Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


napowietrzanie zamiast co2 ?...



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



07 paź 2012, 19:09 napowietrzanie zamiast co2 ?...  (#1)  

Witam,

Chciałbym się podzielić moimi ostatnimi przemyśleniami na temat dozowania co2 w akwarium. Jak wiadomo powietrze zawiera ok 0,03 % co2. Wszyscy krzykną - mało !.
Ale jednak. A co gdyby w akwarium z wodą RO przewietrzać - oczywiście mocno -samym powietrzem. Oczywiście, że 1 bąbelka na sekundę nie załatwia tu sprawy ale w takim powietrznym reaktorze dobrze wymieszanie wody o odpowiednio niskiej twardości mogłoby zaskutkować odpowiednim PH w akwarium a tym samym wystarczającą ilością co2 w akwarium.

Piszę o tym bo przypomniało mi się moje pierwsze akwarium na którym wisiało malutkie inne akwarium spełniające rolę filtra. Woda do tego filtra była dostarczana na zasadzie naczyń połączonych szklanym kolankiem a następnie po przefiltrowaniu wyrzucana z dna za pomocą powietrza dostarczanego z brzęczyka poprzez szklaną rurkę zakończoną przy dnie mini fajeczką. Z tej fajeczki wylatywało powietrze razem z przefiltrowaną wodą poprzez inną szklaną rurkę do akwarium.
Mimo tego, że kiedyś hodowało się głównie rybki a nie rośliny woda była krystalicznie czysta a akwarium zarastało wszystkimi roślinami jak szalone. Podłożem w tamtych czasach był oczywiście tylko żwir 3-4 mm. no i akwarium było dojrzałe.

No więc, czy takie napowietrzanie nie wystarczyłoby w małym akwarium z wodą RO ?

Mr.Salmon
Początkujący

Posty: 29
Dołączył: 21 kwi 2011, 22:27
Miasto: Giżycko

07 paź 2012, 20:06   (#2)  

Nie wystarczy. Generalnie pompowanie powietrza do wody zmieni jedynie szybkość wymiany gazowej. Woda każda która ma kontakt jakikolwiek z powietrzem uzyskuje równowagę wynikającą ze stężenia danego gazu w powietrzu i jego rozpuszczalności w danej temperaturze. Pompowanie powietrza tylko przyspiesza proces dochodzenia do tej równowagi. A że w powietrzu mamy 21% tlenu i szczątkowe ilości CO2 to właśnie dlatego napowietrzanie stosuje się do podniesienia natlenienia wody (bo jest dużo O2 i mało CO2). Oczywiście jakoś przyspieszy to również rozpuszczanie się CO2 w wodzie ale i tak do niskiego poziomu, który w akwarium roślinnym nie jest wystarczający. A to czy jest to 10l czy 1000l to też niewielka różnica. Po prostu w mniejszym akwa trzeba podać mniej gazu żeby uzyskać oczekiwane stężenie.
PS. Gdyby można było nagazować wodę CO2 pompując w nią powietrze nikt przy zdrowych zmysłach nie wydawał by pieniędzy na butle, reduktory, dyfuzory itd.
112l arka noego czyli towarzyskie i 15l krewetkarium nano kostka. W przygotowaniu 30l dla stadka Boraras Brigittae.

Avatar użytkownika
derfalon
Stały bywalec

Posty: 358
Dołączył: 21 paź 2011, 21:22
Miasto: Konin

07 paź 2012, 21:21   (#3)  

Mr.Salmon napisał(a):Witam,


Piszę o tym bo przypomniało mi się moje pierwsze akwarium na którym wisiało malutkie inne akwarium spełniające rolę filtra. Woda do tego filtra była dostarczana na zasadzie naczyń połączonych szklanym kolankiem a następnie po przefiltrowaniu wyrzucana z dna za pomocą powietrza dostarczanego z brzęczyka poprzez szklaną rurkę zakończoną przy dnie mini fajeczką. Z tej fajeczki wylatywało powietrze razem z przefiltrowaną wodą poprzez inną szklaną rurkę do akwarium.
Mimo tego, że kiedyś hodowało się głównie rybki a nie rośliny woda była krystalicznie czysta a akwarium zarastało wszystkimi roślinami jak szalone. Podłożem w tamtych czasach był oczywiście tylko żwir 3-4 mm. no i akwarium było dojrzałe.

No więc, czy takie napowietrzanie nie wystarczyłoby w małym akwarium z wodą RO ?


Taki filtr o jakim piszesz również i ja posiadałem naście lat temu. W moim przypadku pracowały one na 2 zbiornikach 34 litrowych a zasilane były tak jak i zbiorniki o większych litrażu z pompy tłokowej domowej roboty. W większych zbiornikach za filtrację odpowiadały wewnętrzne filtry gąbkowe typu "komin" a w tych 34l właśnie te wynalazki działające na zasadzie naczyń połączonych, które mile wspominam.
Pamiętam jak ukazały się w niektórych sklepach, był to towar prawie że "spod lady".
Dzisiaj to akwarysta może wybrzydzać i grymasić przebierając w tym co oferują firmy akwarystyczne, kiedyś taki filtr choć na dzień obecny archaiczny, wtedy był szczytem techniki :) Wisiało to "coś" na krawędzi zbiornika a człowiek cieszył sie jak dziecko, że ma w końcu filtr zewnętrzny :wink:
Nie zmienia to faktu, że to o co pytasz jest praktycznie niewykonalne chcąc utrzymać zbiornik roślinny o takim standardzie jak obecne.
Zwyczajnie, większość jeżeli nie wszystkie zbiorniki akwarystów z "tamtych" czasów, byly tak jak piszesz zbiornikami typowo ogólnymi z nastawieniem bardziej na ryby niż rośliny.
W takich zbiornikach rośliny były dodatkiem i z reguły były to gatunki niewymagające a najczęściej jeden góra dwa i to te które najbardziej się przyjęły.
Nawożeniem tamtych 'prostych" zbiorników zajmowała się właśnie obsada ryb, której ilość niejednokrotnie była delikatnie mówiąc przesadzona.
To właśnie przesadna obsada zbiornika, wyższa temperatura (bo grzałki z tamtych czasów grzały jak się im zachciało) oraz obfite karmienie ryb, powodowały że łatwe w utrzymaniu i niewymagające gatunki rosły bardzo dobrze bez standardowego podawania Co2 i przy zwykłej żarówce , która to niejednokrotnie zanurzona do połowy w wodzie spełniała role zarówno oświetlenia jak i elementu grzewczego w przypadku braku grzałki :) .

Obecnie, przy takich zbiornikach i o takiej różnorodności gatunków roślin oraz ich zróżnicowaniu pod względem wymogów, zbiorniki bez Co2 zwyczajnie mają małe szanse na sukces. Oczywiście jest to też możliwe ale wtedy trzeba się "podpierać" np. węglem w płynie.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234574 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1050 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 983 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 317 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2379 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w złożeniu zestawu co2

    Mam butlę CO2 6kg, mam Reduktor XRS 150 bar 2 zegary butla-CO2-duza.jpg reduktor.jpg i mam to (elektrozawór?) 4.jpg czy dobrze myślę że jedyne co mi brakuje to zaworek precyzyny? Oczywiści...

    Wyświetlenia: 1308 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 347 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.