Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Easy Carbo a krasnorosty



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



27 paź 2009, 22:49 Easy Carbo a krasnorosty  (#1)  

Poniewaz wlasnie jestem na etapie pozbywania sie krasnorostow z kamieni uzytych w aranzacji mojej 90tki- vide: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=27258 - wiec proponuje nieco odswierzyc temat krasnorostowy.
Rzeczywiscie jak proponowal Chester zaczalem uzywac Easy Carbo we wszystkich aranzacjach w domu i musze stwierdzic, ze owszem jest skutek, ale..
1. Wymagana dawka jest duuuuzo wieksza niz sugeruje producent jako dawka bezpieczna. Ja leje jakies 1ml na 15-20l.
2. Jesli inwazja byla slaba, to krasnorosty maja mocno zahamowane przyrosty i praktycznie daje sie je opanowac na akceptowalnym poziomie wspomagajac sie w walce na kamieniach szczoteczka (zawsze nielatwe, zwlaszcza jesli kamienie sa "wrosniete")
3. Przy silnej inwazji na kamieniach, tak jak we wspomnianej 90ce wzrost jest zahamowany, sa nawet niewielkie slady ustepowania, ale zasadniczy porost pozostal w formie, jakby to rzec.. jednorodnej czarnej powierzchni plaskiej (pedzelki zanikaja calkowicie!). Z ta ostatnia walcze przy pomocy ACE- wyjete kamienie mocze od tygodnia- rezultat: po krasnorostach zostaje bialy (!) osad podobny do osadu weglanu wapnia. Niestety nadal dosc trudny do usuniecia, choc latwiejszy niz zywye krasnorosty. Bede probowal jeszcze wstepnie niektore glazy przesuszyc, a potem potraktowac ACE, zobaczymy...
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

28 paź 2009, 09:57   (#2)  

ja właśnie zacząłem również stosować ten preparat węgla w płynie, ale dawkuję w takich ilościach jak zaleca producent. Czy ktoś stosował dużo większe dawki bez start w rybach i krewetkach? Ogólnie mam krasnorosty nitki i sinice przy przedniej szybie i chciałbym jakoś je wyplenić.

A czy ktoś spotkał się z takim stwierdzeniem, że na dużą ilość glonów w jakimś miejscu można wysypać trochę bakterii ADA z lini bacter 100? gdzieś to wyczytałem, teraz nie pamiętam gdzie, że taka praktyka pomaga.

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

28 paź 2009, 10:29   (#3)  

Przetestowałem (i nadal stosuję) easycarbo i muszę powiedzieć, że problem szantrasji o budowie pędzelków długości 1-4mm całkowicie zniknął - nie mam ich już na skałach. Podaję 7ml (na akwa 90cm) rano przed wyjściem (razem z makro lub mikro) oraz jak wracam z pracy (3-4ml).
Podobnie jak u Grześka pozostaje brązowo-czarna warstwa grubości 0.1-0.3mm (ta wersja glona występuje u mnie od zawsze razem z szantrasjami) i ta jest nie do ruszenia przez nawożenie kolumny wody. Radzę sobie małą szczoteczką do zamszu (bardzo twarda) i można sobie skałki w akwa wyczyścić :wink:
Być może wpływ na ten nieustępliwy glon mają węglany uwalniane w sporych ilościach ze skał - jak zmienię aranż na inne skałki (które tak nie zatwardzają wody) to będę mógł coś więcej powiedzieć.
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

28 paź 2009, 10:43   (#4)  

a ile ty masz litrów wody w akwarium? bo producent poleca 1ml na 50l wody tak więc ja podaję rano przed wyjściem do pracy 2ml węgla. myślę, że muszę zwiększyć te dawki do momentu ustania glonów ale zwiększyć do jakiej dawki dziennej? 5ml to nie będzie za dużo?

