Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Glony


Brązowa firanaIdentyfikacja i walka z glonami i sinicami.
Skuteczne metody zapobiegania. + nowy temat

08 lut 2016, 21:50 Brązowa firana  (#1)  

Czy ktoś może mi wskazać jaki popełniam błąd. To już nie są nitki, kłębki waty tylko brązowa firana. Najlepiej rośnie na skałkach dragon stone, które oczywiście zostały porządnie przepłukane przed włożeniem do akwarium. Minął właśnie miesiąc od zalania. Podłoże jak już kiedyś pisałam (stara panorama) dość grubo( w sumie z 10cm bo górki) Cal green base XR, Dark Soil firmy Ichiban oraz posypane na wierzch ok. 4cm Black earth soil Cal. Oczywiście woda szybko zrobiła się krystalicznie czysta, do dziś zmętnienia brak ale na białej wacie filtracyjnej wyraźnie brązowy nalot wyłapuje(w akwarium korzeni brak). Oświetlenie, w którym ja upatruję winowajcę to:
2x20WT8 Hagen Aqa Glo i Flora glo oraz 24W Super Bright (widmo światła dziennego). To wychodzi ok. 0,66W/l bo przecież nie leję wody po brzegi, a i dna sporo. Czytałam już nie raz, że hageny roślinne mogą sprzyjać glonom, choć wg. producenta to właśnie połączenie niweluje glony bo rośliny rosną, a ja już miałam T8 w pokrywie dodałam tylko T5. Nie znalazłam nigdzie jak sprawuje się świetlówka Living color- super bright co zalatuje chińszczyzną. Miała być jakaś o 6500K, facet w zoologu polecił tą , że niby lepsza bo ma 10000. Na wykresie spectrum ma najwięcej zieleni, potem niebieskiego i czerwieni (napisali, że do akwariów roślinnych, także takich, które wymagają mocnego oświetlenia, zapewnia naturalne oddawania barw, odzwierciedla światło słoneczne). Niestety producent nie podaje ilości lumenów i współczynnika oddawania barw też nie podali. Dlaczego o glony obwiniam światło bo glony wyraźniej obfitsze tam, gdzie go więcej dociera. W kątach staurogyne i kryptokoryny czyste, roślinki, zwłaszcza te światłolubne Rotala macracandra i Micranthemum umbrosum rosną nawet w oczach- przycinka była, choć rotala mogłaby być trochę bardziej różowa. Bacopa monnieri jak wsadzona tak została, tylko jej listki skarłowaciały- to jakiś wskaźnik? Z pewnością te kwasioluby jak dosadzona niedawno Lagenandra meeboldi mają się dobrzei puszczają nowe listki, choć nie bąblują. Nawet vallisneria ma znaczne szersze i zieleńsze liście niż w krewetkarium gdzie kh 0 ale ph wyższe ok. 6,5 i ciemniej, mniej co2.
Ruszyły też kryptokoryny, a sadziłam prawie bezlistne. Jedynie trawniczek z eleocharis parvula dogorywa pokrywa się brązowa watą nie do wydarcia bo jak go próbuję odmulaczem ściągać to wciąga się tez trawka.
To teraz parametry i nawozy, żeby nie było: ph spada już do 5,96 (ustawiłam zresztą komputer na 6 bo kh brak, czyli 0 bezwzględne, nawet po dodaniu węglanów bądź to przy pomocy Brighty K Ady, czy wcześniej K+ Aqua artu, po których ph skacze do góry i uruchamia mi CO2. Chlapię codziennie nawet 2x potas bo naraz więcej nie daję ze względu na skoki ph. Próbowałam też powolutku dodawać reef carbonate seachema bo to tez węglany do podwyższania kh i tak spada do zera. po kapce 1ml dawałam też fosforu bo tu się ktoś rozpisywał o jego braku i gniciu staurogyne. Na początku straciła trochę liści od dołu ale myślę, że nie chodziło o fosfor bo ukorzeniła się dobrze ( w podłożu musi więc być), a dziś nawet ładna. Zaczęłam podawać codziennie mikroelementy tj. tez na razie 2 chlapnięcia firmy water boost. Makro nie daje gdyż- producent tegoż podłoża zaleca go podawać: Rekomendujemy używanie tego nawozu w każdym akwarium roślinnym, zbiornikach bez podłoża wzbogacanego oraz w starszych wiekowo aranżacjach. Miesięczna aranżacja to chyba za krótko, a rośliny też zbyt żarłoczne nie są. Braku nie widzę. Parametry: początki trudne gdzieś przez pierwsze 2 tygodnie NO2 na tyle wysokie, że bałam się cokolwiek wpuścić. No3 też długo było ok. 80,potem ok. 40 ale ostatnio wsadziłam do wewnętrznego filtra troszkę purigenu i zbija go do przedziału ok 10ppm. Potas mierzony cotygodniowo i częściej ok 10-15, dziś mierzyłam tydzień bez podmiany: K= 25mg/l, NO3 20- nowiutki test zoolek z dokładniejsza skalą. No wiem, dlaczego rośliny nie likwidują tego NO3 same. Jakby fajnie bąblowały to by były pewnie bardziej głodne ale bąblowanie ustało mniej więcej po tygodniu od założenia zbiornika. Co się zmieniło? Światło to samo, woda ta sama z RO poprawiona shrimp mineral aqua artu i kh podciągam brighty k do 2 przy dolewkach- co tydzień co najmniej 30%. Ph spadło z początkowego 6,5 przy którym uruchamiało się CO2, do 5,9 gdzie podawać CO2 jest jakiś sens? boję się, że spadnie do 5,5. Mam 4 testowe rybki neonki Armstronga, które zadowolone jak widzę 3 tydzień żyją ale one kwasior lubią. Czy to jakieś kwasiolubne gloniska? Acha bo się rozpisałamale chcę jak najwięcej opowiedzieć o sytuacji, filtracja od 3 tyg. Eheim experience 350 z gąbkami firmowymi, zeolitem, mieszanką ceramiki dobrej: kulki sery, matrixem i lawą co tam zostało z zapasów. Ktoś ma pomysł?
Załączniki
IMG_20160208_181802.jpg
IMG_20160208_181724.jpg
IMG_20160208_181325.jpg
IMG_20160208_181300.jpg

