wzmocnień wzdłużnych. Po zalaniu próbnym szczelności różnica pomiedzy zew...

    Wyświetlenia: 743 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Sump

    Cześć Po wielu perturbacjach zaqkupiłem akwarium opti 300 l z szafką. Teraz czas na filtr....... ? Nigdy nie miałem sumpa i może czas na niego. Mam dostęp do akwarium 72l 60x30x40. Po przeczytaniu ...

    Wyświetlenia: 668 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Sump wewnetrzny

    Czesc, w szkle 60x40x40 chce zrobic wewnetrznego sumpa o szerokosci 8 cm. Prosze o zerkniece czy taki roztaw przegrod jest ok. Najwieksza watpliwosc mam gdzie umiejscowic wylot, czy ponizej czy powyze...

    Wyświetlenia: 562 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l wlot i wylot

    Witam obecnie w akwarium 72l mam fluvala 207 chciałbym zmienić wlot i wylot i tu nie mogę się zdecydowac czy wybrać Neo flow z Skimmerem czy stalowe bez skimmera dodam jeszcze że będą węże 16/22 czy s...

    Wyświetlenia: 1001 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Filtr kasetowy za akwarium.

    Potrzebuję porady doświadczonych akwarystów. Posiadam akwarium Glossy Cube 135l 50x50x63cm. Obecnie za filtracje robią dwa FZN2 na tylnej ściance co nie za bardzo mi pasuje. Za względu na całkowity b...

    Wyświetlenia: 2461 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Akwarium 300L - Aquael Ultramax 2000 - filtr dodatkowy?

    Witam Tytuł może nie bardzo chwytliwy ale też jest ograniczenie w ilości znaków, więc wszystkiego nie da się tam zmieścić. A sprawa wygląda tak: mam zbiornik 300L (120x50x50)i w nim działający już oko...

    Wyświetlenia: 947 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Aquael Ultramax 1000 do akwarium 60x30x35 (63l)

    Witam, jestem tu nowy i przymierzam się do zakupu filtra kubelkowego do mojego akwarium 63l. Planuję całkowitą przemianę mojego dotychczasowego bałaganu na akwarium typowo roślinne. Pytanie czy w taki...

    Wyświetlenia: 1450 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Filtracja SUMP w garażu oddalonym o 20m od zbiornika

    Witam wszystkich, jestem akwarysta od lat. Jak dotąd zbiorniki 50-100 roślinne HT. Buduje dom w , którym będzie stał już większy zbiornik w salonie około 500 l. Już na etapie wybierania projektu domu ...

    Wyświetlenia: 1993 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 385 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.