Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Hydor ETH 200 grzałka przepływowa



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



21 gru 2011, 15:57   (#21)  

Plejstocen napisał(a):Ta grzałka to żaden cud, hydor to sprzęt średniej klasy


Z cudem to sie zgodzę, ale jest wygodna w użytkowaniu i stosunkowo trwała.

Plejstocen napisał(a):Za połowę ceny tej grzałki można zrobić sobie własną z obudowy


Nie. Za połowę tej ceny kupisz komponenty do zbudowania własnej grzałki, do których musisz jeszcze doliczyć swój czas na ich zmontowanie. I jak tego czasu nie masz zbyt dużo to może się okazać, że to wychodzi baaardzo drogo ;)

Ja osobiście wolę kupić gotowe a w wolnym czasie pobawić się z synami lub popykać w Skyrim ;)
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

21 gru 2011, 16:27   (#22)  

Plejstocen napisał(a):Ta grzałka to żaden cud


Może i nie cud ale jakoś żadna inna firma nie rwie się by zaistnieć jako konkurencja w grzałkach przepływowych.

Podawałeś wcześniej przykłady mogące świadczyć o awaryjności tych grzałek, ja używając dwóch grzałek tej firmy mam o nich tylko dobre zdanie, działały precyzyjnie i bezawaryjnie.

Oczywiście mój przykład dwóch egzemplarzy które posiadałem nie jest wyznacznikiem bezawaryjności, zawsze można trafić na felerną sztukę jak w każdym innym sprzęcie nie tylko akwarystycznym.
Uważam jednak, że jest to bardzo dobra alternatywa dla wewnętrznych odpowiedników posiadająca bardzo precyzyjny termostat.

Tak jak napisałem już wcześniej, koszt grzałki nie jest mały przez brak konkurencji w temacie grzałek tego typu.
Zawsze można pomajsterkować i w warunkach domowych pokusić się o zrobienie odpowiednika tylko........skąd chęci i czy końcowy efekt wizualny jak i użytkowy a w nim i wspomniana bezawaryjność będzie satysfakcjonujący.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

21 gru 2011, 16:38   (#23)  

Warto przeczytać cały artykuł ze zrozumieniem:

"I would like to reiterate that I have had a few of these heaters over the years and they have all worked flawlessly."

lub poszukać większej liczby przypadków awarii. 3 na kilka milionów sprzedanych sztuk to trochę mało ;p

Kolega wkleja linki do artykułów, jeden pochodzi z 2006 roku, drugi z 2009 z mamy już prawie 2012 rok. Mało kto wie, ale Od 2006 roku grzałka dorobiła się już bodajże 3 wersji a najnowsza jest z lipca tego roku.

Ja do tej pory nie spotkałem się z jej reklamacją a mam na co dzień do czynienia z grzałkami niemało. Nie jest to 3-5 modeli z iloma ma okazję spotkać się zwykły akwarysta, więc nie polecałbym byle czego.

Oczywiście nie spodziewałbym się po jakimkolwiek sprzęcie nieśmiertelności, ale nie demonizowałbym tu sprawy. Przypomnijmy sobie ile grzałek "zaliczyliśmy" do tej pory zanim kupiliśmy porządną np. Jagera.

Kto chce to kupi, kto nie chce to kupi inną lub zrobi sam, nie widzę problemu.

Jeśli ktoś ma czas, dryg i umiejętności zawsze może pokusić się o własnoręczne wykonanie zarówno akwarium, jak i oświetlenia i całego osprzętu.

Mój znajomy zbudował sobie nawet za połowę ceny samochód a drugi lodówkę.
--
Tomek

Tomasz
Konto firmowe (sponsor forum)

Posty: 643
Dołączył: 19 mar 2011, 01:04
Miasto: Opolskie

21 gru 2011, 16:47   (#24)  

Plejstocen napisał(a):Za połowę ceny tej grzałki można zrobić sobie własną z obudowy filtra 10 cali, grzałki skalar, lub innej zatapialnej i dodatkowo jeszcze zabezpieczyć całość RT-2(podwójne zabezpieczenie, tego nie ma chyba żadna grzałka na rynku).


