Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Zakładanie 126l + kilka pytań



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



23 paź 2019, 22:19 Zakładanie 126l + kilka pytań  (#1)  

Cześć,
Pierwszym postem chciałem się przywitać i zadać kilka nurtujących mnie pytań.
Od akwarystyki miałem kilkuletnią przerwę. Przed rozpoczęciem studiów miałem kilka zbiorników LT. Chcę założyć swój pierwszy HT, stąd sporo kwestii jest dla mnie nowych i niezrozumiałych.
Zbiornik ma być w stylu nature, początkowo planuję same rośliny, ew. skorupiaki.

1. Zbiornik 80x35x45, full optiwhite, 6mm
2. Rośliny- in vitro czy "naturalne"? Jakie argumenty stoją za in vitro? Czy jest to tylko kwestia ślimaków (których można się pozbyć helenami)?
Wymieniam to, co rozważam do zbiornika, raczej wszystkich nie zastosuję.
Limnophilia aromatica
Micranthemum 'Monte Carlo'
- nie będzie problemów przy zastosowanym oświetleniu?
Bucephalandra biblis
Bolbitis heudelotii
Anubias sp.

Mini pelia / phoenix moss
Microsorum mini
Rotala colorata
Pogostemon erectus

3. Oświetlenie: Chihiros A801 50W, 7200lm (57 lm/l)
4. Podłoże ADA Amazonia II, czyli najdroższa ziemia na Ziemi. Czy znacie jakiś artykuł traktujący o podmianach wody po starcie zbiornika? Do jakich parametrów powinienem dążyć?
5. Filtracja. Do tej pory nie rozumiem czemu zdecydowana większość użytkowników forum stosuje filtry o tak wysokiej wydajności, przekraczając nawet 10-krotne przelanie całej wody w akwarium przez filtr. Czy jest to rzeczywiście konieczne? Dlaczego stosować skimmer? Media: planuję kolejno: watę, ceramikę (mam dostęp do dużej ilości ze starych zbiorników) i drobna wata. No i Purigen (stosować od razu po starcie?)
6. CO2- będzie butla z zestawem podstawowym z elektrozaworem. Wolę nie gazować w nocy.
7. Fauna: jak pisałem, po wstępnym ustabilizowaniu zbiornika ruszę z krewetkami, po dłuższym czasie planuję wpuścić drobne stadne ryby (rasbory czy pół-dzikie populacje gupika).
8. Nawozy- całkowita pustka w głowie. Czy oferty poszczególnych producentów naprawdę się różnią? Będę wdzięczny za polecenie dobrego artykułu o nawożeniu :)
9. Podmiany wody- mieszkam w Poznaniu, dostawca deklaruje dH = 13 i pH = 7,7. Domyślam się, że będę potrzebował wody demineralizowanej, kupować RO?
10. Grzanie przepływową grzałką 300W EH-300.

Pozdrowienia i z góry dzięki za rozwianie wątpliwości ;)

Avatar użytkownika
mrRed
Początkujący

Posty: 18
Dołączył: 23 paź 2019, 21:48

Cześć,

Sam posiadam zbiornik 60x40x40 w stylu naturalnym. Obecnie trzecia aranżacja po iwagumi i mizube.

Jeśli chodzi o rośliny in vitro rozwijają się w środowisku wolnym od jaj ślimaków czy glonów.
Sam je stosowałem myślę że warto.

Z twojej listy pod Lampą led Chihiros A601 miałem bądź dalej mam
Micranthemum 'Monte Carlo' - rośnie bardzo dobrze
Bucephalandra mam 3 odmiany świetna roślina.
Bolbitis heudelotii -(miałem Bolbitis ‘Difformis’ Linea z in vitro - niestety rósł słabo )
Anubias -( Mam Anubias Coffeefolia rośnie bardzo ładnie. Anubias Petite miałem z in virto niestety rozpuściły się dwukrotnie więc może lepiej było by kupić z koszyka )
Mini pelia / phoenix moss - (mam od 3 miesięcy oba gatunki. Pelia rośnie strasznie powoli phoenix moss znacznie lepiej )
Microsorum mini - (Mam Microsorum pteropus 'Trident' rośnie bez problemu chociaż teraz zamieniłbym na Microsorum pteropus Trident)


3. Oświetlenie: Chihiros A801 50W, 7200lm (57 lm/l) - oświetlenie daje radę. Czerwone rośliny może nie wybarwią się pod nią jakoś ekstra ale z twojej listy rośliny powinny rosnąć.
4. Podłoże ADA Amazonia II, czyli najdroższa ziemia na Ziemi. Czy znacie jakiś artykuł traktujący o podmianach wody po starcie zbiornika? Do jakich parametrów powinienem dążyć?

Ja używam od początku ADA Amazonia W pierwszym tygodniu codzienne podmiany wody potem co 2-3 dzień
przez kolejne 3 tygodnie 1/3 wody w zbiorniku. Po miesiącu raz na tydzień (Ja stosuje metodę nawożenia EI) około 40-50 % wody.
5. Filtracja. Do tej pory nie rozumiem czemu zdecydowana większość użytkowników forum stosuje filtry o tak wysokiej wydajności, przekraczając nawet 10-krotne przelanie całej wody w akwarium przez filtr. Czy jest to rzeczywiście konieczne? Dlaczego stosować skimmer? Media: planuję kolejno: watę, ceramikę (mam dostęp do dużej ilości ze starych zbiorników) i drobna wata. No i Purigen (stosować od razu po starcie?)

