Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Decydująca bitwa po roku walki.Identyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat
Powoli zaczynam tracić cierpliwość do akwarystyki roślinnej, która w moim przypadku sprowadza się jedynie do nieustannej walki z glonami. Coraz częściej mam po prostu ochotę wywalić to wszystko za okno. Ponad rok temu po długiej przerwie nabyłem zbiornik 200L. Założyłem go na ziemi ogrodowej, i przez 5 miesięcy walczyłem z każdym rodzajem główna jaki istnieje, oprócz glonów czerwonych. Po tych 5 miesiącach udało mi się doprowadzić zbiornik do zadowalające kondycji i utrzymać go w takim stanie przez 3 miesiące, po czym bez żadnej wyraźnej przyczyny glony wróciły ze zdwojoną siłą. Głównie krasne i zielenice.
Stwierdziłem, że spróbuję jeszcze raz i zrobię restart z nowym podłożem. Tak też uczyniłem z następującymi danymi:

- Szkło: 100x40x50 200l
- Oświetlenie: Belka LED DIY 80W
9h dziennie
- Filtracja: Eheim 2073 (wkład gąbka i lawa wulkaniczna) + dołożona szeregowo pompa aquaela 600l/h + dołożony szeregowo HW 603A jako prefiltr
- Grzałka zewnętrzna przepływowa 200W
- Butla CO2 + dyfuzor narurowy na wężu wylotowym

- Podłoże: 1cm gliny na to 2 cm
ziemi do paproci (podobno z
dodatkiem glinki
wulkanicznej o właściwościach
buforujących), a na to 5-8cm
podłoża Pro H2O i na części z
plażą piasek barwiony 1,2 mm
ziarno.
- Woda 100% kranovit

Rośliny w większości że starego akwa po kąpieli w Azoo Algae Treatment + trochę nowych z in vitro:

- Rotala indica
- Ludwiga mini super red
- Echinodorus Vessuvius
- Echonodorus Aflame
- Limnophilia mini wietnam
- Anubias petite
- Ammania bonsai
- Althernanthea Reinecki mini
- Ludwiga mesakana
- Marsilea crenata
- Rotala nanjenshan

Fauna:

- 15x neon czerwony
- 5x Ramireza
- 3x cierniooczek khula
- 7x kirysek panda
- 3x krewetka Amano
- parę ślimaków nertina, helmet i helenek


Po restarcie zostawiłem akwarium pod opieką żony na dwa tygodnie, która zrobiła w tym czasie trzy spore podmiany. Po dwóch tygodniach od restartu rośliny wykazywały minimalne przyrosty, a glony w postaci chyba Oedogonium coraz bardziej opanowywały rośliny. PARAMETRY po tych dwóch tygodniach były następujące

Ph - 7
GH - 18
KH - 11
Temp- 24,5
Co2 - 30mg/l
NO2 - 0
NO3 - 3mg/l
PO4 - 0.25mg/l
Innych testów nie posiadam


Po tych wynikach stwierdziłem, że muszę podnieść fosor do 1mg/l i azot do 10mg/l. Zacząłem podawać sole makro i mikro oraz 3 krotną dawkę carbo na glony.

