Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Rhizoclonium nitkowate - geneza i walka!



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Rhizoclonium nitkowate- geneza i walka!
Obrazek

Z racji, że coraz więcej z nas boryka się z problemem zielonego spaghetti, postanowiłem założyć temat poświęcony problemowi Rhizoclonium, może to być poradnik, bądź lepiej- zbiór informacji, które pomogą walczyć z tym ustrojstwem, którego sam długi czas nie mogłem się pozbyć, a nie jeden wytrwały akwarysta poddał się z sił i odstawił zbiornik w kąt!
Skrótem rozszerzę wiedzę własną oraz która znajduje się na serwisie, resztę liczę na Waszą pomoc i wskazówki.

Ten obcy, geneza:
Glony porastające rośliny, kamienie i korzenie, często tworza bardzo długie nikti wyglądem przypominające watę.
Łatwo dają nawinąć się na palec i odrywają od powierzchni roślin, jednak mimo regularnego usuwania w bardzo szybkim tempie odrastają.

Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
- Zbyt mocne oświetlenie.
- Przenawożenie żelazem.
- Niedobór CO2 (często pojawiają się gdy skończy się gaz w butli)
- Natlenianie wody.
- Grzebanie w podłożu.
- Za częste podmianie wody, destabilizujące zbiornik.
- Błędy w ogólnym nawożeniu.

Zwalczanie:
- dobrze sprawdza się dodanie torfu włóknistego do filtra - zawarte w nim garbniki wpływają limitująca na namnażanie się tych glonów.
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć.
- jeśli pozwala na to obsada ryb - nalezy wprowadzić do akwarium Krewetki Amano, w ilości min 1sztuki/litr (doraźnie)
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie nitek bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Jak wiadomo, teoria nie idzie w parze z praktyką i wiele z tych czynności zawodzi.
Podobno woda utleniona daje rezultaty, ale idzie to dość mozolnie...

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że na rhizoclonium pomaga przedawkowanie parokrotnie bakterii nitryfikacyjnych (nawet używałem 5g/100l, gdzie zalecany był 1g).
Tylko jak zawsze bywa, jest jedno ale...
Przez kolejne 3-4 dni trzeba utrzymywać odpowiednio parametry wody, jak wiadomo fosfor i azot znikają w tempie express, jeżeli tego nie zrobimy skutki będą leciały w odwrotnym kierunku. Nie zrobicie tego, jeżeli nie znajdziecie całego dnia wolnego albo urlopu. Dzienne dawki przy bakteriach znikały co średnio 4-5h, potem test wykazywał zero. Dobrze trzeba przypilnować zbiornik, dosłownie z nawozem w ręce, aby problem ustąpił. Podczas testu dawka dzienna fosforu dochodziła do 3ppm, więcej nigdy nie ryzykowałem z obawy o zwierzęta. Dopiero wlewanie na bieżąco nawozów do stanu aż wszystko się uspokoiło pomogło.
W takiej sytuacji Rhizoclonium odpuszcza aż do kolejnego błędu w nawożeniu albo w razie grzebania w podłożu. To samo było po wyczyszczeniu filtra, mimo drugiego w 100% sprawnego glon nasilał się. Również wystarczyło jak posadziłem obok starych roślin nowe stożki, a problem wracał.
Podczas testu CO2 na indykatorze było zielone, reszta mnie nie interesowała, światło bez zmian, a było dość duże 0.75w/l.
I tu ciekawostka, jakakolwiek zmiana czasu oświetlenia lub wysokości hamowała glon na wskutek czego byłem zadowolony, po czym jednak w 3 dniu odbijał z potężna siłą w ilości "wiaderkowej" :wink:
Na pewno pomaga zwiększony obieg wody i Wasz czas na mechaniczne odsysanie.
Jakby ktoś potrzebował inf. Jakie bakterie używałem, albo jak
nawoziłem, piszcie.

