Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Akwa na ziemi+EI=problem



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



19 lut 2010, 00:05   (#21)  

Myślałem nad tym co2 co jeszcze moge zrobić aby jego obecność była na odpowiednim poziomie.Spiek ceramiczny tworzący tzw mgiełkę,ponadto ustawiony w taki sposób aby ta mgiełka wpadała do filtra wewnetrznego i za jego pomocą została rozprowadzana po akwarium no i zapewnia jakąś tam cyrkulacje wody.Przeczytałem to
Jeżeli weźmiesz pod uwagę gazowany płyn jak piwo czy cola, to zgodzisz się, że najbardziej bąblują i musują, zaraz po otwarciu butelki. Jeżeli zostawisz je w lodówce niezakapslowane, to gaz ulotni się kompletnie w ciągu kilku dni. Jeżeli zostawisz je nie zamknięte na kuchennym stole, to gaz ulotni się jeszcze szybciej. Dzieje się tak dlatego, że przy niższych temperaturach, woda może utrzymać więcej rozpuszczonego gazu w roztworze., podczas gdy wyższa temperatura, powoduje jego szybsze ulatnianie się.

W akawrium mam temp na grzałce ustawioną na 26 C więc gdy zmniejszyłbym temp np. do 23-24 to czy w ten sposób przyczynie sie do tego,że co2 nie bedzie tak szybko ulatniało się z wody tak jak np przy 26C? Czy takie zjawisko wolniejszego ulatniania sie CO2 dotyczy tylko dużo niższych temperatur?

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21

19 lut 2010, 19:22   (#22)  

Rozpuszczalność w takim zakresie temperatur, aż tak dużo nie wzrośnie. Najwięcej CO2 ulatnia się z powodu falowania powierzchni wody. W dodatku w takiej temperaturze można rozpuścić dużo więcej CO2, więc o zbliżaniu się do granicy rozpuszczalności w naszym przypadku (akwarystów) nie ma mowy.
Załączniki
rozpuszczalność Co2..png
Rozpuszczalność CO2
(2.06 KiB) Pobrane 1698 razy
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

08 kwi 2010, 21:50   (#23)  

Sytuacja w akwarium nic sie nie zmieniła.Pozbyłem sie jednej swietłowki,filtr czyszcze rzadziej,CO2 wyłączone na noc itd i nic .Już jestem głupi od tego wszystkiego ale staram sie nie poddawać .Już sam nie wiem czy potrafie dobrze obserwowac moje akwarium i nie moge wyłapać momentu w którym popełniam bład który prowadzi mnie do glonów.Oczywiście pewnie dlatego,że znowu wprowadzam kilka zmian na raz :twisted:
Wydaje mi sie,że nie potrafię jeszcze ustawić odpowiednią cyrkulację wody w akwa za pomocą głowicy filtra wew.albo jest za duży i robi pralkę co sie nie podoba albo za mały. Tak czy inaczej wyłączałem ten filtr kilka razy .
Po ostatnim zaciemnieniu wszystko było ok .Zapaliłem światło + CO2+ 20ml makro.Nitki znowu sie pokazują ale są zielone ,bardo długie,łatwe do usunięcia szczoteczką.Nawoże pełna dawką makro ale bez mikro.Roślinki zaczeły reagować chyba na brak mikro .Żółknięcie,mniejsze wierzchołki itd.Zaczynam podawać połowe dawki mikro -10ml na przemian z makro .Nitki nie ustępują,zwiekszam mikro do 20 ml bo wydaje mi sie ,że roślinki mają większe zapotrzebowanie .Nie jestem pewny ale wydaje mi sie ,że po zwiększeniu mikro po jakimś czasie nitki zaczeły przybierać ciemny kolor.Po wstrząśnięciu kępką roślin wszystko sie rozsypywało i wyglądało jakby to był brud na drugi dzień to samo .Na liściach niektórych roślin nitki przybrały formę w stylu krasnorostów ale kępki te zawierały tylko kilka nitek ok 3-4 cm i były trudne do usunięcia .Jak wygładała cyrkulacja w tym czasie ? - nie wiem , 20 ml makro i mikro =czarne,rozsypujace nitki ,20ml makro ,połowa mikro lub bez = długie soczyste nitki bez czarnego osadu.Czy to wina mikro -nie wiem .Postaram sie być teraz bardziej cierpliwy i lepiej obserwować akwa i robić notatki
Jutro zaciemniam akwa na 3 dni ,potem odmulanie ,usuwanie zanieczyszczeń ,duża podmianka ,postaram sie porządnie ustalić cyrkulację tak aby wszystko delikatnie sobie falowało ale bez pralki ,zainstaluje nowy filtr kubełkowy JBL CP 900(jak do mnie dotrze) ,który zwiększy mi filtracje i powiększy złoża biologiczne.
Spider czy mam zacząć podawać pełne makro i mikro czy polowe a moze 1/4 1/8 Chodzi mi o to żebym wiedział w którym momencie zacznie się dziać cos złego .Myślałem o połowie makro i 1/4 mikro.
http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm czytałem ten artykuł i swoje glont podpiąłbym pod cladophora,spirogyra,staghorn .Wszystkie mają wspolny mianownik słaba cyrkulacja i brak lub duże skoki CO2 .Jak więc sprawić ,żeby skoki CO2 miedzy dniem a nocą nie były duże .Mierzyłem dzisiaj ph pod koniec dnia i wyszło ok 6.7 a rano pewnie bedzie pewnie powyzej 7 a przecież właczam co2 2 godz przed światłem i 1 godz przed zgaszeniem.Czy takie róznica to duży skok ?[/img]