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

28 paź 2009, 11:26   (#5)  

Matrixowo
Easy Carbo ma właciwoci glonobójcze tylko jak go przedawkujemy, przy normalnym dozowaniu nie ma praktycznie wpywu na glony, choć podobno zapobiega ich powstawaniu. Stosowałem kiedyś 3 krotne dawki codziennie przez tydzień i 5 krotne dawki co drugi dzień przez tydzień i żadna ryba ani krewetka mi nie padła. U mnie wykończył krasnorosty na brzegach anubiasa, jednak krasnorosty na twardych powierzchniach (skimer i tylna szyba) zostały, choć łatwo zeszły. Krasnorosty powstają gdy są duże wahania poziomu CO2 i słaba cyrkulacja w zbiorniku, jak dołożyłem pompę cyrkulacyjną, to praktycznie przestały się pojawiać, mam tylko grupkę pędzli na skimerze gdzie obieg CO2 dociera na końcu i w narożniku na żwirze od momentu gdy blyxa się rozrosła i zasłania w tym miejscu prąd wody.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

28 paź 2009, 11:50   (#6)  

no i właśnie o takie informacje mi chodziło. ogólnie obieg wody już jest poprawiony i powinien wystarczyć. Teraz walczę z glonami wychodzi ze przystopowały. Jedynie muszę jakoś wytępić te które już są. Te które mogę usunąć mechanicznie usuwam i dość łatwo to idzie, bo widać, że są w złej kondycji. nitki też są jakieś takie inne, bardziej brązowo brunatne i słabej jakości :) wyglądają bardziej jak taka słaba wata brązowa. widać, że dawki nawozów i co2 dość dobrze sobie z tym radzi. A węgiel z lekka zwiększę dawki tak dla dobra :D

jeszcze jedno pytanie odnośnie bakterii, jak długo może być wyłączony filtr - chodzi mi o maksymalny czas w którym bakterie zaczynają obumierać, bo ostatnio z takim stwierdzeniem się spotkałem i to też może być przyczyna moich błędów podczas podmiany wody, bo nigdy jakoś specjalnie nie spieszyłem się z tym.

Pozdro.

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

28 paź 2009, 14:32   (#7)  

Tak Was sobie czytam i po 5 minutach czytania pojechałem kupić pompę cyrkulacyjną Hydor 1 do 180 litrów, czyli idealnie pasującą do mojego litrażu. Podaję Easy Carbo 4 ml. ale jak przeczytałem teraz będzie próba z 6 ml. codziennie, zobaczymy, czy lepsza cyrkulacja (bo taka już jest w końcu rośliny się gibają na wszystkie strony, ale bez szaleństwa ;) ) i Easy Carbo pomogą, na roślinach jakby stopowały, ale Manteny nadal okupione, przez siły nieczyste.
Rodzisz się - płaczesz, a świat się cieszy.

Umierasz - świat płacze, ale ty możesz osiągnąć wielkie wyzwolenie.

Avatar użytkownika
artur_89
Znający temat

Posty: 1585
Dołączył: 06 kwi 2007, 16:05
Miasto: Jaworzno

28 paź 2009, 17:04   (#8)  

1. Byc moze krasnorosty pojawiaja sie w warunkach wahania poziomu CO2, ale jesli, to nie tylko- ja mam stabilne CO2 (zawor iglowy plus elektrozawor na noc) i szantrasje kwitly.
2. Rzeczywiscie wydaje sie, ze przy wiekszej ilosci weglanow lepiej rosna. Byc moze ten osad, ktory pozostaje z nich po dzialaniu ACE zawiera weglany. Dobrze byloby jakiegos hydrobiologa zapytac o metabolizm tych glonow Piotrek do tablicy :wink: ). Teza jest o tyle prawdopodobna, ze w dwu moich maluszkach w kamiennym (manteny, a poprzednio seiryu) krasnorosty sa, a w korzennym nie ma!
3. Bede probowal podpiac przy nowej aranzacji na mantenach pojemnik z zywica jonoymienna na pompe (tak jak miewa Amano w zbiornikach kamiennych). Moje RO jest malo wydajne, bo mam za niskie cisnienie na wyjsciu rur i ledwie do morszczyzny starcza :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

28 paź 2009, 17:36   (#9)  

Jeden z moich znajomych twierdził ,ze szartransje i inne krasnorosty giną po zwiększonej dawce boru .Niestety nie podał precyzyjnego dawkowania .Sam jednak widziałem efekty w postaci żółknących wierzchołków glona i w efekcie jego obumieranie.
Niestety lał kwas borowy "na oko" i nie wiem jakie było jego stężenie.Może ktoś zna ten "przepis" .Dawniej kwas borowy był powszechnie stosowany.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

29 paź 2009, 16:25   (#10)  

1. Byc moze krasnorosty pojawiaja sie w warunkach wahania poziomu CO2, ale jesli, to nie tylko- ja mam stabilne CO2 (zawor iglowy plus elektrozawor na noc) i szantrasje kwitly.


