Witam wszystkich. Jako że remont sprawił że mam miejsce na zbiornik o wspomnianych wymiarach zaczynam kompletować sprzęt.
Chciałem prosić bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w starcie. Mam kilka pytań. Czytałem forum ale mam mętlik w głowie. Chcę zastosować jako filtrację 2 kubełki unimax 700 oraz grzałki przepływowe. Żona chce połączenie akwa roślinnego z rybkami więc pomyślałem aby jako podłoże zastosować substrat JBL albo Tetra i na niego żwirek 1-5mm.
Oświetlenie dodawane w zestawie z pokrywą alu do takiego akwa to 2x80w t5. To raczej mało jak na takie akwa. Tak mi się wydaje. Chyba że się mylę to proszę o nakierowanie jakie oświetlenie zastosować w pokrywie.
Jeśli byłoby to moje akwarium, zastosowałbym czarny żwirek + kulki pod podłoże. Wodę użył RO + mineralizacja do 7-8gh. Oświetlenia dałbym 6x80W, do tego porządna butla Co2
Przy tej wysokości świetlówki będą miały problem z doświetleniem dna. Podłoża aktywnego nie ma sensu przysypywać żwirkiem, jeśli już to ziemię i w nią pałeczki nawozowe. Co do filtrów to w sumie na tych się nie znam ale uważam, że mogą być za słabe jednak mogę się mylić więc proszę mnie poprawić.
Nie wiem jakie rośliny planujesz ale u ciebie wychodzi jakieś 0,22 W na litr, dla roślin mało wymagających powinno być ok ale dla tych bardziej wymagających to zdecydowanie za mało.
unimax 700 dwa kubełki napewno wystarczą bo te akwarium ma zapewne 720l ? więc te Unimaxy napewno starczą jeden z nich 1700l/h pomuje x2 napewno ci starczy
2 unimaxy 700 wystarczą na Twój zbiornik.Zastanów się najpierw jakie rośliny chcesz mieć jeżeli proste w uprawie bez co2 czyli tzw.Low-tech to oświetlenia wystarczy.Wtedy substrat taki jak pisałeś i jeden i drugi miałem i oba są dobre.Na to żwir ryby będą produkować nawóz co przy takiej ilości światła może się obejść bez dodatkowego nawożenia.To najprostszy sposób i proponuję poczytać na temat akwarium Lt.Żwirek granulacja 1-3 mm.
Ostatnio edytowano 31 sie 2018, 22:53 przez mariusz178, łącznie edytowano 2 razy
Mam pytanie do osób, które doradzają przysypać podłoże aktywne żwirkiem, po co? Po co płacić za podłoże aktywne, kto ma być aktywne i nie brudzić wody skoro będzie przykryte warstwą żwirku oddzielającą ją od wody? Szczerze nie rozumiem. Jeśli żwirek to albo przykrywający ziemię co ma sens albo jako jałowe podłoże bez ziemi ewentualnie z pałeczkami nawozowymi do jego wzbogacenia dla roślin. W innym wypadku nie rozumiem po co przepłacać.
Żwirek sam się nasyci, wystarczy żeby nie zatwardzał wody. Wspomóc się można kulkami.
Świetlówki wystarczająco doświetlą, mój baniak ma 50cm wysokości i nadto światła. W 6000L morskim świecę też t5-tkami, acropory przy dnie mają przyrosty. Kwestia ilości świetlówek i odbłyśników
ŁukaszCupiał napisał(a):Co do parametrów wody to muszę kupić komplet testów. Co wiem napewno to sprawdzałem ostatnio twardość wody testem zoolek i doszedłem do 34 kropelek.
Tylko, że kolega zbiornik ma 60cm wysokości a z tego co pamiętam z "zamierzchłych" czasów to świetlówki były odradzane przy tej wysokości i więcej a polecane były w zamian HQI. Poza tym morskie potrzebuje inny zakres temperatury barwowej (K) i przenika głębiej niż światło dla zbiornika słodkowodnego.
60cm to popierdziawka, dobra lampa t5 ogarnie bez problemu. A w zamierzłych czasach stosowane były t8, które faktycznie są do niczego przy tej wysokości. HQI też bardzo dobre rozwiązanie, ale ciągną prądu
Miałem zbiornik 60cm wysokości roślinny, świetlówki bez problemu ogarnęły.