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21

09 kwi 2010, 11:42   (#24)  

gintur napisał(a):Nie jestem pewny ale wydaje mi sie ,że po zwiększeniu mikro po jakimś czasie nitki zaczeły przybierać ciemny kolor.Po wstrząśnięciu kępką roślin wszystko sie rozsypywało i wyglądało jakby to był brud na drugi dzień to samo ... 20 ml makro i mikro =czarne,rozsypujace nitki[/img]


Cześć,
moim zdaniem rozsypujące się nitki to znak ich obumierania i w takim momencie nic bym nie zmieniał, tylko pociągnął takie nawożenie ze dwa tygodnie bez żadnych zmian w niczym...

CO2 moim zdaniem włączasz i wyłączasz jak należy.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

10 kwi 2010, 19:27   (#25)  

Chciałbym zeby tak było :) ale sytuacja jest taka ,że pojawiają sie nowe zielone nitki i z czasem przemieniają sie w ten niby ciemny osad i tak na okrągło

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21

14 kwi 2010, 14:19   (#26)  

Wczoraj w końcu dotarł do mnie filtr JBL CP e900.Zainstalowałem deszczownie ale umieściłem ja kilka cm pod powierzchnią tak aby poprawiła cyrkulacje w akwarium.Oczywiście ruch wody jest o wiele bardziej widoczny jak do tej pory .Falują roslinki no prawie w każdym miejscu w akwarium również przy dnie.Mam wrażenie ,że ruch wody w niektórych miejscach jest za duży.Deszczownia jest ustawiona tak aby woda płynęła w kierunku przedniej szyby.Poczekam tydzień i zobacze czy przy takim samym nawożeniu a poprawionej cyrkulacji nastapi jakas poprawa z tym czarny osadem.Wczoraj usunełem tyle nitek i nitek które przeistoczyły sie w ten osad ile było możliwe,podmieniłem 40% wody,odmuliłem dno podałem 20ml makro i dzisiaj 20 ml mikro no i zobaczymy.
Przeglądałem kalkulator EI i mam pytanko do spidera.Makro mam rozrobione wg tab.2 (takie dawki tylko MgSO4 jest o połowę mniej) wg tab.8 wydaje sie ,że jest wszystko ok ale zastanawia mnie mikro ponieważ rozrobiłem 25ml w 400ml a nie w 600ml i wg tab.8 przy 400ml mikro Fe jest lekko ponad norme.Niedługo bede rozrabiał ponownie nawóz makro i mikro i zastanawiam sie czy tym razem mikro nie rozrobić właśnie w 600ml a w makro zamiast 1 lyz KH2PO4 dać pół łyż tak aby zmieścić sie w zalecanym zakresie tak jak podaje tab.8
Jakie jest Twoje zdanie?

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21

21 kwi 2010, 21:33   (#27)  

Mineło 8 dni od czasu zainstalowania nowego filtra i jest oczywiście poprawa.Woda jest czyściutka ,przejrzysta naprawde jest znaczna poprawa .Oczywiście poprawiła sie cyrkulacja w akwarium i prawdopodobnie to pomogło bo ciemno brązowy osad jaki miałem zniknął :). Pozostały teraz długie zielone nitki ale pojawiają sie w dużo mniejszej ilości .Także jeśli ktoś ma podobny problem z podobnym osadem to do wiadomości podaje ,że u mnie pomogła lepsza cyrkulacja ale dalej walcze z nitkami może za jakiś czas odpuszczą.

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21

03 maja 2010, 13:43   (#28)  

Tak jak pisałem w poprzednim poście czarny osad zniknął niedługo po zainstalowaniu nowego filtra.Roślinki rosną,cyrkulacj jest lepsza bo widac jak roslinki sie kolyszą,CO2 jest chyba w porządku bo ph pod koniec świecenia wynosi ok 6.8. Czarny osad zniknął ale nitki są nadal długie i zielone.Skończył mi sie nawóz makro który miał skład tak jak pokazuje tabela w kalkulatorze EI ale rozroboine w 600ml wody i MgSO4 dałem o połowe mniej .Ze względu na to ,że listki polyspermy zaczeły sie zawijać do środka a inne roślinki były jakieś blade postanowiłem podac pełną dawke MgSO4 .Nowy nawoz rozrobiłem również w 600 ml z pełna dawką MgSO4 ale tym razem dałem polowe mniej KH2PO4 sądząc ,że nadwyżka fosforu mogła być przyczyną nitek .Czy dobrze zrobiłem zmniejszając fosfor?Co mogę jeszcze zrobić może problem leży po stronie mikro,które rozrobiłem w 400ml wody a może powinienem w 600ml(o mikro pisałem 2 posty wcześniej)
Spider co jeszcze moge zrobić?