Grzegorzu ja bym nie był taki pewien, że masz stabilny poziom CO2, nawet pH kontroler go nie gwarantuje, zwłaszcza przy silniejszym świetle.
Jeżeli masz ustawiony za mały przepływ na zaworku precyzyjnym, to poziom CO2 rano i wieczorem może być odpowiedni, ale w środku dnia świetlnego może być za mały. Rośliny nie prowadzą fotosyntezy z jednakową intensywnością przez cały dzień. rano i wieczorem fotosynteza przebiega trochę wolniej nawet przy tym samym poziomie światła.
Widać to szczególnie dobrze na moim zbiorniku bo mam miękką wodę (2dKH) i zmiany poziomu CO2 powoduja wyraźne zmiany pH. Rano gdy zapala się światło, pH wynosi 6.1, aby w środku dnia wzrosnąć nawet do 6.25, po czym zaczyna spadać aby wieczorem osiągnąć mniej więcej poziom wyjściowy. Pomiar ciągły pH metrem.
Trick polega na tym, aby w momencie gdy stęzenie CO2 jest najmniejsze, nie przekroczyło wartości krytycznej dla roślin, która to wartość zależy głównie od intensywności światła i cyrkulacji wody w zbiorniku ze względu na dostarczanie na bierząco wody bogatej w CO2 do liści.
Na stronie Barr'a znajduje się opracowanie na temat krasnorostów (14 stron A4) http://www.barrreport.com/barr-report-n ... algae.html niestety dostęp do tego dokumentu jest płatny, ale w skrócie mogę powiedzieć, że głównym winowajcą jest niestabilny poziom CO2.
Oczywiście zgodzę się, że inne czynniki również mają swój wpływ jak wysoki DOC powodowany brudnym filtrem, przekarmianiem etc. jednak mechanizmem spustowym są zmiany poziomu CO2.
Popatrz na tą stronę http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm gdzie autor ma dość nowe podejście do problemu glonów z uwagi na fakt, że nadmiary nawozów nie powodują glonów.

Zwróć uwagę na BBA
Cause: In a high light tank it is an indication of low or fluctuating CO2 levels or not enough water circulation around the plants. In a low light tank it is often due to changing CO2 levels.

oraz Staghorn
Cause: Low CO2 and/or poor water circulation. A tank with overfed fish and accumulated mulm. Dirty filter. Also disturbing dirty substrates without doing water change afterwards.

Obydwa te glony należą do krasnorostów.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

29 paź 2009, 16:35   (#11)  

To co piszesz jest niezwykle interesujace :!: Sprobuje sie dobrac do tego platnego dokumentu (to znaczy zaplace oczywiscie :lol: ), bo lektura zapowiada sie nader ciekawie. Przy nowej aranzacji sprobuje podniesc ogolny poziom CO2. No i zobaczymy :D
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

29 paź 2009, 17:08   (#12)  

Na forum Barr'a nie płaci się za kazdy dokument, tylko za członkowstwo, które kosztuje coś około 12-14 dolarów (nie pamiętam). Jako członek masz dostęp do wszystkich dokumentów. Jest tam ponad 30 opracowań na różne tematy (glony, funkcje poszczególnych mikro i makro elementów w roślinie, itd), średnio 12 stron A4 na opracowanie. To mnóstwo informacji jak za taką cenę, niestety niektóre artkuły są napisane zawodowym i naukowym żargonem, więc łatwo sie tego nie czyta.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

29 paź 2009, 17:27   (#13)  

Lejąc 3ml EC na 37 litrów brutto pozbyłem się krasnali w ciądu 2 tygodni :) nie było ich dużo, dopiero co się pojawiły w nowym akwa wraz z okrzemkami i zielonymi kropkami.
Okrzemki wybiłem robiąc 50% podmiany ro z kranówą 50/50 raz w tygodniu.
Nadal stosuje takie dawki i zastanawiam się jak to się ma do wachań CO2. EC wlewam rano około 4h przez włączeniem oświeltenia - zakładając że mam w miare stabilny przepływ CO2 z butli to dodając C w płynie następuje jego gwałtowny wzrost :?:
czyli wahania są a krasnali niet :?

