Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Podawanie azotanów



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



28 gru 2006, 12:58 Podawanie azotanów  (#1)  

Witam. CHciałbym się dowiedzieć jakim nawozem mogę podawać azotany do akwarium i w jakich dawkach. DO tej pory stosuję nawóz aqua-art planta gainer, z tym że nie uzupełnia on wody w azotany. PRosze o odpowiedź z góry dzięki

aqua_serwis


28 gru 2006, 17:34   (#2)  

1. PG Macro, chociaż ten nie posiada bezpośrednio NO3 i ma duże przusunięcie w stronę P.
2. PA Macro- kunkurencyjny do w/w nawóz makroelementowy.
3. Saletra potasowa czyli KNO3.
Sądzą, że jeszcze paru znawców przejrzy ten wątek podepnę się i ja z pytaniem - co sądzicie o zastosowaniu Mg(NO3)2 do tego celu? Wydaje mi się, że temat był już kiedyś poruszony, ale nie mogę znaleźć wątku. Gdyby był, to proszę chociaż o linka.
DarekO

Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem

Posty: 292
Dołączył: 27 lis 2004, 16:13

28 gru 2006, 19:44   (#3)  

DarekO napisał(a):Sądzą, że jeszcze paru znawców przejrzy ten wątek podepnę się i ja z pytaniem - co sądzicie o zastosowaniu Mg(NO3)2 do tego celu?

Pisano jeszcze o Ca(NO3)2 :idea: NO3 stanowi 68% związku.

W Mg(NO3)2, NO3 stanowi aż 80% związku, więc na 1 ppm NO3 dajemy 0,2 ppm Mg. Saletra magnezowa to dobry pomysł dla tych, u których jest mało magnezu w wodzie kranowej.

Z saletry pozostaje jak już pisano KNO3 i od tego związku bym zaczął, dodajesz potrzebny roślin potas. Gdybys się bał przenawozić potas to wtedy jak wyżej :wink:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

28 gru 2006, 20:11   (#4)  

No właśnie! Będę musiał wypróbaowć Mg(NO3)2, gdyż podawanie KNO3 kończy się u mnie po osiągnięciu stężenia NO3 ok. 5mg/l jakąś blokadą, którą w 99% wiążę z K. Niestety nie wiem ile jest go w wodzie wodociągowej, ale po podawaniu KNO3 jest go albo nadmiar, albo zaczyna blokować jakiś inny pierwiastek.
DarekO

Avatar użytkownika
DarekO
Zainteresowany tematem

Posty: 292
Dołączył: 27 lis 2004, 16:13

28 gru 2006, 23:59   (#5)  

Też tak sądziłem że ma nadmiar K, ale obecnie oprócz KNO3 używam jeszcze K2CO3 i jest super (no może prawie). Woda podmieniana ma 20 ppm K i codziennie daję na całe akwa 1,5 ppm NO3 i 1 ppm K (z KNO3). Przy tej ilości K bardzo szybko spadało NO3, aż w końcu przy 5 ppm NO3 widać było niedobory - małe nowe liście, mnóstwo korzeni z międzywęźli i poskręcało stożki jednej z roślin.
Kiedyś powidziałbym, że to nadmiar K, a teraz...... dowaliłem NO3 (z KNO3) do poziomu 10 ppm i... rośliny ruszyły ze zdrowymi stożkami. Ciekawe, co? Niejeden powiedziałby, że za dużo potasu, jak się zmienia poziom w ciągu tygodniu - tego nie wiem. Mam ochotę jeszcze podwyższyć przy podmianie, ale na razie chyba wystarczy, dopiero przy tym poziomie wiem jak mają wyglądać niektóre gatunki.
Musi tylko być tylko przynajmniej 15-20 ppm CO2, poniżej wszystko stoi.
Wychodzi na to, że te stożki to jednak bardziej problem z Makro niż z Mikro.

