Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Krasnorosty - geneza i walka!Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

22 wrz 2013, 19:44 Krasnorosty - geneza i walka!  (#1)  

Wielu, nawet najlepszych akwarystów, w swoich zbiornikach od czasu do czasu ma tych nieproszonych gości.

Nie jest problemem jeśli owe "kłaczki" są w pojedynczych ilościach, gdzieś na peryferiach aranżacji. Jednak problem zaczyna się, gdy stanowią prawdziwą inwazję i swoją brzydotą potrafią skutecznie zniechęcić do akwarystyki i zeszpecić najpiękniejszy nawet Scape.

Zaskakuje jednak fakt, że głównymi winowajcami pojawienia się tego rodzaju glonu jesteśmy... my sami.
Sam ostatnio zostałem zmuszony do do wnikliwej lektury nt. tych glonów przez własny błąd przy okazji pielęgnacji akwarium, ale udało się! :D :D :D

Przyczyny:
niektórzy utrzymują, że powodem pojawienia się wszelkich glonów jest źle zbilansowane nawożenie, głównie zły stosunek PO4 i NO3. Nie jestem zwolennikiem generalizowania. O ile zielenice, cyjanobakterie (sinice), czy compsopogon są wywołane rzeczywiście źle zbilansowanym nawożeniem (np. złymi stosunkami NO3 i PO4) lub nagłymi zmianami w nawożeniu, o tyle szantrasje powstają na skutek pojawienia się tzw. "brudnej wody", konkretnie przedostania się z podłoża, bądź ze starego filtra lub gnijących korzeni, liści, pokarmów dla ryb... - Dissolved Organic Carbon (DOC), a więc nie są wynikiem źle ustawionego użyźnienia wody (PO4, NO3). Sprawdzić stan DOC w wodzie można np. testem firmy Rataj.

Można na zjawisko "brudnej wody" spojrzeć jeszcze inaczej - odwrotnie (COD) Chemical Oxygen Demand - Chemiczne zapotrzebowanie na tlen (ChZT) - jest to parametr używany do oceny wody - jej stanu, interpretowany jako ilość tlenu potrzebna do utlenienia zawartych w tej wodzie związków organicznych i nieorganicznych. Parametr ten używany jest również przy ocenie zanieczyszczenia ścieków (BTZ Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen - parametr w 5-dniowym procesie obserwacji lub 10-dniowym przy udziale oczywiście funkcjonowania mikroorganizmów, przy temperaturze ok. 20 st. C). Można sporo na ten temat poczytać w fachowej literaturze, bądź w necie (mniej pewne źródło informacji, jak wiemy). To bardzo ogólnie o tym co nazywamy w akwarium "brudną wodą".

Krasnorostom też sprzyja szybki nurt wody: wielość DOC w krótkiej chwili szybko odżywia ten glon. Powodem pojawienia się tego glonu jest więc niepotrzebne grzebanie w podłożu (grzech zwłaszcza początkujących), zbyt długie okresy nieczyszczenia filtra, brak systematycznych podmian wody przy "rozpędzonym" nawożeniem akwarium HT, pozostawianie resztek gnijących liści, roślin, korzeni itp. Może wystarczyć jedna przyczyna, a mogą wystąpić wszystkie naraz. Trzeba się więc długo zastanowić, czy naprawdę dobrą rzeczą jest - jak wielu radzi - pożyczane filtrów od znajomych z ich akwarium, niby dojrzałych, ale mogących zawierać takie mnóstwo toksycznych substancji, że głowa mała... Nieczyszczenie długi czas filtrów jest również proszeniem się o krasnorosty.

To są powody powstania tzw. "brudnej wody" w akwa i pojawiania się szantrasji w zbiorniku.

