Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Komoda IKEA jako szafka pod akwarium



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Dzień dobry! To mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym zapytać o radę.
Planuję powrót do akwarystyki po ponad 14 latach. Z tego, co widze, zmieniło się prawie wszystko, dlatego z wielką checia nadrobię wiedzę, ale dziś nie o tym.
Zwracam się o pomoc w rozwiniu wątpliwosci odnośnie komody, którą już posiadam, a której zmiana raczej nie wchodzi w grę. Chciałbym ustawic na niej akwarium 128l o wymiarach 80x40x40 cm. Moje pytanie brzmi, czy po odpowiednich wzmocnieniach ta komoda nada się jako mebel pod kwarium.
Jest to kredens HEMNES Z IKEA.
https://www.ikea.com/pl/pl/p/hemnes-kre ... -40309257/
Zbudowana jest ona z litej sosny standardowej grubości około 2 cm. Akwarium docelowo miałoby stanąc dokładnie na środku, tak, aby pionowe ścianki wewnerzne zapobiegały ugięciu się blatu. Docelowo planuję również wzmocnić drewnianymi kantówkami te pionowe ścianki oraz dołożyć dodatkowe podparcie pomiędzy dolną płytą a podłogą tak, żeby cały ciężar akwarium oparł się docelowo na podłodze. Czy jest ktoś w stanie udzielić w miarę sensownych informacji, cz taki pomysł ma w ogóle rację bytu?
Na czerwono zaznaczyłem pionowe ścianki odzielające sekcję szuflad od szafek, które jednoćześnie miałyby pełnić funckje podparcia dla akwarium. Na granatowo elementy, które chcialbym dodać, by przenieśc obciążenie na podłogę. Jedynie co mnie martwi to obecność nóżek, dlatego wlaśnie owstał pomysł z dołożeniem dodatkowych wsporników.
Załączniki
Bez tytułu.png

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

A jaki tył ma ta komoda? Bo tak wygląda ok tylko żeby się nie złożyła w bok.

Binio
Stały bywalec

Posty: 451
Dołączył: 24 sty 2019, 13:02

komoda musi mieć plecy (nie z tektury) skręcone na konfirmantach (najlepiej: połączone ze wszystkimi ścianami). Jeżeli tak nie jest, odpuść.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

25 kwi 2021, 04:01   (#4)  

Tył to płyta pilśniowa. Jest pomysł wzmocnienia pleców tej komody albo dodanie dodatkowych wzmocnień w jej wnętrzu.

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

25 kwi 2021, 04:34   (#5)  

Ja w swojwj komodzie wzmacnialem wszystko. Jest z plyty wiorowej 18 mm a plecy to zwykla plyta 5 mm. Na pionowych plytach dodalem kantowki sosnowe 1 cm x 4 cm zeby sie nie ugiely a na dodatek dodalem kontowniki w kazdym narozniku, po 2 na gorze i dole. Ale to dopiero jak zauwazylem ze blat sie ugina, az nie wiezylem.... a ugielo sie poniewaz dwie z czterech' srodkowe' pionowe plyty nie mialy pod soba nozek tylko nozki byly na samym srodku komody i na bokach a dwie srodkowe nie staly na niczym bo nozki byly na srodku ale poradzilem sobie....troche blat jest wygienty ale stoi.... sie ulezało :) zwruc na to uwage. A tyl mozesz jeszcze wzmoznic po przekatnej kantowka.

wojtekszuminski
Aktywny użytkownik

Posty: 664
Dołączył: 03 lis 2018, 16:49

Komodę zamierzam wzmocnić tak czy inaczej, zalezy mi na opinii czy sposób w jaki to zrobię ma sens. W srodek w celu uniknięcia wygięcia się pionowysh ścianek wstawię drewniane kantówki, podobnie zrobię ze wzmocnieniem blatu, dodam dodatkowe poziome drewniane szyny <kolor zielony), plecy tez chcę wzmocnić. Chodzi mi o to, czy cała moja praca związana z tym będzie miała sens...