Avatar użytkownika

Melba3
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 05 sty 2016, 18:00
Miasto: Lublin

08 lut 2016, 21:57 Re: brązowa firana  (#2)  

Ooo matko...To Ci się niezła "firankowa masakra" zrobiła.

Avatar użytkownika

Albinn88
Stały bywalec
 
Posty: 405
Dołączył: 29 gru 2015, 22:56

08 lut 2016, 22:03 Re: brązowa firana  (#3)  

No jakiś pomysł na likwidacje poproszę, tydzień temu wyczyściłam do czysta.

Avatar użytkownika

Melba3
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 05 sty 2016, 18:00
Miasto: Lublin

08 lut 2016, 22:14 Re: brązowa firana  (#4)  

Ja na początku bym zrobił solidną podmianę wody z wyczyszczeniem tego dziadostwa ile się da, zaprzestał podawać nawozów i zaciemnił bym zbiornik na 4 dni nie karmiąc obsady przez te dni, następnie po zaciemnieniu podmiana wody 50%. Po tym wszystkim testy wody i patrzyć co się dzieje.

Avatar użytkownika

jarrot
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 18 kwi 2006, 18:08
Miasto: DębiCa

09 lut 2016, 10:23 Re: brązowa firana  (#5)  

jarrot napisał(a):Ja na początku bym zrobił solidną podmianę wody z wyczyszczeniem tego dziadostwa ile się da, zaprzestał podawać nawozów i zaciemnił bym zbiornik na 4 dni nie karmiąc obsady przez te dni, następnie po zaciemnieniu podmiana wody 50%. Po tym wszystkim testy wody i patrzyć co się dzieje.


