Masz konto na Forum?     Kupuj taniej o 3% z kodem rabatowym: forumra     
Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika CO2


1 dzień podawania CO2Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposobu rozpuszczania gazu. Pomiar CO. + nowy temat

01 maja 2014, 21:52 1 dzień podawania CO2  (#1)  

Przed paroma godzinami podłączyłem do akwarium 240 litrów (wypełnione kamieniami i korzeniem i sporą warstwą żwiru więc pewnie góra 200L będzie) swoją pierwszą 6kg butlę z CO2. Bardzo proszę o wyrozumiałość i odpowiedz na moje pytania:

1. Przeglądałem sporo filmów i czytałem o zestawach CO2, na większości jest coś takiego jak licznik bąbli. Ja go w swoim zestawie nie mam. Liczę bąble patrząc na dyfuzor. Poniżej daje film, jak to liczę, czy dobrze robię? nie muszę mieć innego licznika bąbelków ?

http://dyfuzor.bable.patrz.pl

2. Na oglądanych przeze mnie filmach inaczej od mojego wygląda też zaworek przeciwzwrotny, ja mam takie maleństwo jak na obrazku poniżej, wystarczy na początek ?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ca ... 1f8bd.html


3. Czytałem, że co jakiś czas czyści się spiek dyfuzora (tą białą część przez którą wchodzi gaz do akwarium). Jak ja poznam że już należy czyścić ? Po prostu mgiełka będzie słaba? Co ile czyścić mniej więcej?

4. Górny zegar reduktora, pokazujący ciśnienie na zewnątrz butli ma zaznaczoną zieloną linię, na której zgodnie z instrukcją powinna się znajdować wskazówka. To przedział między 10 a 20. U mnie jest idealnie po środku wskazówka, ale opada co pół godziny i podnoszę ją coraz bardziej zakręcając pokrętło reduktora (w stronę napisu ON na reduktorze). Dlaczego tak się dzieje?

5. Gdybym chciał wyjąć butle z szafy (przenieść gdzieś, wymienić, itd) to po prostu zamykam zawór główny na butli i demontuje reduktor i elektrozawór ? Chodzi o to jaka jest kolejność, bo jak uruchamiałem sprzęt to najpierw zawór na reduktorze był wykręcony na OFF i najpierw odkręcałem główny zawór na butli a później wkręcałem czyli ON na reduktorze i dopiero zaworkiem precyzyjnym regulowałem ilość bąbli. Czy jeśli chcę przenieść butlę gdzieś indziej to jakie kroki poczynić ?

Na razie tyle, więcej pewnie wyjdzie w praniu. Z góry dziękuje za pomoc.

Avatar użytkownika

Kredu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 159
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

01 maja 2014, 23:12 Re: 1 dzień podawania CO2  (#2)  

Jak na 200l to masz za mały ten dyfuzor.Jaką on ma średnicę bo na taki zbiornik to daje się 40 do 50mm.Dla mnie jest kiepskiej jakości bo bąble nie puszcza środkiem.

Zaworek zwrotny masz bardzo dobry taki sam jak montują w licznikach Aquamedika ja mam taki sam i nie zmieniałem go już ponad 2 lata. Trzyma super.

Co do zdemontowania butli to proste. Zamykasz zawór na butli i odkręcasz reduktor.
Po nabiciu np. W lato dobrze jest jak butla postoi sobie gdzie w cieniu tak aby temperatura butli spokojnie mogła dojść do temperatury pokojowej. Dzięki temu ciśnienie w butli spokojnie się ustabilizuje. Po nabiciu pokazuje ok 50 bar dopiero po wyrównaniu temperatury jak butla przestanie być zimna w dotyku ciśnienie na reduktorze będzie wskazywało 60bar.

Co do ciągłego ustawiania zaworka precyzyjnego to są 2 możliwości albo masz przeciek na instalacji albo masz słabej jakości zaworek precyzyjny.
Instalacja powinna być tak podłączona aby zaworek precyzyjny po odcięciu gazu przez elektrozawór był cały czas pod ciśnieniem. Wtedy nie ulega rozregulowaniu.

A liczenie bąbli za pomocą licznika to też takie na oko co licznik to inny pomiar.
Każdy licznik ma inną średnicę przelotu. Jak mam aquamedika to mam 2b/s a jak zwykły szkalny to 9b/s.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

01 maja 2014, 23:48 Re: 1 dzień podawania CO2  (#3)  

weder napisał(a):Instalacja powinna być tak podłączona aby zaworek precyzyjny po odcięciu gazu przez elektrozawór był cały czas pod ciśnieniem. Wtedy nie ulega rozregulowaniu.


