Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Glony – moje spostrzeżenia



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Krasnorosty – rosną przy braku CO2 (czyli wysokim pH), wysokiej twardości wody. Rozwojowi sprzyja duży ruch wody. Zauważalna jest równocześnie słaba kondycja roślin wzrost zahamowanie wzrostu. Nie obserwowałem wpływu ilości światła na krasnorosty.

Okrzemki – często pojawiają się przy świeżo założonych akwariach. Często obserwowałem inwazje tych glonów w starym zbiorniku, przy dużej ilości światła (nawet powyżej 1W/l). IMHO istotne znaczenie miało w tym przypadku wysokie stężenie związków azotu (NH3, grupy amidowe, amonowe), które pochodziły z rozpadu chelatów zawartych np. w Symfonii Złotej, czy Mikrolitu Fe (Intermag). Nadmierne nawożenie tymi preparatami powodowało, ze rośliny nie nadążały wykorzystywać tej formy azotu, przy w miarę dobrej kondycji roślin.

Zielenice – (w postaci łatwo usuwalnego pyłu osadzającego się na szybach) – według mnie sprzyjał temu niski poziom fosforanów. Zwiększone nazwożenie KH2PO4 spowodowało, że po ok. 2 tyg. pozbyłem się tych glonów. Jednocześnie w wodzie był bardzo wysoki poziom azotanów – pow 25 ppm. Kondycja roślin raczej dobra, ale słabe „bąblowanie”. Zakwit ten pojawiał mi się w akwa gdzie było duża ilość światła - powyżej 0,8 W/l.

Nitki – pojawiały mi się, gdy ilość światła wynosiła powyżej 0,6 W/l, przy słabym nawożeniu makroelementami ( zwłaszcza N,P,) i przy dużych dawkach mikro (w tym przypadku SZ). Jednocześnie obserwowałem słabe przyrosty roślin.

Sinice – tego paskudztwa jeszcze nie za bardzo nie rozgryzłem. Niemniej jednak, wydaje mi się, że gdy przesadziłem z fosforem to pojawiały się zakwity sinicowe (przy czym azot i cała reszta była ok.). Jednocześnie rośliny rosły w miarę dobrze. Sinice pojawiały się przy ilości światła od 0,4 W/l i powyżej 1W/l.


To są moje obserwacje poczynione w czasie 1,5 roku zabawy w akwa roślinne na dwóch zbiornikach 360 i 100 litrów, przy różnej kombinacji światła i nawozów. Eksperymentowałem na kranówie (Two około 17 stopni, Tww podobno 12-14).

Czy sądzicie, ze słuszne wnioski wyciągnąłem z tych kilku „kwitnących glonem” lekcji? ;)
Pozdr.
Tomek

rybal
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

06 gru 2004, 19:45   (#2)  

Co do krasnorostów to jak najbardziej słuszne masz wnioski. One bardzo często pojawiają się wtedy gdy jest zbyt niski poziom CO2. Zwiększenie jego ilości bardzo często szybko rozwiązuje problem. Co do pozostałych glonów to IMHO sprawa nie jest taka prosta, ja np. miałem problemy z zielonym pyłem mimo wysokiego poziomu PO4.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

rybal napisał(a):Krasnorosty – rosną przy braku CO2 (czyli wysokim pH), wysokiej twardości wody. Rozwojowi sprzyja duży ruch wody. Zauważalna jest równocześnie słaba kondycja roślin wzrost zahamowanie wzrostu. Nie obserwowałem wpływu ilości światła na krasnorosty.


Tak ale, rosna rowniez (pedzle) przy wysokiej zawartosci CO2
obserwowalem u siebe w miekkiej wodzie przy ph 6 wiec i dosc kwasnej.

rybal napisał(a):Nitki – pojawiały mi się, gdy ilość światła wynosiła powyżej 0,6 W/l, przy słabym nawożeniu makroelementami ( zwłaszcza N,P,) i przy dużych dawkach mikro (w tym przypadku SZ). Jednocześnie obserwowałem słabe przyrosty roślin.