Na dzień dzisiejszy tj. po 9 dniach od podawania soli makro, mikro i potasu NO3 podskoczyło do 15mg/l, natomiast fosfor cały czas utrzymuje się w granicach 0,25 - 0.5 mg/l.
Rośliny co prawda ruszyły, ale glony ruszyły jeszcze bardziej i w tej chwili wygrywają z roślinami. Na piasku zaczęły także pokazywać się sinice. Nie mam za bardzo już pomysłu co z tym robić. Wygląda na to, że coś blokuje wchłanianie NO3, bo to prawie wcale nie spada po dodaniu soli. Zastanawiam się, czy nie zacząć podawać fosforu, ale boję się, że to jeszcze pogorszy sytuację. Potas leje na pałę według zaleceń i nie wiem, czy, to może nadmiar lub niedobór, bo nie wiem ile ziemia go oddaje do wody. To samo z mikro.
Na roślinach nic nie widać, poza tym, że przed podaniem soli końcówki liści limnophili mini Vietnam robiły się żółte. Młode liście Echinodorus Vietnam też są jakieś takie przezroczyste i żółtawe. Ludwiga mini super red też taka blada.
Będę wdzięczny za opinie na temat tego co powinienem dalej robić.
Załączniki
IMG_20191120_113649.jpg
IMG_20191120_113710.jpg
IMG_20191120_113737.jpg
IMG_20191120_114138.jpg
IMG_20191120_114202.jpgKolcobrzuch
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Witaj,
Przykro czyta się takie wypowiedzi ale bez danych o sytuacji wody ciężko coś stwierdzić. Piszesz, że lejesz "K" i mikro na pałę, a to nie tędy droga. Trzeba wiedzieć czego ile potrzeba, przynajmniej w przybliżeniu. Zielenice wskazują na nadmiar mikro. Żółte liście jeśli stare, na braki lub blokadę azotu. Jeśli młode liście żółkną to braki lub blokada żelaza.
Warto zaopatrzyć się w testy, przynajmniej na początku, żeby nauczyć się wartości jakie panują w zbiorniku i jak rośliny/glony na nie reagują.
Masz może chociaż dane od swojego dostawcy wody co w niej jest?


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9004
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

20 lis 2019, 16:45   (#3)  

Myślałem jeszcze o zakupie testu na K i na Fe, ale coraz mniej chętnie wydaje pieniądze na to hobby, bo efekty są odwrotne do oczekiwanych. Poza tym, czytałem że te testy są mało dokładne. Ale jeżeli mówisz, że bez tego się nie obejdzie to kupię te testy.
Co do kranówy, to moje wodociągi podają tutaj parametry:

https://mwik.koszalin.pl/page/jako%C5%9B%C4%87-wodyKolcobrzuch
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Sądzę, że za mocno nawozisz. Bogate podłoże i przy tej ilości roślin myślę, że wystarczy bez nawożenia do słupa.Majkel82
Aktywny użytkownik
 
Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Cześć,

masz bardzo dużo gliny w akwarium. Swego czasu zrobiłem restart akwa gdzie całe dno pokryłem gliną tak jak Ty i na to ziemia, żwirek itd. Okazało się że moja glina miała takie właściwości absorbujące że nijak nie mogłem utrzymać parametrów i wszystko wchłaniała - szczególnie fosfor, mikro. Skądinąd glina jest składnikiem aktywnych podłoży:). Ja się wtedy poddałem ze względu na glony i zrobiłem restart. Musisz dokupić testy i dobijać wartości aby wysokie - wtedy glony odejdą, fakt że niektóre gatunki roślin może popalić itd. ale jak opanujesz glony możesz zacząć schodzić z parametrami w dół... ale bez testów nie będziesz wiedział ile dać fosforu czy mikro itd...

pozdrawiamarkkab
Zainteresowany tematem
 
Posty: 211
Dołączył: 21 paź 2004, 18:39
Miasto: Piaseczno

Kolcobrzuch napisał(a):Myślałem jeszcze o zakupie testu na K i na Fe, ale coraz mniej chętnie wydaje pieniądze na to hobby, bo efekty są odwrotne do oczekiwanych. Poza tym, czytałem że te testy są mało dokładne. Ale jeżeli mówisz, że bez tego się nie obejdzie to kupię te testy.
Co do kranówy, to moje wodociągi podają tutaj parametry:

https://mwik.koszalin.pl/page/jako%C5%9B%C4%87-wody
A dla uściślenia, to z którego ujęcia masz wodę w kranie? Bo tam są dwie tabelki, dla Koszalina i Mostowa.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9004
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

20 lis 2019, 18:05   (#7)  

Z tego co wyczytałem te dwa ujęcia dostarczają wodę do Koszalina i miesza się to w kolektorach, więc chyba nie sposób dojść z którego dokładnie ujęcia leci woda w moim krainie. Jutro spróbuje się dowiedzieć dokładniej w wodociągach jak to wygląda.

