Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


450l ? Lt wśród skał - Sebastian Bazar



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Objętość: 450l
Wymiary: 150x50x60
Oświetlenie: Philips aquarelle 36w + Osram fluora 36W + Osram Biolux 36W (0,24W/l) + 6szt. powerled 1W 5500K
Nawożenie: brak
CO2: brak
Podłoże: glina 1cm, mieszanka ziemi uniwersalnej, torfu kwaśnego, keramzytu oraz piasku ok. 3cm + płukany żwir2-6mm + czarny żwirek akwarystyczny oraz piasek kwarcowy
Parametry wody: nieznane
Temperatura: 26'C
Filtracja: Aquael turbo filter 1100 + Aquael Unimax 250
Gatunki roślin:
-Alternanthera Splendida - Alternatera Reineka Bordowa
-Anubias Barteri Var. Nana - Anubias Niski
-Bacopa Amplexicaulis - Bakopa Bezogonkowa
-Cabomba Aquatica - Kabomba Wodna
-Cladophora aegagropila - Gałęzatka kulista
-Cryptocoryne Backettii - Zwartka Backeta
-Cryptocoryne pontederiifolia (Kryptokoryna pontederiolistna)
-Cryptocoryne Rubella
-Cryptocoryne Nevilii
- Cryptocoryne spiralis Zwartka spiralna
-Cryptocoryne Wendtii green i Brown (Kryptokoryna Wendta)
-Echinodorus osiris- Żabienica Ozyrysa
-Echinodorus Bleheri - Żabienica Blehera
-Eleocharis Parvula - Sitowie Drobne
-Monosolenium tenerum - Pellia
-Nesaea Species
-Nymphaea Lotus - Red
-Riccia fluitans Linne - Wgłębka pływająca
-Sagittaria Subulata - Strzałka Pływająca
-Taxiphyllum Barbieri - Mech Jawajski
-Vallisneria gigantea - Nurzaniec olbrzymi
Gatunki ryb :
-skalar 6szt
-neon czerwony 15 szt.
-neon innesa 35 szt.
-kirys forma albinotyczna 4 szt.
-kirys panda 2 szt.
-Kirysek czarny - Corydoras cf. aeneus (black) 2szt.
-grubowarg dwubarwny 1 szt.
-zbrojnik niebieski 1 szt.
-kosiarka 2 szt.

Obrazek

Witam ! To mój pierwszy post i postanowiłem przywitać się prezentując przy okazji swój nowy zbiornik. Przygodę z akwarystką zacząłem od zbiorniczka 30l który w niedługim czasie wymieniłem na 100l. Już po około miesiącu stwierdziłem, że to jednak za mało i nabyłem 200l. Ten zbiornik zagościł już dłużej pod moją strzechą (około 3 lata) i dzięki niemu nabyłem podstawowe doświadczenie i wiedzę. Dwa tygodnie temu powstał prezentowany powyżej zbiornik i docelowo ma to być low-tech. Muszę jednak dokupić więcej roślin (te co mam pochodzą z poprzedniego baniaka). Nowe gatunki pojawią się już jutro.
Ostatnio edytowano 31 sie 2010, 21:13 przez sebano79, łącznie edytowano 12 razy

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

13 kwi 2010, 20:16   (#2)  

Bardzo ładnie to wygląda, jednak tak jak piszesz roślin jeszcze brakuje :)

bastiam
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 14 lut 2010, 20:16

15 kwi 2010, 17:43   (#3)  

Bardzo ładne tło! Samoróbka, czy kupione? Jeżeli samoróbka, to bardzo proszę, abyś opisał w jaki sposób je wykonałeś.

Aha, naprawdę trzeba więcej roślin, zwłaszcza o rozwiniętym systemie korzeniowym. Wszelkie żabienice bardzo wskazane :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

16 kwi 2010, 18:24   (#4)  

