Kontrola nawozów przy starcie akwa - Forum roslinyakwariowe.pl Przejdz do tresci
Jesteśmy po świeżych dostawach roślin zobacz katalog →

Kontrola nawozów przy starcie akwa

Liczba wyświetleń: 2777·Odpowiedzi: 8
Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.
Posty: 5·Na forum od: 12 sie 2006, 16:45
Witam
Akwarium mam od miesiąca. I chciałbym aby ktoś z doświadczonych akwarystów czuwał nad moimi działaniami:) Trochę info poczytałem plus doświadczenie z gupikami i zachciało mi się akwarium roślinnego. Obecnie testuję swoją wiedzę na baniaku 120l później będzie większe jak zdobędę doświadczenie.

Napiszę co i jak robię i do czego zmierzam.
Baniak 120l (100netto) obsadzone roślinnością 1/3 powierzchni z czego połowa to bacopy i krypto aby baniak szybciej wystartował. Najbardziej wymagająca roślina u mnie obecnie to Alternanthera reineckii. Za tydzień zmiana oświetlenia i dosadzę 6 innych roślin aby urozmaicić wygląd.
Ryby już są ok. 35 sztuk z czego największe to 4 żałobniczki, 6 cytrynek a reszta to drobnica do 2cm.

Oświetlenie standardowe 2x18wat w obudowie. Świetlówki wymienione na niby lepsze z akwarystyki ale jak czytałem parametry to mają takie same jak standardowe polskiej produkcji dołączone do obudowy. Wrzuciłem świetlówkę LED 70cm długości na tył 18W. Ale moc to jest wejściowa a ile oddają do akwa to ciężko stwierdzić. Oko ludzie różnie widzi światło. To co mocniej świeci nie znaczy że więcej oddaje światła potrzebnego dla roślin. LED (5630, 7000-8000k, barwa biała zimna).U mnie świeci 3x słabiej niż zwykła świetlówka. Ale reineka nabrała więcej czerwieni od góry i bacopa się do leda zwróciła i od góry nabrała brązu. Więc na razie jest spoko.

Filtracja. Trochę ciulna bo w środki mam Mini"CośTam" ale kręci tak wodą że mi podłoże podrywa:) i kaskada do 100L baniaków z ceramiką i gąbką której w ogóle nie czyszczę. Pełni funkcję domku dla bakterii. Czyszczę tylko gąbki wewnątrz akwa.
Jest jeszcze filtr kubełkowy do akwa 250L ale jego użyję w większym zbiorniku w przyszłości i stoi w szafie nie podłączony.

Mam butlę CO2 ale z tego co czytałem to przy słabym oświetleniu nie zda egzaminu. Na tygodniu do przodu pokrywy dokładam świetlówkę 24w 10000k. A led będzie się złączał pod koniec czasu oświetlenia głównego a wylączał się 1h po wyłączeniu dając efekt zachodu słońca^^. I wtedy podłączę CO

I tu największy problem. GLONY. Na razie po miesiącu wyskoczyły tylko na szybach ale już chcę mieć wszystko pod kontrolą aby nie było ich na roślinach.
Parametry wody jakie mam:
Fosforany na 0mg/l - powinno trochę być bo są potrzebna dla roślin ale jak za dużo to wysyp glonów. Jaki poziom ich mieć i czy z odchodów ryb wystarczy?
PH - 7-7,2 trochę wysokie ale jak dam CO to mi obniży i jeszcze podłoże ma ustabilizować ale nie wiem ile w tym prawdy z tym substratem.
NO3 - 20-30mg/l - powinno być w przedziale 10-20 alby miały rośliny i nie więcej aby się przy okazji glony nie najadły. Poczekam do obsady nowych roślin i podmienię więcej wody.
GH - 8 - z innego baniaka zostało mi ustrojstwo w płynie dla krewetek co podnosi GH - lać to do wody? Albo podmieniać kranówą co ma 12
kH - 2 - tu mam malutko i potrzeba więcej bo przy CO2 kH utrzyma mniejsze skoki PH. Miałem zero i do wody dolewam kranówę co ma 8. Ale stopniowo i to potrwa z tydzień. Czy kH w kranówie 8 i GH 12 jest dobre i wystarczające?