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

Komodę zamierzam wzmocnić tak czy inaczej, zalezy mi na opinii czy sposób w jaki to zrobię ma sens. W srodek w celu uniknięcia wygięcia się pionowysh ścianek wstawię drewniane kantówki, podobnie zrobię ze wzmocnieniem blatu, dodam dodatkowe poziome drewniane szyny <kolor zielony), plecy tez chcę wzmocnić. Chodzi mi o to, czy cała moja praca związana z tym będzie miała sens...
Załączniki
Bez tytułu.png

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

25 kwi 2021, 12:23   (#8)  

Chyba nikt na forum gwarancji nie da, jest jednak jakaś odpowiedzialność za słowo w narodzie ;)

pk77
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 19 lis 2014, 13:29

Mam podobną komodę z IKEI. Nie stoi na niej akwarium, ale ostatnio rozbierałem ją do malowania.

Problemem nie będzie wytrzymałość elementów. Lite drewno jest wytrzymałym materiałem. 128l to też nie jest dużo.

Problemem będzie stabilność tej szafki. Połączenia tam stosowane jej nie zapewniają.

Rozpocząłbym od wymiany pleców na pełną płytę 18mm. Jak przykręcisz wszystkie pionowe elementy do tych pleców to powinno zapewnić wystarczająca stabilność. Dodatkowe śruby łączące dolną płytę z bokami też nie zaszkodzą. Dobrym pomysłem jest też dołożenie dwóch nóg pod pionowe wewnętrzne płyty. We fragmencie wewnętrznym możesz dać jeszcze poziome wzmocnienie w postaci płyty przykręconej śrubami przechodzącymi przez pionowe ścianki.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Dodatkowe wzmocnienia blatu i dodatkowe nogi na płytach pionowych wystarczy. Płyta tylna z 18mm to przerost formy nad treścią, ale rozwiązanie łatwe do realizacji. Ja zastosowałbym sklejkę 8, a jak się zmieści 12 mm to w zupełności wystarczy, a nie wymaga modyfikacji mebla. Swoje meble pod zbiorniki buduje sam i jeszcze nic się nie wydarzyło, a i projekty pod zbiorniki 1 tona realizowałem.
Biorąc pod uwagę cenę mebla i koszta modyfikacji, nie wiem czy nie lepiej zrobić mebel na zamówienie.
Z pewnością będzie bardziej praktyczny.

El Grey
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 19 kwi 2004, 10:02
Miasto: Łódź

El Grey napisał(a):Płyta tylna z 18mm to przerost formy nad treścią, ale rozwiązanie łatwe do realizacji. Ja zastosowałbym sklejkę 8, a jak się zmieści 12 mm to w zupełności wystarczy, a nie wymaga modyfikacji mebla.

Po namyśle przyznaję, że przesadziłem z tym 18 mm. Dla 128 l wystarczą zapewne tylko plecy i dwie nogi.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Dzieki wielkie za wszystkie odpowiedzi!.
Wewnetrzne wzmocnienia mam powoli rozplanowane, martwią mnie tylko te nóżki... Są wysokie na 11,3 cm. Na wszytskich forach na których czytam o tego tupu pracach związanych ze wzmacnianie szafek spotykam się z tym, że nożki dyskwalifikuja taki mebel.... Czy rzeczywiście w moim przypadku (128l) ma to dże znaczenie gdy cięzar akwarium spocznie na dwóch pionowych płytach podpartych również nóżkami... łacznie będzie ich 9. 5 fabrycznych i 4 dodane przeze mne pod pionowymi plytami.

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

Pierwsze co bym zrobił to na wiercił małym wiertłem blat w jakimś miejscu i sprawdził czy jest to pełne drewno jak piszesz (w co wątpię) czy jednak standardowy 3 mm sklejka na wierzchu a w środku kartonowy plaster miodu.

Jeśli w środku jest karton to daruj siebie stawiane akwarium na tum i kup normalna szafkę z wodoodpornej płyty.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Akurat sam materiał mam już zbadany i jest to lita sosna. To był pierwszy punkt od którego wyszedłem. Cała kolekcja tych mebli to lita sosna, mam tez szafkę pod telewizor z tej serii. Komoda jest ciężka, w miarę stabilna Aczkolwiek wiem, że wymaga wzmocnienia.
Pytam o rady bo bardziej chodzi mi o rady odnośnie samej konstrukcji, nóżki,... Gdzie wzmocnić, na co zwrócić uwagę.

Widziałem na youtube ludzi stawiających baniaki pow 200l na meblach serii Kallax z ikei (Obudowa plaster miodu, pionowe płyty wiórowe, i stoją).

