Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Podłoże


Lawa wulkaniczna jako podłoże?



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Chcę zapytac o lawe wulkaniczna. Czy mozna stosowac ja na podłoze na spod i na to dac bazalt? Granulacja takiej lawy jest od 2do 5mm kolor czarny. Jest stosowana do drzewek bonsai. Czytałem na kilku forach, ze lawa spełnia swoja role jako podłoze, ale sa tez minusy, ze zmienia parametry wody. Zalezy skąd jest ta lawa, ponieważ ma rozne wlasciwosci z danych regionow. Lawa do drzewek bonsai jest z japoni. Czy moze zainwestowac w inne podlaoze? Akwa 450L ile takiego substratu jest potrzebne na taki litraż?

Avatar użytkownika
klasyk211
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 24 sty 2015, 11:55

A po co Ci lawa pod bazalt? Ewentualnie tylko dla bakterii bo jedno i drugie jest jałowe. Nie wiem jakie właściwości ma lawa z Japonii. Ja kupowałem czerwoną noname w "polskim Internecie". Nazwy sklepu nie podam z wiadomych względów. Nie zauważyłem aby zmieniała parametry pod kątem twardości. O inne właściwości chemiczne też jej nie podejrzewam.

Ja osobiście zastosowałem lawę na spód aby uniknąć "zbijania się" substratu Tropica, który jest bardzo gliniasty. Ma za zadanie zniwelować strefy beztlenowe poprzez lepszy przepływ wody w podłożu. Również ze względu na swoją porowatość lawa jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych.

Podsumowując możesz dać lawę pod bazalt, ale nie oczekuj, że zastąpi substrat.

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Znam dojście do takiej lawy która jest obojętna dla parametrów wody i w różnych kolorach można kupić (black, brown, red) z nowych kopalni.

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Każda znana mi lawa (eheim, azoo, noname) zmieniała parametry wody w zakresie krzemianów. W pewnych okolicznościach to zaproszenie okrzemek do akwarium.

Anonim 33861


Co to za okoliczności wg. Ciebie? Badałeś wodę przed i po zastosowaniu lawy na obecność krzemianów czy wiesz to z innych źródeł?

Mam lawę w podłożu i w kuble. Woda kryształ, okrzemek nie było widać.

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Badam regularnie poziom SiO2 testami JBL. Moje miasto na piasku stoi i kranovita bardzo bogata w krzem, dlatego temat jest mi bliski. Okrzemki powstają w takiej wodzie przy pierwszym lepszym zachwianiu parametrów wody (np. po większym grzebaniu w podłożu). Można wprawdzie liczyć na otoski, ale nie wyczyszczą wszystkiego. Od razu dodam, że teoria jakoby okrzemki nie lubiły mocnego światła, to tylko teoria.

Ale wracając do lawy. Po przesiadce na wodę RO DI mineralizowaną Aquadur poziom krzemianów nadal miałem wysoki (poza skalą testu - kolor ciemnogranatowy, prawie czarny). No to testowałem chyba wszystko ma obecność krzemu: podłoże, wkłady, dekoracje, nawet Aquadur. Winna okazała się lawa (eheim ehfi lav) w filtrze i mała skałka dekoracyjna z lawy właśnie. Po ich usunięciu, powoli udało mi się wyeliminować krzemiany. Dzisiaj ich poziom to niemal zero i okrzemki nie mają racji bytu.

Miałem też próbkę lawy azoo (dostałem przy jakichś większych zakupach) i zrobiłem podobny test - są krzemiany.

Ja się lawy wystrzegam, ot co.

Anonim 33861


jaki substrat polecacie i ile trzeba do 450L akwa? Bo krzemkow to ja nie chem miec w baniaczku. Myslalem o lawie i gulki giniano torfowe.

Avatar użytkownika
klasyk211
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 24 sty 2015, 11:55

Mam lawę wulkaniczną w baniaku 1,5 roku.Lawę kupiłem ....z Wrocławia (lawa oryginał z Włoch)
Akwarystyką zajmuję sie ponad 30 lat. Nigdy tak dobrego podłoża dla roslin nie posiadałem !!!