Myślę że kolega poradził na obecną sytuację chyba najlepiej. Ciężko stwierdzić po tym opisie co się dzieje, ale jak dla mnie to masz ewidentny problem z ustabilizowaniem parametrów. Albo lejesz za dużo, albo co jest chyba gorsze - często zmieniasz system nawożenia.
- Co Ci tak zakwasza wodę że masz pH < 6?
- Kolejne pytanie odnośnie podawania CO2. Jak długo uśredniając pracuje Ci w ciągu dnia/nocy system CO2? Bo rozumiem że on włącza się dopiero jak pH wzrośnie powyżej pewnego zadanego poziomu?

Avatar użytkownika

Matrial
Aktywny użytkownik
 
Posty: 701
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

09 lut 2016, 10:30 Re: brązowa firana  (#6)  

Ja bym zrobił testy przed podmianą również.
Bo co z tego że się dowiemy jakie parametry mamy po podmianie, skoro nie wiadomo czego było za mało /dużo, wcześniej.
Ustaw kompa na 6,5 7 ph powinno skoczyć też kh do bezpiecznego poziomu po podmianie 50%. Obserwuj i nic nie dolewaj na razie. Cierpliwości. Glony ile się da zawsze lepiej usunąć ile się da.
Myślę że za dużo i w zbyt krótkich odstępach czasu ingerujesz w zbiornik, który powinien na starcie ustabilizować się sam.

Avatar użytkownika

kprusak
Znający temat
 
Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

09 lut 2016, 11:05 Re: brązowa firana  (#7)  

Miałem ten sam problem. Brązowa wata jest niepożądanym efektem dojrzewania akwa. Proponuję:
- zmniejsz podawanie nawozów o połowę dawek. wprowadź makro
- świeć maksymalnie 6h. dobrze jest też zmniejszyć natężenie
- możesz robić dwie podmiany tygodniowo, ale jedna też wystarczy
- dołóż rośliny szybko rosnące
- zbieraj mechanicznie watę
- jeśli możesz dołóż dodatkowo wewnętrzny filtr, który zrobi pralkę w akwarium. przy bardzo dużym ruchu wody wata odrywa się i wpada do filtrów

Nie robiłem pomiarów wody. Po tygodniu do dwóch nie powinnaś mieć żadnej brązowej waty. I najważniejsze to cierpliwość.
wojtacho
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył: 12 lip 2013, 22:20

09 lut 2016, 12:09 Re: Brązowa firana  (#8)  

No, dzięki. Odpowiadam po kolei. Ja podmieniam tę wodę raz na tydzień, a przez pierwsze 3 tyg to i dwa razy i spuszczałam 50% objętości zbiornika. Producent podloża i nawozów Cal zaleca podawanie potasu po ok. 2 tyg od zalożenia tak i czyniłam, zresztą nie lałam bez opamiętania, nawet mniej niż podają na opakowaniu. Niestabilność parametrów, a zwłaszcza pH to wynik jak sądzę zbijania przez podłoże Kh do zera, a w każdym razie do wartości niemierzalnych testem Zooleka. Ktoś tu pisał, że stosowanie tych testów przy podłożach aktywnych nie ma sensu. No i jeszcze może być kwestia wlewanej wody. Leję RO, która Ph ma u mnie ok. 6,4.(wstępnie filtr węglowy, świeżutki) ale zanim ją wleję do akwarium podnoszę twardość ogólną jak pisałam shrimp mineralem- bo miały być cristale, przeniesione z krewetkarium. Samo Ph, a wiec i naturalnie Kh podnoszę i przez dodatek Brighty K Ady, dzięki temu potas uzupełniam przy podmianie. Czyli jak myślę to jakiś kwaśny węglan potasu jest podobnie jak Aqua artu K+. Natomiast np. w krewetkarium potas uzupełniam Potasem Water boost, którego dolanie nie powoduje skoków pH ale za to muszę walczyc z błoną na wierzchu wody. Dzięki podłączeniu sterowania Co2 z butli wiem na bieżaco jak skacze ph i ponizej 5,9 nie spada. Rzekła bym,że ma właśnie taką stabilną wartość i problemem jest go podnieść bo spada. Butla była początkowo ustawiona na dozowanie CO2 przy pH 6,5 ale że spadło do 6 to przestawiłam na 6 i troszkę podaje bo wyczuwa spadek co 0,5 stopnia. Nie chce z zalożenia lać kranówy bo nie po to kupowalam filtr RO, a u nas w kranie GH 22, Kh 16. Oczywiście podmieniać wodę nadal będę jeszcze dziś woda już stoi, tylko co z tego, efekty po tygodniu widoczne na zdjęciach. Może zmienić środek do uzdatniania RO powolutku na taki co podnosi KH i GH, ale ryby nie lubią takich wahnięć. Coś co szybko rośnie- ba moczarka właśnie sie rozpuściła i wyrzuciłam bo to zanieczyszcza jak gnije. Pistii nigdzie w okolicy nie ma, a poza tym pralkę to ja trochę mam bo na 112l (nie pełne oczywiście) zewnetrzny Eheim nie regulowany 1000l przepuszcza i wewnętrzy 400l do tego pod ta brazowiejaca watę filtracyjną dołożyłam Purigen. Rybki jak wrony na wietrze.Typuję swiatło bo Co2 przy tak niskim ph rośliny mają chyba dość. Mikro, które zaczęłam podawać w ilości zalecanej przez producenta spowodowało wyraźne ruszenie rotali, znowu przy podmianie przytnę. Jak przygaszę swiatło to sie boję, że roslinki osłabię i gloniska będą główna "ozdobą" zbiorniczka. Świecę swiatłem dziennym 8h, roslinne hageny włączaja sie godzine później i wyłączaja godzine wczesniej. pokój ciemny(córka pomalowała sobie nawet sufit na ciemno). a co myslicie o wymianie hagenów na ledy? Bąbelki, bąbelki chcę.

