Mam kilka pytań odnośnie sondy PH z komputera PH (komp o nazwie SQCmini2), mam dwa takie komputery, kilka dni temu kalibrowałem z płynem ph7. dzis sprawdzam i w obydwóch kompach sondy zaniżają o 0,4, winno być 7ph a jest 6,6. O te sondy sie jakos dba? wymienia? czyści?
A jesli chodzi o kalibrację to zawsze kalibrujemy z płynem ph4 oraz ph7, czy moge tylko ustawiać na podstawie kalibratora ph=7? Została mi tylko siódemka, dlatego pytam, bo gdzieś czytałem że właściwa kalibraja opiera sie na kalibrowaniu na dwóch płynach (najlepiej 4 i 7 ph)
I jeszcze jedna kwestia płyn do przechowywania sond to roztwór KCl (chlorek potasu) a płyn do czyszczenia sond ph to kwas solny (HCL). Czyścicie tymi płynami swoje sondy??
Ostatnie pytanie czy znacie jakieś porządne sprawdzone sondy PH które sa odporne na błedy w wynikach?
-
 marlowe ● - Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2216
- Dołączył: 17 lut 2014, 17:45
Kalibrujemy dwoma płynami 4 i 7 (lub 7 i 9 gdy chcemy zastosować np w malawi). Jednym płynem raczej nie skalibrujesz. Najlepsze elektrody to te z Hydrometu ERH-AQ1, pierwszą którą miałem używałem kilka lat w akwarium roślinnym a później w morskim chyba 5 lat i dopiero przestała działać. Ale niczym jej nie czyściłem ani nie regenerowałem. Można w niej uzupełniać albo wymieniać płyn odniesienia. Ja nie czyściłem, bo trzymam je w sumpie i się nie brudzą (chyba) co jakis czas sprawdzam tylko czy dobrze pokazuje Ph używając do tego płynów do kalibracji. Tu masz link do tej sondy: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/techn ... 19981.htmla tutaj płyn do uzupełniania: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/techn ... 19663.htmlniestety ceny odleciały w kosmos. Nie wiem czy wszystkie sondy używają tych samych płynów - pewnie nie.
-
 Totik ● - Stały bywalec
- Posty: 349
- Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
- Miasto: Kryspinów
Podpisuję się pod postem @totik. Też mam sterownik SQCmini2 i długi czas weryfikowałem odczyty z tej chińskiej sondy, która była w zestawie To szmelc (ta sonda). Kupiłem za radą forumowiczów Hydromet ERH-AQ1 i odczyty adekwatne do testów kropelkowych. Na tej chińskiej cuda wychodziły
- StefanX ●
- Początkujący
- Posty: 10
- Dołączył: 05 maja 2022, 11:56
Dzięki Panowie za odpowiedź, jeszcze skalibruje prawidłowo z buforem ph4 i ph7, jak to nie pomoże to zakupię ta sondę Hydromet, tym bardziej że wtyka pasuje do mojego kompa
-
 marlowe ● - Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2216
- Dołączył: 17 lut 2014, 17:45
Jesli uzywales buforow wczesniej,to na pewno po czasie, sa "rozcienczone",kazdy slad na sondzie,po uzyciu w akwarium bedzie powodowa zminay w roztworach.
-
 macek.g ● - Znający temat
- Posty: 1087
- Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
- Miasto: UK
macek.g napisał(a):Jesli uzywales buforow wczesniej,to na pewno po czasie, sa "rozcienczone",kazdy slad na sondzie,po uzyciu w akwarium bedzie powodowa zminay w roztworach.
Też o tym pomyślałem, najlepiej taki płyn do kalibracji używać ze 2-3 razy i nowy. Albo przynajmniej przed każdym użyciem dokładnie płukać sonde w wodzie RO. Teraz nakupowałem po 10 saszetek z ph4 i ph7 do jednorazowego uzycia właśnie
-
 marlowe ● - Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2216
- Dołączył: 17 lut 2014, 17:45
Sonda przychodzi z małym pojemniczkiem założonym na głowicę sondy. Najczęściej jest tam woda destylowana. Tego pojemniczka używa się także do kalibracji sondy. Po wypłukaniu i osuszeniu wlewa się tam kilka ml odpowiedniego płyny kalibracyjnego i wsuwa sondę. Pojemniczek ma nakrętkę i na czas wsuwania powinna być poluzowana aby mogło się z pojemniczka wydostać powietrze. Teraz można sondę zostawić tak na kilka minut. Po tym czasie wykonujemy klibrację dla pierwszego płynu. Po kalibracji płyn wylewamy bo nie nadaje się już do niczego. Pojemniczek i sondę płuczemy wodą destylowaną i osuszamy. Następnie kalibrujemy sondę w drugim płynie.
-
 Marcin Wnuk ● - Stały bywalec
- Posty: 434
- Dołączył: 10 sie 2003, 14:58
Marcin, chyba nie jest to najlepszy sposób, bo w ten mały pojemniczek nie zmieścisz czujnika temperatury. A, żeby poprawnie skalibrować czujnik temp. powinien być w roztworze - tyle z mojego doświadczenia.
- StefanX ●
- Początkujący
- Posty: 10
- Dołączył: 05 maja 2022, 11:56
StefanX napisał(a):Marcin, chyba nie jest to najlepszy sposób, bo w ten mały pojemniczek nie zmieścisz czujnika temperatury. A, żeby poprawnie skalibrować czujnik temp. powinien być w roztworze - tyle z mojego doświadczenia.