Nie mam jeszcze testów na żelazo i potas;/
A z mikro i makro mam takie coś:
"Macro Red" Planta Garden- dodaje azot (ten już chyba mam z NO3), fosfor (tego nie mam), potas (tego też nie wiem ile mam)
Micro Easy-Life ProFito - dodaje żelazo (jeszcze nie wiem ile tego mam) i potas
Dodaję tylko micro bo połowa się dubluje w pierwszym no i nie wiem co z tym azotem. Jakieś rady czy to dawać?

Plan jest taki aby wstępnie utrzymać parametry na optymalnym poziomie przy jak najmniejszej mojej ingerencji aby nie przedobrzyć. Na tygodniu zwiększę oświetlenie to rośliny powinno więcej substancji z wody pobierać i załączę im CO2.
Boję się tylko że coś pójdzie nie tak i wyskoczą glony;/

Jakieś rady co z takim baniakiem robić i na co głównie zwracać uwagę. Zabawa w chemika mi nawet pasuje:) tylko odczynniki się za szybko skończą.

Pozdrawiam i z góry dzięki za dobre rady.
Irek

PS. Jak dosadzę roślin to wrzucę zdjęcia.

IroU
Ranga: Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Avatar użytkownika
Piotr Baszucki Nowa Ruda
Posty: 12918·Na forum od: 19 cze 2003, 10:52
Najlepsza porada to rozpoczęcie od 1/4 dawek nawozów, które posiadasz.

Jeśli używałbyś pełnej linii znanej marki, łatwiej byłoby rozpocząć nawożenie na gotowych instrukcjach, ale i tak trzeba korygować dawki obserwując rośliny.

Poświęć czas na przeczytanie działu NAWOŻENIE w artykułach - będziesz wiedział niemal wszystko i to za darmo.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
Ranga: roslinyakwariowe.pl

Posty: 12918
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda

Wspieram stronę kontem Premium
Akwaria

Posty: 5·Na forum od: 12 sie 2006, 16:45
Już trzeci dzień czytam:)
Czekam na dodatkową świetlówkę i włączę podawanie CO2.
Do pełni szczęścia prócz glonów brakuje mi jeszcze testów na potas i żelazo. wtedy będę miał już wszystko zmierzone. Na razie rośliny rosną. Glony się pojawiają na szybach ale nie wiele i punktowo no i niestety niteczki na roślinach ale na razie bardzo mało (na razie zaliczam to na poczet okresu stabilizacji zbiornika)
Nawozy podaję połowę dawki co dwa dni. Na razie obserwacja a później ewentualnie zwiększę. Nie podaję natomiast nawozów co zawierają azot skoro NO3 mam 20-30

Azotanów jak pisałem wcześniej mam 20-30 ale mnie olśniło że mogą być w kranówie.

Nie wiem co i jak z fosforami bo mam je na 0. Możliwe że wchłania je podłoże aktywne i nie wiem czy to dobrze czy źle. Czy rośliny korzeniami z podłoża to pobierają jak nie ma w wodzie?

I w dziale "nawożenie" przy problemach pada coś takiego że można mieć zły stosunek NKP. A jest jakiś uniwersalny że jednego tyle a tyle a innego w stosunku do pierwszego tyle?

IroU
Ranga: Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Posty: 5·Na forum od: 12 sie 2006, 16:45
Wrzuciłem zdjęcia całego akwarium i niechcianego "nowego życia";/

Akwa ma miesiąc więc będą się różne rzeczy działy. No i się pojawiło.
W rogu akwa i dół przedniej szyby. Wyczytałem ze to sinice. I ponoć powstają przy niedoborach azotu w stosunku do wyższego poziomu fosforanów.
A u mnie jest:
NO3- 20-30m/l - czy to właśnie z azotanów rośliny nie pobierają azotu? Jeśli się mylę to co dodać aby uzupełnić azot nie podnosząc NO3?
PO4 - mam na 0. Z kranu dolewam co 3 dni 10l wody z 0.1mg/l fosforanów.