Avatar użytkownika

Melba3
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 05 sty 2016, 18:00
Miasto: Lublin

09 lut 2016, 16:23 Re: brązowa firana  (#9)  

Matrial napisał(a):
jarrot napisał(a):Ja na początku bym zrobił solidną podmianę wody z wyczyszczeniem tego dziadostwa ile się da, zaprzestał podawać nawozów i zaciemnił bym zbiornik na 4 dni nie karmiąc obsady przez te dni, następnie po zaciemnieniu podmiana wody 50%. Po tym wszystkim testy wody i patrzyć co się dzieje.


Myślę że kolega poradził na obecną sytuację chyba najlepiej. Ciężko stwierdzić po tym opisie co się dzieje, ale jak dla mnie to masz ewidentny problem z ustabilizowaniem parametrów. Albo lejesz za dużo, albo co jest chyba gorsze - często zmieniasz system nawożenia.
- Co Ci tak zakwasza wodę że masz pH < 6?
- Kolejne pytanie odnośnie podawania CO2. Jak długo uśredniając pracuje Ci w ciągu dnia/nocy system CO2? Bo rozumiem że on włącza się dopiero jak pH wzrośnie powyżej pewnego zadanego poziomu?


Natomiast wracając do tematu:
Producent podloża i nawozów Cal zaleca podawanie potasu po ok. 2 tyg od zalożenia tak i czyniłam, zresztą nie lałam bez opamiętania, nawet mniej niż podają na opakowaniu.


Stosujesz się do zaleceń producenta podłoża, a sama piszesz:
Podłoże jak już kiedyś pisałam (stara panorama) dość grubo( w sumie z 10cm bo górki) Cal green base XR, Dark Soil firmy Ichiban oraz posypane na wierzch ok. 4cm Black earth soil Cal.


Może warto nie stosować się do zaleceń producenta skoro stosujesz i mieszasz różne produkty różnych producentów??. Jak dla mnie to powinnaś mimo wszystko mieszać wodę RO do podmian z kranówą, która podniesie Ci i pH i KH.

