Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika CO2


[DIY] Bimbrownia CO2 + spiek ceramicznyNawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposobu rozpuszczania gazu. Pomiar CO. + nowy temat
Wielu akwarystów ma problem z uszczelnieniem doraźnie zrobionego zestawu do produkcji CO2, czyli tzw. bimbrowni. Ze względu na fakt, iż nie mam u siebie zbyt dużo miejsca przy i pod akwarium, nie mogę zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw do CO2 oferowany m.in. także i na tym forum. W związku z powyższym postanowiłem pokombinować. Efektem moich prac na początku była bimbrownia podłączona tylko do filtra wewnętrznego. Wiedziałem jednak, że nie jest na tyle efektywna, aby zapewnić tzw. mgiełkę jak przy wykorzystaniu spieku ceramicznego. Zaopatrzyłem się więc w spiek ceramiczny i zacząłem zastanawiać jak najskuteczniej uszczelnić doraźny zestaw. Poniższe rady może posłużą także i tym, co obecnie borykają się z ww. problemem.

Przed rozpoczęciem prac należy skompletować następujące rzeczy:
1. Dwie butelki (osobiście posiadam dużą oraz małą od popularnego napoju).
2. Wężyk silikonowy 3 mm (kupiłem w Castoramie 3 metry za 7 zł).
3. Kawałek papieru ściernego.
4. Wkrętak lub małe wiertło.
5. Kleje (kropelka i poxipol).
6. Wkład od długopisu.

P1070312.JPG
Elementy potrzebne do zestawu


Następnie należy zeszlifować wierzch nakrętek, aby powierzchnia była bardziej porowata, co ułatwi zdecydowanie późniejsze klejenie/uszczelnianie. Ponadto w jednej nakrętce wykręciłem przy użyciu załączonego na rysunku próbnika (można użyć wiertło lub inne narzędzie) jeden otwór, a na drugiej dwa otwory.

P1070315.JPG
Przygotowanie nakrętek


Następnym etapem było pocięcie wkładu do długopisu na trzy części. Ja musiałem wydmuchać tusz, natomiast najbardziej komfortową sytuacją będzie jak wkład będzie zużyty.

P1070316.JPG
Pocięcie wkładu do długopisu


Tak przygotowane kawałki wkładu wklejamy klejem typu "Kropelka" w zakrętki. Istotnym jest, aby wkład wchodził dość ciężko w ówcześnie wywiercone otwory.

P1070318.JPG
Wklejanie elementów w nakrętki


P1070321.JPG
Wklejanie elementów w nakrętki


Kiedy klej zaczyna schnąć w tym czasie należy przystąpić do przygotowania wężyka. Dobrze jest końcówki wężyka odpowiednio zeszlifować papierem ściernym, aby w późniejszym etapie klej lepiej się trzymał.

P1070324.JPG
Przygotowanie wężyka


Następnie należy przystąpić do wklejania wężyków do nakrętek z wkładami długopisów.

P1070325.JPG
Zespajanie wężyka z nakrętkami


P1070326.JPG
Zespajanie wężyka z nakrętkami


P1070327.JPG
Zespajanie wężyka z nakrętkami


P1070328.JPG
Zespajanie wężyka z nakrętkami


Po zespoleniu wężyka silikonowego z nakrętkami i odczekaniu na wyschnięcie kleju, można rozpocząć etap uszczelniania zestawu przy wykorzystaniu kleju typu "Poxipol".

P1070329.JPG
Uszczelnianie wężyka z nakrętkami


P1070330.JPG
Uszczelnianie wężyka z nakrętkami


P1070331.JPG
Uszczelnianie wężyka z nakrętkami


P1070332.JPG
Uszczelnianie wężyka z nakrętkami


Po realizacji ww. czynności i odczekaniu czasu na wyschnięcie kleju, mamy gotowy zestaw (szczelny) na potrzeby produkcji CO2 przy wykorzystaniu spieku ceramicznego.