Walka:
- częste podmiany wody, najlepiej na miękką wodę, idealnie jak z filtra RO odpowiednio zmineralizowaną i oczywiście użyźnioną
- wyczyszczenie filtra, dobrą radą jest użyć wkładu węgla aktywowanego w filtrze
- mechaniczne usuwanie zainfekowanych liści
- zero poruszania podłoża
- czasowe ograniczenie cyrkulacji wody w akwa, czasowe np. na okres kuracji - sam jestem generalnie zwolennikiem zwiększonej cyrkulacji wody w zdrowym zbiorniku HT
- można wyjąć niektóre elementy dekoracji, te które się oczywiście da, bądź niektóre z "twardszych" roślin np. anubiasy i delikatnie, na krótko pomazać zarażone miejsca ADA Phyton git, bądź Carbo w płynie, niektórzy robią domowym sposobem roztwór z kwasku cytrynowego - sam nie próbowałem, w tych wszystkich preparatach należy bardzo uważać na rośliny, by je nie spalić! Najbezpieczniejszym jest preparat ADA Phyton git.
- dobrym sposobem jest delikatnie "polać" Phyton lub Carbo w płynie miejsca krasnorostów w zbiorniku, przy pomocy strzykawki z igłą (przy wyłączonej cyrkulacji)
- można również przedawkować kilkukrotnie Carbo w płynie do kolumny wody, najlepiej po zgaszonym świetle dwie trzy godziny, gdy rośliny "uspokoją" się z pobieraniem składników odżywczych i dobrze też przy wyłączonym na jakiś niedługi czas filtrze; trzeba jednak zawsze pamiętać o zwierzętach w akwa, dla których to źródło węgla, aldehyd glutarowy jest niezmiernie toksyczny
- niektórzy dodają, by zadbać o poziom Ph poniżej 6,8 ale taki poziom jest generalnie z wielu innych powodów konieczny przez cały czas funkcjonowania akwarium roślinnego. Ważniejsze jest to, by nie było skoków Ph w ciągu doby. W tym celu można dozować CO2/24h.

Niektóre szantrasje po kilku dniach zaczną robić się czerwone, stąd nazwa krasnorosty, a niektóre zaczną po prostu blednąć. Po tych dniach będą już odchodzić w zapomnienie.

Wszystkim życzę pięknych i czystych zbiorników. Zapraszam do korekty, uzupełnień i oczywiście do dyskusji.
Godween ;)
Ostatnio edytowano 14 paź 2013, 10:36 przez Godween, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

23 wrz 2013, 00:10 Krasnorosty - geneza i walka!  (#2)  

Swietny poradnik jak zwykle profesjonalna robota. Ja u siebie krasnorosty wytepilem wlasnie przez przedawkowanie wegla w plynie.

Avatar użytkownika

czosnek20053
Znający temat
 
Posty: 1098
Dołączył: 07 kwi 2011, 18:54
Miasto: Strzelce Opolskie

23 wrz 2013, 09:31 Krasnorosty - geneza i walka!  (#3)  

Ja też podzielam opinie ze to fajnie zredagowany materiał.Prosto, na temat i czytelnie.Co prawda z krasnalami do czynienia jeszcze nie miałem za to od pewnego czasu walcze z sinicami i compsopogonem ale może kiedyś sie przyda(odpukać oby nie :mrgreen: )

Pozdrawiam


Avatar użytkownika

bielu1985
Stały bywalec
 
Posty: 484
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

23 wrz 2013, 10:13 Krasnorosty - geneza i walka!  (#4)  

Z niektórymi twierdzeniami nie mogę się zgodzić, ale ogólna teza jest dobra - krasnorosty oznaczają brudne akwarium, obciążone organicznie. Pierwszym krokiem powinno być zawsze czyszczenie filtra i dodanie świeżego węgla aktywnego (ew. Purigenu). Zastosowanie EasyCarbo nie zawsze jest możliwe - szkodzi niektórym roślinom, np. nurzańcom.
Warto też wspomnieć, że młode "kosiarki" Crossocheilus Siamensis chętnie zjadają krasnorosty. Dwie sztuki ogoliły mi korzeń wielkości butelki 2l w trzy dni.