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

To nie są plastikowe nóżki zamocowane na malutką śrubkę, tylko element konstrukcyjny biegnący przez całą wysokość. Nie mam możliwości teraz tego przeliczyć, ale wydaje mi się że jeden taki element wystarczyłby do przeniesienia ciężaru tego akwarium.

Problem stanowi stabilność tej szafki. Jak zdejmiesz tył to zrozumiesz o co mi chodzi.

Sprawdź jak wyglądał poprzedni model szafki Juwela do Lido120. Nawet taka konstrukcja utrzymywała akwarium. Różnica polegała na złączach, które były sztywne i plecach usztywniających konstrukcję.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Plecy bede wzmacniał również po całości płytą meblową.

Uuksi
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 23 kwi 2021, 15:36

Fajny ten kredens, jeśli akurat pasuje do wnętrza mieszkania / pokoju :-).
Po przewaleniu ton internetu (nie podobały mi się niemal żadne szafki akwariowe, jakby design zatrzymał się na latach 90-tych, nie podoba mi się też brak części pleców w takich szafkach z uwagi na konieczność tłumienia pracy np. kubełka)) będę budował szafkę na korpusach kuchennych Metod też z Ikei.
Akurat u mnie głębokość korpusu szafki nie może być większa niż 37 cm (bok czy inaczej koniec szafki będzie wchodził w taką wnękę, ale dzięki temu wykorzystam pustkę np. na filtr kubełkowy czy ewentualnie kaskadowy).
Myślałem o zastosowaniu jakichś szafek z założenia wiszących, ale Metod ma korpusy stojące płytkie o podobnej głębokości i o wysokości np. 60 cm, czyli na tyle wysokiej żeby pomieścić kubełek, a na tyle niskiej żeby nie chodzić po drabinie ;-).
Skręcę chyba dwa korpusy: korpus 40x60h z korpusem 80x60h otrzymując szafkę 120x60h pod akwa 80x35x50h (OW 10 mm, 140 l).
Metod ma plecy typowo dla Ikei z pilśni, ale wpuszczanej w rowki w bocznych ściankach, co nieźle usztywnia konstrukcję. Można pomyśleć o zmianie tej pilśni pleców na zamówioną pod wymiar sklejkę (szczególnie tam, gdzie pilśń pleców jest składana z dwóch mniejszych pasków, czyli dla szafki szer. 80 cm). Do tego dzięki rowkowi na plecy pomiędzy plecami a ścianą pozostaje kilka milimetrów przestrzeni, np. na dodatkowe usztywnienie szafki dodatkową płytą/sklejką czy drucianym krzyżakiem.
Akwa stałoby tak, że jest pod nim cała szafka szer. 40 cm plus pół szafki 80 cm, pozostałe pół szafki 80 cm wchodziłoby we wnękę w narożniku pokoju (utworzoną przez inną szafę).
Akwa dość wysokie (plus jeszcze na zbiorniku oprawa Arcadia Luminaire odchylana do góry), więc standardowa wysokość szafki rzędu 85 cm wydaje mi się za duża.
Zastanawiam się jeszcze nad obróceniem korpusów Metod o 90° tak, żeby górna półka leżała na pionowych ściankach (z założenia w Ikei górna półka jest konstrukcyjnie pomiędzy bocznymi ściankami, połączona z nimi na mimośrody i kołki drewniane) - może oszczędziłoby to przed koniecznością dokładania na wierzch szafek osobnego blatu, lub blat mógłby być cieńszy?
Ale wtedy trzeba by było samemu rozmierzać i wiercić otwory pod zawiasy itp.
Tak czy inaczej szafka będzie przykręcona do ściany, ot tak na wszelki wypadek.
Rozważam kółka pod szafką 6-8 szt. - kupiłem kilka lat temu do jakiegoś porzuconego projektu przerabiania szafki RTV, małe i mocne metalowe.
Pod akwa będzie podstawka (podkładka), taka termoformowana z rantem, te podstawki dość dobrze przenoszą nierównomierności podłoża, do tego zabezpieczają przed spływaniem drobnych strużek ze ścianek zbiornika bezpośrednio na blat/szafkę; jedyne zastrzeżenie że te podstawki są wyłącznie czarne, a nie np. białe czy jasnoszare.
Swoją drogą jestem ciekaw, czy Ikea swoje meble łazienkowe wykonuje z innych płyt, niż meble kuchenne?