P1070334.JPG
Gotowy zestaw


U mnie działa bez zarzutu. Nastawiam zawsze zgodnie z recepturą 1410 (przeliczając po 70% składników, czyli 0,7 litra wody, 280 gram cukru, 7 gram drożdży piekarskich) z dodatkiem sody oczyszczonej (łyżeczka). Tak przygotowany nastaw wystarcza spokojnie na tydzień (butelki są twarde jak kamień a ze spieku wydobywa się przysłowiowa "mgiełka"). Po tygodniu ze względu na spadek efektywności, przygotowuję kolejny nastaw. koszt jednego nastawu to koszt cukru (1 zł) i drożdży (10 gr). Jest to na pewno mniej komfortowe od profesjonalnego zestawu CO2, nie mniej jednak w przypadku jeśli nie można sobie na niego pozwolić, doraźnie przygotowany zestaw ratuje znacząco kondycję naszych roślinek.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

Wszystko ładnie pięknie, a może pokaż efekty. Bo ja też miałem pomysł z bimbrownią, i spiekiem i mi się nie udało. Bo potrzeba bardzo wielkiego ciśnienia do spieku.

Avatar użytkownika

Danny840402
Zainteresowany tematem
 
Posty: 222
Dołączył: 13 lip 2011, 17:32

Mam 5l baniak z zacierem i półlitrową oczyszczalnie, wszytko podłączone bez jakiegokolwiek uszczelnienia, dziurkę robiłem zwykłym nożem, wężyki wepchane na wcisk, trzeba się namęczyć, do akwarium prosto z korka idzie węzyk PU i te przecieków nie ma. Przez spiek przepuszcza bez najmniejszego problemu, ciśnienie mam ogromne.

Avatar użytkownika

OjGeN
Znający temat
 
Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

Danny840402 napisał(a):Wszystko ładnie pięknie, a może pokaż efekty. Bo ja też miałem pomysł z bimbrownią, i spiekiem i mi się nie udało. Bo potrzeba bardzo wielkiego ciśnienia do spieku.


Ww. zestaw robiłem dziś na potrzeby DIY, natomiast aby utwierdzić Cię w przekonaniu podszedłem do swojego starego zestawu, który chodzi już rok czasu. Poniżej zdjęcia. Nadmieniam także iż dziś robię nowy nastaw, bo ten na zdjęciach pracuje już 7 dni. Zdjęcia do końca też nie oddają tego co jest w rzeczywistości. Nie mniej jednak zestaw działa. Przykładem tego że coś źle zrobiłeś jest także komentarz OjGeN'a, u którego wszystko działa także bez zarzutu.

P1070336.JPG
CO2 ze spieku w 7 dniu nastawu


P1070337.JPG
CO2 ze spieku w 7 dniu nastawu


P1070341.JPG
CO2 ze spieku w 7 dniu nastawu


P1070342.JPG
CO2 ze spieku w 7 dniu nastawu


7.JPG
Zestaw działa bez problemu u mnie w akwarium


Pozdrawiam.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

Jak kupisz butle i cały zestaw przekonasz sie że ta cała bimbrownia to tylko męczarnia. Ja rok temu kupiłem butle 6 kg i do dzisiaj chodzi i jest pełne ciśnienie, także jestem bardzo zadowolony.

Avatar użytkownika

Danny840402
Zainteresowany tematem
 
Posty: 222
Dołączył: 13 lip 2011, 17:32

Też kiedyś bawiłem się w Bimbrownie.

Strasznie mnie to irytowało wiec dałem na banke 5L i wybuchło w nocy.to była pieczątka nad zakupem butli


Kupiłem okazyjnie na forum butlę 6 kg z zestawem za 150zł i zrobiłem dyfuzor z gałęzi lipy jest najlepszy co mozna zakupić czy wymysleć.(mgiełka) nie pseudo mgiełka ze spieku.