Co do gliny, to celowo ją umieściłem aby podłoże było bardziej aktywne. Co ciekawe mam jeszcze kostkę w której podłoże składa się z dwóch centymetrów czystej gliny przykrytej 3 centymetrami piasku i nie ma w niej nawet śladu glona.

Zaraz jadę kupić testy na K i Fe, to może trochę łatwiej będzie dojść co jest nie tak.

Edit:

Objeździłem wszystkie poważne sklepy zoologiczne w Koszalinie i nigdzie nie ma testów ani na K ani na Fe. W jednym ze sklepów sprzedawca był tak miły, że podarował mi używany przez siebie test na K z Zooleka. Niestety nie było w nim łyżeczki, więc użyłem tej z testu od NO3, ale nie wiem czy mają taką samą pojemność. Wynik wyszedł w okolicach 5 - 10 mg/l, więc wychodzi na to, że za mało potasu w stosunku do azotu, ale nie wiem czy wynik nie jest fałszywy ze względu na nieoryginalną łyżeczkę, chociaż na zdjęciu w sieci wygląda że to jedno i to samo. Może ktoś, kto ma oba te testy mógłby potwierdzić?
Test na Fe muszę zamówić w sieci.Kolcobrzuch
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Majkel82 napisał(a):Sądzę, że za mocno nawozisz. Bogate podłoże i przy tej ilości roślin myślę, że wystarczy bez nawożenia do słupa.
Podpisuję się pod tym postem.
Walisz ogrom nawozu podnosisz PO4 a z drugiej strony sinice pokazują, że masz go zbyt dużo w stosunku do NO3.Mierzysz wszystko ze słupa wody a Twoje podłoże to cała tablica mendelejewa..
Moim zdaniem najlepsza ziemia to taka najzwyklejsza ze zwykłego kopca kreta.Twoja jest bardzo bogata i chyba nie do końca we wszystko w odpowiednich ilosciach...
Jeśli rośliny rosną i mają korzenie to zrób dwie większe podmiany, wypłuczesz tym słup wody a potem delikatnie nawozy ..delikatnie bo wszystko jest w podłożu a testy tego nie pokazują.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2375
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

20 lis 2019, 22:03   (#9)  

Przez pierwsze dwa tygodnie nie lałem nic, bo właśnie wyszedłem z założenia, że bogate podłoże będzie oddawało do wody, aż nadto składników. Tylko, że jak zmierzyłem fosfor i azot to były bliskie zeru, dlatego zacząłem podawać sole, bo jednak mam sporo łodygowców, a one pobierają składniki ze słupa wody.
No i przed podaniem soli łodygowce praktycznie stały w miejscu, a kilka dni po podaniu soli zaczęły wyraźnie rosnąć.

Czy mam przestać lać wszystko, czy może jednak podawać tylko Potas, bo z testu wynika, że jest go za mało? Na razie podałem 20 klików potasu. Według etykiety 1 klik, to 0,5mg/l na 100l, więc teoretycznie poziom powinien podnieść się conajmniej o 5mg/l. Według testu jest teraz 10mg/l, więc ciągle mało. Mam jutro lać więcej, czy nie?Kolcobrzuch
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

wszystko czego potrzebują rośliny pobierają z podłoża a nie ze słupa wody, też tak sie wkopałem w glony lejąc nawozy przy podłożu bogatym. Po pierwsze przestań lać cokolwiek do wody, żadnego mikro i makro, po drugie rób co tydzień podmiany ok 60l,i po tzecie zmniejsz czas świecenia do 4h, po miesiącu bedzie widać poprawe, rośliny dadzą sobie rade a glony zagłodzisz, potem stopniowo zwiększaj czas świecenia i bardzo powoli posiłkując się testami możesz zacząć nawozić, lej na początek polowe dawki obserwując rośliny, dosadz też roślin. U mnie taka metoda podziałałaJarcman
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył: 06 mar 2018, 04:42

24 lis 2019, 12:33   (#11)  

Skróciłem czas święcenia, przestałem lać nawozy oprócz potasu przy podmianach. Czekam na efekty. Na razie oprócz oedogonium miejscami pojawiają się dłuższe nitki i widzę coraz więcej sinicy. Co ciekawe nie tylko na podłożu, ale też na pojedynczych listkach 10cm nad podłożem.
Dodałem też skimmer, bo kożuch bakteryjny robił się coraz grubszy.