Im większy filtr tym lepiej. Skimer zasysa pianę, tłuszcz i inne zawiesiny z powierzchni wody i wyrzuca je do środka akwarium pozostawiając krystalicznie czystą powierzchnię. Masz do wyboru zewnętrzne urządzenie bądź rurkę idącą do filtra. Ja mam oddzielnie czyszczę gąbkę co jakiś czas i cieszę się z czystej wody przy powierzchni polecam.
Z Purigenem musisz poczytać jak jego stosowanie ma się do nowego zbiornika gdzie dopiero zaczyna się cykl azotowy. Czy jest pomocny czy może lepiej dołożyć go gdy już mamy ustabilizowany zbiornik.
6. CO2- będzie butla z zestawem podstawowym z elektrozaworem. Wolę nie gazować w nocy. - Też tak mam.
7. Fauna: jak pisałem, po wstępnym ustabilizowaniu zbiornika ruszę z krewetkami, po dłuższym czasie planuję wpuścić drobne stadne ryby (rasbory czy pół-dzikie populacje gupika).

Obecnie trzymam w akwarium Krewetki Amano i red cherry (tych drugich doczekałem się już nawet młodych osobników) z rasbor mam Lambchop Rasbora(kupiłem 8 sztuk 3 wyskoczyły ze zbiornika 1 sam niechcący zabiłem ) i Galaxy Rasbora polecam te 2 wydaje mi się że mają ciekawsze zachowania .
8. Nawozy- całkowita pustka w głowie. Czy oferty poszczególnych producentów naprawdę się różnią? Będę wdzięczny za polecenie dobrego artykułu o nawożeniu :) - ja korzystam z suchych soli jestem zadowolony efektami
9. Podmiany wody- mieszkam w Poznaniu, dostawca deklaruje dH = 13 i pH = 7,7. Domyślam się, że będę potrzebował wody demineralizowanej, kupować RO? - Kup :)

10. Grzanie przepływową grzałką 300W EH-300 - Mam od 3 miesięcy Fajna nie szpeci zbiornika też polecam.

Mam nadzieje że pomogłem. Witam na forum.

Avatar użytkownika
psujenator
Zainteresowany tematem

Posty: 179
Dołączył: 25 sty 2018, 17:11











Powiązane tematy
  • 200x60x60 zakładanie akwarium.

    Witam wszystkich. Jako że remont sprawił że mam miejsce na zbiornik o wspomnianych wymiarach zaczynam kompletować sprzęt. Chciałem prosić bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w starcie. Mam kilka...

    Wyświetlenia: 95840 | Odpowiedzi: 788 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium roślinnego 200l

    Cześć, chciałbym poprosić o poradę odnośnie założenia akwarium roślinnego z niewielką ilością ryb. Moje akwarium ma wymiary: 100x40x50 200l. Sprzęt, który aktualnie posiadam: Ośiwetlenie: 2x SYLVANIA ...

    Wyświetlenia: 3930 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Pozostałości pytań przed odpaleniem

    Hej, witajcie! Po n latach zdradzania słodkowodnych baniaczków z tymi morskimi, postanowiłem postawić kosteczkę z bojownikiem (prawdopodobnie). Pozostało mi kilka pytań, na które nie znalazłem jednozn...

    Wyświetlenia: 2592 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium 900L

    Witam Planuje założyć akwarium +/- 900l. Obecnie jestem na etapie budowy domu, akwarium planuje umieścić na antresoli jako ściankę miedzy schodami a balkonem. Na bazie projektu wychodzi mi obecnie a...

    Wyświetlenia: 4703 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium 200l

    Witam serdecznie. W ciągu najbliższych 2 tygodniu mam w planach założyć swoje drugie akwarium, tym razem będzie to 200l, tradycyjne 100x40x50. Mam pewne przemyślenia po doświadczeniach z pierwszym 5...

    Wyświetlenia: 4995 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Zakładanie małej kostki roślinnej

    Dobry wieczór, Chciałbym założyć małą kostkę 25x25x30 (18.75L) z roślinami takimi jak: • Hemianthus callitrichoides Cuba, • Eleocharis parvula, • Rotala nanjenshan. Kupiłem następujące elementy:...

    Wyświetlenia: 3277 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Po latach wracam do akwarystyki :), kilka pytań :)

    Witam Po burzliwym etapie mojego życia i depresjii wywołanej przez partnerkę której sumienie było tak czyste jak Ada Amazonia podczas płukania wrzątkiem, postanowiłem nie załamywać się i wykorzystać ...

    Wyświetlenia: 8121 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...

  • Nowy zbiornik 112l oświetlenie, co2 i kilka innych pytan :)

    Witam wszystkich, pare dni temu założyłem zbiornik 112l, akwarium roslinne i teraz moje pytania :D chcialbym zacząć zabawe z co2, Mógłby mi ktos doradzic od czego zaczac, jaki sprzet kupic,jakie param...

    Wyświetlenia: 1316 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zakładam akwarium 126l

    Witam, zakładam akwarium 126l na ziemi ogrodowej. W żadnych marketach nie mogłem kupić u siebie ziemi uniwersalnej bez dodatkow. Wszystkie są z jakimiś nawozami. W końcu kupiłem kilka paczek przez all...

    Wyświetlenia: 2126 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Zakładanie OptiWhite 98x48x50cm

    Witam. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu do nowego akwarium OW 235l. Chciałbym aby to było akwarium HT, ale puki co z mało i średnio wymagającymi roślinami (microsorum, mchy, mini pelia, jakiś tr...

    Wyświetlenia: 23122 | Odpowiedzi: 149 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: marcinfe, Matrial i 481 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.