Avatar użytkownika
akwarystyka100
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 04 gru 2014, 13:11
Miasto: Poznań

Althaar - ciekawe to co piszesz. Ja krzemianów nie badam, bo nie mam takiej potrzeby. Również używam 100% RO + Aquadur, mam lawę w kuble i podłożu, a okrzemki ostatni raz na żywo widziałem kilka lat temu jak miałem 200L na grubej warstwie ziemi.

Być może trafiła Ci się taka lawa. W końcu każda lawa w zależności od miejsca pochodzenia będzie miała inny skład. Niech mnie jakiś geolog poprawi jeśli się mylę.

Sprzedawca w opisie lawy, którą kupiłem, podaje że jest jałowa. Jestem skłonny w to uwierzyć, bo akwarium jest w zasadzie bezproblemowe i twardość nie skacze.

Tak w ogóle to mam w głowie projekt baniaka wypełnionego skałami z czarnej lawy i na tym epifity :D No ale na razie to tylko projekt w głowie :D

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Też używam lawy jako podłoże i tak jak Akwarystyka100 tej z Wrocławia. Nie mam żadnych problemów z tym podłożem

dioobol2
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 28 cze 2013, 17:11

Czy ADA Aqua Soil Amazonia POWDER 18L starczylo by na spod akwa 450L i na to bazalt?

Avatar użytkownika
klasyk211
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 24 sty 2015, 11:55

klasyk211 napisał(a):Czy ADA Aqua Soil Amazonia POWDER 18L starczylo by na spod akwa 450L i na to bazalt?


Po pierwsze to jest wątek o lawie wulkanicznej i Twoje pytanie pasuje tu jak świni siodło. Po drugie, mamy się domyślać wymiarów dna? Jeżeli to standardowe 150x50 to 18l starczy Ci na 2,5cm warstwy podłoża, prosta matematyka. IMO to za mało. Po trzecie po co płacić więcej za Powder skoro i tak przykryjesz to bazaltem?

Avatar użytkownika
breugnir
Stały bywalec

Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

kupilem lawe o 2-5mm srednicy 80L aby uzyskac 10 cm podloza. Bardzo ladnie wyglada. Zalewam powoli baniak woda RO. Jeszcze okolo 200L zostalo do napelnienia. Kupilem test sery na sio3 co mnie zdziwilo :shock: , ze test wykazal 2mg/l Jeszcze filtry nie sa podlaczone. Czy to sie zmieni jak uruchomie filtry? czy moze takie parametry zostana? bo to nie jest za ciekawe na start. Co mnie jeszcze zastanawia, to ze woda RO jak stoi ze 3 dni we wiaderku robi sie kozuch. Co to takiego?

Avatar użytkownika
klasyk211
Początkujący

Posty: 49
Dołączył: 24 sty 2015, 11:55

Krzemiany nie ustąpią od "normalnej" filtracji, tzn. przez typowe złoża jak gąbki czy ceramika. Potrzebny jest wkład-pochłaniacz (np. jbl silicatex), ale skoro masz stałe źródło tego związku, to zupełnie bez sensu.

Krzemiany to jeszcze nie problem, ale nie każdy poradzi sobie z ogarnięciem takiego zbiornika. Powodzenia życzę...

Anonim 33861


Odkopię temat, przez ten czas może już coś więcej wiadomo o lawie na podłoże.

Interesuje mnie lawa, ta "nasza, wrocławska".Opis produktu z popularnego serwisu aukcyjnego:

ROSSOVULKAN
PODŁOŻE AKWARYSTYCZNE Z LAWY WULKANICZNEJ
33 LITRY / + = 30 KG /
Odpowiednie podłoże jest najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za sukces bezproblemowego prowadzenia akwarium.

