Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Nitki przez podłoże ?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



18 lis 2014, 14:32 Nitki przez podłoże ?  (#1)  

Mam pytanie. Walczę i walczę z nitkami, długimi zielonymi, czasem nawet 20-25 cm długości. Zmniejszałem oświetlenie, zwiększałem co2, robiłem korekty w nawozach i nic to nie pomaga. Dawałem także 100% RO. Także nic. Ostatnie 3 tygodnie zrezygnowałem z nawozów zupełnie ale one nadal rosną. Ta walka trwa już prawie pół roku. Czy jest to możliwe, iż nitki rosną poprzez np. nadmiar czegoś z podłoża ? Dodawałem dość intensywnie kapsułki ferka rosetta i stemma. Czy mogą one wypuszczać do wody tak duże ilości pierwiastków aby powodować glony ?

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

18 lis 2014, 14:53 Re: Nitki przez podłoże ?  (#2)  

A co to za podłoże? Jaka granulacja?
Jaka gruba warstwa i jak głęboko wsadziłeś kapsułki?
Czy to przypadkiem może AquaSubstrate II+? :P

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

18 lis 2014, 15:07 Re: Nitki przez podłoże ?  (#3)  

Totalna mieszanka. Kiedy założyłem akwarium 3 lata temu był to zwykły żwir rzeczny. Po ok 1,5 roku doszła Amazonia New. Po ok kolejnych 6 miesiącach bazalt czarny. Warstwa z przodu (gdzie są prawie wszystkie kapsułki) to od 4 do 5 cm. z Tyłu gdzie jest kapsułek mniej ok 7-8 cm. Kulki wsadzałem gdzieś do połowy głębokości.

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

18 lis 2014, 17:29 Re: Nitki przez podłoże ?  (#4)  

Ja miałem parę dni temu. Bo mi się filtr przytkał :)

U mnie elegancko pomaga wata z apteki nawinięta na filtr wewnętrzny Aquael. Wyciąga glony aż miło :)
Ale problem jest gdzieś w nawożeniu. Ja na razie pozbyłem się objawów, ale przyczyn jeszcze szukam. Coś mam z nawożeniem nie tak.

Trochę czytałem i obstawiam nadmiar żelaza. Możliwe, że u Ciebie też tak jest...

Anonim 37277


18 lis 2014, 17:33 Re: Nitki przez podłoże ?  (#5)  

Miałem podobny problem z nitkami, bardzo długi czas. Podmiany wody i usuwanie pomagało na kilka dni a później znów wracały. Z nawożeniem miałem tak samo lałem mało były nitki, lałem normalne ilości także były. Lałem również wodę czystą Ro - zmarnowałem przez to trochę roślin. Teraz ustawiłem sobie parametry Gh 8, a kh staram się utrzymać na 3, tak by ph było na 6,4. Nic nie pomagało nawet lanie potrójnych dawek Femangi. Problem rozwiązał się po dolewaniu 2 preparatów: 1. Tropical Algin Pond - oczywiście dawki jakie leję od miesiąca to 6 - 7 ml co tydzień na 180 litrów netto, można lać klika ml więcej, ale szkoda męczyć ryby i krewetki (więcej informacji o tym preparacie znajdziesz tu http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 33449.html ), 2 preparat to Tropical Torfin complex zawiera związki humusowe które hamują rozwój glonów. Mając te 2 preparaty najpierw zjechałem z kh na 2 tygodnie do 0 a ph do max 6, udało mi się to dzięki kationitowi wodorowemu taki jaki jest w zooleku kh minus - ale kupowanie go nie ma sensu ponieważ na portalu aukcyjnym można kupić za 10 zł cały litr a nie mały woreczek. Co do Torfinu woda była przez pierwszy tydzień brązowa, lałem 10 - 12 ml codziennie, po tygodniu zmniejszyłem dawkowanie do 6 ml codziennie. Jak wlewam 6 ml to woda jakoś specjalnie nie jest mocno zabarwiona, a nawet ma lekki złocisty kolor co nawet mi się bardzo podoba. Przy laniu Tropical torfin nie musisz zmniejszać oświetlenia, tylko trochę mocniej zabarwić wodę. Po tygodniu zaobserwowałem zmniejszenie ilości nitek, a po dwóch tygodniach praktycznie poznikały. Po miesiącu nawet nie ma śladu po jakiejkolwiek nitce w akwarium. Jak masz filtr RO to spróbuj tej metody, też już zacząłem się poddawać, ale jak zobaczyłem jakie efekty przyniosła ta kuracja to się bardzo ucieszyłem i w końcu odpocząłem od usuwania codziennego nitek. Praktycznie codziennie je zgarniałem nawijając na szczoteczkę, prawie 4 - 5 miesięcy zabawy.