Można, jasne, sam mam tak zrobiony termoreaktor co2. Tylko, że kolega zakładając temat nie pytał gdzie może zaoszczędzić 100 zł, tylko pytał o konkretną grzałkę. Nie każdy musi lubić majsterkować i mieć z tego radochę (ja akurat mam ) :lol:
Nie ucz, że kamyki są brzydkie, a patyki brudzą. Że różowe jest miłe, a brązowe ? mniej. Że powinienem lubić panią z kiosku. Że sosna jest ładna, a dąb ? odstrasza powyginanymi gałęziami. Że śliczne są bajeczki o misiach? Że powinienem bawić się klockami. Że piękne jest to, co się Tobie podoba.

Avatar użytkownika
Zydol
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 02 sie 2011, 10:06
Miasto: Kraków

21 gru 2011, 17:34   (#25)  

Awaryjność wszelkich grzałek to jedno(miażdżąca większość to wciąż bimetal z epoki kamienia łupanego) ale w przypadku grzałki przepływowej niesie to za sobą dużo większe zagrożenie. Piotras200 zapytał o ETH i teraz oprócz peanów o całkowitej bezawaryjności ma rzeczywisty pogląd na sprawę. Sam do niedawna chciałem ją kupić, ale przytoczony link skutecznie wybił mi to z głowy.



@Tomasz, widzę że masz duże poczucie humoru, coś jak Karol Strasburger. :roll:

Plejstocen
Stały bywalec

Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

21 gru 2011, 17:40   (#26)  

Uzywam Hydor - ETH 200 12 mm

od roku czasu, Polecam w 100%

Avatar użytkownika
Gardner projekt
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 25 lis 2010, 20:55
Miasto: Nowy Sącz

21 gru 2011, 17:58   (#27)  

Plejstocen napisał(a):Sam do niedawna chciałem ją kupić, ale przytoczony link skutecznie wybił mi to z głowy.


No nie przesadzaj, tak to zabrzmiało jakby inne grzałki się nie psuły.

A jak Ci pęknie szklana obudowa w tradycyjnej grzałce to będzie niby bezpieczniej? Albo puści uszczelka w filtrze? Przecież takie przypadki nie są jednostkowe... Ja tam nikomu Hydora nie będę wciskał, ale mam dwie ETH i dają radę jak na razie 1,5 roku bez problemów (mimo, że kiedyś zapomniałem wyłączyć jedną a spuściłem wodę z filtra, zabezpieczenie zadziałało bez problemu całe szczęście :) ).

A tak nawiasem, to kiedyś na amerykańskim eBay widziałem takie przypływowe obudowy w które można włożyć "normalną" grzałkę, to tez jest jakaś alternatywa do Hydora.
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

21 gru 2011, 18:49   (#28)  

dzięki za wszystkie opinie na temat tej grzałki teraz to już po sprawie bo już kupiłem ten sprzęcik gdybym poczytał wasze wypowiedzi przed kupnem to nie wiem czy zdecydował bym sie na jej zakup :) za jakiś czas wstawie swoją opinie na temat Hydor ETH 200 pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Piotras200
Stały bywalec

Posty: 494
Dołączył: 13 maja 2010, 20:25
Miasto: Grodzisk Wielkopolski

21 gru 2011, 20:07   (#29)  

używam termoreaktora z korpusu filtra narurowego od dwóch lat i z niego... rezygnuję. po pierwsze nie jestem do końca zadowolony z rozpuszczania CO2 po drugie grzałka Skalar którą umieściłem w reaktorze nie daje rady. zbiornik stoi obok okna i przy otwartym oknie temperatura spada do 19 deg C. niby nie ma dramatu, ale kiedy okno jest zamknięte temperatura skacze do 24-25 stopni.

pojedyncza negatywna opinia mnie nie zraża, jestem zdecydowany na przesiadkę na grzałkę przepływową hydor i reaktor tornado.

kolega tmaciak ma rację, nie dajmy się zwariować jednorazowymi negatywnymi opiniami.
Ostatnio edytowano 22 gru 2011, 09:31 przez Usunięto użytkownika 14432, łącznie edytowano 1 raz

Usunięto użytkownika 14432


21 gru 2011, 21:22   (#30)  

mmarek napisał(a):używam termoreaktora z korpusu filtra narurowego od roku i z niego... rezygnuję. po pierwsze nie jestem do końca zadowolony z rozpuszczania CO2 po drugie grzałka Skalar którą umieściłem w reaktorze nie daje rady. zbiornik stoi obok okna i przy otwartym oknie temperatura spada do 19 deg C. niby nie ma dramatu, ale kiedy okno jest zamknięte temperatura skacze do 24-25 stopni.

pojedyncza negatywna opinia mnie nie zraża, jestem zdecydowany na przesiadkę na grzałkę przepływową hydor i reaktor tornado.

kolega tmaciak ma rację, nie dajmy się zwariować jednorazowymi negatywnymi opiniami.

marku a co z tym rozpuszczaniem CO2 w reaktorze z filtra narurowego jeszcze jakiś czas temu bardzo sobie chwaliłeś ten sposób rozpuszczania CO2 co sie stało ??

