Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Prośba o pomoc w walce z glonami



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam. To mój pierwszy post na tym forum, dlatego na początku chciałbym wszystkich przywitać. Pomimo że piszę pierwszy raz to zaglądam tutaj często od czasu gdy zacząłem myśleć o założeniu akwarium. Inspiracją dla mnie był zbiornik jednego z użytkowników tego forum o nicku JaCool. Jestem pod wielkim wrażeniem tego zbiornika i dlatego postanowiłem założyć podobny lecz niestety trochę mnie to przerosło. Piszę ponieważ mam problem z zielonymi glonami nitkowatymi "watą" Mój zbiornik ma 54 l. 60/30/30 oświetlony 2 lampkami led "Diversa" 11 g/dobę. Filtracja to "AquaClear 30". Co2 z butli wysoko ciśnieniowej 24 g/dobę ok 1 bąbelek/sekundę. Podłoże to lawa wulkaniczna przysypana czarnym bazaltem. Z przodu akwarium posadzony "mały heniek". Dwa korzenie obsadzone różnymi gatunkami mchu plus dwa małe mikrozorium. Obsada to 16 szt. Microrasbory Galaxy plus 9 sztuk krewetek. Akwarium ma obecni ok 2,5 miesiąca problemy z glonami zaczęły się ok 3 tygodni temu. Na początku niewielkie, ale teraz jest już bardzo zielono. Parametry według testów Zoolek:
PH ok 6,8
GH - 7
KH - 6
NO3 - 0
NO2 - 0
PO4 - 0
K - ok 10
Około 2,5 tygodnia temu zacząłem nawozić nawozem Bioflorin firmy Tropical 3 krople dwa razy w tygodniu. Niestety mam wrażenie że glony zaczęły rosnąć jeszcze szybciej. Podejrzewając że mogę mieć zbyt wysoki fosfor jeszcze przed zakupem testów, wyjąłem z filtra wkład węglowy i zamieniłem na absorbent fosforu. Trzy dni temu podmieniłem 30% wody i wlałem do wody środek o nazwie "Algen Stopp General" Flemanga. Pomimo tych zabiegów mam wrażenie że glony mają się wyśmienicie. Zastanawiam się czy może to być problem żelaza lub amoniaku bo tych testów nie mam. Powoli kończą mi się pomysły, dlatego proszę Was doświadczonych wyjadaczy o pomoc.

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Kolego sympatyczny, jak masz jałowy słup wody to się nie dziw, że glony mają raj. Rośliny nie mają papu, a glony korzystają sobie z DOC i rosną śmiało. Moim zdaniem aby ogarnąć temat musisz zwiększyć podmiany wody (odmulaj) i zacząć z głową nawozić. Zwykle po cudownych środkach antyglonowych wzrasta DOC, część glonów się rozpuszcza i osiada na podłożu, reszta pływa w toni wody ledwie zauważalna i żywi koleje pokolenia glonów. Bełędne koło. Filtrację też masz słabą, aqua clear 30 zamknie Ci cykl azotowy, ale na DOC nie pomoże. Jak nie chcesz rozbudowywać filtracji to podmieniaj i lej nawozy tak by NPK 10:1:30, dwa dni i podmieniaj itd. Efekt taki że rośliny mają papu, DOC spada, a glony mają słabo. Nie ma lepszwej metody na glony, chyba że ktoś ma księdza w rodzinie.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

Wielkie dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Mam jeszcze pytanie czy dozować jeszcze ten środek antyglonowy? Czy wyciągnąć z filtra ten absorbent fosforu i założyć węgiel czy może zamiast węgla dodatkową gąbkę do filtracji mechanicznej. Czy mogę dalej nawozić bioflorinem czy zakupić coś innego, jak tak to co? W bioflorinie jest trochę miedzi i dlatego przy większej ilości boję się trochę o krewetki. Inspiracje zaczerpnąłem z tego postu "http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/054-l-jacek-debski-final-str-2-13608.html"

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Jak już zastosowałeś środek antyglonowy to dokończ kurację według zaleceń producenta, jeśli chodzi o media filtracyjne to jak nie masz z nim doświadczenia to zostaw same gąbki. Ja u siebie w parapeciaku przy takiej samej kaskadzie mam watę filtracyjną i gąbki, daje radę. Na wlot do kaskady można by dać małą gąbkę 40ppi i płukać przy podmianach (filtracja mechaniczna).
Zmiana węgla na absorbent fosforu i odwrotnie jest błędem przy takim małym zbiorniku. Szybkie zmiany mogą być powodem ataku glonów. Węgiel jest dobry na DOC ale uwalnia do wody fosfor, więc jak go wywaliłeś to fosfor już powinien być spadać, a Ty jeszcze pogoniłeś go absorbentem.
Co do nawozu nie pomogę bo go nie znam. Ja używam gotowych azot, potas, fosfor i mikro osobno. Leje to co akurat brakuje w baniaku, ale nie podejmę się doradzania w tym temacie bo to temat rzeka. Jeżeli miałbym gotowca, czyli wszystko w jednym, to lałbym tylko do wody do podmian, żeby trzymała jako taki stosunek makro.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

