Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Nity



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



18 sty 2007, 09:38   (#21)  

Sprawdź test NO3 JBL. Ponieważ masz KNO3, zrób roztwór wzorcowy 40ppm i potwierdź prawidłowość wskazań testów (żadne koszty). U mnie 2 testy JBL leżą już w reklamacji.
Podaj jak możesz nr serii z testu JBL-a (proszek + roztwór). Nie jestem pewien na 100% ale proszek miał nr 0166 a płyn 0313. Może ta sama seria?

Obserwuj otosy. Są żywym wskaźnikiem wysokich stężeń azotanów. Puchną niemiłosiernie przy wysokich stężeniach i tracą apetyt. Jeżeli to teraz jest u Ciebie, podmień wodę natychmiast.

Nie wiem, byc może nie doczytałem, ale jak podmieniasz wodę? Preparujesz z RO, czy częściowo mieszasz z kranówą + Agua Safe? Jeżeli czysta kranówa (podejrzewam to z podanych TwW i TwO) to ile ma NO3?

Nitki to też wysokie Fe. Ale stosując nawozy bez podanych % wagowych nie wiem jak to sprawdzić. Chyba że ktoś z Twoich znajomych ma chelat żelaza. U mnie test JBL-a akurat pokazuje dobrze.

Pozdrawiam
Michał

Gość


19 sty 2007, 10:46   (#22)  

Dzięki oldmike za rady, ale...

Test JBL działa. Sprawdzałem na KNO3. Może nie jest w 100% dokładny (pokazywał na wzorcu 40 kiedy miało być 80), ale biorę na to poprawkę. Podobnie z żelazem, też gra.

Myślę, że moje podejżenia co do przesiąkania JBL do wody były poprawne. Jak na razie zrobiłem restart na ADA i wszystko wraca do normy (no może poza wysokim FE). Glony się uspokoiły, żyjątka wpuszczone tego samego dnia nie odczuły zbyt zmiany. PH i twardości spadły, rośliny zdezynfekowane wybielaczem żyją, żyjatka objadły pozostałość glonów. Przez moment pierwszego dnia pojawiły mi się fajne fioletowe glony podobne kształtem do krasnorostów, ale zostały pożarte :lol: Brak zmętnienia wody, ale może to dlatego, że startowałem na dojżałym filtrze. Na razie nie nawożę, parametry utrzymują się na rozsądnych poziomach poza wysokim FE, więc podmieniam codziennie ok. 40% wody.

Przestrzegam wszystkich przed podłożem JBL Aqua Basis Plus. Może i dobre ono jest, glosia i lelaeopsis rosły jak szalone, ale trzeba baaardzo uważać. Gruba warstwa żwiru nad tym podłożem to podstawa, no i minimum ruchów "w glebie". Ja zrezygnowałem :?

omulec


02 lut 2007, 22:05   (#23)  

@ omulec
Pierwsze co zrobiłbym na twoim miejscu to wywaliłbym węgiel z filtra.
Po drugie co2 ustaw na takim dawkowaniu aby osiągnąć pH kwaśne,czyli poniżej 7-butla wysokociśnieniowa raczej niezbędna

rocky
Poznaje temat

Posty: 66
Dołączył: 31 lip 2005, 20:04
Miasto: starogard gd

03 lut 2007, 00:58   (#24)  

Dzięki Rocky, ale już po ptakach. To był mój błąd z minimalnym przysypanie JBLa. Wszystko zrestartowane i już rośnie do prezentacji :wink:

omulec











Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 651 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.