Avatar użytkownika
Piotras200
Stały bywalec

Posty: 494
Dołączył: 13 maja 2010, 20:25
Miasto: Grodzisk Wielkopolski

22 gru 2011, 09:51   (#31)  

dla wyjaśnienia, ja nie podważam metody rozpuszczania CO2 w termoreaktorze ala Kadazan, a jedynie stwierdzam że w moim przypadku - albo popełniłem błędy konstrukcyjne w jego budowie albo zwyczajnie jest niewystarczający

widzisz, dwa lata temu ja dopiero startowałem z akwarystyką roślinną, podawanie CO2 było dla mnie nowością, co dopiero mówić o takim reaktorze, zachłysnąłem się po jego zbudowaniu i faktycznie byłem rad z jego działania, ale... nie miałem punktu odniesienia do jego wydajności. czytam Wasze opisy akwariów i zadziwiam się, że podajecie 2-4-6 bąbli na sek., ja żeby uzyskać satysfakcjonujący poziom nasycenia CO2 musiałem podawać niemal ciągłą stróżkę bąbli, nie wiem, chyba kilkanaście na sekundę. ponadto, ten reaktor (a przynajmniej mój) mocno zmniejsza przepływ wody. wiem, że tornado też zmniejszy przepływ, ale kupuję kolejny filtr (E2075, dużo zbyt duży do mojego baniaka) aby zrekompensować straty. no i do tego kwestia utrzymania w miarę niezmiennej temperatury wody. termostat skalarów jest mocno niedokładny, nie mówiąc o tym że do mojego reaktora zmieściłem raptem 50W co, jak pisałem powyżej, jest zbyt mało by utrzymać temperaturę pow. 20 deg C.

na domiar złego, przedwczoraj wieczorem usłyszałem dziwne "pyknięcie", wtedy olałem sprawę, bo materiały często pracują przy zmianie temperatury otoczenia (a akurat było otwarte okno i dość chłodno w salonie). wczoraj zauważyłem że indykator zrobił się niebieski. sprawdziłem ciśnienie jest, bąble na liczniku są, wężyki szczelne, filtry działają, czemu spada poziom gazu ? domniemam, ale prawdopodobnie strzeliło połączenie rury wylotowej wewnątrz reaktora i gaz przeciska się bezpośrednio do wylotu (bez rozpuszczania). to tylko domysły, ale nie widzę innej przyczyny.

sorry za OT, że się tak rozpisałem nt. reaktora, ale jego nie do końca satysfakcjonujące działanie spowodowało decyzję o zmianie na grzałkę przepływową (wybór padł na hydora eth 200) i oddzielny reaktor (wybór tornado aquatic nature).

Usunięto użytkownika 14432


23 gru 2011, 09:53   (#32)  

marku gdyby strzeliło Ci połączenie rury wylotowej w reaktorze to z deszczownicy leciały by bąble gazu jeśli tego nie ma to raczej musi być jakaś ina przyczyna
Co do Tornado to też o im myślę ale nie dlatego że uważam że jest lepszy od reaktora z korpusu filtra tylko dlatego że koszty zrobienia takiego reaktora są prawie takie same jak kupno Tornado więc poco się męczyć a zasada ich działanie jest taka sama jedynie co to Tornado posiada ten ala wirnik może to poprawia rozpuszczenie :) okaże się

Avatar użytkownika
Piotras200
Stały bywalec

Posty: 494
Dołączył: 13 maja 2010, 20:25
Miasto: Grodzisk Wielkopolski

23 gru 2011, 11:03   (#33)  

tak, masz rację, doszedłem przyczyny. zwyczajnie zapchane były oba filtry i mocno spadła wydajność przepływu. nawet i dobrze się stało, przy okazji czyszczenia wyłowiłem z filtrów 1 zwinnika, 1 malutką molinezję i ponad 20 krewetek.

nie mniej, na zmianę konfiguracji układu już się zdecydowałem, a tornado czeka już na mnie pod choinką.

niebawem będę zamykał swój wątek "rodway's district" i opiszę moje dobre i złe doświadczenia, w tym osprzętowienie.