Parametry przed wczorajszą podmianą 50%:

NO3 - 5mg/l
PO4 - 0,5mg/l
K - 10mg/l

Po podmianie dodałem 5ppm potasu do akwa. Ile dziennie powinienem go lać, zakładając że będę robił w tygodniu dwie podmiany po 30%?
Załączniki
IMG_20191124_092434.jpg
IMG_20191124_092420.jpgKolcobrzuch
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48

Zaraz nie będziesz mógł nic zrobić z sinicą, tylko użyć chemii (Chemiclean, antybiotyk), żeby się jej pozbyć.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 9004
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Z sinicą nie wygrasz metodami naturalnymi. Trzeba podejść radykalnie. U mnie pomógł blue exit od easy life. Preparat jest na bazie kwasu salicylowego, więc jest duża szansa na wytępienie innych glonów przy okazji. Tylko zrób dużą podmianę przed podaniem. Kuracja trwa 14 dni bez podmian.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stroniebobi200
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2321
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

10 gru 2019, 15:44   (#14)  

Mała aktualizacja.

Od trzech tygodni leję tylko potas i zmieniam wodę.

Aktualne parametry przed podmianą:

P04 - niemierzalny
NO3 - 2 mg/l
K - 10mg/l

Reszta parametrów bez zmian

Efekt jest taki, że oedogonium ustępuje. Zamiast nich postępuje teraz atak krasnych. Sinice nadal występują miejscami.

Rośliny rosną oprócz marsilea crenata, która na początku była najszybciej rosnącą rośliną w akwarium, a teraz stoi w miejscu. Echinodorus vesuvius też raczej marnie wygląda. Najlepiej się ma Alternanthea reinecki mini.

Jakieś sugestie?
Załączniki
IMG_20191210_140441.jpg
IMG_20191210_140455.jpgKolcobrzuch
Poznaje temat
 
Posty: 84
Dołączył: 17 lis 2018, 20:48
Powiązane tematy
 • Drugi raz czarny nalot, glon. Po roku czasu.

  Witam, już drugi raz mam ten sam problem. Po około roku użytkowania akwarium pojawia się czarny nalot/glon w akwarium. Ostatnio niestety problem nie został rozwiązany. Rzadko wymieniałem wodę w zimę i...

  Wyświetlenia: 2563 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Glony w akwarium a pora roku

  Czy jest jakieś powiązanie między porą roku za oknem, a glonami w akwarium ? Na jednym z for admin napisał że widzi wzrost tematów o glonach nitkowatych na przełomie jesieni/zimy. Czy to może mieć jak...

  Wyświetlenia: 635 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

  http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

  Wyświetlenia: 65492 | Odpowiedzi: 86 czytaj więcej...

 • rośliny nie rosną od ponad roku

  Witam Jest to mój pierwszy wpis na tm forum więc proszę o wyrozumiałość. Chciałbym przedstawić mój problem i prosić o rady ( wskazówki) A więc od początku: Akwarium 54 litrowe a w nim kilka rybek w su...

  Wyświetlenia: 685 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • 2 miesiące walki z glonami i powróciły, proszę o porady

  Witam Państwa w nowym roku, od przeszło dwóch miesięcy walczę z glonami. Niestety walkę przegrywam z kretesem. Zaczęło się od dołożenia dodatkowego kubła, żeby mniej śmieci pływało w wodzie. Zrobił s...

  Wyświetlenia: 1311 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Sławekkol66 i 102 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.