Jak się pozbyć sinic?

Dodam tylko że wczoraj ich nie było a też wczoraj dodałem jedną świetlówkę na przód t5 24w 10000K. Może ona coś nabroiła?
Oświetlam 10/24h. Może zmienić czas naświetlania? Obecnie mam ok. 0.6w/l.

I czy można robić przerwy w podawaniu CO2?
Chodzi o to, że włączam co2 2h po włączeniu światła. I wyłączam jak światło gaśnie. Światło się włącza o 11.00 a gaśnie o 21.00. A są dwa dni w tygodniu, że nie ma komu w domu włączyć co2 (nie mam elektrozaworu). Czy w te dwa dni można CO2 włączyć np. o 5.00 6h przed włączenim światła i żeby chodziło aż do 21.00?

Proszę o szybką odpowiedź bo sinice się nie cierpliwą^^ a coś czuję że mają parcie na rozmnażanie:)

IroU
Ranga: Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Avatar użytkownika
salava8 Kraków
Posty: 2496·Na forum od: 19 lis 2013, 22:20
Nie prościej podawać co2 przez 24h, zamiast ciągle pamiętać o włączeniu/wyłączeniu ?

Tak, rośliny pobierają azot miedzy innymi z no3 z słupa. Fosfor głównie z podłoża przez korzenie. Podłoże aktywne wchłania fosfor. Zazwyczaj pomiar po4 przy podłożu aktywnym jest sfałszowany.

Sinicami się nie martw. Postaraj się je usuwać. Na forum jest kilka tematów jak z nimi walczyć poszukaj.

Avatar użytkownika
salava8
Ranga: Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Posty: 5·Na forum od: 12 sie 2006, 16:45
Z sinicami powalczę w naturalny sposób. Dam kubełek zamiast gównianych wewnętrznych. Zostawię minicoś tam w środku bo super miesza wodę. Dodam bakterię. Poczyszczę co się tylko da. Podmienię 25% wody i ewentualnie zaciemnię na trochę. Wyłączyłem dodatkowe oświetlenie bo 12h po jej włączeniu wyskoczyły sinice i nie wiem czy to nie przesilenie światła na przednią szybę. Póki wstrzymałem się z CO2 dam mniejsze światło.

Do systemu podawania co2 dodam elektrozawór. CO2 nie chcę podawać przy nie włączonym świetle i bez kontrolo co się dzieje w akwa.


I ciągle czytam a czym więcej czytam to tym mniej rozumiem:)
Niby brak azotu w stosunku do wyższego fosforu powoduje powstawanie sinic. A prawidłowy stosunek tych pierwiastków to 10:1 (przyjmując że azot zawiera się w NO3) a u mnie jest 30:0 ale że przy starcie akwa nie ma jeszcze odpowiednich bakterii co by przerobiły no3 na przyswajalny azot i dlatego choć mam no3 wysokie a sam azot pewnie marny. I dlatego jest mało azotu a fosforu to pewnie nie wiadomo ile bo wszystko zasysa podłoże i testy kropelkowe niczego nie pokazują. Ja tak to widzę jeśli dobrze wszystko zrozumiałem co wyczytałem.

I mam pytanko czy podawanie odżywki w płynie co zawiera azot nie zwiększy mi no3?

IroU
Ranga: Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Avatar użytkownika
salava8 Kraków
Posty: 2496·Na forum od: 19 lis 2013, 22:20
Co rozumiesz przez:

Do systemu podawania co2 dodam elektrozawór. CO2 nie chcę podawać przy nie włączonym świetle i bez kontrolo co się dzieje w akwa.


Przy zakupie zestawu co2 przeze mnie nie kupiłem elektrozaworu. Od trzech lat podaje co2 24h i wszystko jest git. Skoki pH raczej będziesz miał gdy co2 będziesz ciągle podaż włączał i wyłączał. U mnie pH ciągle jest na stały poziomie 6,5, o każdej porze dnia. Też miałem obawy jak Ty, ale jak zobaczyłem, że wszystko jest ok. To wyrzuciłem z głowy pomysł elektrozaworu.