Podłoże z lawy wulkanicznej zapewnia roślinom i rybom optymalne warunki do życia, przybliżone do natury. Kruszywo wulkaniczne pełni rolę filtra biologicznego, zapewniając stałe utrzymanie czystości w akwarium.

ROSSOWULKAN to naturalne podłoże z lawy wulkanicznej w kolorze czerwonym. Produkt uzyskany z kruszywa wulkanicznego, poddanego specjalnym obróbkom.

Podłoże z lawy ROSSOWULKAN bogate w mikro i makroelementy jest miejscem gdzie ukorzeniają się rośliny, skąd pobierają składniki pokarmowe. Struktura tego podłoża wspomaga budowę zdrowego systemu korzeniowego.

Ważną cechą podłoża i skał z lawy wulkanicznej jest ich bardzo zróżnicowany skład chemiczny, w tym prawie wszystkie pierwiastki niezbędne roślinom do życia.

Lawa wulkaniczna jest uważana za obojętny materiał lecz nie jałowy.

Zawiera istotne substancje konieczne do rozwoju roślin:
- mangan,
- magnez,
- wapń,
- żelazo,
- potas
- wiele innych

Podłoże z lawy powinno być średnio i grubo ziarniste, aby zapewnić swobodny przepływ wody i prawidłowe funkcjonowanie zbudowanego mikrosystemu.

Wysoka porowatość granulek podłoża pozwala na osadzanie się na nim dużych ilości pożytecznych bakterii, wspomagających filtrację akwarium.

Zastosowanie podłoża i skał z lawy wulkanicznej w zbiornikach wodnych owocuje ustanowieniem równowagi biologicznej, która bardzo korzystnie wpływa na ich mieszkańców.

ROSSOWULKAN TO PRODUKT BEZTERMINOWY, MROZOODPORNY, CHEMICZNIE OBOJĘTNY, NIEROZPUSZCZALNY, BEZWONNY, NIETOKSYCZNY, WOLNY OD REAKTYWNEJ KRZEMIONKI I ZANIECZYSZCZEŃ ORGANICZNYCH.

Zalety:
- mała waga w porównaniu do objętości
- odpowiednia budowa i granulacja stymuluje ukorzenianie się roślin oraz ich wzrost
- porowata struktura pozwala na osiedlanie się bakterii filtracyjnych
- w porównaniu do innych żwirków posiada naturalny wygląd
- pochłania nadwyżki składników odżywczych z wody ograniczając rozwój glonów
- klaruje wodę
- stabilizuje parametry wody, ph neutro
- bezpieczny dla ryb dennych
- wspaniały efekt wizualny - piękny kontrast z kolorami roślin i ryb

Podłoże nie jest płukane i posiada pył powstały przy kruszeniu. Pył ten jest bardzo ważnym składnikiem tego podłoża, gdyż są to bardzo łatwo przyswajalne minerały, zwłaszcza przez korzenie roślin. Żeby uniknąć „zamulenia” zbiornika, a jednocześnie mieć żyzne podłoże, radzę około 70% wysypać na dno bez płukania a pozostałą część przepłukać celem usunięcia niepożądanego pyłu i dopiero wsypać jako górną warstwę.

kolor: czerwony (bordowy) - granulacja; 3/5mm.

WZÓR NA POTRZEBNĄ ILOŚĆ LITRÓW PODŁOŻA DO AKWARIUM :
/WSZYSTKIE WYMIARY W CENTYMETRACH/:
DŁUGOŚĆ AKW. X SZEROKOŚĆ AKW. X WYSOKOŚĆ PODŁOŻA : 1000 = WYNIK W LITRACH

WULKANGARDEN

WROCŁAW




Czy to prawda, że nie jest jałowa, jak można jej przydatność w akwarium roślinnym przyrównać do ziemi ogrodowej. Jaki jest szacowany czas żyzności lawy a jaki ziemi w gęsto obrośniętym akwarium hi-tech (160L)?