Nie jest prawdą, że glon jest niezniszczalny. Wystarczy wytrwałość i unikanie podstawowych błędów.
Tylko razem możemy wygrać ! :D
Załączniki
Rhizoclonium 1.jpg
Rhizoclonium z bliska
Rhizoclonium 2.jpg
Rhizoclonium
Rhizoclonium 3.JPG
Rhizoclonium mój problem

Avatar użytkownika
Qubson
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 mar 2012, 19:55
Miasto: Podhale

Po restarcie mialem tego inwazje, co zrobilem:
- ograniczylem swiatlo z 3x24W na 2x24W
- podawalem wywar z zielonej herbaty
- podmiany co 3 dni
- odstawilem calkowicie podawanie micro

Ustapilo. Krewetek mam ok 30 sztuk, amano i red cherry, ale one wszystkiego nie zjedza a ilosci 1 krewetka na itr wody sobie nie wyobrazam, nikt tego potem nie wylapie, wiec ta porada nie ma sensu.

mga


Qubson napisał(a):- bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Potwierdzam, u mnie 1,5 krotna zalecana dawka przy tygodniowych podmianach wody załatwiła sprawę. Na początku byłem zawiedziony tym preparatem ale cały czas go stosowałem. U mnie efekt pojawił się po 6-7 tygodniach. Zniknął całkowicie, kondycja roślin się niesamowicie poprawiła. Dodam, że w trakcie kuracji nic nie zmieniałem, ani nawożenia, ani oświetlenia i CO2.
Co do przyczyny to obstawiam u siebie nadmiar COD i grzebanie w podłożu.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
slavcio89
Poznaje temat

Posty: 101
Dołączył: 20 maja 2013, 23:32
Miasto: Kraśnik

To chyba za mocną lampę kupiłem

alioxiak
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 29 sty 2023, 23:38

Niedawno udało mi się z tym wygrać w kosteczce 30x30x30. Rośnie bardzo szybko ale łatwo to usuwać nawijając na patyczki do szaszłyków. Zwiększyłem dozowanie CO2 do koloru oliwkowego na indykatorze 30ppm. Zwiększyłem dozowanie makro a zwłaszcza PO4, testy zooleka pokazały bardzo niski poziom fosforanów. Wodę do testów pobierałem z podłoża, gdyż mam podłoże aktywne. Zmniejszyłem dozowanie mikro, dodawałem mikro tylko do podmienianej wody w minimalnych ilościach. Podmianki co 2-3 dni po 40% i poczas podmianki wyciągałem wężem całe to zielone gówno. Wyczysciłem filtr i zacząłem dozować bakterie Specjal Bland. Polepszenie kondycji roślin świetnie ograniczyło wzrost tych glonów aż do całkowitego zaniku. Dziś mam trochę krasnali ale zielonego ani grama. Najważniejsze by to usuwać mechanicznie. https://www.youtube.com/shorts/XJTNk94Uj_c
Pozdrawiam Sebastian.
80x40x40
Obrazek

Avatar użytkownika
bastek76
Poznaje temat

Posty: 89
Dołączył: 19 lut 2009, 01:56

Sądze że w tym zestawieniu przyczyn zostały pominięte wzajemne powiązania wymienionych czynników .
MOIM zdaniem przyczyna główna jest jedna : zaburzony stosunek fosfor /azot zaś reszta czynników to "wspomagacze" . Przxedawkowanie żelaza źle wpływa na fosfor ( czy to blokady czy wytrącanie - tego nie jestem pewien). Duża ilośc detrytusu powoduje "przechwytywanie" rozpadającego sie żelaza i wtórne samorodne helatowanie w podłożu . Oczywiśćie zostanie ono uwolnione i w pewnych okolicznościach ponowną walkę z fosforem .
Oświetlenie powoduje rozpad helatów żelaza z podłoża - potrzebne jest do tego światło niebieskie. Stąd (jak mniemam) pogląd że zimne światło (np 10000K) wywołuje glony - ale w czystych zbiornikach nie wywołuje :) .
Oczywiścvie brak CO2czy to z powodu wyczerpania butli czy napowietrzania również powoduje dość gwałtowne zmiany w gospodarce N-P .
Tak więc sadzę że przyczyny sa zaledwie 2 :
- niewłaściwe relacje fosfor azot
- nieustabilizowany/zaniedbany zbiornik