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

29 paź 2009, 17:57   (#14)  

Adamynas
Wlewając EC do wody nie dostarczasz do wody wolnego CO2, tylko aldehyd glutarowy, jego źródło. Przemiana aldehydu do CO2 zachodzi wewnątrz rośliny, dlatego preparat ten nie zmienia pH wody, bo nie zawiera wolnego CO2. Zatem używając EC nie powodujesz skoków poziomu CO2 w wodzie.

W artykule z forum Barr'a na który się powołałem wcześniej, zaleca się właśnie zwlczanie krasnorostów za pomocą węgla w płynie, bo po pierwsze jest on toksyczny dla glonów, gdy przedawkujemy (związek z tej samej grupy co formalina), po drugie uzupełnia poziom węgla w roślinie, gdyby miało go zabraknąć z CO2, no chyba że poziom CO2 jest duzo za mały i mamy silne światło, to wtedy EC nie da rady wypełnić luki w braku węgla.

Tak mi się jeszcze przypomniało, ze na forum UKaps, niektórzy stosują pędzelkowanie porazonych miejsc EC przy podmianie wody. Spuszczają wodę i gdy porażone miejsce jest na powierzchni, to smarują je EC za pomocą pędzelka i tak zostawiają na parę minut, po czym uzupełniają spuszczoną wodę i preparat sam się rozcieńczy, podobno również nieźle to działa.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

29 paź 2009, 19:46   (#15)  

no i wszystko stało się jasne :D dzieki
O pędzelkowaniu krasnali EC już gdzieś czytałem :wink: Wcześniej, kiedy to nie miałem jeszcze CO2, za to miałem nitek na potęgę używałem suszarki hehe i suszyłem korzenie porażone nitkami - efekty takie sobie. Po jakimś czasie nitki się pojawiały do czasu zakupu butli :P

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

29 paź 2009, 21:57   (#16)  

ja zwalczyłem glutowe nitki na jednym mchu za pomocą EC coś na sposób jaki opisał Spider. Przy podmianie wody odsłonił mi się mech. Wlałem 3ml EC do spryskiwacza, wlałem trochę wody do niego i intensywnie spryskałem ten mech. Po 3 dniach tam gdzie mocno był spryskany mech nie ma nitek itp. Dzisiaj zastosowałem inna metodą na krasnorosty na samym dnie przy roślinach gdzie mam ich masę, tylko wlałem do strzykawki i wpuściłem go w te miejsca gdzie te krasnorosty rosną na tych roślinach. Ta metoda się wydaje mało skuteczna bo i tak odrazu prąd wody zabiera to co wstrzyknąłem, ale może przez jakiś moment większe stężenie tego preparatu pomoże.

Zobaczymy za kilka dni.

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

30 paź 2009, 00:21   (#17)  

Jestem w trakcie stosowania dosyć drastycznej kuracji przeciwko szantarsjom. Za jakieś dwa tygodnie dam znać jak rezultaty. Na razie jest obiecująco.

W akwarium, gdzie stosowałem EC jako jedyne źródło węgla od momentu założenia nie pojawił się ani jeden kłaczek. A zawsze mniejsze lub większe ilości po jakimś czasie mam. Tak więc do profilaktyki - typowe dawki mogą wystarczyć. Przy zwalczaniu jest już trochę inaczej.

Anonim 1811


31 paź 2009, 17:22   (#18)  

Aktualnie też zwalczam od tygodnia krasnorosty pędzelkowate (są głównie na skałach) za pomocą EC. Leję 20 ml na 240l i wszystko ok. Od poniedziałku zamierzam lać 30ml.