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21

07 maja 2010, 16:48   (#29)  

Mniej fosforu moze czasami pomóc, gdy są problemy z CO2. Jak zaczną się masowo pojawiać zielone kropki na szybach, to dodaj trochę więcej fosforu do makro.

Długie zielone nitki mogą oznaczać brak makroelementów/CO2.
Spróbuj trochę zwiększyć dozowanie makro i/lub CO2, pamiętaj, że gdy wzrasta masa zielona w zbiorniku, to wzrasta też zapotrzebowanie na te elementy, no chyba ze regularnie przycinasz rośliny i utrzymujesz stałą masę zieloną.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

08 maja 2010, 17:06   (#30)  

Tak ,pojawiły sie zielenice kolonijne na szybie ale występują miejscowo.Na początku pomyślałem ,że jest to powodem naruszenia podłoża 2 tygodnie temu podczas przesadzania roślin tymbardziej ,że od tamtego czasu była tylko jedna podmiana wody ale ostatecznie tez stawiam na fosfor.
Następnym krokiem w walce z nitkami będzie właśnie dosypanie kh2po4 do ilości z kalkulatora a potem zwieksze makro z 20 ml na 25ml.Masa roślinna jest oczywiście zmienna ale staram sie nie dopuszczać do całkowitego zarośnięcia zbiornika i mam nadzieje ,że zwiekszone makro nie pogorszy sprawy przy mniejszej ilości roślin no np po przycince.Przy kh-8 i ph-6,8(mierzone wieczorem)poziom co2 jest raczej na odpowiednim poziomie.
Przyznam szczerze ,że cały czas myślałem ,że to właśnie mikro jest powodem nitek.Znalazłem ostatnio Twój post w którym pisałes ,że masz Fe na poziomie 0,3.Ja swoje mikro intermagu 25ml rozrobiłem w 375ml co dało mi 400ml nawozu .Patrząc na kalkulator po kilku tygodniach przed podmianą wychodzi 1,3 mg/l a po podmianie 0,8 mg/l .Czy taki poziom Fe nie jest za wysoki? -wysokie Fe też podobno może powodować glony.Już niedługo kończy mi sie mikro i bede musiał ponownie rozrobić i tak się właśnie zastanawiam czy tym razem nie rozrobić w 500ml albo nawet w 600 ml .Stężenie po kilku tyg wydaje mi sie rozsądniejsze bo przy 500ml wychodzi przed 0,9 a po 0,6 natomiast przy 600ml 0,7 i 0,4.Nie wiem czy mój tok myślenia jest prawidłowy bo tym samym zmniejsze stężenie innych mikro .Co o tym myślisz?

gintur
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 17 kwi 2007, 09:21











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1043 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4362 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Glon w akwa

    Poradźcie mi co to za glon i jak sie go pozbyć akwa ma 3 miesiące. Akwarium 90x40x50 -180 l Lampa uf-eheim 9w obecnie włączona 24/h Filtr eheim 5e 600T wi-fi ustawiny na połowę wydajności obecnie gą...

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Problem z glonami ?

    Witam potrzebuje pomocy... Niestety ostatnio w moim akwarium roślinki zaczęły podupadać na zdrowiu a ich łodygi i liście atakuje czarne... No właśnie co to ?

    Wyświetlenia: 665 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3725 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Pierwszy problem Rhizoclonium

    Witam. Około 7 tygodni temu założyłem pierwsze akwarium. Od pierwszych dni zacząłem świecić pełną mocą 7h dziennie (Chihiros A601), zwiększając co tydzień o 1h aż do 9h w trzecim tygodniu. Przez cały...

    Wyświetlenia: 5924 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Problem z nawracjącą plagą glonów

    Czołem! Mam ogromny problem z glonami typu Rhizoclonium - nitkowate słabe, wata i Rhodophyta - krasnorosty w moim drugim zbiorniku. Akwa 120 ltr wystartowane 7 tyg temu, na ceramice matrix 50/50 nowa...

    Wyświetlenia: 10427 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • 3 tydzień akwa okrzemki mnie chcą zjeść

    Witam. Wystartowalem akwa, dwa tygodnie było pięknie wszystko, teraz ostatnie 5 dni jest z dnia na dzień coraz gorzej, za niedługo rośliny mi poumieraja 😕 Co mam zrobić 😕 Filtr aqua nova ncf 600 ...

    Wyświetlenia: 4517 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 382 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.