Wypróbuj tę metodę i napisz czy Tobie pomogła - przynajmniej będę wiedział że to nie przypadek, że glony zniknęły same z siebie.

KrzychGT
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 15 paź 2011, 15:50

18 lis 2014, 17:45 Re: Nitki przez podłoże ?  (#6)  

Torf na 100% pomoże. Kiedyś miałem akwa z jednym wkładem z torfu w filtrze, właściwie glonów w akwarium nie widywałem.

Ale to co mi się nie podoba to ciemna woda po jego użyciu i dlatego teraz się męczę by złapać parametry pozwalające na posiadanie zbiornika bez glonów, ale i bez torfu.

Anonim 37277


18 lis 2014, 17:57 Re: Nitki przez podłoże ?  (#7)  

Faktycznie ciekawa metoda. Algin Pond stosowałem przez te pół roku walki ale stwierdziłem że negatywnie wpływa na krewetki a nitki i tak wracają. Wciąż mnie niepokoi to moje podłóże i jestem bardzo bliski podjęcia decyzji o restarcie, pierwszym po trzech latach, aby całkowicie wymienić podłoże na czarny bazalt. Niemniej jednak chyba z tym torfinem pokombinuję. Nic złego się nie stanie a może coś pomoże. Wciąż jednak jestem bliski restartu na chwilę obecną bo mam dość tej nieustannej walki z nitkami wijącymi się na kilometr...

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

18 lis 2014, 17:59 Re: Nitki przez podłoże ?  (#8)  

Torfu nie musisz dodawać, też go nie zastosuję ponieważ nie mam możliwości kontrolowania zabarwienia wody - dam za dużo będzie brązowa, za mało będę musiał co chwila dodawać po trochu - jak dla mnie za dużo zabawy. Dlatego też zdecydowałem się na płynny torf gdzie mogę kontrolować barwę wody.

KrzychGT
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 15 paź 2011, 15:50

18 lis 2014, 18:03 Re: Nitki przez podłoże ?  (#9)  

kristofer napisał(a):Faktycznie ciekawa metoda. Algin Pond stosowałem przez te pół roku walki ale stwierdziłem że negatywnie wpływa na krewetki a nitki i tak wracają. Wciąż mnie niepokoi to moje podłóże i jestem bardzo bliski podjęcia decyzji o restarcie, pierwszym po trzech latach, aby całkowicie wymienić podłoże na czarny bazalt. Niemniej jednak chyba z tym torfinem pokombinuję. Nic złego się nie stanie a może coś pomoże. Wciąż jednak jestem bliski restartu na chwilę obecną bo mam dość tej nieustannej walki z nitkami wijącymi się na kilometr...



Wiem jak to jest też miałem chwilę załamania i zrezygnowania z akwarium, ale spróbuj z torfem powinien pomóc, jak kupisz granulki to będzie ciężko kontrolować barwę wody, płynny moim zdaniem lepiej się sprawdzi - wygodniejszy w obsłudze.

KrzychGT
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 15 paź 2011, 15:50

18 lis 2014, 19:41 Re: Nitki przez podłoże ?  (#10)  

Nasunęły się takie wnioski.Wiadomo,że związki humusowe wiążą żelazo i jest ono niedostępne dla roślin i tym samym glonów.Wydaje się,że w ten właśnie sposób można odebrać nitkom żelazo.Faktycznie podmiany na samą RO nasilają inwazję.Glona nie zagłodzi się tą metodą.Już chyba lepiej przy gęsto zarośniętym zbiorniku zwiększyć dawki makro a szczególnie fosforu.

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

18 lis 2014, 20:04 Re: Nitki przez podłoże ?  (#11)  

związki humusowe wiążą żelazo

To jest ciekawy wniosek, o którem powiem szczerze nie miałem pojęcia. Tym samym jeżeli torf pomaga oznacza, że mamy nadmiary żelaza. Ja uważam, że u mnie właśnie to jest przyczyną. Ferka stemma i rosetta wydziela duże żelaza i pewnie też innych pierwiatków. Nie leję żadnych nawozów od trzech tygodni, woda prawie samo RO + uzdatniacz a rośliny rosną, lecz glony także (nitki).

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

18 lis 2014, 20:21 Re: Nitki przez podłoże ?  (#12)  

Nie mam zdjęcia, ale prawdopodobnie masz Spirogyrę. Jeżeli tak, to łatwo może nie być i może skończyć się restartem.
Związki miedzi w środkach na glony nieraz pomaga, ale to trucie glonów i reszty akwarium, kto przeżyje? - różnie to bywa.
Spirogyra to glon, który rozwija się w prawidłowo prowadzonym akwarium- rośliny i glon potrafią jednocześnie bąbelkować.
Popróbuj, to co koledzy doradzają, jak nie pomoże to mimo, że powszechnie uważa się je za nieskuteczne przy tym glonie proponuję zaciemnienie.
Musi być ono całkowite i długie nawet ponad siedem dni, oczywiście by je zastosować, musisz mieć rośliny w bardzo dobrej kondycji, by wytrzymały na rezerwach cukrów w tkankach dłużej niż Spirogyra.