Na początek dodam iż wzrosła liczba roślin. Dokupiłem dwa anubiasy : nana i afzelii, alternathera cardinalis, sitowie drobne i lotos czerwony. Zdjęcie i opis zaktualizuję , gdy będę miał pewność, że się przyjęły. Co do żabienic, mam 3. Dwa ozyrysy (jeden malutki, przeznaczony na handel) i jedna Blehera. Pierwsza już rośnie jek szalona i co 3 dni ma nowego listka. Blehera mam od niedawna i na początku stracił prawie wszystkie liście. Przechorował już chyba swoje i również ma młodego liścia. W efekcie jednak jest jeszcze malutki , stąd nie widać rośliny na zdjęciu. Myślę , że dwie żabienice w zupełności wystrczą na ten zbiornik. Oświetlone jest tylko 120cm zbiornika, i tam też jest aktywne podłoże. Lewa strona jest "ciemna" i "jałowa". to miejsce przyjmie jedynie chyba tylko jakiegoś większego anubiasa. Ach tak, jest tam jeszcze mech jawajski na korzeniu... Poza tym mam jeszcze w planach niewielkie zwartki na pierwszy plan.
Odnośnie tła, to zrobiłem je sam. Wzorowałem się na tłach budowanych przez akwarystów z klubu malawi. Jest to styropian pokryty ceresitem CX5. Jest to zaprawa montażowa, szybkowiążąca (5min) i dostępna w opakowaniach 5kg. Poza tym można dodać kruszywa, co znacznie podnosi wydajność. Oczywiście ma też atest na kontakt z wodą pitną. Co do styropianu to nie muszę się rozpisywać. Do płachty styropianu przyklejamy jego fragmenty wg własnego uznania tworząc imitację skał. Kleiłem klejem do akwariów oraz wikolem. Korzystając z okazji zbudowałem grotę, w której ukryłem filtr i grzałkę.
Obrazek
Tło zbudowane jest z 3 elementów , gdyż ze względu na wzmocnienia w zbiorniku w całości by się nie zmieściło. Pamiętać należy tu o "zakładkach" maskujących połączenie. W tło docelowo miały zostać wmontowane kawałki drewna aby nawiązać do biotopu ameryki. Należy tu szczególnie starannie spreparować drewno. Poza tym pamiętajmy o tym, aby kawałków drewna nie umieszczać za wysoko - wystające z wody fragmenty będą się psuć ( ja popełniłem ten błąd, w związku z czym muszę lać wodę pod samą krawędź akwa).
Następnie tło malowałem pędzlem wspomnianym wcześniej ceresitem. Naniosłem kilka warstw, z czego pierwsza i ostatnia bez domieszki piasku.
Obrazek
Wykonałem też nawisy skalne, które przykleiłem do górnego wzmocnienia:
Obrazek
Największym problemem okazał się wybór farby. Okazało się, że żadna nie miała atestu na bezpośredni kontakt z wodą pitną. Bo długich poszukiwaniach i licznych lektórach postanowiłem użyć po prostu dekorala oraz śnieżki - oczywiście mowa o emalii akrylowej. Pierwsze malowanie wykonałem jeszcze przed przyklejeniem korzeni, aby uniknąć niedomalowanych miejsc. Malowałem metodą suchego pędzla. Polega ona na tym, że najpierw zamalowałem całe tło na czarno a potem kolejno rozjaśniałem farbę dodając po kilka kropel białej. Maczamy końcówkę pędzla w farbie i na kartce malujemy nim, aż stanie się suchy. Takim suchym pędzlem szczotkujemy malowaną powierzchnię. Im dłużej to robimy tym w głębsze warstwy dociera farba. Im warstw i odcieni więcej, tym efekt końcowy lepszy. Po pomalowaniu przytwierdziłem korzenie wykałaczkami a następnie umocowałem je na stałe kolejną porcją zaprawy. Oczywiście musiałem jeszcze raz tło malować.
Obrazek
Gotowe tło przykleiłem do tylnej szyby klejem do akwariów, po czym schło 7 dni.
Obrazek
To by było chyba na tyle. W razie pytań, chętnie odpowiem.