Butlę wymieniam w pobliskim punkcie gazów koszt wymiany na nabitą to 20zł..śmieszna kasa tym bardziej ze podając 2 bąbelki na sekundę wystarczy na 6 miesięcy a i podaje 24H

Pozdrawiam

Avatar użytkownika

Akwamaniak01
Zainteresowany tematem
 
Posty: 271
Dołączył: 14 maja 2012, 19:12
Miasto: Lublin

To jest oczywiste, że nie ma co porównywać profesjonalnego zestawu z bimbrownią. Absolutnie w moim przypadku cena nie gra żadnej roli (jeśli kupowałbym, to nowy zestaw typu proffesional). Jednakże, jeśli ktoś od początku czytał to co napisałem (chociażby prezentując swoje akwarium) wiedziałby, iż jedynym problemem w moim przypadku jest brak miejsca (na zestaw CO2, filtr zewnętrzny, itd).

Ww. schemat postępowania umieściłem dla tych kolegów, których obecnie nie stać na zakup profesjonalnego zestawu, bądź jak w moim przypadku, dla tych którzy mają mało miejsca na zestaw CO2, a chcą stosować dyfuzor ze spiekiem ceramicznym.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

Też miałem butlę ale rozstałem się na jakiś czas z akwarystyką i posprzedawałem. Zrobiłem bańkę 5l i mam nadzieję że nie wystrzeli, wsypałem też sporo sody oczyszczonej. Akwarium zrobiłem całkowicie po kosztach dlatego właśnie bimbrownia i filtr zewnętrzny domowej roboty.

Avatar użytkownika

OjGeN
Znający temat
 
Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

Super pomysł z tymi wkładami od długopisu.
Też coś takiego muszę u siebie zrobić ze spiekiem ceramicznym i mam pytanko.
Można zrobić taki zestaw na szklanych butelkach
Są jakieś przeciwwskazania?Mateo
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 23 gru 2012, 22:23

Mateo napisał(a):...Można zrobić taki zestaw na szklanych butelkach
Są jakieś przeciwwskazania?


Ja zawsze wybierałem te od napojów - plastikowe. Nie wiem jaka jest wytrzymałość szkła, ale w przypadku rozsadzenia mogą być tego niemiłe konsekwencje. Osobiście proponuję plastik.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

Zgryzio,

a jaki masz "przepis" na zacier? :) i ile Tobie zacier wytrzymuje?

Pozdrawiam
Damian

Avatar użytkownika

blyx
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył: 15 lip 2013, 09:37
Miasto: Bydgoszcz

1 litr przegotowanej wody (lekko ciepłej), 400 gram cukru, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 10 gram drożdży. Tak przygotowany zacier wytrzymuje odpowiednie ciśnienie w ciagu 10 dni.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

z sody i kwasku uzyskacie większe ciśnienie niż z bimbrowi - przerobiłem te rozwiązania i tylko pierwsza działała ze spiekiem, mimo różnych kombinacji z zacierem i niby "super" drożdżami.

taka ciekawostka odnośnie kwasku
ostatnio z powodu wyczerpania CO2 w butli (a używam jednorazowe 500g - około 800ml pojemności), zmuszony byłem zastosować coś zastępczego, nim nowa butla przyjedzie. Po odkręceniu regulatora i przejściówki, rozwierciłem z góry nieco gwint butli. Nalałem około 100ml wody i stojąca butle na mróz. Po zamarznięciu, przez mały lejek, małymi porcjami wsypałem po dwie łyżeczki sody i kwasku. Rozpuszczający się lód aktywował reakcję. Po dokręceniu regulatora i całkowitym rozpuszczeniu lodu uzyskałem na regulatorze ciśnienie około 700 psi, czyli około 60% ciśnienia fabrycznie nowej butli.

oczywiście butla musi bezwzględnie stać w pionie. ewentualne eksperymenty na własną odpowiedzialność :)

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

rrosi napisał(a):z sody i kwasku uzyskacie większe ciśnienie niż z bimbrowi - przerobiłem te rozwiązania i tylko pierwsza działała ze spiekiem, mimo różnych kombinacji z zacierem i niby "super" drożdżami.