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina

18 lis 2014, 20:37 Re: Nitki przez podłoże ?  (#13)  

Myślę, że niestety masz rację - spirogyra. Chyba gorzej trafić nie mogłem. Przez trzy lata od moich początków z akwarystyką roślinną przeszedłem przez wszystkie glony, łącznie z zakwitem wody i pierwotniakami. Wszystko poprzez nabywanie doświadczenia udało mi się zwlaczyć. Spirogyra siedzi jednak jak kamień. Zacznę od torfu. Jeżeli to nie pomoże to robię restart i całkowitą wymianę podłoża.

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

18 lis 2014, 20:37 Re: Nitki przez podłoże ?  (#14)  

Myślę, że niestety masz rację - spirogyra. Chyba gorzej trafić nie mogłem. Przez trzy lata od moich początków z akwarystyką roślinną przeszedłem przez wszystkie glony, łącznie z zakwitem wody i pierwotniakami. Wszystko poprzez nabywanie doświadczenia udało mi się zwlaczyć. Spirogyra siedzi jednak jak kamień. Zacznę od torfu. Jeżeli to nie pomoże to robię restart i całkowitą wymianę podłoża.

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32











Powiązane tematy
  • Glon zielone plus nitki POMOCY!

    Dzień dobry potrzebuje pomocy wyszło mi takie o to gówno zbiornik ponad miesiąc 5-6 tyg 250 l, CO2 , światło start akwarium 6h teraz koło 10h, podmiany wody raz w tygodniu różnie od 65l do 120 ostat...

    Wyświetlenia: 1785 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3723 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Gęste nitki w akwarium

    Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy, ponieważ samodzielnie nie potrafię znaleźć przyczyny (albo przyczyn) pojawienia się dużej ilości nitek w moim akwarium. Poniżej kilka informacji: Akwarium: 40x25x3...

    Wyświetlenia: 4926 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Zielone nitki w akwarium

    Cześć, mam problem z nitkami w akwarium. Prowadzę walkę już od dłuższego czasu i idzie ku lepszemu z większości roślin pousuwałem nitki mechanicznie pod kranem i na nich nitek nie ma. Gorzej jest z tr...

    Wyświetlenia: 5306 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Compsopogon i zielone nitki - zmniejszać czy zwiększać NO3 ?

    Witam. Posiadam 2,5 miesięczne akwarium 112l na podłożu aktywnym Platinum Soil, z wodą 100% RO. Parametry wody to : NO3 =10 PO4=0,5 K=20 Ca=25 Mg=9 pH=Ok.6 GH=7 KH=0,5 CO2 z wyłączaniem na noc, św...

    Wyświetlenia: 8865 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Zielanice,Nitki,Krasnorosty

    Witam,myslalem,ze tu nie trafie,ze sobie dam rade ale potrzebuje pomocy. Tak jak w temacie dopadlo mnie to cholerstwo jakis czas temu, z tym,ze krasnorost od dwoch tygodni, wczesniej nie mialem z nim...

    Wyświetlenia: 13949 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Glony nitki

    Już od długiego czasu nie mogę sobie poradzić z tworzącymi się dlugimi nitkowatymi glonami. Tworzą się szczególnie na mchach. Mam ryby i krewetki zwalczające glony plus zwalczam je mechanicznie. Z inn...

    Wyświetlenia: 2697 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Specyficzne nitki

    Panowie jak to zwalczyć? 18l Ph7 Gg 10 Kh 6 Po4 <0,25 NO3 było 0 po dniach po odpaleniu co2 zacząłem dawkowac KNO3 13W Glony pojawiają się punktowo, szczególnie mech christmas Moss. Innych brak...

    Wyświetlenia: 5753 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Krótkie zielone nitki

    Witam wszystkich bardzo serdecznie, w ostatnim czasie mam problem z krótkimi nitkami w akwarium i proszę o pomoc w tej sprawie. Akwarium OPTIWhite 120x50x50 300l (netto ok. 250) Podłoże piasek kwarc...

    Wyświetlenia: 5513 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Długie słabe nitki - do zwalczenia czy restart

    Cześć. Po niespełna miesiącu czasu od startu pojawiła mi się istna plaga glonów, a konkretnie długich słabych nitek. Porosły niemal całe akwarium i niemożliwe jest ich całkowite usunięcie mechaniczne....

    Wyświetlenia: 2144 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1, Jakub90210, piksel123 i 402 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.