I ciągle czytam a czym więcej czytam to tym mniej rozumiem:)
Niby brak azotu w stosunku do wyższego fosforu powoduje powstawanie sinic. A prawidłowy stosunek tych pierwiastków to 10:1 (przyjmując że azot zawiera się w NO3) a u mnie jest 30:0 ale że przy starcie akwa nie ma jeszcze odpowiednich bakterii co by przerobiły no3 na przyswajalny azot i dlatego choć mam no3 wysokie a sam azot pewnie marny. I dlatego jest mało azotu a fosforu to pewnie nie wiadomo ile bo wszystko zasysa podłoże i testy kropelkowe niczego nie pokazują. Ja tak to widzę jeśli dobrze wszystko zrozumiałem co wyczytałem.

I mam pytanko czy podawanie odżywki w płynie co zawiera azot nie zwiększy mi no3?


Tak, podając nawóz makroelementowy podniesie Ci się NO3 w akwa.

Może pomogą Ci te tematy:
https://roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 16100.html

https://roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 28308.html

Avatar użytkownika
salava8
Ranga: Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Posty: 5·Na forum od: 12 sie 2006, 16:45
Salava dzięki za linki. W wolnej chwili bardziej się w nie wczytam. Skupię się na tym aby jak najszybciej dość do 10:1 NO3 do PO4.
Muszę dokupić fosfor w płynie i go dolewać bo to co mam w kranówie wchłania mi podłoże.
Mówisz że wyregulować podawanie co2 i zostawić na 24h. Pobadam jak to u mnie będzie z wahaniem ph. Mam trochę ryb i szkoda mi im karuzelę samopoczucia zapodać:)

IroU
Ranga: Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 12 sie 2006, 16:45

Avatar użytkownika
salava8 Kraków
Posty: 2496·Na forum od: 19 lis 2013, 22:20
Skupię się na tym aby jak najszybciej dość do 10:1 NO3 do PO4.


Ja u siebie mam NO3 = 20 mg/l. PO4 = niemierzalne, bo mam Amazonie. Podaje Vimi all in One. Nie przejmuje się tym, że PO4 mi na testach nie pokazuje. Nie wydaje mi się, że lanie dodatkowego fosforu na siłę, żeby mięc PO4 = 1 mg/l w słupie wody jest dobrym pomysłem. Twoje rośliny i tak PO4 biorą z podłoża.

Skoro masz sinice to masz za dużo fosforu, można by napisać. Nie będę jednak na temat sinic się, aż tak wywodził bo nigdy z nimi tak naprawdę nie walczyłem. Gdzieś tam zawsze występuje u mnie ich minimalna ilość, ale że jest ich mało to się nie przejmuje.

Mówisz że wyregulować podawanie co2 i zostawić na 24h. Pobadam jak to u mnie będzie z wahaniem ph. Mam trochę ryb i szkoda mi im karuzelę samopoczucia zapodać:)


Może być tak, że jak właśnie zakręcasz CO2 na noc to w nocy pH Ci wzrasta, a rano po uruchomieniu znowu spada. Tylko masz przez to wahania parametrów. U mnie nie występują skoki pH, przez 24h jest takie same. Chyba, że pobór C przez rośliny bilansuje te zmiany... zależy od akwa wszystko.

Avatar użytkownika
salava8
Ranga: Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Powrót do Nawożenie

Powiązane tematy

YouTube

Dozownik nawozów jaki ?

akwaAmator w Nawożenie · Odpowiedzi: 6 · Wyświetlenia: 3974
Witam Rozglądam się za jakimś sensownym dozownikiem nawozów ,niestety z braku czasu często zapominam albo nie ma mnie w domu i te nawozy leje od czapy jak się przypomni ,a dobrze wiecie jakie są tego ...
IMG_20250628_175146_edit_24347285525451.jpg

Jak obniżyć wysokie PH przy niskim KH?