Niektórzy sugerują, aby filtr tzw. biologiczny czyścić raz na pół roku - moim zdaniem jest to najprostsza droga do krasnorostów.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 wrz 2013, 18:09 Krasnorosty - geneza i walka!  (#5)  

Jak dla mnie to super podsumowanie walki z krasnalami :) jest tu zawarte wszystko to co czytałam i szukałam na różnych forach i tematach, na każdym z nich wyczytywałam różne kawałki tekstu który w całości jest tu zawarty, teraz już nie będę musiała szukać bo wszystko jest zawarte w jednym :D

Avatar użytkownika

Dragonita
Zainteresowany tematem
 
Posty: 246
Dołączył: 08 kwi 2012, 12:39
Miasto: Gliwice

23 wrz 2013, 20:13 Krasnorosty - geneza i walka!  (#6)  

@Godween: bardzo interesujący poradnik stworzyłeś. Jedynie nie polecałbym easy carbo, który wg. mnie więcej przynosi szkody niż pożytku.
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

23 wrz 2013, 20:19 Krasnorosty - geneza i walka!  (#7)  

Hm. To ja tez coś podpowiem a raczej powiem, że to co pisze Goodween się sprawdza :-)

Tez miałem mały wysyp krasnorostów i pomogła woda RO, którą teraz podmieniam pół na pół z kranówką bo przesiadłem się na morskie także warto spróbować i EC.

Glony po paru dniach zrobiły się czerwone i są w odwrocie nowe póki co nie rosną.
EC aplikowane bezpośrednio na glony z strzykawki :-)

Avatar użytkownika

87Brad87
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2159
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

23 wrz 2013, 20:21 Krasnorosty - geneza i walka!  (#8)  

Ja stosuje Gainer Carbo i też się przekonałam że potrafi popalić roślinki, dlatego trzeba nauczyć się podawać je odpowiednio ;)
Metoda prób i błędów :)

Avatar użytkownika

Dragonita
Zainteresowany tematem
 
Posty: 246
Dołączył: 08 kwi 2012, 12:39
Miasto: Gliwice

24 wrz 2013, 09:55 Krasnorosty - geneza i walka!  (#9)  

Cieszę się, że komuś może si coś przydać. Każdy napotyka co jakiś czas na niespodziewane kłopoty, ale można też niektórych uniknąć.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

02 paź 2013, 19:14 Krasnorosty - geneza i walka!  (#10)  

@Godween: przepraszam za zejście z tematu krasnorostów ...napisz proszę czy spotkałeś się ze szkodliwym wpływem węgla w płynie na rośliny ? Zaobserwowałem u siebie:
-mały/duży heniek (szczególnie z in-vitro) w nieustabilizowanym zbiorniku po podaniu węgla w płynie zaczyna ciemnieć, w efekcie się rozpuszcza.
- ustabilizowany zbiornik, po dwukrotnym przekroczeniu dawki węgla, rośliny (hemianthus) ciemnieją, wzrost jest zahamowany.
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

02 paź 2013, 23:42 Krasnorosty - geneza i walka!  (#11)  

Owszem, węgiel w płynie szkodzi szczególnie delikatniejszym roślinom jak mchy ale podany bezpośrednio lub grubo przedawkowany. Dwukrotnie jednak przedawkowany nie sądzę by był powodem problemu. Ale jednak na czas ukorzenienia warto zostać przy normalnych dawkach.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

03 lis 2013, 21:48 Krasnorosty - geneza i walka!  (#12)  

Po kolejnym miesiącu obserwacji przekonuję się, że Easy Carbo to jedynie sposób doraźny walki ze skutkiem. Nawet ta woda czyta, która wydaje się nam, że jest "czystą wodą" zawierać może coś czego się nie spodziewaliśmy, np. coś co zostało uwolnione ze starego już podłoża, przekopywanego przez krewetki, albo inne... I najskuteczniejszym sposobem walki z przyczyną jest wkład węglowy jako stałe medium filtracyjne, co jakiś czas wymieniane na nowe. Dobrym pomysłem jest też użycie Purigenu. A jak wiemy media te oczyszczają wodę jedynie z azotu organicznego, więc nie tego pochodzącego z NO3 jako nawozu z soli KNO3. Mogą więc być śmiało stosowane przy nawożeniu.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Czy helenki również mają wpływ na pojawienie się krasnorostów ?
Chodzi mi tutaj o aspekt tego, że zakopują się w podłożu, później wychodzą z niego itd..