Nie wiem na ile to zasługa EC, ale czarne nitki (które były sporą plagą) zatrzymały swój wzrost i zaczęły się skręcać i bardzo łatwo odchodzą od wszystkiego. Chyba na to też miało spory wpływ rozpoczęcie nawożenia solami 2 tyg temu.
Za to wczoraj zauważyłem pojedyncze, małe skupiska niebieskich sinic na piasku i ogólnie piasek bardzo mi się zazielenił w tym tygodniu.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

01 lis 2009, 14:42   (#19)  

Dzisiaj rano po podmianie wody wlałem 30ml EC i nic złego się nie dzieje, czyli spokojnie można lać więcej. Glony nitkowate na niektórych liściach robią się z czarnych, fioletowo-czerwone...
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

01 lis 2009, 15:37   (#20)  

ja też leje co dziennie 2 razy po 10 ml rano i wieczorem i wczoraj nawet gupiki mi się rozmnożyły muszę coś z tym zrobić bo przerybienie będe miał. Spróbuje lać więcej easy carbo. Zauważyłem że nitki robią się czerwone w niektórych miejscach a rybom i roślinom nic się nie dzieje. Rośliny rosną na potęgę.

on_30
Poznaje temat

Posty: 51
Dołączył: 22 paź 2009, 13:34
Miasto: warszawa











Powiązane tematy
  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 768 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21936 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Krasnorosty na mchu

    Witam,mam problem z krasnorostami na mchu. Znacie jakieś metody zwalczania go bez uszkodzenia mchu? Ręczne usuwanie nie wchodzi w grę. Lać carbo na niego i czekać, aż mech urośnie żeby wyciąć go, czy...

    Wyświetlenia: 2035 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Restart - Krasnorosty - Bucephalandry

    Witam. Zaniedbałem niestety ostatnio moje akwarium. Trochę mi się znudziła tez aranżacja i planuje nowe życie dla niego. Rośliny dam nowe , ale chętnie zostawiłbym cenne bucephalandry. Strasznie się c...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w nowym akrarium.

    Witam, może ktoś miał podobny problem. Mam problem z krasnorostami po restarcie akwarium. Akwarium 96L na podłożu Tropica. Nawozy podaję co drugi dzień, plus Co2. Roślinki rosną bardzo ładnie, nowe l...

    Wyświetlenia: 705 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Krasnorosty rozpoczynają ekspansję. Modyfikacja filtracji?

    Proszę o pomoc z opanowaniem tematu krasnorostow w moim zbiorniku. Z własnego doświadczenia i wyczytanych informacji chcę szukać rozwiązania w organizacji filtracji w akwarium, i tu proszę o porade. A...

    Wyświetlenia: 6702 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

  • Restart akwarium a krasnorosty

    Powoli dojrzewam do zrobienia restartu akwarium i przejścia na podłoże aktywne. Żwir, który mam oddaje coś do wody i podnosi KH i GH. Dodatkowo podejrzewam, że jest przyczyną krasnorostów których nie ...

    Wyświetlenia: 3050 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jak skutecznie zwalczyć krasnorosty?

    Swego czasu prowadziłem skuteczne boje ze spirogyrą, sinicami i innymi. Dzięki praktyce i wiedzy zaczerpnietej m. in. z tego forum pozbyłem się tamtych glonów i trzymając się pewnych zasad sprwiłem, ż...

    Wyświetlenia: 33916 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

  • Zielanice,Nitki,Krasnorosty

    Witam,myslalem,ze tu nie trafie,ze sobie dam rade ale potrzebuje pomocy. Tak jak w temacie dopadlo mnie to cholerstwo jakis czas temu, z tym,ze krasnorost od dwoch tygodni, wczesniej nie mialem z nim...

    Wyświetlenia: 13942 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Glony nitkowate,krasnorosty, problem z K oraz Mg

    Witam, Piszę, ponieważ od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z glonami, próbowałem już wielu kombinacji, w tym restart akwarium. Akwarium zostało założone grudniu 2019, restart był robiony w maj...

    Wyświetlenia: 5537 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Elmlody, kondraath, Przez i 455 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.