A czemu chcesz wkładać czujnik temperatury w ten pojemniczek? Czy twój komputer Ph podczas kalibracji sprawdza też temperaturę?
-
 Totik ● - Stały bywalec
- Posty: 349
- Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
- Miasto: Kryspinów
tak, z moich obserwacji kompensacja temperatury ma znaczenie. Instrukcja Hydrometu też wspomina o znaczeniu kompensacji temp. "Dokładne pomiary wymagają kalibracji elektrody za pomocą dwóch roztworów buforowych oraz uwzględnienia wpływu temperatury na ich wartości pH."
- StefanX ●
- Początkujący
- Posty: 10
- Dołączył: 05 maja 2022, 11:56
Wystarczy jeśli płyn będzie miał temperaturę taką jak woda w akwarium (np 23°C) nie ma potrzeby wkładać czujnika temperatury do roztworu kalibrującego. A nawet jeśli będzie miał temperaturę niższą np o 1-2°C to raczej nie powinno wpłynąć na dokładność pomiaru. No chyba że masz komputer Ph który kalibruje w zależności od temperatury - ale to nawet nie chcę myśleć jaki by to miał być algorytm, żeby działał z różnym sondami. Mój na pewno nie używa temperatury przy kalibracji
-
 Totik ● - Stały bywalec
- Posty: 349
- Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
- Miasto: Kryspinów
Mam sterownik, jak autor tematu. W specyfikacji sterownika czytam: "Właściwości i funkcje – Temperatura Automatyczna kompensacja temperatury przy pomiarze pH." Niestety, jestem laikiem żeby potwierdzić, bądź zaprzeczyć. Gdy spostrzegłem się, że sonda skalibrowana gdy czujnik temperatury sterownika pozostawał w akwarium (temp. 26*), a temperatura roztworu buforowego to 21-22* dawała złe odczyty (zaniżała ph) to zacząłem kalibrować z użyciem czujnika temp. Ale jak wspomniałem - jestem laikiem i do tego przeszedłem niezłe przeboje z chińską elektrodą, zanim zakupiłem tę z Hydrometu. Więc moje spostrzeżenia w tym temacie mogą być "z czapy"
- StefanX ●
- Początkujący
- Posty: 10
- Dołączył: 05 maja 2022, 11:56
Aż sprawdziłem w instrukcji do mojego sterownika i mam tam coś takiego: "Bufory użyte do kalibracji powinny być doprowadzone do takiej temperatury, jaka utrzymywana jest w akwarium. Podyktowane jest to tym, że wartość pH zależy od temperatury mierzonej cieczy, a SKALAR nie posada możliwości kompensacji zmian temperatury, jaką posiadają profesjonalne pHmetry." Czyli masz rację, jeśli mamy profesjonalny pHmetr to powinniśmy użyć czujnika temperatury. Z tym że wystarczy jeśli będzie w cieczy o tej samej temperaturze - nie musi być w płynie kalibrującym.
-
 Totik ● - Stały bywalec
- Posty: 349
- Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
- Miasto: Kryspinów
Temperatura aż tak dużego znaczenia chyba jednak nie ma, pod warunkiem że mierzymy w przedziale 20-25 stopni
-
 marlowe ● - Z dużym doświadczeniem
- Posty: 2216
- Dołączył: 17 lut 2014, 17:45
Nie znam żadnego sterownika pH, który do kalibracji wymaga umieszczenia czujnika temperatury w roztworze buforowym. Natomiast na buforach kalibracyjnych powinna być informacja przy jakiej temperaturze bufor wskazywać powinien odpowiednią wartość. Generalnie powinno się kalibrować sondę właśnie w tej wskazanej temperaturze roztworów buforowych. Kompensacja temperatury ma się tylko i wyłącznie do pomiarów (nie do kalibracji).
-
 Marcin Wnuk ● - Stały bywalec
- Posty: 434
- Dołączył: 10 sie 2003, 14:58
Witam. Mój dyfuzor porósł glonami i stał się zielony, przecz co ciężko się rozpuszcza CO2. Jakim sposobem mogę go wyczyścić? Próbowałem szczotką i nie udawało się. Myślałem nad octem. Co wy na to?... Wyświetlenia: 6597 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej... Witajcie W moim sterowniku PH Aquamedica pada sonda, objawia się to dryfem odczytu po dwóch trzech dniach od kalibracji odczyty rozjeżdżają sie o około 0.25, czasem w czasie pracy potrafi nagle "... Wyświetlenia: 2158 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej... Cześć, pytanie do użytkowników tego ustrojstwa :) Zakupiłem i póki co działa ale potrafię lub brak w zestawie jakiegoś uchwytu dzięki, któremu można by zamocować sondę do szyby zbiornika.... też tak... Wyświetlenia: 1946 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej... Posiadam 3 sondy pH ERH-AQ1 podłączone do 3 kontrolerów ph. Sondy są z różnych okresów, najstarsza ma 4 lata. Widząc ze wskazania odbiegają od mierzonych testem kropelkowym JBL postanowiłem wymienić i... Wyświetlenia: 6594 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej... Witam :) Posiadam sondę firmy Hydromet model erh-aq1. Ma ona co najmniej 3lata i zastanawiam się czy jest sens jej regeneracji, czyli wymiana 3M KCl + AgCl, bo w chwili obecnej sonda niepokazuje precy... Wyświetlenia: 1265 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej... | |