Pozdrawiam :)MarcinG
Zainteresowany tematem
 
Posty: 211
Dołączył: 20 cze 2011, 17:12
Miasto: Irządze / Śląsk.

Nie sądzę, by miały istotny wpływ na uwalnianie się potężnych ilości DOC z podłoża; chyba, że są ich dziesiątki ;)
Z reguły trzymamy ich kilka lub kilkanaście w zbiorniku, a to nie stanowi zagrożenia. Dopatrywałbym się przyczyn gdzie indziej.
Pozdr Godween :)

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Godween napisał(a):Po kolejnym miesiącu obserwacji przekonuję się, że Easy Carbo to jedynie sposób doraźny walki ze skutkiem. Nawet ta woda czyta, która wydaje się nam, że jest "czystą wodą" zawierać może coś czego się nie spodziewaliśmy, np. coś co zostało uwolnione ze starego już podłoża, przekopywanego przez krewetki, albo inne... I najskuteczniejszym sposobem walki z przyczyną jest wkład węglowy jako stałe medium filtracyjne, co jakiś czas wymieniane na nowe. Dobrym pomysłem jest też użycie Purigenu. A jak wiemy media te oczyszczają wodę jedynie z azotu organicznego, więc nie tego pochodzącego z NO3 jako nawozu z soli KNO3. Mogą więc być śmiało stosowane przy nawożeniu.


Godween jaki węgiel polecasz? Ponoć węgiel węglowi nierówny.chris211
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył: 24 lis 2011, 14:03
Miasto: Janów Częstochowski

Tak, nierówny, to się zgadza, choć na bezrybiu i rak ryba, więc zależy do czego masz dostęp. Używałem zawsze węgla do filtrów TetraTec, ale ostatnio kupiłem coś chińskiego za grosze i jest ok. I tak co miesiąc lub dwa wymieniam go na nowy, by toksyny, które pochłania (pomijając fakt, że jest złożem bakterii nitrifikacyjnych), wkrótce mogą uwalniać się z powrotem do wody.
Gdzieś na forum był artykuł/wątek nt. użycia węgla w filtracji. Myślę, że w dziale "Artykuły i porady" znajdziesz.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Natknąłem się na bardzo dobrą dyskusję, z której pozwolę sobie zaczerpnąć kilka wypowiedzi AdamW nt. filtracji i mediów w kontekście czystości wody, myślę, że bardzo pożytecznych w temacie tego wątku. Będzie to jakieś dopełnienie tematu walki z krasnorostami, zwłaszcza z przyczynami ich powstawania.

AdamW napisał(a):Ja bym zastąpił cały ''biologiczny wkład'' gąbką dość gęstą, która także prócz filtracji mechanicznej pełni funkcję filtracji biologicznej. Niestety wciąż na niejednej stronie można przeczytać o bilobalach i ceramice jako o tych, na których bakterie lepiej się osiedlają, bo niby gąbka to gorszy standard :roll: Nikt nie robi filtrów dla ''roślinniarzy''! Wszystkie filtry są robione dla ogółu akwarystycznego. Jak kupi się kubełek to wata z reguły dodawana jest na sam szczyt, gdzie to tak na prawdę 2 centymetry w przekroju, resumując jakieś 5 % wypełnienia kubełka. Reszta to gąbka o bardzo dużych oczkach (niepotrzebna) i ceramika, bądź biobale. Natomiast akwarium roślinne obejdzie się bez całego tego ''biologicznego wkładu'' - tam, w akwarium, jest dość miejsca na osiedlenie się bakterii, problemem jest natomiast co robić z tym co zamienia się w DOC, czyli większe cząstki materii. POM jest wychwytywany przez filtr o medium ''z oczkami'' 0,5 mm.

Adamie, jakiej gęstości gąbki sugeujesz 30 ppi czy może 45 ppi?

