Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Danio Margaritatus (Microrasbora lub Rasbora Galaxy)



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Witam
Bardzo się ciesze że nikt mnie nie uprzedził i mogłem założyć ten temat,gdyż ubóstwiam tą małą piękną rybkę i poświecę tych parę minut by ją opisać :)

Opis:
Ta mała spokojna towarzyska rybka z łaciny Danio Margaritatus w Polsce zwana Microrasbora lub Rasbora Galaxy dorasta do 2,5 cm długości.Jej ubarwienie perłowe kropki na ciele oraz podczas tarła czerwone płetwy u samców,u samiczek pomarańczowe.Rybka ta na pierwszy rzut oka swoją barwą przypomina pstrąga potokowego :D
Poruszają sie stadami lub w parach po całym zbiorniku.Po podmianie 40 % wody przystępują do tarła wybierają miejsce gdzie rośnie mech.Ubarwienie jest naprawdę mocne ich piękny taniec można oglądać godzinami.Rybka ta nie ma zbyt wielkich wymagań woda średnio twarda pH 6,5-7,5,nie przeszkadza jej co2 oraz nawożenie nawozami.Należy jej zapewnić akwaria z bujną roślinnością oraz mchem. Temperatura 22-24 C. w czasie tarła 25-26 C. Hodować w większej grupie minimum 6 szt. oraz z krewetkami i rybkami tej samej wielkości.

Rodzina
Karpiowate Cyprinidae.

Pochodzenie
Płytkie zbiorniki w podmokłych rejonach na północny wschód od jeziora Inle w północnym Myanmarze.

Odżywianie
Spożywają pokarmy suche ważne jest by kawałki były malutkie by je małe pyszczki mogły je swobodnie pochłonąć.Pokarmy żywe ochotka,artemię,

Ogólnie dodam że ciężko jest ją dostać w sklepie zoologicznym :mrgreen: ,ale dobre sklepy akwarystyczne na pewno ją posiadają :D
Załączniki
2015-09-19-3145.jpg
(943.92 KiB) Pobrane 5883 razy
2015-09-19-3131.jpg
(1.12 MiB) Pobrane 5883 razy
DSC_0039.JPG
(3.82 MiB) Pobrane 5879 razy

Avatar użytkownika
3D5_Project
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 15 gru 2013, 18:54
Miasto: Wodzisław Śląski

Warto dodać, że nie jest to raczej rybka dla fanów dekoracyjnej funkcji tych zwierząt. Jej piękne kolory widoczne są praktycznie tylko, gdy już niemal "przystawimy nos do szyby". Z każdej innej odległości jawi się prawie jednolicie ciemnoszara. To dlatego tak dużo osób przechodzi koło nich obojętnie w sklepach zoologicznych albo nawet nie wie, że to, co mają w sklepie to ta rybka, bo spodziewają się po niej tego pięknego opalizującego "nieba" widocznego na zdjęciach.

Warto zauważyć, że rybka potrafi być bardzo płocha, gdy:
- Jest ich mniejsza grupa niż około 8-10.
- W zbiorniku są duże żwawe ryby.

Ogólnie informacje na temat jej płochliwości są mocno sprzeczne. U mnie od razu podpływają do szyby, gdy widzą człowieka i przy pracach porządkowych zaciekawione podpływają do ręki, u innych prawie ich nie widać, bo chowają się po zaroślach.

Jeśli jednak są płoche, to też mamy szanse na zauważenie ciekawych zachowań. Gdy spłoszą się, gdy ktoś podchodzi do akwarium, chowają się szybko w roślinach. Po czym po około minucie wychyla się z nich zawsze pojedyncza rybka i płynąc ostrożnie zaraz nad gruntem robi ostrożny rekonesans. Dopiero po następnych chwilach, gdy droga jest czysta, wypływają jedna po drugiej. Mechanizm selekcji ochotnika do zwiadu nieznany :D

Drugim ciekawym zachowaniem płochliwego stadka są "czaty". Gdy grupa je, jedna rybka zostaje z dala od grupy, powyżej niej i "obserwuje okolicę". I znowu nie mam pojęcia jak wybierany jest ochotnik :D

Gdy jednak stadko czuje się pewnie, robią się z nich prawdziwe bezczelne rozrabiaki, które penetrują śmiało każdą strefę akwarium. Czasem nawet prawie jadąc na brzuchu nad dywanem albo żwirkiem stanowią bardzo zręczną konkurencję pokarmową dla krewetek i nieraz i nie dwa wybijają im i porywają to co tam krewetka trzyma i obgryza.