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

29 gru 2006, 09:32   (#6)  

Będę musiał wypróbaowć Mg(NO3)2


Nie polecam. Używając tego związku spowodujesz totalny nadmiar Mg którego pochłanianie w ciągu tygodnia jest znikome więc będzie się kumulować. Poza tym nie ma prostego sposobu żeby stwierdzić ile jest faktycznie magnezu w wodzie (chyba że się zna ile jest wapnia i zmierzy GH to wtedy można wyliczyć).
Pewne obserwacje wskazują mi że prawdopodobnie działanie NO3 podawanego sztucznie (z soli) ma gorsze działanie na rośliny niże NO3 które powstaje naturalnie w akwarium. Część osób twierdzi, że w momencie gdy nie mieli w zbiorniku żadnych ryb i azotany były podawane z soli wzrost roślin i ich stan nie był najlepszy. Gdy natomiast takie same NO3 było osiągnięte wyłącznie przez odchody ryb wzrost był wyraźnie szybszy. Może to wstazywac na to, że potrzebne są conajmniej 2 formy azotu w wodzie. Ryby produkują NH4, mocznik i NO3. Kiedyś podawałem mocznik do akwa i wtedy NO3 stało praktycznie w miejscu. Ostatnio zacząłem podawać go w momencie gdy azotany były zerowe. Po kilku dniach podawania pomiar wykazał coś lekko ponad 5 ppm (test sprawdzony). Z tego wynika, że albo rośliny wolą zdecydowanie bardziej mocznik albo stanowi on świetną pożywkę dla bakterii w filtrze, które zamieniają go na NO3. Jednak widać że azotany są ignorowane ponieważ gdy podaję NO3 to jest ono zjadane w dawkach ok. 2,5 ppm dziennie a pod koniec tygodnia było przeważnie zerowe.
Jednocześnie wraz z mocznikiem podaję tygodniowo nawet 1 ppm Fe. Jak po tym wszystkim wyglądają rośliny ? Miodzio :) a glonów jak nie było tak nie ma.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

29 gru 2006, 10:52   (#7)  

kekon7 napisał(a):Jak po tym wszystkim wyglądają rośliny ? Miodzio :) a glonów jak nie było tak nie ma.


Czekamy na fotke tego miodzia z jakimś ciekawym aranżem w tle :wink:
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

29 gru 2006, 11:48   (#8)  

kekon7 napisał(a):Nie polecam. Używając tego związku spowodujesz totalny nadmiar Mg którego pochłanianie w ciągu tygodnia jest znikome więc będzie się kumulować. Poza tym nie ma prostego sposobu żeby stwierdzić ile jest faktycznie magnezu w wodzie (chyba że się zna ile jest wapnia i zmierzy GH to wtedy można wyliczyć).

Miałem na myśli ten związek, ale dla osób używających kranówy z przesunięciem w proporcji na korzyść wapnia, co bardzo często ma miejsce. Przy twardej wodzie i złym stosunku Ca/Mg raczej tylko poprawi się sytuację. Oczywiście trzeba wszystko liczyć i używając jednocześnie KNO3 można dojść do klarownej sytuacji.
Co do azotu to masz rację, często pisano kiedyś, że gdyby nie było ryb, a azot podawany byłby w prostej formie ze związku, to nie byłoby całej przemiany organiki i akwarium byłoby czyste od glonów. Nie do końca jest to chyba prawda, a roślinki wolą inne formy azotu.
Również zauważam, że roślinki lepiej mi rosną jak azotu podaję mało, a jest go sporo (naturalnego) w akwa.
Reasumując piszemy dużo o roślinach, ale jak widać nie możemy zapominać również o faunie, oczywiście w rozsądnych ilościach.
Czy ktoś może podać jako przykład piękne zbiorniki roślinne bez zwierząt, a jeśli tak to jak je wtedy nawozi, w szczególności jakim azotem?

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

29 gru 2006, 11:57   (#9)  

GP napisał(a):
kekon7 napisał(a):Reasumując piszemy dużo o roślinach, ale jak widać nie możemy zapominać również o faunie, oczywiście w rozsądnych ilościach.
Czy ktoś może podać jako przykład piękne zbiorniki roślinne bez zwierząt, a jeśli tak to jak je wtedy nawozi, w szczególności jakim azotem?