AdamW napisał(a):Tak gęste aby za bardzo nie hamowały strumienia wody ale z drugiej strony, aby lekko było widać, że przepływ jest przytłumiony. I tak jaką gąbkę byś nie zamontował to i tak z czasem tak się zatka ''brązową mazią'', że będziesz zmuszony ją przepłukać. Jeśli gąbka będzie miała zbyt dużą wartość ''Pores Per Inch'' (PPI), czyli liczbę porów na cal bieżący to będzie się szybko zatykać i sama obsługa filtra zamieni się w koszmar. Wysokie współczynniki PPI powyżej 45 nadają się do filtrowania powietrza (nawilżacze, samochody itd.), a nie do wody. Do tego gąbka musi być dość sztywna (współczynnik H). Oczywiście i w akwarystyce mamy gąbki 45 ppi (45 oczek na cal), jednak warto, jeśli mamy taką możliwość, sprawdzić czy nie jest to zbyt ''gęsto''.

Gdybym miał kubełek to wywaliłbym wszelakie zbędne wkłady biologiczne i zastąpił je gąbkami. Dałbym trzy rodzaje - 10 ppi, 20 ppi i 30 ppi. W filtrze wewnętrznym, natomiast tylko 30 ppi lub 45 ppi - z powodu łatwości płukania.

Napiszę to jeszcze raz: nikt nie robi filtrów dla miłośników akwarystyki roślinnej. Filtry robione są dla ogółu akwarystycznego i biobale, keramzyty, ceramika itp. są zbędne. Więcej, zajmują miejsce gąbkom które pięknie wyłapują to czego nie chcemy mieć w wodzie DOC (i większe frakcje POM i DOM).

Link do całego wątku:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... l?start=60

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

a co zrobić jak nie mam dostępu do wody ro a moja kranówka jest extra twarda. Można to jakoś zastąpić?leszek199312
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 23 lis 2013, 20:44
Miasto: Mińsk Mazowiecki

Twardość wody nie jest bezpośrednim powodem powstawania krasnorostów,ale na pewno im sprzyja. Filtr RO nie tylko zmiękcza wodę, ale też pozbywa całego "syfku", który ewentualnie mógłby też sprzyjać powstawaniu tego glona. Nie jest on jednak jedynym gwarantem akwarium bez krasnych.

Szukamy w tym wątku wielu, możliwie najwięcej przyczyn powstawania krasnorostów i możliwie wielu sposobów walki z nimi.

leszek199312 napisał(a):a co zrobić jak nie mam dostępu do wody ro a moja kranówka jest extra twarda. Można to jakoś zastąpić?

Zastąpić wodę z filtra RO można wodą destylowaną zakupioną np. na stacji benzynowej, jednak wg mnie mija się to z celem. Lepiej zakupić (np. przez internet) filtr RO do celów akwarystycznych (koszt ponad sto złotych) i samemu filtrować odpowiednią ilość wody do podmian, a potem ją mineralizować do odpowiednich poziomów Ca i Mg (Kh i Gh).
Ostatnio edytowano 17 gru 2013, 22:04 przez Godween, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Zamiast kupować wodę na stacji, poszukaj w Twojej miejscowości producenta wody zdemineralizowanej i tam ją kupuj.Wychodzi dużo taniej.U mnie jest po 20gr/l.Leszek Lewkowski
Zainteresowany tematem
 
Posty: 254
Dołączył: 01 lip 2003, 21:05
Miasto: Białystok

Godween napisał(a):Tak, nierówny, to się zgadza, choć na bezrybiu i rak ryba, więc zależy do czego masz dostęp. Używałem zawsze węgla do filtrów TetraTec, ale ostatnio kupiłem coś chińskiego za grosze i jest ok. I tak co miesiąc lub dwa wymieniam go na nowy, by toksyny, które pochłania (pomijając fakt, że jest złożem bakterii nitrifikacyjnych), wkrótce mogą uwalniać się z powrotem do wody.
Gdzieś na forum był artykuł/wątek nt. użycia węgla w filtracji. Myślę, że w dziale "Artykuły i porady" znajdziesz.


