Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Aldehyd glutarowy



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



29 cze 2007, 11:22 Aldehyd glutarowy  (#1)  

Chciałbym się podzielić informacją na temat silnego anty-glonowego działania związku o nazwie Aldehyd glutarowy (w handlu bywa pod nazwą Aldesan E ?). Do wypróbowania tego związku zainspirowała mnie uważna lektura forum na aquticplantcentral, gdzie żywo dyskutowano o specyfiku Excel. Jednym ze składników tego preparatu jest właśnie Aldehyd glutarowy. Udało mi się zdobyć ten związek i przetestować. Niestety tylko dwa razy, gdyż jest bardzo bardzo trudnodostępny. Niemniej jednak dwie próby były udane. Użyłem dwóch dawek (o stężeniu 25%) 3ml i 4ml /100 litrów wody w akwarium. Efekt były widoczne już po 24 godzinach. Zdecydowanie działa na wszelkie glony o bardziej złożonej budowie, a wiec ?nitki? i krasnorosty. Te pierwsze, po jednej dobie uległy ?rozpuszczeniu? i znikły zupełnie. Krasnorosty zmieniły kolor na intensywnie czerwony, po czym powoli ustępowały. Trudno mi się wypowiadać o efektach w przypadku sinic, okrzemek czy zielenic, bo testowałem tylko na nitkowatych i krasnorostach. Nie zauważyłem negatywnych efektów na dorosłych rybach oraz na roślinach wyższych. Generalnie jestem po wrażeniem tego związku. Niestety ma on kilka bardzo zasadniczych wad: jest bardzo toksyczny dla ludzi, drogi i trudnodostępny. Nie wiem czy Aldesan E ? dopuszczony jest do handlu ?detalicznego?.
Tomek
Pozdr.
Tomek

rybal
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

30 lip 2007, 16:38   (#2)  

"Nie ważne ile masz, ważne ile Ci brakuje..."
Pozdrawiam
Artur
www.akwapasja.pl

Avatar użytkownika
ArS
Stały bywalec

Posty: 338
Dołączył: 19 lut 2004, 12:41
Miasto: Szczecin

10 cze 2008, 00:51   (#3)  

Witam

Aldesan E jest bezproblemowo do kupienia w cenie około 17 zł za litr. Niepotrzebna jest recepta, wystarczy wpisać nazwę w google, żeby znaleźć kilka linków.

Ponieważ roztwór ma 2%, należałoby zastosować 50ml roztworu dwuprocentowego na 100 litrów wody(zamiast 4ml x 25%). Zrobiłem wczoraj test i czekam. W jednym zbiorniku dałem dawkę "nominalną" czyli 1 ml roztworu 1% na 1 litr wody, w drugim dawkę podwójną.

Zobaczymy.

devoratus
Poznaje temat

Posty: 80
Dołączył: 18 lip 2007, 18:38

11 lip 2008, 09:25   (#4)  

Wtopeczka

No skuteczny jest ten aldehyd ale niesie za soba tez negatywne działania ...
Stosując dawke 4ml/100l (mam tu na myśli stężenie 25%) niestety zabijamy większosć bakterii w zbiorniku. Uważam, że nie warto go stosować z prostego powodu ... nie przynosi długotrwałych korzyści. Leczy sie nim tylko objawy.
Druga sprawa odnośnie stosowania tego środka to stosowanie go w zbiorniku z podłożem AS. Wiemy, że AS absorbuje z wody związki i tutaj robi się problem. Po jednorazowym użyciu aldehyd działa zdecydowanie dłużej tak więc o jakiejkolwiek stabilności biosystemy w akwarium możemy zapomnieć. To była taka luźna refleksja :)))
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika
Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem

Posty: 283
Dołączył: 26 cze 2003, 21:00
Miasto: Konstancin - Jeziorna

11 lip 2008, 21:38   (#5)  

No zgoda, jest trujący. Ale gdybyś miał następującą sytuację: masz piękną dopieszczoną aranżację i za klika dni ma przyjechać teściowa której obiecałeś ją pokazać. Dopadają Cię jednak nitki (które bardzo szybko mogą się pojawić). I co wtedy zrobisz ? Nie masz preparatu, nitki rosną w najlepsze i teściowa nie da Ci obiecanej flaszki lub browaru :)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

12 lip 2008, 00:03   (#6)  

Wtopka :)

No rzeczywiście starałbym się stanąć na wysokości zadania i zrobić za wszelką cenę wszystko by browar czy flaszke dostać od teściówki. Nie ma to jak przywazelinić :))

Miałem zbiornik w którym były krasnorosty, nitki, zielenice, pędzle itp i przyznam, że nitki nic sobie nie zrobiły z obecności aldehydu w wodzie. Na nitki (biorąc pod uwage przyjazd tesciowej) lepiej wyłączyć swiatło i odłączyć co2. Efekt jest piorunujący tylko co dalej? Restart ?

Z tego co pamiętam to na nitki działa Algol JBL. Tutaj też jest problem ... bocja sidthimunki (mam nadzieje ze nie pzrekrecilem), galaxy no i krewetki są wrażliwe na ten środek. Troche się pobawiłem srodkami pzreciw nieporzadanym mieszkancom akwarium szukajac czegos skutecznego i neutralnego dla reszty i teraz wiem ze nic takiego nie istnieje.

PS. Teściową można pzrekonać ze to nowa odmiana mchu czy cokolwiek innego ... absolutna nowość!! :))))
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika
Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem

Posty: 283
Dołączył: 26 cze 2003, 21:00
Miasto: Konstancin - Jeziorna

12 lip 2008, 16:26   (#7)  

PS. Teściową można pzrekonać ze to nowa odmiana mchu czy cokolwiek innego ... absolutna nowość!! )))


Hehehe, a to faktycznie dobry pomysł :lol:

Ten "Algol" to chyba nawet kiedyś stosowałem (gdy miałem zwykłe "ogólne" akwarium) ale działał max. przez 2 tygodnie i krasnorosty i nitki wracały. Ciekawe jest jednak to, że w tym zwykłym akwarium nigdy nie miałem sinic a w obecnym roślinnym pojawiały się już kilkakrotnie.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

07 sty 2009, 17:02 Re: Aldehyd glutarowy  (#8)  

rybal napisał(a):Chciałbym się podzielić informacją na temat silnego anty-glonowego działania związku o nazwie Aldehyd glutarowy (w handlu bywa pod nazwą Aldesan E ?). Do wypróbowania tego związku zainspirowała mnie uważna lektura forum na aquticplantcentral, gdzie żywo dyskutowano o specyfiku Excel. Jednym ze składników tego preparatu jest właśnie Aldehyd glutarowy. ............... Nie wiem czy Aldesan E ? dopuszczony jest do handlu ?detalicznego?.
Tomek


Aldesan E jest dopuszczony do handlu detalicznego i mozna go kupic np. tutaj: http://www.dlapacjenta.pl/sklep/product ... cts_id=132 w przystępnej cenie.
Jednak Aldesan E nie nadaje się jako źródło aldehydu glutarowego (w tym produkcie w stężeniu 2%) do akwarium bo zawiera również 25% alkoholu etylowego, patrz KARTA CHARAKTERYSTYKI PREPARATU NIEBEZPIECZNEGO ALDESAN E http://www.gastrosept.pl/produkty_pliki/40.aldeasnE.pdf
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

10 sty 2009, 23:43   (#9)  

ok, tylko czy mimo wszystko taka ilość alkoholu jest w stanie w negatywnym sposób odbić sie na zdrowiu mieszkańców akwarium? oczywiście przy założeniu że lejemy 40 ml na 100 l wody.Poza tym zawsze jest możliwość odparowania alkoholu...co Wy o tym sądzicie?
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

13 sty 2009, 18:05   (#10)  

Przy takiej dawce jak podałeś stężenie alkoholu w wodzie wyniesie około 100mg/l czyli 0,01%. Człowiek zaczyna odczuwać działanie alkoholu przy stężeniu we krwi 0,1%, a śmiertelna dawka to dla większości 0,4%, a dla uodpornionych (większość narodów słowiańskich jak przypuszczam :wink: ) 0,5%.
Jak więc widać dawka alkoholu rozpuszczona w wodzie jest 50 razy mniejsza od śmiertelnej dla człowieka. Prawdopodbnie stężenie we krwi ryb będzie jeszcze niższe niż w wodzie. Problem tylko, czy ryby znoszą tak samo toksyczność alkoholu jak organizm ludzki. Jeżeli tak, to zastosowane dawki wydają się być bezpieczne.

Aldehyd glutarowy jest wrażliwy na wysokie temperatury (ulega rozkładowi albo polimeryzacji, powinien być przechowywany w temp do 18stC), dlatego ogrzewanie go celem odparowania alkoholu nie wydaje się być dobrym pomysłem, ponadto jego opary są toksyczne.

Do oczyszczania aldehydów z innych substancji używa się wodorosiarczynu sodu http://www.polchem.com.pl/Wodoro2.html NaHSO3 , który przyłącza się do grupy aldehydowej tworząc nowy związek, który wytrąca się z roztworu. Następnie roztwór należy przefiltrować (pozostały po filtracji alkohol, oczyścić przez destylację do sporzytkowania później :wink: ). Aby odwrócic reakcję i znowu otrzymać aldehyd, należy potraktować filtrat sodą oczyszczoną NaHCO3 w roztworze wodnym. Reakcje tych związków z grupą aldehydową pokazane tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_bisulfite
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 504 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.