Z tymi mam wlasnie niewielkie problemy, pokazaly sie po zwalczonym wykwicie sinic
i zachwianiu rownowagi w akwa. Na razie zwiekszylem udzial macro w polaczeniu z wiekszymi i czesciejszymi podmianami wody - wnioski wyciagne niebawem ;)
swiatla mam 0,84 W/l - akwa 300 netto

rybal napisał(a):Sinice – tego paskudztwa jeszcze nie za bardzo nie rozgryzłem. Niemniej jednak, wydaje mi się, że gdy przesadziłem z fosforem to pojawiały się zakwity sinicowe (przy czym azot i cała reszta była ok.). Jednocześnie rośliny rosły w miarę dobrze. Sinice pojawiały się przy ilości światła od 0,4 W/l i powyżej 1W/l.


Mialem podobna sytuacjei z fosforem, bo tez po jednorazowym wiekszym podaniu KH2PO4 doswiadczylem pieknej plagi sinic.
Jednak sa osoby utrzymujace wysokie PO4 i sinic nie maja.
Przychylam sie do teorii, ze bodzcem dla nich jest duza ilosc resztek organicznych w akwa, zarowno w postaci tzw. "syfu" jak i tego co rozpuszczone w wodzie
wraz z ogolnie żyzną wodą.

Pozdrawiam
Waldeusz

Waldeusz


06 gru 2004, 21:55   (#4)  

Ja mam natomiast inny problem.
Chodzi niaprawdopodobiniej o glony lecz nie jestem pewien.
A mianowcie: mam akwarium 60 l oświetlenie 3 X 15 W ok. 4000 K. Gdy kiedyś używałem 2X15W rośliny rosły marnie jednak Rogatki sztywne Ceratopylum demersum wglądały bardzo dobrze. Po dołożeniu 1 świetlówki 15W na Rogatkach zaczęły się pojawiać białe nitki. Po pewnym czasie rośliny (tylko rogatki) zostały doszczętnie oplecione białą pajęczyną. Teraz z nowymi dzieje się podobnie. Czy nikt nie miał takich problemów, bo nie zauważyłem aby ktoś o podobnym przypadku wspominał. Przecież 45 W + folia odbł. to nie strasznie dużo na takie akwarium a rośliny zarosło dziadostwo. Dodam, że świeże liście kryptokoryn są brązowe, a nie zielone. Podobnie z bakopą. Rogatki jednak rosną dobrze tylko coś je zarasta, a tamte nie. Nawożę CO2. Parametry wody: pH ok. 7, tw. 14.
Czy ktoś mi coś poradzi ???

Bardzo proszę
Dziad Borowy

Dziad Borowy


06 gru 2004, 22:57   (#5)  

Dziad Borowy napisał(a):Ja mam natomiast inny problem.
Chodzi niaprawdopodobiniej o glony lecz nie jestem pewien.
***
Po dołożeniu 1 świetlówki 15W na Rogatkach zaczęły się pojawiać białe nitki. Po pewnym czasie rośliny (tylko rogatki) zostały doszczętnie oplecione białą pajęczyną.
Czy ktoś mi coś poradzi ???


Raczej nie;) za malo danych, a nic nie piszesz np. o nawozeniu,
ale pobuszuj troche po forum - moze sam znajdziesz odpowiedz :)
Proponuje chocby jeden z watkow http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=9518

Pozdrawiam
Waldeusz

Waldeusz


07 gru 2004, 09:53   (#6)  

Nawoziłem nawozem Tetry PlantaMin ale od pewnego czasu tego nie robię ( od czasu pojawienia się glonów ). Innych wartości nie mierzę, ale to są glony białe jak pajęczyna a nie zielone.
Nikt o tym nie słyszał?
Dziad Borowy

Dziad Borowy


07 gru 2004, 10:44   (#7)  

Te glony to prawdopodobnie jakis krasnorost np z rodzaju Compsopogon- pojawiaja sie wlasnie przy silnym swietle i niedoborach makro i mikro. Nieraz sa potworna plaga. Wznow nawozenie :!: Jest to jeden z mitow, ze gdy pojawiaja sie glony, to trzeba zaprzestac nawozenia. Ponadto trzeba maxymalnie duzo usuwac ich recznie i zdwoic podmiany wody.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

07 gru 2004, 10:44   (#8)  

Dziad Borowy napisał(a): to są glony białe jak pajęczyna a nie zielone.
Nikt o tym nie słyszał?