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

04 maja 2010, 18:38   (#5)  

Pytanie techniczne do Ciebie, zauważyłem że masz bardzo mało oświetlenia w tym akwarium bo 2x36W co daje zaledwie 0,16W/L chyba że jaką dodatkową rurkę masz jeszcze :D powiedz jak Ci rosną rośliny tak ogólnie bo żabienice to już wiem żę Ci zaczynają rosnąć ?
Waterworld ;-)

dunaj-83
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 19 mar 2010, 23:39

04 maja 2010, 20:18   (#6)  

Wczoraj dołożyłem jeszcze jedną 36W. Wygrzebałem to co niezbędne w garażu i korzystając z wolnego dnia wszystko zmontowałem. Świetlówkę miałem niestety tylko przemysłową jednopasmową, ale jutro kupię nową. Statecznik też niestety elektromagnetyczny. Zastanawiam się nad osram biolux, philips graphica lub philips MASTER TL-D ActiViva Active 17000K. Ewentualnie narva Special Oceanic Nature. Zależy co znajdę w sklepach.
Ale wracając do pytania. Anubias kongijski niestety zgnił (kłącze); nie mam pojęcia dlaczego, nie był zakopany w podłożu. Alternatera i bakopa rosną ale powoli, np. bakopa wykształciła przez około 3 tygodne cztery okółki, alternatera po dwa. Sitowie żyje , ale stoi w miejscu. Nesea też rośnie ale jest zielona. Ozyrys natomiast przyspieszył i co dzień ma nowego liścia, jak zwykle u mnie rośnie najlepiej. Jestem też zadowolony z lotosa. Również co dzień ma lista i każdy kolejny jest coraz większy. C.rubella jeszcze stoi w miejscu, ale kryptokoryny lubią podobno przychorować po przeprowadzce. W sumie mam ją dopiero drugi tydzień. Kabomba ma długie przestrzenie międzyogonkowe, więc światła dla niej za mało. podsumowując jak na miesiąc po starcie zbiornika jestem zadowolony. Trzecia rura z pewnością pomoże. Osiągnę w ten sposób niezbędne minimum (0,24W/l).
Najlepiej chyba zobrazują sprawę zdjęcia. Poniżej lotos świeżo po zakupie, z dnia 14 kwietnia:
Obrazek

i z dzisiaj , czyli 4 maj. Zwróć uwagę na jeszcze nie rozwinięty liść pond 10 cm nad rośliną. Wczoraj go nie było.
Obrazek

I jeszcze zdjęcie zbiornika z 18 kwietnia:
Obrazek

i dzisiejsze:
Obrazek

edit: 05.05.2010
Dołożyłem świetlówkę, wybór padł na osram biolux 965. Przyjrzałem się też sitowiu drobnemu. Okazało się , że jest kilka nowych źdźbeł więc nie tylko żyje ale i rośnie. I kolejne zdjęcie lotosa. Liść się jeszcze nie rozwinął ale urósł od wczoraj około 15 cm. Jak u mnie tak buja to się zastanawiam jak rośnie w HighTech :D
Obrazek

Do są jeszcze dwa małe, kilkucentymetrowe młode listki.

01.06.2010
Wczoraj zakwitł mój ozyrys. Oto jego kwiaty:
Obrazek

21.07.2010r.
Obrazek

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

08 sie 2010, 19:24   (#7)  

Jako że używałeś ziemi do podloża mam pytanie jak sie ma u Ciebie klarowność wody, czy może woda ma kolor lekko herbaciany?
Waterworld ;-)

dunaj-83
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 19 mar 2010, 23:39

08 sie 2010, 19:39   (#8)  

Faktycznie woda ma herbaciany kolor, jednak przyczyny raczej dopatrywałem się w drewnie. Dużo świeżego drewna użyłem przy tej aranżacji i nie było tak starannie przygotowane jak to robiłem przy pierwszym zbiorniku. W dalszym ciągu woda nie jest idealnie czysta , ale niestety filtracja nie jest wystarczająca. Tylko jeden kubełek aqualela dedykowany do o połowę mniejszego zbiornika i do tego wewnętrzny turbo filter 1100. Przydało by się dwa razy tyle ale, tak mu krawiec kraje jak mu materii staje. Ogólnie nie jest źle. Ryby wyglądają na zdrowe a siłą rzeczy pewne zabrudzenia mechaniczne w wodzie przy tej obsadzie muszą występować.