A napisz proszę jeszcze jakie ilości tego węgla stosujesz (na zbiornik, na litr ?).
I czy może to być węgiel w formie brykietu (sprasowany)?chris211
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył: 24 lis 2011, 14:03
Miasto: Janów Częstochowski

Radzę kupować węgiel aktywowany przeznaczony dla celów akwarystycznych; węgiel aktywowany w formie sprasowanej używany jest w prefiltrach w RO, lecz nie jest to... brykiet :)
Ważne, by węgiel w filtrze jednak co miesiąc lub dwa wymienić na nowy, ja stosuję dwa woreczki czyli jeden koszyk w filtrze i do drugiego kosza warstwa gęstej gąbki jak poleca AdamW.

Ciekawy wątek nt. węgla jako medium filtracyjne:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... arium.html

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Sorki, trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi o węgiel w formie pelletu, granulatu takie coś: nr aukcji na alledrogo 3807372798 - nie mogę wkleić linka ???

A ilościowo ( w gramach, czy ml) na 72 litry zbiornik ? Żeby nie przedobrzyć?

Jeśli chodzi o gąbki to ja pytałem AdamaW o ich gęstość i właśnie część ceramiki została zastąpiona gąbką o ppi 30. Reszta niebawem, nie wszystko na raz.chris211
Poznaje temat
 
Posty: 71
Dołączył: 24 lis 2011, 14:03
Miasto: Janów Częstochowski

Nie mam żadnego doświadczenia co do takiej formy węgla jako medium filtracyjne, kupuję zawsze węgiel przeznaczony do celów akwarystycznych w ilości dwie standardowe siatki na dwa miesiące. Ale jeśli zdobędziesz jakieś swoje doświadczenia to podziel się potem.
Znalazłem jeszcze coś nt. węgla w filtracji, może coś znajdziesz dla siebie:
http://tylkowoda.pl/filtry-do-wody/wegiel-aktywny/

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Zgadzam się z Godwennem, co do genezy inwazji krasnali. Od miesiąca się u mnie pojawiły, akurat po tym jak: grzebałem mocno w podłożu( nasadzenia nowych roślin); podmieniałem wodę co 7-10 dni ok 20%; dość duża obsada ryb; silny strumień z filtra. Mam zamiar na razie doraźnie zastosować Femanga Algen Stop! General, aby zlikwidować krasnali na cryptocorynach i innych roślinkach. Docelowo: regularna podmiana co tydzień 40% baniaka; węgiel aktywowany jako wkład do filtra, badanie poziomu DOC.szymon1973
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 01 maja 2010, 20:17
Powiązane tematy
 • Jak skutecznie zwalczyć krasnorosty?

  Swego czasu prowadziłem skuteczne boje ze spirogyrą, sinicami i innymi. Dzięki praktyce i wiedzy zaczerpnietej m. in. z tego forum pozbyłem się tamtych glonów i trzymając się pewnych zasad sprwiłem, ż...

  Wyświetlenia: 25803 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

 • Zielanice,Nitki,Krasnorosty

  Witam,myslalem,ze tu nie trafie,ze sobie dam rade ale potrzebuje pomocy. Tak jak w temacie dopadlo mnie to cholerstwo jakis czas temu, z tym,ze krasnorost od dwoch tygodni, wczesniej nie mialem z nim...

  Wyświetlenia: 11692 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Nierówna walka z brunatnicami

  Mam zbiornik 80x45x35 cm. Oświetlenie LED - 3 świetlówki od 13.00 do 21.00 h Rośliny... cóż, jak widac na zdjęciach. Po podmianie wody (20%) parametry są następujące: CO2 - ok wg wskaźnika optycznego ...

  Wyświetlenia: 7840 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

 • Ciezka walka z glonami

  Witam, od dłuższego czasu mecze sie z pyleniem szyby oraz małymi niktkowatymi glonami na roślinach, korzeniu itp, powoli zaczyn brakować mi pomysłów, bardzo prosze o podpowiedź co mozliwe ze robie nie...

  Wyświetlenia: 1548 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Glony nitkowate,krasnorosty, problem z K oraz Mg

  Witam, Piszę, ponieważ od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z glonami, próbowałem już wielu kombinacji, w tym restart akwarium. Akwarium zostało założone grudniu 2019, restart był robiony w maj...

  Wyświetlenia: 3121 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...

Recenzje

Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, hadda, lesniowka, Thermo i 90 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.