U mnie doszło nawet do tego, że musiałem krewetkom wciskać tabletki w "dywan", a te ryby i tak 90% tego co wcisnąłem wyciągały zręczniej niż biedne bezkręgowce. Warto zauważyć, że w powyższym przypadku oczywiście Danio jednocześnie dostawały swój pokarm, by odwrócić ich uwagę. Co jednak nie przeszkodziło im w tym, by kątem oka zobaczyć i zapamiętać, gdzie wylądowało po tajniaku żarcie dla krewetek :D

Tadeus
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 05 sty 2014, 15:39

Mam tylko te Razabory w akwarium z krewetkami (11 sztuk) - mnie też się bardzo podobają, jednak ja lubię oglądać akwarium z fotela tuż przy nim więc zawsze są piękne :D . Moje marzenie to doprowadzić do naturalnego powiększenia się stadka :wink: .

piotr_piotr44
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 07 lut 2015, 13:08

Zaczynałem od tej rybki, tez byłem nią zachwycony. Piszę "byłem" bo zostały mi tylko 3-4 sztuki z 40. Zapadały u mnie na popularna dla tego gatunku krzywiznę. Jakbym miał jakis pewny punkt odbioru to pewnie bym przy niej pozostał, ale u mnie w łodzi wszystkie po czasie robiły sie krzywe :)

Piotr
Jak chcesz ją rozmnożyć, to nic prostszego. Zrobiłem to bez problemu przy pomocy jednego z forumowiczów. Jak ci zależy to daj znać, poszperam w archiwum i poszukam opisu jak zrobić tarliskowe dla nich.

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Tadeus napisał(a):Warto dodać, że nie jest to raczej rybka dla fanów dekoracyjnej funkcji tych zwierząt. Jej piękne kolory widoczne są praktycznie tylko, gdy już niemal "przystawimy nos do szyby". Z każdej innej odległości jawi się prawie jednolicie ciemnoszara. To dlatego tak dużo osób przechodzi koło nich obojętnie w sklepach zoologicznych albo nawet nie wie, że to, co mają w sklepie to ta rybka, bo spodziewają się po niej tego pięknego opalizującego "nieba" widocznego na zdjęciach.

Warto zauważyć, że rybka potrafi być bardzo płocha, gdy:
- Jest ich mniejsza grupa niż około 8-10.
- W zbiorniku są duże żwawe ryby.

Ogólnie informacje na temat jej płochliwości są mocno sprzeczne. U mnie od razu podpływają do szyby, gdy widzą człowieka i przy pracach porządkowych zaciekawione podpływają do ręki, u innych prawie ich nie widać, bo chowają się po zaroślach.


Kolego co do koloru to sie z Tobą nie zgodzę,u mnie widać je z daleka i cały czas są żywo bogato ubarwione i ich płetwy mają kolor jak na zdjęciach wyżej. stwierdzam fakt że woda im pasuje i warunki,bo nie karmie żywym pokarmem.I naprawdę dekorują moje akwarium.W sklepie zauważyłem większość ryb ma ubarwienie ubogie bo warunki i pokarm jaki dostają są ubogie to działa w obie strony.Co do płochliwości nie zauważyłem żeby uciekały w roślinny lub gdzieś sie kryły, owszem mają swoje rewiry gdzie lubią przepływać w roślinach,tak to przebywają głównie przy korzeniu na którym jest mech.
Oczywiście każdy daje im warunki jakie może dać,oraz ryby też inaczej się zachowują. Stwierdzić to można po komentarzach w których piszecie jedni je lubią innym sie krzywią i zjadają żarcie krewetkom, podczas u mnie z 50 szt. stada 3 ryby są krzywe i nie łakomią sie na żarcie od krewetek,jak widzą że podchodzę to płyną przy szybie i czekają na papu w płatkach. Pod sumując każdy ma z nimi jakieś doświadczenie gorsze bądź lepsze.

Avatar użytkownika
3D5_Project
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 15 gru 2013, 18:54
Miasto: Wodzisław Śląski

Przecież nawet na twoim trzecim zdjęciu widać, że z takiej odległości nie widać ich wzoru. I tak wyglądają w większości akwariów z odległości dalszej niż "niemal z nosem przy szybie". Nie sądzę by była to kwestia warunków, bo jedyne warunki jakie trzeba zmienić, by były pięknie kolorowe to zbliżenie swoich własnych patrzałek do szyby :D Co w 100% widać na twoich zdjęciach. Bliski dystans = piękne kolory. Średni dystans = szare.

A doniesienia o płochliwości pochodzą z bardzo licznych źródeł, nie tylko z literatury internetowej, ale i papierowej. W tym z doniesień ich posiadaczy na forach internetowych. U wielu te rybki są płochliwe i tyle.