Avatar użytkownika

Matrial
Aktywny użytkownik
 
Posty: 701
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

10 lut 2016, 00:06 Re: Brązowa firana  (#10)  

No, ok zmieszałam podłoża różnych producentów (jedno do roślinniaczka, drugie do kreweci) i do tego leję nawozy jeszcze innych ale nie leję też byle czego, a według mnie i niektórych tu na forum produkty Cal i Ada mają podobną zasadę działania i to nie dlatego, że pochodzą z Japonii tylko dlatego, że dają te same parametry wody. Na Calu wielu osobom Ph spadało nawet przez 3 pierwsze miesiące.(może by ktoś właśnie zabrał głos). Jedni ukatrupili go wcześniej lejąc zawzięcie twardą kranówę, nawet ktoś tam sodę spożywczą dodawał ale znalazłam też piękny baniaczek z kreweciami zresztą i pięknie wybarwionymi roślinkami. Wszystko jak podawał chłopak (chyba) na niskim pH6 i zerowym KH, tam tylko były jakieś fajne różowe świetlówki, które dawały jeszcze lepszą barwę roślinkom. U mnie to właśnie mchy najgorzej zarosły glonem, więc azotu wbród ciągle. Każdy kombinuje i wychodzi jak wychodzi. Tylko, że nie chcesz chyba Matrial powiedzieć, że akwarium ma działać tylko na markowych produktach i najlepiej tylko na wybranej serii. Widziałam parę akwariów roślinnych i tutaj wśród wyróżnionych ludzie łączą pro soil z Amazonią. Nie twierdzę więc, że tworzyłam akwarium zapatrzona w filmik producenta jak co po kolei sypać i nie mierzyłam linijką grubości. Sypnęłam tak, by sobie fajnie uformować pejzaż. Nie robiłam jakiejś mieszanki podłoży tylko tak jak zaleca producent na dno Cal green base, potem moja twórczość: Dark soil bo grubsze i na wierzch znowu Cal i to taki o małej granulacji. Acha piasek na środku jest kwarcytowy z zoologa nie z piaskownicy i wygotowany. Ok, nie nudzę wybrałam cienkim wężykiem świństwo, o dziwo nie trzyma się mocno więc łatwo się wyciąga, jedynie ten biedny eleocharis ostrożniutko przejechałam, przy okazji stwierdziłam, że korzonki długie i oblepione podłożem Cala jak u nich w reklamówkach. Niepokoi mnie brązowy nalot na staurogyne. Wymieniłam 30 l na RO zaprawione po staremu Shrimp mineral i kapką jednak Bright K (ale tylko tym) żeby uzyskać zbliżone parametry do tego co jest ale powoli podnoszę pH. Jest 6,3 (więcej na raz nie da rady bo rybki) i komputer ma dozować Co2 powyżej 6,2. Będę podmieniać częściej, no bo pewnie coś tam odrośnie. Tak jeszcze zauważyłam, że te kamienie są jednak tak porowate i dziurawe i kruche, że sporo się osadu w tych dziurach gromadzi- korodują czy jak?, że też przy czyszczeniu trzeba czasu trochę poświęcić. Daję parę zdjęć po czyszczeniu, może po wyglądzie roślin komuś coś się nasunie. Acha sukces jednak drobny jest- Vallisneria dziś bąbelkowała, no bo i Co2 leciało w dzień jak się ph podniosło.
Załączniki
IMG_20160209_215443.jpg
IMG_20160209_215506.jpg
IMG_20160209_215406.jpg
IMG_20160209_215339.jpg

Avatar użytkownika

Melba3
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 05 sty 2016, 18:00
Miasto: Lublin

10 lut 2016, 11:48 Re: Brązowa firana  (#11)  

Tylko, że nie chcesz chyba Matrial powiedzieć, że akwarium ma działać tylko na markowych produktach i najlepiej tylko na wybranej serii.