A pokrętło regulacji niskiego ciśnienia do oporu powinno być wkręcone ? U mnie właśnie to pokrętło co jakieś pół godziny muszę dokręcać żeby podnosić opadający wskaźnik na manometrze. Jak już do oporu może dokręcę a wskaźnik nadal będzie powoli opadał to sprawdzę szczelność..... :roll:

Żeby odłączyć butle i posprawdzać szczelność, po prostu zakręcam zawór główny butli, tak? Wiem pisałeś ale trochę się pękam (ta butla wielka, ciężka) i wolę zapytać :lol:

Avatar użytkownika

Kredu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 159
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

02 maja 2014, 00:28 Re: 1 dzień podawania CO2  (#4)  

Jak zakręcisz zawór główny to spokojnie możesz reduktor zdemontować.
Po zakręceniu tego zaworu gaz czyli to co jest w wężu uleci do zbiornika. Tylko elektrozawór musisz mieć włączony (otwarty ) tak aby gaz który znajduje się między reduktorem a elektrozaworem miał drogę ucieczki do zbiornika. Inaczej między reduktorem a elektrozaworem masz ciśnienie.


Ja mam podłączone jak na tym schemacie.

Tu masz ładny film jak to wszystko działa.

https://www.youtube.com/watch?v=3uoRiunuNBc

Sprawdzając szczelność spryskujesz miejsca gdzie gaz może ulatywać ( wszystkie złącza) specjalnym preparatem lub mydlinami np.Woda z ludwikiem.Jak zakręcisz gaz to jak chcesz sprawdzić szczelność?

A spiek czyścić najlepiej raz w tygodniu wtedy masz pewność,że mgła będzie ok.

Polecam takie przyłącza dają 100% szczelności.

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... 13337.html

Podobny temat do Twojego.

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 60096.html
Załączniki
co2.JPG
co2..jpg


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

02 maja 2014, 01:16 Re: 1 dzień podawania CO2  (#5)  

Zanim przystąpię do sprawdzenia szczelności chciałbym Ci pokazać jaka wskazówka opada. U Ciebie na jakim poziomie (zakresie) ona stoi ?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a21 ... e9a93.html

A jeszcze wracając do średnicy dyfuzora, to po co większy jeśli z tego co mam i tak z całego obszaru nie leci mgiełka tylko z około 20% jego powierzchni ?

Avatar użytkownika

Kredu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 159
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

02 maja 2014, 02:07 Re: 1 dzień podawania CO2  (#6)  

Jak masz dobry spiek to puszcza cała powierzchnią .Ty masz zaworek precyzyjny za elektrozaworem. Czyli jak gaz zostanie odcięty w nim nie ma ciśnienia i wtedy lubi się rozregulować. To zegar od ciśnienia jakie podajesz do zbiornika.
Ciśnienie w butli powinno pokazywać od 50 a w pełnej na max 60bar.A na wylocie czyli tu gdzie Ci spada od 1.5 bar do max 10 bar. Jest to uzależnione od tego jaki masz zaworek precyzyjny,jakie jest jego ciśnienie robocze maksymalne. Jak np.Masz zaworek który pracuje do 6 bar to nie możesz przekroczyć takiego ciśnienia na wylocie.


Tak wartości na reduktorze są stałe i nie powinny się wahać. Oczywiście jak gazu będzie z czasem ubywać to wskazówka będzie pomału opadać.

Zacznij od tego. Wyłącz elektrozawór wyciągając wtyczkę. Czyli w twoim przypadku gaz będzie w reduktorze i będzie dochodził do elektrozaworu nie będzie go już na zaworku precyzyjnym ani w wężu który podaje gaz do zbiornika. Jak wskazówka będzie opadała to są dwie możliwości.
Albo słabo dokręcony reduktor (nowa uszczelka),albo masz przeciek w miejscu gdzie zaznaczyłem na zdjęciu.
Warto też obserwować mgłę z dyfuzora jaka jest gdy wskazówka jest pośrodku zielonego pola a jaka gdy wskazówka opada. Jeśli mgła jest tak samo intensywna jak w przypadku gdy mamy wskazówkę pośrodku zielonego pola a wskazówka wyraźnie opadła to znaczy,że zegar może być walnięty.
Załączniki
a21bf3ed3f8e9a93.jpg


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

02 maja 2014, 09:05 Re: 1 dzień podawania CO2  (#7)  

Witam pozwólcie że się dołącze. Wczoraj nabijałem butle. Podłączyłem i co.... coś nie tak. ciśnienie wyjściwe czyli zegar po prawej..... ustawione ok 5 bar. Wszystko ok ale po jakimś czasie ciśnienie spada do ok 2 bar. Czy reduktor padł :?: Wcześniej trzymał ciśnienie bez problemu

Avatar użytkownika

risen28
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 07 mar 2013, 23:26

02 maja 2014, 09:29 Re: 1 dzień podawania CO2  (#8)  

Powinieneś włożyć dyfuzor do wody na ok 2h i dopiero po tym czasie zacząć podawać CO2 .puszek
 

02 maja 2014, 10:11 Re: 1 dzień podawania CO2  (#9)  

puszek napisał(a):Powinieneś włożyć dyfuzor do wody na ok 2h i dopiero po tym czasie zacząć podawać CO2 .