Usunięto użytkownika 14432


23 gru 2011, 12:07   (#34)  

mmarek napisał(a):dla wyjaśnienia, ja nie podważam metody rozpuszczania CO2 w termoreaktorze ala Kadazan, a jedynie stwierdzam że w moim przypadku - albo popełniłem błędy konstrukcyjne w jego budowie albo zwyczajnie jest niewystarczający


Czyli niewystarczające rozpuszczanie (i pewnie problemy z utrzymaniem temperatury) wynikały z bardzo małego przepływu przez termoreaktor, w związku z zapchanymi filtrami? Przy czystym filtrze i wężach nie powinien mocno zmniejszać przepływu, jeśli to robi, to znaczy, że trzeba skrócić rurę środkową.

termostat skalarów jest mocno niedokładny, nie mówiąc o tym że do mojego reaktora zmieściłem raptem 50W co, jak pisałem powyżej, jest zbyt mało by utrzymać temperaturę pow. 20 deg C.


Mam bardzo odmienne doświadczenia. Skalar 50W utrzymywał 24 stopnie w otwartym akwarium 112. Teraz mam w takiej samej obudowie Skalara 150W (a wejdzie każdy do 200W, nie wiem jak z 300W) i trzyma 24 w półotwartym akwarium 182l. Włącza się rzadko, praktycznie tylko w czasie podmian, ale też akwarium nie stoi przy oknie. Co do dokładności termostatu - jest idealna, o ile można ufać akwarystycznemu termometrowi za 5zł :)
Mam wyjątkowo dobrą opinię o grzałkach Skalar, a im dłużej ich używam, tym jest lepsza :)

sorry za OT, że się tak rozpisałem nt. reaktora, ale jego nie do końca satysfakcjonujące działanie spowodowało decyzję o zmianie na grzałkę przepływową (wybór padł na hydora eth 200) i oddzielny reaktor (wybór tornado aquatic nature).


Do zbudowania termoreaktora skłoniła mnie suma cen grzałki przepływowej Hydor i reaktora 1000 od Aquamedic. To moim zdaniem jedyny komplet, który może się zbliżyć wydajnością do termoreaktora (przy czym nie testowałem niestety atomizerów z Hong Kongu), ale jest koszmarnie drogi, a przynajmniej był w 2007. Okazało się, że rozwiązanie "zrób to sam" jest o wiele tańsze, a równie dobre i tak już hula od tamtego czasu.
Zaskakujące jest tylko to, jak mało popularne są reaktory z obudowy filtrów na zachodzie. Tam każdy woli kleić reaktory z rur :?

Co do Hydora - niestety od lat nie mają konkurencji, co źle wpływa na kondycję rynku. Najwyraźniej dla producentów bardziej opłacalne jest inwestowanie w grzałki konwencjonalne (nawet jeśli są tak wielkie i szpetne jak Jager).
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 gru 2011, 17:32   (#35)  

@Kadazan, Twój projekt termoreaktora to jest idealny na start, właśnie przy ograniczonych środkach. absolutnie nie żałuję, że go wykonałem i przez 2-lata stosowałem. dzisiaj mogę sobie pozwolić na inwestycje i stąd taka decyzja, co nie znaczy że reaktor pójdzie do kosza, wręcz przeciwnie zostanie wykorzystany do nowego zbiornika (ok. 60l).

co do temperatury, jak wspominałem wcześniej, baniak stoi przy oknie a ponieważ nie zwykłem spać przy zamkniętych, teraz zimą, skalar nie wyrabia z utrzymaniem w miarę stałej temperatury.

niezależnie od zaplanowanych zmian układu, nadal będę polecał Twój projekt początkującym akwarystom.

a tak z czystej ciekawości, ile podajesz bąbli circa about, aby uzyskać oczekiwane nasycenie ?

Usunięto użytkownika 14432


24 gru 2011, 10:51   (#36)  

Ja Hydora już mam i nigdy nie miałem zamiaru się bawić we wkładanie grzałki do reaktora, ale sam reaktor planuję zbudować po zmianie szafki. Tornado AN ma dla mnie dość poważną wadę -> fabrycznie jest przewidziany do montażu na przyssawki do boku zbiornika i aby go ukryć w szafce, trzeba by kombinować co oczywiście mija się z celem (nie po to kupuję fabryczny sprzęt aby w nim grzebać).
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

24 gru 2011, 11:20   (#37)  

w leroy-merlin są obejmy (z gumowymi wkładkami) do mocowania rur, średnic całe spektrum, to nie problem stabilnie przymocować go w szafce, a skoro ma przyssawki to może się go da "przykleić" do filtra :wink:

Usunięto użytkownika 14432


24 gru 2011, 14:06   (#38)  

a tak z czystej ciekawości, ile podajesz bąbli circa about, aby uzyskać oczekiwane nasycenie ?