Jeszcze jedna uwaga, jak pojawiają się glony zielone w akwarium to przez nadmiar azotu w stosunku do fosforu. Jakbyś miał za duży fosfor w stosunku do azotu, to przy dużym DOC miałbyś krasnorosty, a przy mniejszym DOC zapewne brunatnice, albo jedno i drugie. Więc nie z tym co trzeba walka się toczy od początku. Jak coś to pisz i nie odpuszczaj. Cierpliwość też się przyda, bo glony szybko się pojawiają ale długo się je goni z bańki.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

A może ten problem z glonami spowodowany był tym że ten węgiel już nie absorbował?Nie wymieniałem go od startu akwarium z myślą by zastąpić go gąbką. Podobnie nie odmulałem i nie podmieniałem wody z nadzieją że DOC przerobią bakterie na związki przyswajalne dla roślin to tak pod wpływem książki Diany Walstad. Ale pewnie w akwarium bez ziemi i z Co2 nie da się tego połączyć. Skład bioflorinu to :
E. Roztwór nawozowy NPK 5,9 + 3,0 + 6,5 z mikroskładnikami pokarmowymi: bor,
kobalt, miedź, żelazo, molibden, cynk.
Skład: azot (N) całkowity 5,9%, azot (N) w formie azotanowej 1,6%, azot (N) w formie amonowej1,8%, azot (N) w formie amidowej 2,5%, pięciotlenek fosforu (P2O5) rozpuszczalny w wodzie3,0%, tlenek potasu (K2O) rozpuszczalny w wodzie 6,5%, bor (B) 0,01%, kobalt (Co)* 0,001%,miedź (Cu)* 0,01%, żelazo (Fe)* 0,01%, molibden (Mo) 0,006%, cynk (Zn)* 0,002%. Wszystkie
mikroskładniki rozpuszczalne w wodzie. Zawartość składników podano jako procent wagowy.
*Schelatowane przez EDTA.
Nie jestem pewny czy to te same proporcje co w tym starszym stosowanym z powodzeniem przez JaCool.

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Jeszcze raz wielkie dzięki za cenne uwagi. Na pewno nie odpuszczę i z glońskami będę walczył a i pytania na pewno jeszcze się znajdą ;)

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Tak jak kolega wyżej napisał myślę również że to przez złe stosunki w nawożeniu głównie azotu do fosforu. Również borykałem się z tym problemem opierając się o wyniki testów zooleka, dopiero kiedy zacząłem nawozić "na oko" wróciło do normy. Zwiększ azot i koryguj fosforem.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Co do węgla zgodze się, że mogło być coś na rzeczy. Jeśli był od początku trzymał w ryzach to czego nie przerabiały bakterie, to ciekawe medium filtracyjne. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Z mojego punktu widzenia fajne bo zbija DOC, fajne bo uwalnia fosfor, a to zaleta jak ktoś stosuje substraty pochłaniające fosfor np ada i nie fajne bo pochłania z wody mikro. Z tego względu kiepskie do roślinnego. Ale jeśli ktoś stawia na pierwsze dwie zalety i kumacie nawozi makro i mikro to jest w domu nawet w roślinnym.
Musisz kolego opanować słup wody, żeby rosło i glonów nie było, jest to wyzwanie przy jałowym podłożu bo nie ma bufora błędu.
Nic nie wiem o tym nawozie bo nie stosuje, ale po składzie, to chyba jakiś uniwersalny do kwiatków. Może lepsze było by coś z blue line albo easy life, łatwiej dozować, liczyć ile ml na baniak itp. W tym nawozie co masz jest azot w formie amonowej.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

Zrobiłem jak doradzaliście. Wyjąłem absorbent fosforu z filtra i zastąpiłem dodatkową gąbką. Na wlot filtra założyłem gęstą gąbkę. Do wody wlałem nawóz makro i obecnie mam 10 mg/l azotu, 0,4 fosforu w wodzie 20 minut po podaniu. Potasu nie mierzyłem. Wodę podmienię dopiero w piątek przed podaniem 2 dawki "Algen Stopp General". No i pozostała cierpliwość. Mam jeszcze pytanie kiedy zacząć nawozić jeszcze mikro?

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Prosiłbym jeszcze o jakiegoś linka lub więcej informacji o DOC. Nigdy bym nie pomyślał że nadmiar tylko DOC może spowodować rozwój glonów.