Pszenica w Nawożenie · Odpowiedzi: 23 · Wyświetlenia: 11951
Cześć wszystkim, zgłaszam się do was z prośbą o pomoc, jak skorygować parametry wody. Woda w akwarium Low Tech przed co tygodniową podmianą: PH 7,5 KH 4 GH 6-7 No2 0 Woda w kranie: PH 8,5 KH 3 GH...
IMG-7725.JPG

Dozownik nawozów - powietrze w wężykach

piotrale w Nawożenie · Odpowiedzi: 8 · Wyświetlenia: 6263
Witam, Mam pewien problem z zapowietrzaniem się wężyków w dozowniku Jebao. System zapowietrza się w jakiś tajemniczy sposób. Przy instalacji wężyki były odpowietrzone ( żadnych bąbli). Po powrocie z ...
HTB10uzBaOnrK1RjS.png

Dozownik nawozów AquaNova / Jebao a zaworek przeciwzwrotny

Oman w Nawożenie · Odpowiedzi: 5 · Wyświetlenia: 3562
Cześć. Posiadam dozownik nawozów jak z tytułu wraz z zamontowany na wezunwlotowym do akwarium zaworkiem przeciwzwrotny. Odnoszę jednak wrażenie, że albo nawóz jest tak gęsty (w co wątpię) albo jakiś...
tropica.jpg

Trwałość nawozów

Totik w Nawożenie · Odpowiedzi: 6 · Wyświetlenia: 3579
Mam nawozy Tropiki, które dość długo stały w zamkniętej szafce. Kupiłem ich kilka, później używałem innego nawozu i one sobie tak stały. Teraz mocno pociemniały. Jak były nowe to były jasnozielone i j...
p.jpg

Twardość wody a przyswajalność nawozów i kondycja roślin

vasteq w Nawożenie · Odpowiedzi: 47 · Wyświetlenia: 21425
Czy może ktoś wytłumaczyć jak twardość wody a w szczególności KH ma wpływ na przyswajalność nawozów lub na ilość ich podawania? Przy małej twardości potrzeba chyba mniejszych dawek nawozów zgadza się?...
1news-40123.jpeg

Dozownik nawozów Chihiros

roslinyakwariowe.pl w Nawożenie · Odpowiedzi: 0 · Wyświetlenia: 2386
1news-40123.jpeg Z przyjemnością przedstawiamy nowość w naszej ofercie - dozownik płynów Chihiros. Dzięki niemu łatwo i wygodnie możesz rozwiązać kwestię regularnego podawania nawozów i... Czytaj wi...

Start nowego akwa + Saechem Stability + Purigen

kinga tajmer w Nawożenie · Odpowiedzi: 4 · Wyświetlenia: 4936
Hej, cześć i czołem! To mój pierwszy post także witam Was serdecznie :) Na wstępie dodam, że szukałam odpowiedzi na forum ale nie znalazłam. Sprzedający w sklepie stacjonarnym (ponoć z wielkim doświ...

Dozownik nawozów 4 kanały - podział nawozów

BB w Nawożenie · Odpowiedzi: 9 · Wyświetlenia: 5275
Dotychczas stosowałem gotowe mieszanki soli mikro + makro. Składam dozownik, który ze względu na elektronikę i gabaryty chciałbym ograniczyć do czterech kanałów. Tu pojawia się pytanie, jak najlepiej ...

Linia nawozów Growise

Cinek_m w Nawożenie · Odpowiedzi: 40 · Wyświetlenia: 20225
Witam Mam pytanie odnośnie nawozów Growise. Czy ktoś używa może ich i jaką ma ewentualnie opinie o nich.

Statystyki

Ten temat przegląda 346 użytkowników w tym 0 zalogowanych
Najwięcej użytkowników online (32974) było 3 sie 2026
 •  Liczba postów: 571610
 •  Liczba wątków: 49481
 •  Użytkownicy: 36915

 •  Najnowszy użytkownik: michal_ramola

Obserwuj nas



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 346 gości

Newsletter

Odbierz 15 zł na zakupy od 200 zł i nie przegap żadnej promocji. Bądź na bieżąco z poradami i nowościami akwarystycznymi.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem danych osobowych jest roslinyakwariowe.pl. Więcej

Rośliny akwariowe - sklep akwarystyczny Nowa Ruda
Copyright © 2001-2026 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.