Jakieś 2 albo 3 na sekundę (tak na oko) - licznik bąbelków to JBL. Wystarcza do utrzymania powyżej 30ppm :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

24 gru 2011, 23:51   (#39)  

wiem, że licznik licznikowi nie równy, ale ja "muszę" podawać niemal ciągłą stróżkę gazu (licznik produkcji roslinyakwariowe.pl) aby uzyskać podobne stężenie. tak więc, coś jednak nie gra jak powinno.

Usunięto użytkownika 14432


26 gru 2011, 14:16   (#40)  

ja też podaje zaledwie dwa trzy bąbelki na sekunde i CO2 jest ok

Avatar użytkownika
Piotras200
Stały bywalec

Posty: 494
Dołączył: 13 maja 2010, 20:25
Miasto: Grodzisk Wielkopolski











Powiązane tematy
  • Grzałka Aquael Ultra Heater Day&Night

    Prezentujemy nowość w ofercie naszego sklepu - grzałkę, która odtwarza naturalną domową amplitudę temperatury, odwzorowoując efekt występujący w naturalnych ekosystemach wodnych... Czytaj więcej »...

    Wyświetlenia: 3038 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Grzałka Aquael Ultra Heater 100W - histereza

    Cześć, Chciałbym usłyszeć waszych opinii o grzałkach Ultra Heater. Ustawiłem temperaturę 24 stopni C, ale grzałka grzeje do jakiś 22.8 stopni C, 23.3 stopni C przy włączonym oświetleniu LED. Czyli his...

    Wyświetlenia: 800 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Grzałka mocna 500W ale krótka

    Potzebuje do sumpa grzałki o dużej mocy, minimum 500W, może byc więcej, tylko warunek zeby nie była taka długa jak te które są w ofertach, 30cm to max długości, moze byc gruba ale nie długa, istnieja ...

    Wyświetlenia: 884 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • OASE Filtosmart 200 Thermo

    Witam Mam pytanie czy ma ktoś z was taki filtr ? Wczoraj odpaliłem w akwarium i zdziwiłem się, że jest taki głośny. Też tak macie? Druga rzecz chyba nie jest do końca odpowietrzony słychać lekkie pr...

    Wyświetlenia: 1096 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtr Oaze BioMaster Thermo 350 Grzałka/Media

    Hej, pytanie do użytkowników wyżej wymienionego filtra, czy to jest normalne, że nie mogę fabryczną grzałką zamontowana w filtrze uzyskać wyżej temperatury niż 28 stopni, skala na grzałce jest do 32 s...

    Wyświetlenia: 1375 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny z grzałka do akwarium 63l

    Witam Poszukuje dobrego filtra zewnętrznego z grzałką do baniaczka 63l czy ktoś może coś polecić? Każda rada będzie pomocna Zastanawiam się nad Eden 511-100W Filtr zewnętrzny z grzałką do akwarium 1...

    Wyświetlenia: 1249 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Grzałka przepływowa Aquael Flow

    Czy ktoś z forumowiczów używa grzałki przepływowej aquael Flow? Szukam opinni na ich temat i za wiele nie ma. Zastanawiam się nad zakupem 500w .

    Wyświetlenia: 1339 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Pompa przepływowa?

    Hej Szukam jakiejś nie dużej zewnętrznej pomy przepływowej która ma mi służyć to spuszczania wody przy podmianie. Możecie coś polecić moz ebyc chińczyk byle zasilany z gniazda i wydajność 500-1000...

    Wyświetlenia: 1887 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Filtr z grzałką.

    Padła mi grzałka w akwarium i zastanawiam się nad przepływową na wąż ale za bardzo nie mam na nią miejsca już. Więc druga opcja to wymienić filtr na taki z grzałką. Myślałem o starym eheimie np. 2317...

    Wyświetlenia: 684 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Grzałka Eheim, czy zaczyna się psuć ?

    IMG_5871.JPG Grzałka w akwarium 54l ma 13 miesięcy, czy zaczyna się dziać z nią coś niedobrego ? Wcześniej nie nagrzewała się tak na czerwono jak widać na zdjęciu.

    Wyświetlenia: 799 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 430 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.