Promocja - darmowa dostawa od 149zł      ZOBACZ SKLEP
     

Lista artykułów

Wirus Iridovirus gurami DGIV

Zdrowotność ryb z rodzaju Trichogaster i Colisa w ciągu ostatnich dziesięciu lat systematycznie spada, umieralność jest dużo większa. W tym czasie o taki stan rzeczy obwinialiśmy zakażenia bakteryjne.

Wirus gurami

W ostatnich latach naukowcy zwracają szczególna uwagę na wirus znany jako Iridovirus Gurami DGIV. Iridovirus należy do rodziny wirusów, które zawierają DNA jako materiał genetyczny. Znaleziono go u wielu gatunków ryb, słodkowodnych i morskich. Wywołuje on poważne choroby u pewnych gatunków ryb a inne gatunki mogą być jego nosicielami np. złota rybka.

Stwierdzono tego wirusa u guraminów z rodzaju Trichogaster, ryby zarażone tym wirusem  zdychają z objawami chorób ogólnoustrojowych. Śmiertelność ryb jest duża około 50-80%. Śmierć następuje w 24-60 godzin od wystąpienia objawów. Wirusa stwierdzono w śledzionie i tkankach jelit u guraminów.



Objawy kliniczne związane z obecnością wirusa: utrata koloru, spadek aktywności , pociemnienie barwy ciała, letarg, owrzodzenia, chore ryby często przestają jeść i mają powiększony brzuch w ostateczności śmierć. Wewnętrzne objawy; powiększona śledziona, jelita mogą być zaczerwienione oraz obecność w jamie płynu o kolorze bursztynowym. Badania laboratoryjne na czynniki bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze są negatywne.

Iridovirus Gurami może być przyczyną choroby u innych gatunków ryb, dotyczy to Apistogramma ramirezi i Pterophyllum scalare oraz Colisa Lalia. Śmiertelność do 80 %.

Sposób przekazywania Iridovirusa DGIV nie jest znany do końca, przypuszcza się że może być przekazywany poprzez bezpośredni kontakt albo poprzez spożycie zarażonej tkanki (kanibalizm martwych ryb)



Również nie wiadomo czy ryby które przeżyją infekcje mogą być nosicielami wirusa i być potencjalnym źródłem zakażenia innych ryb.
Zapobieganie zarażeniom polega na szczególnym zwracaniu uwagi na ryby z rodzaju Trichogaster, jeśli którykolwiek z osobników będzie wykazywał opisane wyżej objawy należy go bezzwłocznie usunąć z akwarium nie czekając na jego śmierć i poddać go kwarantannie ewentualnie uśmiercić rybkę w sposób humanitarny. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wody, na dietę ryb oraz czynniki bakteryjne i pasożytnicze. Należy dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia wysokiej jakości pokarmu, utrzymania czystości w akwarium. Wiadomo że można manipulować temperaturą, ponieważ aktywność  wirusa jest większa w wyższej temperaturze.

Sprzęt do obsługi akwarium oraz ręce muszą być myte przy pomocy środka odkażającego. Nowe ryby powinny być oddzielone od ryb pływających już w akwariach  a w szczególności nie mogą być dopuszczane do ryb już pływających w celu uniknięcia wprowadzenia czynników chorobotwórczych.
Iridovirus  DGIVzostał znaleziony u wielu gatunków ryb.



Jest on związany związany z dużą śmiertelnością pielęgniczek Ramireza, guraminów Trichogaster, prętników Colisa lalia i skalarów Pterophyllum scalare.

Nie ma leków na wyleczenie tej infekcji wirusowej. Jedyny sposób to utrzymywanie ryb w dobrych warunkach i dobrej kondycji oraz stosowanie zabiegów sanitarno-profilaktycznych.

Żródło i fotografie: Hodowla i Hurtownia Ryb Ozdobnych "Sumik"


Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login