Według mnie tutaj przeszkodą (którą można ominąć) jest systematyczność wydalania przez ryby materii organicznej. Żeby zapewnić zbiornikowi systematyczność i harmonie jaką daję mu odchody ryb musielibyśmy zdecydować się na podawanie dawki dziennej róznych form azotu rozłożonych np. na dawki co 0,5h. Pozatym odchody ryb itp. to nie tylko azot to także związki słaborozpuszczalne w wodzie, które w niskich stężeniach również dostarczają roślinom pierwiastków śladowych.
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

29 gru 2006, 15:41   (#10)  

kekon7 napisał(a):Pewne obserwacje wskazują mi że prawdopodobnie działanie NO3 podawanego sztucznie (z soli) ma gorsze działanie na rośliny niże NO3 które powstaje naturalnie w akwarium. Część osób twierdzi, że w momencie gdy nie mieli w zbiorniku żadnych ryb i azotany były podawane z soli wzrost roślin i ich stan nie był najlepszy. Gdy natomiast takie same NO3 było osiągnięte wyłącznie przez odchody ryb wzrost był wyraźnie szybszy. Może to wstazywac na to, że potrzebne są conajmniej 2 formy azotu w wodzie. Ryby produkują NH4, mocznik i NO3. Kiedyś podawałem mocznik do akwa i wtedy NO3 stało praktycznie w miejscu. Ostatnio zacząłem podawać go w momencie gdy azotany były zerowe. Po kilku dniach podawania pomiar wykazał coś lekko ponad 5 ppm (test sprawdzony). Z tego wynika, że albo rośliny wolą zdecydowanie bardziej mocznik albo stanowi on świetną pożywkę dla bakterii w filtrze, które zamieniają go na NO3. Jednak widać że azotany są ignorowane ponieważ gdy podaję NO3 to jest ono zjadane w dawkach ok. 2,5 ppm dziennie a pod koniec tygodnia było przeważnie zerowe.
Jednocześnie wraz z mocznikiem podaję tygodniowo nawet 1 ppm Fe. Jak po tym wszystkim wyglądają rośliny ? Miodzio :) a glonów jak nie było tak nie ma.

To jest "trochę" inaczej...
Odchody ryb, bezkręgowców, niezjedzone żarcie dla ryb, szczątki roślinne i zwierzęce etc są źródłem NH4+, które to dopiero w wyniku nitryfikacji przechodzi do NO3.
Do czasu gdy NH4+ jest w wystarczającej ilości, rośliny koncentrują się na pobieraniu tylko tej formy azotu, pomijając azotany (NO3). Gdy jednorazowa dawka NH4+ jest na tyle duża że rośliny nie zdążą jej pochłonąc w krótkim czasie (maksymalnie do 5h) to spora część NH4+ wchodzi do procesu nitryfikacji, i stąd pojawiąją się azotany.
Poniżasza teria została u mnie potwierdzona w praktyce.

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ght=#56702
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

29 gru 2006, 16:27   (#11)  

Gdy jednorazowa dawka NH4+ jest na tyle duża że rośliny nie zdążą jej pochłonąc w krótkim czasie (maksymalnie do 5h) to spora część NH4+ wchodzi do procesu nitryfikacji, i stąd pojawiąją się azotany.
Poniżasza teria została u mnie potwierdzona w praktyce.


Podawałem ok. 0,5 ppm NH4 z NH4NO3 (co dawało jednocześnie 1,7 ppm NO3) i mimo to NO3 cały czas było zerowe. Mi się wydaje, że jeśli rośliny są wygłodzone totalnym niedoborem N to przez pewien czas pobierają wszystkie dostępne formy. Potem oczywiście pojawiło się NO3. Nawóz "Flourish Nitrogen" zawiera azot w 2 formach: amidowej (guanidyna - pochodna mocznika) i azotanowej (z KNO3). