Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Walka z glonami a CO2 ? + ( zielona herbata )



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Zmieniłam temat dodając " +zielona herbata " ponieważ jest bardzo wiele osób pytających jak to z tą herbatą jest ... a tutaj jest sporo informacji ... przepraszam autora ale w ten sposób łatwiej będzie znaleźć informacje potrzebującym. Przenoszę z ogólnego do glonów... :wink:
Tusia

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Witam wszystkich,

Od dluzszego czasu walcze z atakiem zielenic w moim akwa i ciagle bezskutecznie. Probowalem zaciemnienia z codzienna podmiana 30% wody ale nie przynioslo to zadnych efektow.
Moj baniaczek to 54L:
Oswietlenie 2x15W.
Filtr wewnetrzny Fluval 2 plus.
Rybki:
8 neonkow
5 kiryskow panda
6 fantomow czerwonych

Roslinki:
Nuzaniec
Zabienica
HYGROPHILA CORYMBOSA
Sagittaria subulata
Pistia

Parametry wody:
pH 8
KH 7
GH 10
NO3 10mg/L
PO4 0.5

Nawozenie:
Aqua Art Planta Gainer Classic - wg. zalecen producenta
Kulki gliniane

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Roslinki rosna bardzo slabo, tylko po HYGROPHILi widac minimalny wzrost, pista tez sie rozrasta a reszta roslinek marnieje, liscie gnija. Baniaczek ma jakies 4 miesiace po restarcie.

Woda w baniaczku jest podmieniana co tydzien, 10L, przy generalnym czyszczeniu i odmulaniu dna. Do podmiany uzywam wody kranowki, ale wczesniej przegotowanej.

Czy CO2 pomoze mi w walce z glonami wplynie pozytywnie na kondycje roslinek?
Jezeli tak, to co powinienem kupic do tego baniaczka aby wystartowac z podawaniem CO2? Czy w Krakowie moge kupic zestawy do CO2 z fachowa porada aby nie kupic kota w worku?

Z gory dziekuje i pozdrawiam :wink:

dinus
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 25 lis 2007, 11:33
Miasto: Krakow

25 lis 2007, 17:39   (#2)  

Witam!!!
powody ataków tych glonów mogą być różne.
CO2 może korzystnie wpłynąć na rozwój roślin a co za tym idzie na ograniczenie rozwoju glonów. nie wiem gdzie we Wrocławiu możesz kupić system co2- to raczej powinni napisać akwaryści z Wrocławia.
osobiście odstawiłbym na jakiś czas nawóz który stosujesz i nadal podmieniał wodę tak jak to robiłeś do tej pory no i delikatnie palcami odczyszczał liście z glonów.
zainwestowałbym też w parkę otosków lub kosiarek prawdziwych z tym, że kosiarki rosną duże i z czasem będziesz musiał się ich pozbyć lub zamienić na nowe mniejsze egzemplarze.
co do nawozu to w momencie jak do niego wrócisz to zmieniłbym dozowanie z dawki zalecanej przez producenta na dawkę dzienną tzn: policz ile nawozu musisz wlać na raz w miesiąc i podziel wynik przez 30 dni i podawaj nawóz w dawce dziennej.

ELECTRO


27 lis 2007, 16:08   (#3)  

Krótkie nitki występują przy dużej ilości DOC w akwarium i przy jonach amonowych (nawet na pograniczu ich wykrywalności). Zalecałbym dobrą filtrację, dbanie oczystość akwarium i podmiany wody (z tym, że podmieniana woda powinna być dobrej jakości. Niektórzy zalecają filtrację przez węgiel aktywny (ja tego nie stosowałem) Jeśli jest możliwość to podmieniałbym co kilka dni. Myślę, że oprócz CO2 może pomóc czasami nawożenie K. Zastane glony tego rodzaju jest trudno wyplenić. Porażone liście usuwać (gorzej, gdy całe rośliny są porażone). Czasami dobrze jest wprowadzić duże ilości niewymagających roślin, zwłaszcza pływających i szybkorosnących.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

27 lis 2007, 20:57   (#4)  

Witam!
Nieraz glony- krótkie nitki- próbowały "panoszyć" się w moim akwa. Osobiście skupiam się głównie na dwóch aspektach:
1.właśnie zwiększam NO3 do nawet 30 ppm, nie zapominając o K,
2.dodaję garbniki do wody- szyszki olchy, wyciąg z torfu itp.
Najczęściej obserwuję dobre działanie właśnie garbników. A niekoniecznie jest to wynik zmniejszenia przejrzystości wody, tylko ich oddziaływania chemicznego czy biologicznego.
Ostatnio nawet znów miałem mały problem krótkich nitek. Specjalnie ich nie dotykałem, nawet na szybach- by się przekonać o słuszności postępowania. A pojawiły się gwałtownie i dość obficie właśnie po dużej podmianie wody :!: (dobrej jakości :) ). Zastosowałem po raz pierwszy garbniki z...zielonej herbaty :D (którą sam zresztą bardzo lubię 8) ). Są one najmniej barwiące wodę z różnych, mi znanych. "Rzuciłem " nawet ten temat na Forum, ale odzew był prawie bezpłodny :( . I co?...Po dwóch tygodniach... :shock: - niteczki zaczęły zamierać!!! :D . Zniknęło ich ok 90 % . W 100 % nigdy nie zginą, bo zostaną te najmocniejsze jako twarda materia, choć być może już martwa. A na taką amatorów nie ma ! (ryby, ślimaki, krewetki) . Najważniejsze, że nowe glony nie pojawiają się, a jeśli nawet nieliczne, miejscami, to malutko!... :)
Natomiast nadmiar światła- niestety- leży u podstaw problemu.
Co do stężenia DOC, to też mam wątpliwości. Kolejne moje doświadczenie: przez 4 miesiące trzymałem "garstkę" roślin w maleńkim zbiorniku, gdzie z racji objętości- wszystko było "wyjedzone". Woda miała DOC równe zero! A właśnie w tych warunkach pojawiły się nitki i ....zdominowały rośliny wyższe! No!...byłem raczej zdumiony! :roll:
Jednego cały czas nie brakowało : światła (rozproszonego, z okna, ale dużo, choć bez Słońca). Nawet prof.S.Kornobis pisał o częstej podmianie, czystości (małe DOC) :? . Zresztą różni autorzy powtarzają utarte slogany- niestety- bez ich weryfikacji. Życie!... :)
Ps.: historyczny "byk" z zawartością Fe w szpinaku , ciągnący się dziesiątki lat ! :lol: :roll:
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

28 lis 2007, 10:36   (#5)  

Mierzyłeś DOC? Kranówka, czy źle zmineralizowana woda nie zawsze są lepsze od wody w akwarium. Mam pomysł. Włóż liść z glonami (krótkie i długie nitki) do 2 słoików (jeden z ziemią do kwiatków (bez warstwy przykrywającej) i dodaj 1-2 ppm N w formie amonowej, a drugi do słoika na dnie którego będzie trochę czystej gliny przysypanej kilku cm warstwą drobnego przemytego żwirku i dodatkowo zainstaluj tam gąbkowy filtr oraz woda przefiltrowana prze węgiel aktywny). Jestem przekonany na 100%, że długie nitki pojawią się w większym nasileniu w 1 słoiku (o ile nie zostną zniszczone przez sinice) i na 90%, że w 1 słoiku będzie więcej krótkich nitek (dlatego na 90%, bo u mnie krótkie nitki pojawiały po dłuższym okresie funkcjonowania akwarium i miałem z nimi mało do czynienia, choć były upierdliwe). Można też założyć trzeci słoik glina, żwirek + jony amonowe.Obecnie mam akwaria zarówno z ciągłą podmianą wody jak i bez niej. W akwariach z ciągłą podmianą wody nitki nie występują (występują okrzemki, zielony pył, zielone kropki). Od innych osób słyszałem o zielonych zakwitach. Ta sama woda i podłoże bez ciągłej podmiany wody, a głównym problemem stają się nitki lub sinice a przy słabszym oświetleniu bez CO2 i nawozów krasnorosty (zakwity też się zdażają). Niemniej rozumiem ten punkt widzenia, bo kiedyś miałem podobne wrażenie. Garbniki (ale mając na myśli DOC miałem na myśli inne rozpuszczone związki węgla, często w formie amonowej) mogą pomóc (poza tym nitki występują często przy zasadowym pH). Z światłem też jest dużo racji.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

28 lis 2007, 19:23   (#6)  

Dzieki Wszystkim za odzew.
Co oznacza DOC? Jak sie to mierzy?

Pozdrawiam
Daniel

dinus
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 25 lis 2007, 11:33
Miasto: Krakow

04 gru 2007, 15:38   (#7)  

DOC to polsku rozpuszczony węgiel organiczny. Ponoć istnieją testy na to, ale ja ich nie stosowałem. Na tym forum dużo pisano o DOC (jakiś rok, czy 2 lata temu).
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

04 gru 2007, 16:17   (#8)  

COD, to chemiczne zapotrzebowanie na tlen, ale stanowi dobra miare nierozlozonej materii organicznej. Nie powinno przekraczac 10 mg/l, lekarstwem na obnizenie sa regularne, znaczne podmiany, testy ADA do nabycia ponizej :D
Sprawa byla dyskutowana, ale.. cztery lata temu :wink:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

06 gru 2007, 20:31   (#9)  

Witam,

Za namowa kolegi romanbyd-a zastosowalem kuracje z garbnikami z herbaty zielonej i ....
Wzrost zielenic zatrzymany!!! Nie rosna juz dlugie, zielone nitki, ktore wczesniej w czasie tygodnia potrafily urosnac do 10-20 cm. Kuracja trwa dopiero 5 dni. Zobaczymy co dalej.
Wczesniej probowalem zaciemnienia tygodniowego, dolozylem torfu do filtra i nic, zielenice rosly jak chcialy i gdzie chcialy.
Teraz widac ze stanely w miejscu. Napisze za kilka dni jaki jest dalszy efekt.

Pozdrawiam
Daniel

dinus
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 25 lis 2007, 11:33
Miasto: Krakow

06 gru 2007, 23:12   (#10)  

Witam!
Cieszę się, że temat zainteresował kolegę! :)
W jaki sposób zastosowałeś zieloną herbatę?
Napisz więcej o akwa.- światło, obsada, param. wody...
Może jeszcze ktoś dorzuci swoje obserwacje?
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

11 gru 2007, 19:49   (#11)  

Witam,

Zaparzylem duza lyzke herbaty zielonej, lisciastej i wlalem przy podmianie do baniaczka.

Co do obsady, oswietlenia nic sie nie zmienilo:
Oswietlenie 2x15W.
Filtr wewnetrzny Fluval 2 plus.
Rybki:
8 neonkow
5 kiryskow panda
6 fantomow czerwonych

Roslinki:
Nuzaniec
Zabienica
HYGROPHILA CORYMBOSA
Sagittaria subulata
Pistia

Parametry wody musze zmierzyc.

Nawozenie:
Aqua Art Planta Gainer Classic - wg. zalecen producenta
Kulki gliniane

W tym tygodniu wszystkie zielone glony zaczely czarniec. Co jest grane?

Pozdrawiam
Daniel

dinus
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 25 lis 2007, 11:33
Miasto: Krakow

11 gru 2007, 20:24   (#12)  

Masz dosc wysokie PH. Ja zwalczylem te glony lejac TORFIN i wpuszczajac ''kosiarki'' i mam teraz spokoj. :)
Bzdziszewiakiem tańczyć by sie chciało.

Avatar użytkownika
Aquario
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 06 lis 2007, 19:39
Miasto: Bździszewo

11 gru 2007, 22:10   (#13)  

Aquario napisał(a):Masz dosc wysokie PH...

A gdzie to wyczytałeś? :shock:
dinus : u mnie te glony też robiły się bardzo ciemne i masa ich "rozpłynęła" się gdzieś... :)
Generalnie chodzi o garbniki jako takie. Podkreślam te z zielonej herbaty ze względu na ich najmniejsze zabarwianie wody oraz jako eksperyment długofalowy- występowanie substancji zdrowotnych ( głównie witaminy).
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

12 gru 2007, 00:04   (#14)  

Jak tylko znajde chwilke to zrobie testy wody i je tu wrzuce.

[b]romanbyd:</b> Jutro kolejna podmiana wody z zielona herbatka. Zobaczymy jakie beda dalsze efekty.

Pozdrawiam

dinus
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 25 lis 2007, 11:33
Miasto: Krakow

12 gru 2007, 10:59   (#15)  

Jedna łyżka?! Zdaje się że znowu przedobrzyłem bo wlałem na 45 litrów ponad pół szklanki zielonej herbaty.
Nic się jednak złego nie stało. Woda zabarwiła się na bursztynowo. Po 2 tygodniach widzę wyraźne zatrzymanie i obumieranie krótkich nitek. Myślę że odpowiedzialne za ten stan rzeczy są garbniki, ograniczenie przejrzystości wody (ograniczenie światła) i wyjątkowy apetyt krewetek.
A propos krewetek moje Macrobrachium assamense właśnie się wykluły z jajek (garbniki się teraz przydadzą :D )

Woda się klaruje sama (podmian nie robię bo to Low Tech). Co jakiś czas będę wlewał tylko łyżkę herbaty. To chyba dobra droga.

pozdrawiam

Łukasz Buczek


13 gru 2007, 23:36   (#16)  

Łukasz : tu chodziło o łyżkę herbaty suchej, wsypanej do kubka i zalanej gorącą wodą ( gorącą- tzn o temp.60-80*C, nie wrzątkiem! - tylko zieloną herbatę nie zaleca się zalewać wrzątkiem).
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

14 gru 2007, 00:10   (#17)  

Acha, zrozumiałem na opak.

Czy wam też zielona herbata zabarwiła wodę na bursztyn? Może coś moja herbata jest felerna. Wiem że to normalne że barwi ale aż tak?

Acha, jeszcze jedna obserwacja. Zniknęły mi wszystkie wszystkie zielone glony.
Zostały tylko kikuty krótkich nitek którymi teraz zajmuje się glonojad syjamski.
eh...... a takie dorodne wyhodowałem....

Łukasz Buczek


14 gru 2007, 01:00   (#18)  

Ano! Fakt...kikuty ...Ale u mnie nie ma amatora na nie :( . Chyba pożyczę od Ciebie tego głodnego glonojada! :wink:
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

14 gru 2007, 16:26   (#19)  

No pewnie glonojada pożyczę, ale będziesz mnie musiał przenocować parę nocy u siebie zanim udobrucham żonę - to jej ulubieniec.

A! I nie jestem do końca przekonany że to glonojad syjamski (jak twierdził sprzedawca).
Ba! nawet jestem pewien że nie jest.
Zgodnie z opisem na której ze stronek rybka powinna dorastać 30cm. Ta moja nie urosła prawie nic od pół roku. Całkiem inteligentna ryba (obserwuje co się dzieje na zewnątrz akwarium). Wykopała sobie jamę pod wielkim kamieniem. Raz jak się wystraszyła to się "wbiła" w żwir przy szybie na głębokość 5cm!!

Do tego ma niesamowity apetyt - jej życie to żarcie (prawie jak moje 8)).
Jeśli ktoś wie co to za ryba to zapraszam.
Chyba wyślę tego posta do działu rozpoznawania gatunków.

Jak widać jeszcze jej i garbnikom z herbaty trochę roboty zostało ale to są już tylko obumarłe nitki.
Załączniki
PICT0095_m.jpg
(41.67 KiB) Pobrane 15840 razy

Łukasz Buczek


09 sty 2008, 20:44   (#20)  

Witam,

W koncu znalezlem chwile, zeby cos wyskrobac. Sytuacja u mnie w akwa sie ustabilizowala. Przy cotygodniowej podmianie wody dolewam zielonej cherbatki i widze, ze to dziala. Nie rosna juz nitkowe zielenice, ktore potrafily w ciagu tygodnia urosnac ponad 10cm. :)
Pojawiaja sie jeszcze niteczki ale w znikomych ilosciach i bardzo malenkie.

Nawozenie bez zmian: PG Classic i kulki gliniane.

Pozdrawiam
Daniel

dinus
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 25 lis 2007, 11:33
Miasto: Krakow











Powiązane tematy
  • Walka z zielenicą a stosunek redfielda

    Serwus, Walczę z zielenicą i gdzie nie zapukam - pojawia się npk w walce z zielenicą. Obecnie dopada chyba wszystko w szkle. Rośliny, maź na szkle. Mam jednak pytanie - jak interpretować w nawożeniu ...

    Wyświetlenia: 1607 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1321 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 962 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o ocenę parametrów w celu walki z glonami

    Witam was. Od blisko 3 miesięcy walczę z wszelkiego rodzaju glonami nitkowatymi, niestety bezskutecznie. https://photos.app.goo.gl/7MSk4k5NnHxp82bH7 Akwarium 112l, duża obsada roślin. Ok 25 ryb - neo...

    Wyświetlenia: 1956 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Nierówna walka z zielenicami

    Cześć, Od około miesiąca walczę z zielenicami. Dokładny opis akwarium w tym wątku: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/27l-bn-t-roslinna-kostka-82323.html Problemy zaczęły ...

    Wyświetlenia: 381 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4360 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80071 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5318 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1486 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zielona woda

    Witam po podmiance dwa tygodnie temu 30% jak co tydzień woda zrobiła mi się mleczna. Następnego dnia była jakby brązowa a następnie zielona. Została taka do dzisiaj. Nawoził do wartości no³- 11.5 po⁴-...

    Wyświetlenia: 1683 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Elmlody, hyniks, kondraath, kuba120000, Przez i 479 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.