Co do drożdży, to wystarczy kostka (na 10 razy) zwykłych drożdży piekarskich za 1 zł.

Co do spieku, to leci 100% mgiełka conajmniej przez tydzień (u mnie 10 dni).
Ostatnio edytowano 12 lut 2014, 23:56 przez zgryzio, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

Zamiast tak kombinować lepiej użyć od razu porządnego kleju - polecam motoryzacyjny dragon - chyba 10x większa wytrzymałość niż popularne kropelki itd.kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

Patrzcie co nasi dobrzy przyjaciele z Chin wynaleźli odnośnie bimbrowni nawet film jest na dole aukcji jak to działa
...
http://www.ebay.com/itm/DIY-CO2-generat ... 233258c48d

PS. nie wiem czy się śmiać czy co bo jest to zrobione pod butelki od COLI

Avatar użytkownika

oscar1989
Poznaje temat
 
Posty: 102
Dołączył: 17 sty 2010, 19:15

dwa tygodnie temu mój klega kombinował z bimbrownią na różne sposoby nic mu nie wychodziło , myslał może że ma złe butelki , może wężyk , może sylikon nie trzyma szczelnosci , może zastosować słoiki i tak kombinował cztery razy zacier zmieniał i nic , aż wreszcie znalazłem tego posta z tym pomysłem na wkłady od długopisów i mu pokazałem powiedział ze zrobi ostatni raz jak nie zadziała to kupi cos w płynie bo ma juz dość bimbrowni , tego samego dnia ja tez postanowiłem skorzystać z tego super pomysłu nie majac akwarium zrobie bimbrownie i zobaczymy co wyjdzie .
I tak po rozmowie z nim doszlismy do wniosku ze by sie przydało zastosowac wiekszy fkład o srednicy 4mm pasujacy do orginalnego wężyka poliuretanowy PU 4/6mm taki wkład znajduje sie w długopisach żelowych , wiedz postanowilismy ze kazdy poszuka w domu i zrobi bimbrownie i poinformuje o efektach , na drugi dzień okazało sie ze jemu działa bez problemu na spieku ceramicznym 20mm a ja zastosowałem kostke lipowa gdyż jak wspominałem wczesniej nie posiadam aqua i bez problemu zadziałała bimbrownia za pierwszym razem .
Dziekuje autorowi tego postu za pomysł bo jak kogoś nie stac na profesjonalne co2 to ten pomysł na pewno się sprawdzi.
Jeszcze dodam ze spokojnie działa 10 dni tylko trzeba sie stosować dokładnie do wskazówek i proporcji zacieru , wiem na wlasnym eksperymencie ze mozna pobudzać butelke uciskając ją delikatnie u dołu kilka razy a to pozwoli na kolejne 2 lub 3 dni działania zacieru ale i tak go bedzie trzeba predzej czy później zmienić , a 10 dni to uważam jest w sam raz, wychodzi na to ze w miesiącu są trzy podmianki zacieru a to jest chyba oplacalne dla osoby która nie ma kasy na profesjonalne co2 . jeszcze dodam zdjecie z działającego eksperymentu :)
Załączniki
1391238600854.jpgkc5
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 11 lut 2014, 23:03

Cytrynownia wytrzymuje u mnie ponad miesiąc bez żadnej ingerencji. 2 butelki 0,6 po coli.kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

kretos napisał(a):Cytrynownia wytrzymuje u mnie ponad miesiąc bez żadnej ingerencji. 2 butelki 0,6 po coli.


Dysputy na inne tematy niż ten, na temat którego powstał ten wątek, nic nie wnoszą.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

Jak wyzej sie wypowiadali bulta to wydatek jednorazowy. Bawilem sie w bimbrownia potem w reaktor z kwasku i sody. Jestem pewien ze butla wychodzi taniej. Napelnienie w moim przypadku 1,5 kg o koszt 15 zl.
akwarium 72 litry i starcza na duzo dluzej. Coprawda mam ja od niedawna ale jedzie juz 3 miesiac a gazu prawie nie ubylo

Avatar użytkownika

risen28
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 07 mar 2013, 23:26

risen28 napisał(a):Jak wyzej sie wypowiadali bulta to wydatek jednorazowy.