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

j666 napisał(a):Po przewaleniu ton internetu (nie podobały mi się niemal żadne szafki akwariowe, jakby design zatrzymał się na latach 90-tych, nie podoba mi się też brak części pleców w takich szafkach z uwagi na konieczność tłumienia pracy np. kubełka)) będę budował szafkę na korpusach kuchennych Metod też z Ikei.


Jakoś nie widzę tej szafki akwariowej z korpusów METOD. Ostatnio składałem szafkę z tego systemu. Odniosłem wrażenie, że płyta wiórowa trochę lepsza niż w FAKTUM, ale nadal kiepskiej jakości. Za to okleina to jakaś tragedia. Jest bardzo krucha i łatwo ją uszkodzić. Mam wrażenie, że w poprzednim systemie była bardziej elastyczna. O odporności na wodę FAKTUM nie ma co wspominać. Nie wiem jak METOD i nie mam zamiaru testować.

j666 napisał(a):Swoją drogą jestem ciekaw, czy Ikea swoje meble łazienkowe wykonuje z innych płyt, niż meble kuchenne?

IKEA robi meble łazienkowe z innej płyty. Nawet obrzeża już są przyzwoite. Gorzej jak woda trafi na skraj łączenia. Płyta puchnie nawet przy niedużej ilości wody.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

MacGyver napisał(a):Odniosłem wrażenie, że płyta wiórowa trochę lepsza niż w FAKTUM, ale nadal kiepskiej jakości. Za to okleina to jakaś tragedia. Jest bardzo krucha i łatwo ją uszkodzić. Mam wrażenie, że w poprzednim systemie była bardziej elastyczna. O odporności na wodę FAKTUM nie ma co wspominać.
Co masz zamiar robić z szafką pod akwarium? Kąpać ją w wannie, myć Karcherem? Blat powinien być z materiału odpornego na wodę i wystawać poza obrzeże szafki, o minimum 0,5-1 cm, a akwarium wstawione w podstawkę z rantem (popularne u nas Akwaszut/Wiwal/Diversa itp.) chroniącą przed drobnymi zaciekami z szyby. No jest ryzyko, że wewnątrz szafki puszczą węże czy jakieś uszczelki/oringi, lepiej gdyby się wówczas szafka nie rozlazła na kawałki, bo runie pod ciężarem akwarium. Wyobrażam sobie, że szafkę może zniszczyć ogień lub hektolitry wody - generalnie straż pożarna.
Szafki kuchenne z Ikei wewnątrz których coś puszczało (nie akwarystycznie, lecz zwyczajnie hydraulicznie) mnie się nie rozłaziły. Mam jedną zabudowę kuchni sprzed 22 lat i wygląda właściwie jak nowa, druga może parę lat młodsza podobnie. Paradoksalnie w najgorszej kondycji są blaty - z litego drewna!! Tak swojadroga kiedyś mi się chciało i obrzeża płyt wiórowych zaciągałem ciepłym pokostem, bardzo to spowalniało robotę, ale może pomaga w ich utrzymaniu (przypominają mi o tym delikatne żółte zacieki wewnątrz szafek).
Nie raz czytałem (w recenzjach filtrów kubełkowych, nie w recenzjach szafek), że komuś szafka spuchła, tyle że nikt nigdy nie napisał że spuchła bo akurat była zwykła, a nie "akwarystyczna" - wierzysz, że te "szafki pod akwarium" cięte są z płyty wodoodpornej?

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

Moja szafka FAKTUM pod zlewozmywak spuchła i jest raczej do wymiany. Kilka razy polała się na nią woda. Nie przejmuję się bo dużego ciężaru nie musi utrzymywać. Co innego jakby stało na niej akwarium.

To zapewne zależy jaką szafkę kupisz. Jak tanią to będzie z taniej płyty.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57











Powiązane tematy
  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1087 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 723 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 560 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 571 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1602 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4159 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 354 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium z panelem

    Cześć, po nowym roku będę zmieniał miejsce zamieszkania, i jednocześnie chcę powiększyć swój dorobek akwarystyczny o kolejny zbiornik. Na początku myślałem o zbiorniku 100x40x45 z sumpem, jednak kleje...

    Wyświetlenia: 2863 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 308 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.