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Ciężko powiedzieć jak się nie widzi baniaka i roślinek. Ale chyba nie ma sensu głodzić zielska. Zacznij od połowy dawki tygodniowej i podziel ją tak by lać co drugi dzień. Obserwuj co się dzieje. Poczytaj mądrzejszych o nawożeniu słupa wody, bo to można książkę napisać. Kluczem są stałe i zbilansowane na ile to możliwe ilości substancji odżywczych w wodzie. Za mało - nie dobrze, bo rośliny mają niedobory, marnieją, glony itd. Za dużo - nie dobrze, bo następuje blokada pobierania jakiegoś składnika, rośliny marnieją itd. scenariusz znasz. Ostatecznie ludzie na samej kawie też długo nie pociągną, wiem bo próbowałem. Tyle że mnie nie glony a grypa zaatakowała.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

Po jednym dniu obserwuje zmianę. Wata jakby przestała rosnąć. Zagęszcza się i z jasnozielonego zmienia kolor na ciemno zielony. Ale ogólnie wydaje mi się że jest lepiej. Mam nadzieje że to nie atak innego glonu. Azot z 10 spadł do 5 mg/l więc dodałem 1/2 wczorajszej dawki.

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Wrzuć zdjęcie akwarium.
Sory nie widziałem pytania o DOC. W twoim przypadku nie był to jedyny czynnik powodujący glony. 1 szybki spadek fosforu, 2 brak balansu npk, 3 nawożenie azotem w formie amonowej przez to bakterie miały co robić i DOC nie ruszały. Linka Ci nie podrzuce googluj "doc w akwarium".
Przy podmianie wody, usuwaj glona mechanicznie.
Uważaj z tym azotem, bo na testach różnica 5mg/l to może być kwestia światła podczas odczytu.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

Widok całości:
Załączniki
_DSC0002.JPG
Całość
(6.92 MiB) Pobrane 6720 razy

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Na początku było sporo waty coś jak to:
Załączniki
_DSC0004.JPG
(4.45 MiB) Pobrane 6714 razy
_DSC0009.JPG
(5.57 MiB) Pobrane 6714 razy

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

I według mnie objawy chlorozy na mikrozorium
Załączniki
_DSC0005.JPG
(5.11 MiB) Pobrane 6712 razy

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Obecnie większość glonu zgęstniała i wygląda tak:
Załączniki
_DSC0008.JPG
(5.15 MiB) Pobrane 6708 razy
_DSC0012.JPG
(4.76 MiB) Pobrane 6708 razy
_DSC0007.JPG
(4.87 MiB) Pobrane 6708 razy
_DSC0010.JPG
(5.29 MiB) Pobrane 6708 razy
_DSC0006.JPG
(5.52 MiB) Pobrane 6708 razy

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno

Niezłe pole bitwy, co to za korzenie?
Co do glonów poczekamy, zobaczymy. Kuracja zrobi część roboty, podmiany też (30% i więcej). Można by wywalić mech z korzeni i później dosadzić jak się ustabilizuje.
Kubełek ok 700 - 900 l/h też by się przydał bo kaskada przy tych korzonkach raczej nie miesza całej wody.
Fajnie to wygląda mimo glonów. Bez glonów będzie zajebiście.

r19gale
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 23 gru 2014, 22:51

Korzenie kupiłem w "majstrze" na dziale akwarystycznym. Nie wiem co to za drewno, ale b.twarde. Mchu mi strasznie szkoda bo nie mam innego akwa żeby go gdzieś przełożyć. Nad kubełkiem się zastanowię. Wymieniłem dzisiaj 10 l. wody. Od wczoraj wcięło cały fosfor i 1/2 azotu. Jeśli dalej będzie tak się działo to będę miał problem bo fosfor azot i potas mam w jednym specyfiku. Mieszkam w takiej okolicy gdzie w sklepach akwarystycznych jak chciałem kupić osobno to popatrzyli na mnie jak na ufo. Zastanawiam się czy dodać żelaza to przynajmniej mam osobno.

dolargan
Zainteresowany tematem

Posty: 220
Dołączył: 19 mar 2015, 18:21
Miasto: Krosno











Powiązane tematy
  • Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)

    Wątek do identyfikacji glonów. Wgraj zdjęcie i poproś o identyfikację glonów, następnie sprawdź skuteczną metodę zwalczania korzystając z poradnika: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalcz...

    Wyświetlenia: 847500 | Odpowiedzi: 3269 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 1956 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji rodzaju glonów.

    Witam wszystkich posiadam akwarium w których mam około 30-40 krewetek Red Cherry i kilkanaście głupików rozmiar akwarium to 40x25x25cm 25l Przed latem trochę zaniedbałem obowiązki nad pielęgnacją akw...

    Wyświetlenia: 441 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4362 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80083 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5319 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1486 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Potrzebna pomoc z nitkami

    W ostatnim czasie przychorowałem i 2 tygodnie nic nie robiłem z akwarium. Po powrocie do żywych przykra niespodzianka w zbiorniku. Las nitek, na każdej roślinie i podłożu. Potrzebuję rady jak się ich ...

    Wyświetlenia: 8700 | Odpowiedzi: 73 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1, Jakub90210, piksel123 i 389 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.