Dyskusja merytoryczna na temat wyższości profesjonalnego sprzętu od proponowanego tu rozwiązania jest bez celu.

Akwaryści, którtych fachowa wiedza mogłaby coś wnieść do niniejszego, prezentowanego w tym temacie rozwiązania są oczywiście mile widziani.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

ok sry. Chcialem tylko powiedziec ze bimbrownia nie przynosi takich oszczednosci.
A pomysl z wkladami jak najbordziej godny polecenia.
Podczas gdy sam bawilem sie w produkcje co2 sam najbardziej klnalem polaczenia wezykow z korkami od butelek

Avatar użytkownika

risen28
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 07 mar 2013, 23:26

@zgryzio
wnoszą i to dużo:
1. napisałem, że można to kleić lepszym klejem
2. napisałem, że zacier nie jest najlepszy dla domowych sposobów.

Ale chyba oczekujesz czegoś innego, więc: super pomysł!kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

kretos napisał(a):@zgryzio
wnoszą i to dużo:
1. napisałem, że można to kleić lepszym klejem
2. napisałem, że zacier nie jest najlepszy dla domowych sposobów.

Ale chyba oczekujesz czegoś innego, więc: super pomysł!


Widzę nutkę sarkazmu. Z mojego punktu widzenia, niczego innego nie oczekuje jak tylko merytoryki. Idąc sposobem myślenia co niektórych, moglibyśmy zacząć dyskutować nad typem akwarium w którym najlepiej widać rozchodzące się CO2 lub typem butelki jaki użyć.

Avatar użytkownika

zgryzio
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 paź 2013, 21:45
Miasto: Toruń

No to dobrze się zrozumieliśmy:)
Wiem, że offtopy mogą denerwować ale z drugiej strony ciężko coś napisać odkrywczego w takich prostych rozwiązaniach. Patent z wkładem długopisu widziałem już wcześniej na jakimś ukraińskim forum. Ja używałem u siebie kleju motoryzacyjnego firmy Dragon i mogę go polecić do sklejania wężyków. Jest bardzo wytrzymały, wadą jest długie schnięcie. Bimbrowni nigdy nie rozpatrywałem właśnie dlatego, że jest dosyć krótkotrwała.
Teraz już bez sarkazmu pozdrawiam:)kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24
Powiązane tematy
 • Bimbrownia - sposób dozowania CO2 dla początkujących

  Bimbrownia CO2 opiera swoje działanie na produkcji dwutlenku węgla przez drożdże, które wytwarzają go w procesie fermentacji cukru. Powstaje tzw. zacier fermentacyjny zawierający alkohol - produkt u...

  Wyświetlenia: 109755 | Odpowiedzi: 180 czytaj więcej...

 • CO2 bimbrownika czy butla

  Witajcie.! Od niedawna zastanawiam się jakiego typu CO2 użyć w swoim baniaku 54l oświetlenie 2x 15w aquael plant, dużo czytałem o bimbrowni ale jakoś nie mogę się zdecydować z drogiej strony nie należ...

  Wyświetlenia: 1053 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Reaktor CO2 i filtr w jednym DIY

  Witam. Mam w planie taki mikser i filtr w jednym. Zastanawiam się czy ktoś robił coś takiego. Jakie macie panowie i panie zdanie. Filtr oczywiscie wewnetrzny.

  Wyświetlenia: 627 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Czystość CO2 z butli

  Od kilka dni podaje co2 z butli na reaktor własnej roboty. To jest zwykła butelka PET założona na gąbkę i do niej wciśniety jest wężyk od co2. Gąbka jest na wlocie filtra wewnętrznego. Rozpuszczalność...

  Wyświetlenia: 679 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

  Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

  Wyświetlenia: 170725 | Odpowiedzi: 379 czytaj więcej...cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: krissok i 56 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.