Witam
Glon Compsopogon.
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ompsopogon
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1680
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

07 gru 2004, 11:15   (#9)  

To ja mam tą Saletrę KNO3 do akwarium sypać ???
Mogę to zrobić w każdej chwili do mam w szafce kilka paczek. Robię sobie czasem takie wulkaniki czy bączki he he he :wink:

Dziad Borowy


Waldeusz napisał(a):Mialem podobna sytuacjei z fosforem, bo tez po jednorazowym wiekszym podaniu KH2PO4 doswiadczylem pieknej plagi sinic.
Jednak sa osoby utrzymujace wysokie PO4 i sinic nie maja.
Przychylam sie do teorii, ze bodzcem dla nich jest duza ilosc resztek organicznych w akwa, zarowno w postaci tzw. "syfu" jak i tego co rozpuszczone w wodzie
wraz z ogolnie żyzną wodą.

Pozdrawiam
Waldeusz


Po konsultacjach kilkoma akwarystami w pracy doszliśmy do bardzo podobnych wniosków. Zalegające resztki pokarmowe w znacznym stopniu sprzyjają pladze sinic, zwłaszcza przy intensywnym karmieniu pokarmami wysokobiałkowymi (większość z nas karmi pełnowartościowymi granulatami dla ryb - głównie startery pstrągowe). Bardzo często pierwsze objawy ataków sinicowych pojawiają się na mchu wodnym, który lubi wyłapywać osad. Nie docenia się tez wpływu źle preparowanych korzeni, które wzbogacają wodę i stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, co w konsekwencji pobudza rozrost zielonej galaretki. Czyli, dbajmy o czystość!
Keep tidy your tanks!
Pozdr.
Tomek

Byc może dlatego, T.Amano dba o wskaźnik ChZT - było o tym troche w tym wątku

rybal
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

22 gru 2004, 12:14   (#11)  

Taaa.. Z tym COD czyli Chemicznym Zapotrzebowaniem na Tlen musi byc cos na rzeczy- zauwazylem, ze jesli w zbiorniku zalegaja np gnijace resztki roslin (czego praktycznie sie nie da uniknac), to pojawiaja sie nitki- czesto zamulony mech lubi porosnac nitkami, a jak sie go odkurzy, to nitki gina.
Swoja droga jak sie ma COD do ilosci substancji typu martwe liscie, odchody itd., i wciaz mnie nurtuje ten wskaznik 4ppm COD jako wartosc krytyczna u pana Amano :?:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

22 gru 2004, 12:28   (#12)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Taaa..
Swoja droga jak sie ma COD do ilosci substancji typu martwe liscie, odchody itd., i wciaz mnie nurtuje ten wskaznik 4ppm COD jako wartosc krytyczna u pana Amano :?:


Taa .... nie kce mi sie juz pisac, ale moje bolaczki na powyzszy temat zawarlem tutaj
http://www.dami-rz.pl/~woczko/restart.htm

Przy okazji - Zdrowych Spokojnych Świat

Pozdrawiam
Waldeusz

Waldeusz












Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11074 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1169 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1124 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nieszczęsne okrzemki i inne glony

    Witam, męczę się z okrzemkami już chyba rok i w mniejszym stopniu z innymi glonami, choć podejrzewam, że największym winowajcą reszty glonów są okrzemki. Od lipca mam filtr RO z żywicą MB400, aby pozb...

    Wyświetlenia: 890 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Glony

    Witam. Po 2tyg urlopu wracam i takie dziwne cos obsypalo szklo. Ktos powie co to?

    Wyświetlenia: 717 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony po raz kolejny (załączone wyniki testów)

    Witam! Niestety kolejny raz przegrywam z glonami, akwarium (125 L) mam już 6 miesięcy. To jest można powiedzieć mały restart, ponieważ wcześniej glonów było mniej ale zdecydowałem się wywalić całą st...

    Wyświetlenia: 7516 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Uporczywe glony

    Siemano, jestem tu nowy. Z glonami męczę się już około 2 miesiące(od startu akwarium). Zrobiłem wiele głupich rzeczy w pierwszych dwóch tygodniach i teraz są tego efekty między innymi sinice i glony w...

    Wyświetlenia: 1765 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 379 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.