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

31 sie 2010, 21:06   (#9)  

Pora zaktualizować post. Musiałem przesunąć mebel w związku z małym remontem i upuścić znaczną część wody. Przy okazji zrobiłem małe porządki. Niestety "stringy moss" zniknęły a pelia pływa w ilości szczątkowej. Pozbyłem się również herbacianego koloru wody ale z tego akurat jestem zadowolony. W oczy rzuca się również "pomniejszona " żabienica ozyrysa , nie wiem jednak czy to wina minionych upałów czy osłabła w skutek "rozmnożenia się". Również lotos zmienił miejsce. Liście pływające obcięte, bulwa po odpoczynku wróci do zbiornika. Doszła jeszcze Zwartka Backeta, ale póki co nie rzuca się w oczy.
Obrazek

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

19 maja 2011, 22:26   (#10)  

Mała aktualizacja. Zrezygnowałem z bioluxa na rzecz żarówek power led. Dzięki temu uratowałem parę roślinek (bakopa, alternatera). Ponad to świetny efekt wizualny po zmroku.
<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=19maj2011.jpg&s=828' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript>]I moje rybki po zmorku (diody jeszcze świecą):
Labeo dwubarwneObrazek
By [URL=http://profile.imageshack.us/user/sebano79]Pielęgnica kakadu
Obrazek
By [URL=http://profile.imageshack.us/user/sebano79]
Bocja wspaniała
Obrazek
By [URL=http://profile.imageshack.us/user/sebano79]

Bocja pręgowana
Obrazek
By [URL=http://profile.imageshack.us/user/sebano79]
Skalary
Obrazek
By [URL=http://profile.imageshack.us/user/sebano79]

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

19 maja 2011, 23:12   (#11)  

sebano79 napisał(a):Mała aktualizacja. Zrezygnowałem z bioluxa na rzecz żarówek power led. Dzięki temu uratowałem parę roślinek (bakopa, alternatera). Ponad to świetny efekt wizualny po zmroku.

Te power led to jaki model (jaka barwa)?
Pozdrawiam
ML

Avatar użytkownika
madlark
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 03 sie 2006, 09:54
Miasto: Rzeszów

19 maja 2011, 23:37   (#12)  

Super baniak jak na LT. Dodaj jeszcze roslin np. jakies na korzenie i naprawde bedzie wypas. Mi sie podoba :D dobra robota.

Avatar użytkownika
czosnek20053
Znający temat

Posty: 1098
Dołączył: 07 kwi 2011, 18:54
Miasto: Strzelce Opolskie

20 maja 2011, 21:14   (#13)  

Są to żarówki zbudowane z diód mocy 1W lub 3W. Temperatura barwowa moich to 6500'K Poniżej wykresy :
http://img684.imageshack.us/img684/3431/powerled.jpg
Tanie nie są (jak dla mnie) a z jakością bywa różnie. Dwie świecą już pare miesięcy, jedna padła po 3 tygodniach (elektronika - diody się nie spaliły; naprawiłem we własnym zakresie).

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

02 sie 2011, 21:19   (#14)  

Witam ponownie. Tym razem muszę pochwalić się kwitnącym anubiasem:
Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

27 sie 2011, 12:06   (#15)  

Witam! Mógłbyś podać dokładnie markę i model tej żarówki? Bardzo dobry efekt wizualny,szczególnie w baniaku z korzeniami.

T.Leer
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 13 lut 2011, 16:53
Miasto: Radom

28 sie 2011, 12:00   (#16)  

Żarówki led kupowałem u użytkownika:
http://allegro.pl/show_user.php?uid=14736315
Czy go mogę polecić , trudno powiedzieć. Sama transakcja przebiegła bez zarzutów , ale 2 z 3 żarówek się dosyć szybko spaliły. Okazało się, że padła tylko elektronika i z łatwością przerobiłem je na 12v i świecą dalej. Ale dla niektórych może to być bariera nie do pokonania. Na samych żarówkach widnieje również logo sprzedawcy, więc podejrzewam , że sami je montują.
Ze swojej strony mogę tylko dodać , że kupując takie żarówki należy zwrócić uwagę na temp. barwową (osobiście wolę białe zimne), kąt rozpraszania światła i ilość diod. Polecam 3x1W - mniej się grzeją i mają lepszy stosunek lumen/wat.

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

28 sie 2011, 12:20   (#17)  

Witam, a ja mam małe pytanie do ciebie odnośnie korzeni.. Czy to są może korzenie zakupione czy sam je przytargałeś..?