Pewnie powyższe zawiera błedy "naukowe" ale tak JA widzę te glony w akwarium

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02











Powiązane tematy
  • Walka z zielenicą a stosunek redfielda

    Serwus, Walczę z zielenicą i gdzie nie zapukam - pojawia się npk w walce z zielenicą. Obecnie dopada chyba wszystko w szkle. Rośliny, maź na szkle. Mam jednak pytanie - jak interpretować w nawożeniu ...

    Wyświetlenia: 1597 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Nierówna walka z zielenicami

    Cześć, Od około miesiąca walczę z zielenicami. Dokładny opis akwarium w tym wątku: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/27l-bn-t-roslinna-kostka-82323.html Problemy zaczęły ...

    Wyświetlenia: 381 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Rhizoclonium ?

    Cześć, Świeże akwarium, zalane RO. Mineralizator QualDrop GH+ KH Builder. Podłoże aktywne Master Soil. Zgodnie z instrukcją producenta - brak nawożenia oprócz potasu z KH builder,a. Światło Chihiros ...

    Wyświetlenia: 824 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Nitkowate nie chcą się wynieść

    Cześć, Ok. 3 miesiące temu zadomowiły się u mnie glony nitkowate i nie chcą opuścić mojego zbiornika :) Opis akwarium: Data założenia: maj 2022 200 l - 101 x 41 x 56 filtr: Aquael Ultramax 1500 - ma...

    Wyświetlenia: 1496 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Pierwszy problem Rhizoclonium

    Witam. Około 7 tygodni temu założyłem pierwsze akwarium. Od pierwszych dni zacząłem świecić pełną mocą 7h dziennie (Chihiros A601), zwiększając co tydzień o 1h aż do 9h w trzecim tygodniu. Przez cały...

    Wyświetlenia: 5923 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Rhizoclonium czy inny ufok?

    Witajcie. Mam problem w swojej kostce. Akwarium wystartowało 19 września. Kilka dni temu pojawił się obcy.Miejscami wygląda na watę,ale ogólnie długie bladozielone nitki, które łatwo można ściągnąć i ...

    Wyświetlenia: 3161 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nierówna walka z brunatnicami

    Mam zbiornik 80x45x35 cm. Oświetlenie LED - 3 świetlówki od 13.00 do 21.00 h Rośliny... cóż, jak widac na zdjęciach. Po podmianie wody (20%) parametry są następujące: CO2 - ok wg wskaźnika optycznego ...

    Wyświetlenia: 12558 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Ciezka walka z glonami

    Witam, od dłuższego czasu mecze sie z pyleniem szyby oraz małymi niktkowatymi glonami na roślinach, korzeniu itp, powoli zaczyn brakować mi pomysłów, bardzo prosze o podpowiedź co mozliwe ze robie nie...

    Wyświetlenia: 2451 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony nitkowate,krasnorosty, problem z K oraz Mg

    Witam, Piszę, ponieważ od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z glonami, próbowałem już wielu kombinacji, w tym restart akwarium. Akwarium zostało założone grudniu 2019, restart był robiony w maj...

    Wyświetlenia: 5540 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Rhizoclonium w młodym akwarium

    Cześć, mój młody zbiornik (17 dni) przeżywa od około tygodnia atak Rhizoclonium oraz zielenic (pył). Zielenic się nei boję, ale to pierwsze rosło czasami po 15 cm przez noc. Roślinki bardzo ładnie rus...

    Wyświetlenia: 1153 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Hiporafa, jacekp1, piksel123 i 390 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.