Był 24h w wodzie, przed uruchomieniem instalacji

Kolejna dziwna sprawa, programator czasowy nie uruchomił elektrozaworu. Świetlówki zapaliły się ładnie a a elektrozawór nie ruszył. Pomogło zwykłe wyjęcie i włożenie ponowne do zasilania.

Avatar użytkownika

Kredu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 159
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

02 maja 2014, 12:08 Re: 1 dzień podawania CO2  (#10)  

Też tak miałem wymieniałem klika programatorów. A Ty masz takie same jak ja.
Te programatory zawieszają się pod elektrozaworem tak raz na 2 tygodnie.
Kupiłem mechaniczny i jest ok.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

03 maja 2014, 00:51 Re: 1 dzień podawania CO2  (#11)  

weder napisał(a):Też tak miałem wymieniałem klika programatorów. A Ty masz takie same jak ja.
Te programatory zawieszają się pod elektrozaworem tak raz na 2 tygodnie.
Kupiłem mechaniczny i jest ok.


Ja chyba będę musiał wszystkie elektroniczne wymienić na mechaniczne, bo cała trójka u mnie szwankuje. A to się włączy program ale już nie wyłączy, a to włączy i wyłączy ale ponownego włączenia już nie ma :( I to dotyczy wszystkich trzech (tych pod które podłączone jest oświetlenie też). Oczywiście programuje w trybie AUTO i daje zakres wszystkie dni tygodnia.

Avatar użytkownika

Kredu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 159
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

03 maja 2014, 01:01 Re: 1 dzień podawania CO2  (#12)  

Mi wariował tylko ten od elektrozaworu. Reszta jest ok.

Tak naprawdę elektronicznego potrzebuję tylko do skimmera. Który włącza się kilka razy dziennie po 15min.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

03 maja 2014, 01:19 Re: 1 dzień podawania CO2  (#13)  

Weder, jak jesteś, to mam prośbę. Nie spryskiwałem jeszcze instalacji pod kątem szczelności (dziś zamierzam to zrobić). Ale czy winą nieszczelności może być też sytuacja, że po odcięciu zasilania elektrozaworu, wskazówka idzie dosyć szybko w górę ? (ta od ciśnienia na zew.). Przy włączonym elektrozaworze, spada ona powoli w dół... a przy wyłączonym jest dokładnie odwrotnie....

Avatar użytkownika

Kredu
Zainteresowany tematem
 
Posty: 159
Dołączył: 08 kwi 2014, 20:48

03 maja 2014, 01:28 Re: 1 dzień podawania CO2  (#14)  

To normalne jak zamkniesz elektrozawór to ciśnienie między reduktorem a elektrozaworem minimalnie wzrasta. Ja jak podaje gaz to mam 1,5 bar na wylocie jak elektrozawór zostanie zamknięty to wzrasta mi do 1,8bara.Jak elektrozawór zostanie otwarty to wartość wraca do 1,5 bar.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

03 maja 2014, 11:02 Re: 1 dzień podawania CO2  (#15)  

weder napisał(a):Jak na 200l to masz za mały ten dyfuzor.Jaką on ma średnicę bo na taki zbiornik to daje się 40 do 50mm.Dla mnie jest kiepskiej jakości bo bąble nie puszcza środkiem.


A jaki dyfuzor porządnej jakości proponujesz ? i gdzie go umiejscowić? Może być pod wylotem filtra żeby wir rozprowadzał CO2 po całym akwarium ?qqrq
Zainteresowany tematem
 
Posty: 274
Dołączył: 27 mar 2014, 13:00

03 maja 2014, 20:08 Re: 1 dzień podawania CO2  (#16)  

W zbiorniku do 1m długości najlepiej po przeciwnej stronie wylotu z filtra.
Można jeszcze dodatkowo umieścić go pod skimmerem.

W zbiorniku do 150l dyfuzor zen z RA spokojnie daje radę.W zbiornikach od 200l to reaktor.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

16 cze 2014, 11:01 Re: 1 dzień podawania CO2  (#17)  

Witam.
Dzisiaj jadę zakupić moją pierwszą butlę CO2 ;)

Wszystko już doczytałem, jak zmontować, jak założyć, jak poskręcać itd. itd. Reduktor kupiony, licznik bąbelków, zaworek precyzyjny, zwrotny, wężyk, dyfuzor no i dzisiaj będzie butla 2 kg.

Tylko mam jeden problem. Jak ustawić podawanie CO2 w pierwszy dzień i ogólnie dla mojego zbiornika 60l. Ile bąbelków na sekundę ? I czy dozować 24h/dobę czy nie ?