Tadeus
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 05 sty 2014, 15:39

Ryby te są faktycznie dość płochliwe, ale nie aż tak jak podaje wiele źródeł. Ta płochliwość, to raczej naturalna ostrożność. Można je z powodzeniem przyzwyczaić do pobierania pokarmu z powierzchni wody mimo, że pobierają go głównie z toni bądź z dna. Wystarczy karmić w pobliżu wyższych roślin, sięgających powierzchni, wtedy ryby podpływają do powierzchni. Obficie karmione stają się mniej aktywne i częściej przebywają w ukryciu. Przy dość "skromnym" żywieniu można zaobserwować większą aktywność, żerowanie. Co do żywienia, to polecam HIKARI Micro Pellets. Pokarm unosi się dość długo na powierzchni, a kiedy zaczyna tonąć, to nie idzie jak przysłowiowy kamień w wodę, co daje rybom czas na wyłapanie całego pokarmu. Karmiłem je również HIKARI Micro Wafers. Granulki większe i dość szybko tonące. Mimo tego, że większe od wcześniej wspomnianych, to pobierane przez ryby bez najmniejszego problemu. Co do żywego pokarmu, to dorosłą artemię dosłownie rozrywają. Małe pyszczki nie przeszkadzają im zająć się większym pokarmem. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to z powodzeniem przeniosłem ikrę z głównego zbiornika, zebrałem ją pipetą i odchowałem młode w osobnym zbiorniku. Dla zainteresowanych jest cała strona/forum poświęcona Danio Margaritatus:

http://www.celestialpearldanio.com/cpd-forum.html

Nie wiem, czy mogę podać ten link, ale myślę, że nie jest to łamanie regulaminu. Strona w języku angielskim.

wololow
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 15 sty 2015, 18:51


Avatar użytkownika
3D5_Project
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 15 gru 2013, 18:54
Miasto: Wodzisław Śląski











Powiązane tematy
  • Danio niebiańskie choroba

    Cześć Końcem grudnia założyłam akwarium- 189 l. W zaufanym zoologu kupiłam 35 szt Danio niebiańskie i 7 przylg siatkowatych. Po kilku dniach od wpuszczenia dwie rybki zrobiły się blade- ale to praktyc...

    Wyświetlenia: 709 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Wykarmienie narybku razbory galaxy

    Siemka. Przychodzę do was z pytaniem czym wykarmić młode razborki ? Posiadam na stanie : JBL NobilFluid węgorka octowego Microvit basic oraz high protein Myślę żeby zacząć karmienie od JBL jak małe ...

    Wyświetlenia: 904 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Microrazbora galaxy - rozmnażanie

    Witam. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak odróżnić samiczkę od samca? czytałem że samiczka ma czarną kropkę przy płetwie odbytowej i mniej jaskrawe płetwy zaś u samca tej kropki czarnej praktycznie ...

    Wyświetlenia: 7886 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Czy krewetki red cherry mogą żyć z rybkami danio

    Witam, niedawno zakupiłem rybki do mojego akwarium z krewetkami red cherry. Zakupiłem ok. 18 krewetek i dwa dni później 6 neonów, 4 gupiki i 4 danio. Nie jestem pewien, ale czuję że danio mogą podja...

    Wyświetlenia: 2345 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Obsada do 112l z Danio Perłowym

    Cześć W najbliższym czasie planuje założyć akwarium 112 l. Sprzęt: Akwarium z pokrywa aquael Classic box 80 Filtr aquael ultramax 1000 Oświetlenie: -led sunny day night 14W (jest ono w zestawie do po...

    Wyświetlenia: 2399 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Karmienie Rasbory Galaxy

    Cześć wszystkim, ostatnio do mojego akwarium trafiło 30szt. Microrasbory Galaxy. Oprócz nich i otosków nie planuję innej rybiej obsady. Mam problem z karmieniem tych małych stworzeń. Kupiłem Hikari Mi...

    Wyświetlenia: 2958 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 54 litry Galaxy

    Siema. W 54l mam 14Galaxy, 6Pigmejków. Pokazały się okrzemki, czy mogę wpuścić kilka otosków czy to już za dużo?

    Wyświetlenia: 1418 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Padające Microrazbory Galaxy

    W poprzednim akwarium 96 l miałem parke Ramirezek i dokupiłem 15 szt Microrazbor Galaxy. Po jakims czasie ostała się tylko jedna sztuka Microazbory :( W niedzielę wymieniłem akwarium na 126 l i w poni...

    Wyświetlenia: 4079 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Rozmnażanie Razbor Galaxy - porady

    Witam,mam w swoim akwarium stadko razbor galaxy i chciałem je trochę powiększyć. Pomyślałem sobie, że zamiast dokupywać w sklepie, to spróbuję rozmnożyć obecne. Chętnie wysłucham wszystkich rad i spos...

    Wyświetlenia: 1229 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Rozmnażanie danio i utrzymanie narybku

    Witam, Mam parę pytań o rozmnażanie danio, na necie ciężko znaleźć coś konkretnego dlatego piszę tutaj i liczę na waszą pomoc. Teraz będę trzeci raz podchodził do rozmnożenia danio i próby utrzymania...

    Wyświetlenia: 2772 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 424 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.