Osobiście uważam, że jeśli zbiornik tych rozmiarów to kilka 3-4 szt. lamp takich jakie ma @marlowe lub jeśli kolega ma smykałkę do DIY, to mógłby się pokusić o zrobienie lamp/y LED samemu przy zbiorniku otwartym. Wiele zależy od funduszy.
Krzysztof Radziszewski napisał(a):Mam pytanie do osób, które doradzają przysypać podłoże aktywne żwirkiem, po co? Po co płacić za podłoże aktywne, kto ma być aktywne i nie brudzić wody skoro będzie przykryte warstwą żwirku oddzielającą ją od wody? Szczerze nie rozumiem. Jeśli żwirek to albo przykrywający ziemię co ma sens albo jako jałowe podłoże bez ziemi ewentualnie z pałeczkami nawozowymi do jego wzbogacenia dla roślin. W innym wypadku nie rozumiem po co przepłacać.
A kto pisał żeby zasypywać podłoże aktywne żwirem? Co do wysokości to mam 1 świelówkę t5 zamontowaną około 20cm nad lustrem wody więc do dna jest około 70 cm i rośliny rosną bez problemu przy 0,16 W/l.
To teraz pytanie co z tym światłem. Przy takiej długości, roślinach powiedzmy o średnim zapotrzebowaniu na światło co zastosować. Musi się to zmieścić pod pokrywą.
Witam Skoro piszesz że w pokrywie będzie 2x80 t5 to najprościej będzie dołożyć kilka belek led np Aquael Retrofit Sunny i Plant . Takie mieszane oświetlenie świetlówki t5 i ledy sprawdza się bardzo dobrze. Forumowicz Pietach wykonuje też lampy led pod pokrywę na zamówienie . Możliwości jest wiele i tak naprawdę wszystko zależy od budżetu naszych i roślin potrzeb. Jeżeli zależy Ci na kolorach to albo świetlówki t5 lub świetlówk t5 + ledy albo bardzo drogie ledy . Jeżeli nie masz porównania to z tanich ledów będziesz zadowolony do czasu aż zobaczysz na żywo akwarium z lepszym oświetleniem .
Przeglądam internet w poszukiwaniu zestawu szafka akwarium i pokrywą. Pierwsza myśl to Diversa z szafką modern. Ale zauważyłem że forumowy sklep robi szafki akwa i pokrywy. I tu pytanie jakie szkło wybrać. Z 10 lat temu jak miałem akwarium to było tylko po prostu szkło:). Co prawda zrobienie szafki to nie problem bo dużo szaf itp do domu sam zrobiłem ale może te ze sklepu roslinyakwariowe ktoś ma?
Osobiście nie miałem ale czytając forum produkty Diversa nie są chwalone przez ich użytkowników. Co do szkła to zależy jaki masz fundusz na to przeznaczony. Osobiście widzę różnicę między zwykłym float a optiwhite na korzyść tego drugiego. Są jeszcze akwaria Viv czyli cena pomiędzy wyżej wymienionymi ale zbliżone do optiwhite.
Witam.
Zleciłem znajomemu szklarzowi u mnie w mieście (jest tylko jeden) sklejenie akwarium 80x35x40 z opti z przezroczystym silikonem. Byłem u niego dzisiaj zobaczyć jak wygląda takie klejenie i zoba...
Witam szanowne grono tego forum.
Jako że to mój pierwszy post więc się przedstawię.
Jestem Mirosław i mieszkam w Radomiu.
Pierwsze rybki do domu przyniosłem w wieku 13 lat w słoiku po ogórkach kiszon...
Podczas zmiany aranżacji akwarium nieopacznie uderzyłem w róg kamieniem od góry. W rezultacie na rogu powstało pęknięcie - 3-4mm grubości od rogu na przedniej szybie.
Długość (wysokość) uszczerbku to ...
Jutro planowałam restart kostki 31 l niestety przy myciu lekko stuknęłam rogiem i go wyszczerbiłam. Teoretycznie nie widać, żeby pękało dalej, akwarium nie cieknie, ale i tak zastanawiam się, czy wart...
Witam!
Po wielu latach chcę wrócić do akwarystyki ale męczy mnie jeden temat.
Mieszkam blisko szosy gdzie czasami przejeżdża dociążony TIR który po najechaniu na studzienkę powoduje powstanie drgań p...
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.
Sklep firmowy
Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktĂłw dostÄpnych wysyĹkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiÄ zuje rezerwacja).