Nie chcę w pierwszy dzień wymordować moich krewetek ;) Z góry dzięki za pomoc

Avatar użytkownika

danielevsky
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

16 cze 2014, 18:21 Re: 1 dzień podawania CO2  (#18)  

Jeśli zaczynasz przygodę z co2 to podawaj tylko w dzień. Godzinę przed zapaleniem światła i odłączenie co2 godzinę przed zgaszeniem światła. Jak z czasem poznasz temat to możesz zacząć 24/24. A co do zaczynania to podawanie co2 na taki zbiornik dajesz 1 do 2b/s jak się zagęści roślinność i będziesz obserwował ryby to możesz podawać 3 do 4 b/s.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

16 cze 2014, 18:52 Re: 1 dzień podawania CO2  (#19)  

Butla jest :) :D 8) zmontowana wszystko śmiga :) a jak wyłączyć na noc gaz jak nie mam elektrozaworu? Który zawór zakręcić ?

Avatar użytkownika

danielevsky
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

16 cze 2014, 19:29 Re: 1 dzień podawania CO2  (#20)  

jak nie chcesz codziennie regulować przepływu precyzyjnym to zakręcaj główny przy butli.Jednak wkrótce sie popsuje od ciągłego kręcenia.Zainwestuj w elektrozawór lub zaworek on/offgrzeniu 73
Znający temat
 
Posty: 1861
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

16 cze 2014, 21:02 Re: 1 dzień podawania CO2  (#21)  

Czyli tylko ten główny ? Mam nadzieję że przez miesiąc tak wytrzyma, bo fundusze na elektrozawór będą za miesiąc ;)

Avatar użytkownika

danielevsky
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

16 cze 2014, 21:05 Re: 1 dzień podawania CO2  (#22)  

możesz precyzyjnym ,ale za każdym razem będziesz musiał regulować na nowo.Moze ustaw mniej i cala dobę? Wiele osób ma tak i nie narzeka.grzeniu 73
Znający temat
 
Posty: 1861
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

16 cze 2014, 21:47 Re: 1 dzień podawania CO2  (#23)  

danielevsky napisał(a):Czyli tylko ten główny ? Mam nadzieję że przez miesiąc tak wytrzyma, bo fundusze na elektrozawór będą za miesiąc ;)Wytrzyma spokojnie. Nawet rok. :mrgreen: Butle Co2 są otwierane i zamykane w pracy np. W spawalnictwie kilka razy dziennie i nic się nie dziej.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

16 cze 2014, 21:50 Re: 1 dzień podawania CO2  (#24)  

Chyba zostawię 24h. Zmniejszyłem przepływ. Teraz leci ok. 1b/1,5s więc chyba nie pomorduję krewetek co?

Avatar użytkownika

danielevsky
Stały bywalec
 
Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

16 cze 2014, 23:13 Re: 1 dzień podawania CO2  (#25)  

danielevsky napisał(a):Chyba zostawię 24h. Zmniejszyłem przepływ. Teraz leci ok. 1b/1,5s więc chyba nie pomorduję krewetek co?Ja kiedyś w 42l nawoziłem około 0,5 b/1 sek. I krewetki miały się dobrze :)

Avatar użytkownika

salava8
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2437
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków
Powiązane tematy
 • Bimbrownia - sposób dozowania CO2 dla początkujących

  Bimbrownia CO2 opiera swoje działanie na produkcji dwutlenku węgla przez drożdże, które wytwarzają go w procesie fermentacji cukru. Powstaje tzw. zacier fermentacyjny zawierający alkohol - produkt u...

  Wyświetlenia: 109632 | Odpowiedzi: 180 czytaj więcej...

 • CO2 bimbrownika czy butla

  Witajcie.! Od niedawna zastanawiam się jakiego typu CO2 użyć w swoim baniaku 54l oświetlenie 2x 15w aquael plant, dużo czytałem o bimbrowni ale jakoś nie mogę się zdecydować z drogiej strony nie należ...

  Wyświetlenia: 1006 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Reaktor CO2 i filtr w jednym DIY

  Witam. Mam w planie taki mikser i filtr w jednym. Zastanawiam się czy ktoś robił coś takiego. Jakie macie panowie i panie zdanie. Filtr oczywiscie wewnetrzny.

  Wyświetlenia: 587 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Czystość CO2 z butli

  Od kilka dni podaje co2 z butli na reaktor własnej roboty. To jest zwykła butelka PET założona na gąbkę i do niej wciśniety jest wężyk od co2. Gąbka jest na wlocie filtra wewnętrznego. Rozpuszczalność...

  Wyświetlenia: 641 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

  Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

  Wyświetlenia: 170556 | Odpowiedzi: 379 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.