Avatar użytkownika
pirania00000
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 08 sie 2010, 11:46
Miasto: Tullamore Ireland

28 sie 2011, 15:02   (#18)  

Oczywiście sam. Zawsze staram się zrobić sam wszystko co tylko mogę. A że jestem leśnikiem to tu nie miałem problemów. W akwarium są od lewej:
olsza - pozyskana ze świeżego drzewa, wpadła mi w oko gdy chodziłem po bagnach więc ją ściąłem, pół roku suszyłem na wolnym powietrzu, potem ok 2 miesiące moczyłem w oczku wodnym i na koniec 2 dni (z przerwami oczywiście) gotowałem w solance.
Po środku poziomo leży pusty w środku konar wierzby. Pozyskany w stanie suchym, preparowany podobnie jak poprzednio tylko krócej.
Z prawej mamy brzozę, przygotowana razem z wierzbą.
Podobnie jest z drewnem wkomponowanym w tło. Również jest to wierzba i brzoza. Dla sceptyków dodam tylko, że nic nie gnije i się nie rozpada.

Avatar użytkownika
sebano79
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 12 kwi 2010, 18:46
Miasto: Mazury

30 mar 2013, 20:56   (#19)  

Super akwarium. Tez przymierzam sie do wystartowania z czyms takim niebawem. Narazie sie edukuje, bo od dobrych 6 lat jestem zapalonym malawista- teraz przyszla pora na zmiane w postaci roslin. Jak w Twoim akwarium wyglada kwestia glonów?

bakus_44
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 30 mar 2013, 09:49

30 mar 2013, 23:08   (#20)  

super akwa roślinki podrosną i będzie SUPER LT :D
zajączek155

zajączek155
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 27 gru 2012, 23:42
Miasto: DZIAŁDOWO











Powiązane tematy
  • IAPLC 2021 rank #19 "Guardian of the Forest" 450L

    https://www.youtube.com/watch?v=wyxREtceC0U Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 1678 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Prośba o poradę w sprawie skał.

    Bardzo proszę osoby, które posiadają poniższe rodzaje skał o wyrażenie opinii głównie pod kątem zmiany parametrów chemicznych wody w zbiorniku. Z góry dziękuję za pomoc. https://sklep.roslinyakwariow...

    Wyświetlenia: 3465 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • 450l - Paludarium/bagnisko

    Witam, Po 6 latach przerwy wracam do akwarystyki, ale w troszkę innym wydaniu ;) Rośliny w części wodnej: anubiasy, wgłębka wodna, pistia (zostanie zastąpiona rzęsą wodną). Rośliny w części lądowej...

    Wyświetlenia: 7663 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Waga skał

    Witam Jestem zmuszony kupić skały w sklepie internetowym, jednak jak widzę w sklepach UK gotowe aranżacje na sprzedaż to robi się słabo. Przygotowałem dokładny opis skał jednak sklep może mi wybrać ...

    Wyświetlenia: 1190 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Klejenie skał

    Witam chciałem zrobić piękna aranżacje z łupka kwarcytowego lecz nie chce się zbyt trzymać kupy. Potrzebuję skleić ze sobą kilka skał, próbowałem na silikon akwarystyczny lecz nie dał rady sklay popro...

    Wyświetlenia: 1594 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 450l prośba o pomoc w aranżacji

    Prośba o pomoc w aranżacji. To moje 1 akwarium roślinne do tej pory bawiłem się w Biotop Malawi. Chciałbym osiągnąć coś takiego jak na zdjęciu poniżej i dołączam fotkę tego co udało mi się ułożyć pros...

    Wyświetlenia: 501 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • IAPLC 019 - 180x50x50cm (450l)

    019.png

    Wyświetlenia: 512 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • IAPLC 016 - 150x60x50cm (450l)

    016.png

    Wyświetlenia: 567 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 450L z Tangi do Ogólniaka z Dyskami.

    Witam, mam zbiornik o wymiarach 150x50x60, oświetlenie 2x39WT8, 1x54T5, filtracja EHEIMA z TANGI 2228 i 2080. do tego mechanik AQUAEL TURBO 2000. Jako podłoże mam zamiar wykorzystać AquaBasis JBL, pia...

    Wyświetlenia: 3439 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • 126L Sebastian Wilk

    Zbiornik zalany 5.04.13 Zbiornik: 80/40/40 szkło OW Oświetlenie 4x24W Podłoże: Ferka Aquabase Pro soil Nawożenie: Ferka Aquashade Ferka Aquatilizer Ferka Balance N Ferka Balance K ...

    Wyświetlenia: 5287 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 405 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.