Moim celem jest uprawa roślin pokroju ludwigia cuba, limnofilia aromatica, pogostemon erectus, jednak do tej pory szybko traciły od dołu listki, łodyga powoli gniła aż do samej góry. Wcześniej problemem było nieefektywne światło z chińskiej belki T5 3x39W (6500K,8500K,6500K/10000K), jednak zamieniłem je na ledy o łącznej mocy max. 66W (6500K, 8500K+10000K w stosunku 2:1) i po mimo teoretycznie połowy poboru prądu jest dużo więcej światła i rośliny zaczeły szaleć, wreszczie bąbelkują, szybciej rosną. Taka blyxa japonica ma się znakomicie, trawnik z "monte carlo" w krótkim czasie zrobił się gęsty. Jednak limnofilia aromatica dalej marnieje od dołu (jednocześnie rosnąc do góry) i pewnie wkrótce padnie. Sądzę że chodzi o pobieranie składników z podłoża. Aktualnie ziemia ogrodowa ma od ostatniego restartu jakieś pół roku, dodawałem też kulki pod niektóre rośliny. Oczywiście jest też CO2, nawożenie EI Makro + Mikro Intermag, filtracja taka, że rośliny aż falują.

Stąd też pytanie, czy jeśli jest żyzna lawa, to czy jest sens ją stosować dla roślin pobierających pokarm korzeniami, jako alternatywa lub wspomagacz dla ziemi ogrodniczej. Jakie rozwiązanie byłoby potencjalnie najlepsze?:
1. Sama lawa 3-5mm.
2. Lawa 3-5mm, na to żwir kwarcowy 2-4mm.
3. Ziemia ogrodnicza, lawa 3-5mm, żwir kwarcowy 2-4mm.
4. Ziemia ogrodnicza, lawa 3-5mm.

Może osoby stosujące lawę w podłożu mogłyby podzielić się swoją aktualną wiedzą i doświadczeniami.

Avatar użytkownika
Muncher
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 17 gru 2016, 12:53

Jeszcze dodam zapytanie o jedną wersję: Fuji Sand dostępny na jednym ze sklepów dot. bonsai - ten rodzaj lawy interesuje mnie ze względu na czarny kolor

waldasma
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 12 wrz 2017, 17:47

Sprowadzilem podloze z samej lawy z Wroclawia, tam ja sprzedaja. Szorstka, rysuje akwarium, zle sie sadzi, troche lekka. Baardzo trzeba ja oczyscic przed zastosowaniem. Generalnie dobrze rosliny sie korzenia i dzieki swojej strukturze jest filtrem i przepuszcza wode w dnie. Chodowla kirysow czy ryb dennych odpada. Generalnie wbrew opinia lawa nie wplywala na parametry wody.

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

A tak z ciekawości to nie wiedziałem że pod Wrocławiem jest jakiś wulkan...

manjaro
Zainteresowany tematem

Posty: 176
Dołączył: 06 lis 2017, 14:58
Miasto: Kościan

Jest kopiec wulkaniczny wulkan garden czy jakos tak. Powaznie piszac to chwala sie iz lawa ma niezbedne pierwiastki a to guzik prawda

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Witam,
czy ktoś używał tej lawy jako podłoża?
https://aquaforest.eu/freshwater/produc ... oil-black/

mikson
Poznaje temat

Posty: 62
Dołączył: 12 wrz 2013, 20:25











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 361 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 966 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2332 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 819 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5466 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4188 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2362 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2459 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Podłoże do kostki 30l dla bojownika

    Czy ktoś z was używa podłoża Rotala Maflora Light Powder albo Controsoil Powder? Widzę, że kilka osób o nich wspomniało o nich na forum, ale jednoznacznej opinii nie będącej recenzją producenta nie zn...

    Wyświetlenia: 1181 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - czas przechowywania

    Kupiłem 9L podłoża tropica soil. Wykorzystałem ze 4L. Czy ta reszta w zawiązanym worku poleży rok-półtora bez utraty właściwości? Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka

    Wyświetlenia: 584 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: radmac i 262 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.