Źle mnie zrozumiałaś. Oczywiście że nie chodzi o to aby zakupić jedną linię produktów i najlepiej tych z Japonii i się tego trzymać to sukces murowany. Nie zanegowałem sensu zrobienia sobie takiej aranżacji na tym co się akurat ma "pod ręką" i bardzo dobrze że wykorzystujesz to. Z pewnością jak zbiornik się ustabilizuje to będzie wszystko pięknie rosło.
Bardziej chodziło mi o to że obrałaś schemat prowadzenia zbiornika według zaleceń jednego producenta, mimo że masz dość mocno zróżnicowane produkty. Niestety w przypadku podłoży typu Soil, używanie ich daje inne parametry wyjściowe w przypadku CAL a inne w przypadku np ADA (sam nie miałem możliwości sprawdzenia tego, jednak można wiele poczytać informacji na temat zakładania akwarium na różnych podłożach i opinie są różne - więc metodą dedukcji dochodzę do wniosku że są inaczej bogate w różne składniki) mimo że ogólna zasada działania jest taka sama. I to samo tyczy się nawozów. Azot firmy EL nie jest równy Azotowi marki Zoolek (no ale to zapewne wiesz).

A więc podsumowując, skoro nawożenie i prowadzenie zbiornika według zaleceń producenta nie sprawdza się/nie skutkuje, to zmodyfikuj nawożenie w oparciu o własne doświadczenie i wiedzę (które jak mniemam posiadasz) aby uzyskać zadowalający efekt. Kilkoro z Nas już wypowiedziało się na temat co może być przyczyną powstania Twojego problemu, wnioski wyciągnij sama i cierpliwością w akwarystyce wygrasz tą walkę z pewnością.

Avatar użytkownika

Matrial
Aktywny użytkownik
 
Posty: 701
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

11 lut 2016, 00:13 Re: Brązowa firana  (#12)  

Dzięki, rozumiem, walczę, za jakiś czas dam znać co i jak.

Avatar użytkownika

Melba3
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 05 sty 2016, 18:00
Miasto: Lublin

17 lut 2016, 11:46 Re: Brązowa firana  (#13)  

Mialem to samo w 3 tyg akwarium na amazoni, nic nie dało usuwanie tej waty aż w końcu zmniejszyłem oświetlenie z 4x24w do 3x24w. Codziennie podawałem 4 krotna dawkę easy carbo od którego glon hamował rozrastanie, przez tydzień podawałem azot ferki balance n oraz potas balance k od startu zbiornika. Rośliny dostały kopa zaczęły rosnąć a wata odpadła od roślin, większość wyłapałem siatką.

Avatar użytkownika

dogepl
Poznaje temat
 
Posty: 128
Dołączył: 15 lut 2014, 16:38
Powiązane tematy
 • Jasno brązowa wata na DIDIPLIS DIANDRA

  Witam, Dzisiaj rano pojawiła się jasno brązowa wata na DIDIPLIS DIANDRA. Co to może być i jak z tym walczyć? Stosuję nawozy Ferka, nawożę CO2, ph 6.7, kh 3. Oświetlenie power LED 54w z mocą 80 proc...

  Wyświetlenia: 2558 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

 • Brązowa wata na podłożu i roślinach

  Cześć! Co to za glon? Jak z nim walczyć? Pojawił się na podłożu oraz atakuje starsze liście. Krewetkarium 30l, Brak nawożenia Woda RO + SALTY SHRIMP MINERAL GH+ GH 6 KH 0 PH 6-6,2 Podmiany co tydzie...

  Wyświetlenia: 4031 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Heniu i Trawka dziwnie robi sie brazowa

  Witam mam pytanko odnosnie Malego Henia i Trawki,Od tygodnia obydwie roslinki zrobily sie delikatnie brazowawe, nie wiem czy to jest jakis rodzaj glonu czy tez moze osad z resztek pokarmu.Stosuje nawo...

  Wyświetlenia: 1210 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Brązowa wata na dnie

  Witam, Od pewnego czasu mam problem z dziwnym brązowym/brunatnym nalotem/watą, która osadza się na dnie akwarium, głównie w trawie. Nie mam pojęcia co to jest-glon,pleśń?. Zbiera się tego również duża...

  Wyświetlenia: 3619 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

 • Brązowa Wata na starcie

  Start zbiornika 2 tygodnie temu i juz w ilości coraz większej pojawia się brązowa wata, szczególnie na trawniku. Zbiornik 180L, gazuje ostro, co2 leci ciurkiem bo nie ma jeszcze ryb. Przepływ wody b.d...

  Wyświetlenia: 782 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, Glonowaty, RB23SMRT, Yokuchi i 167 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.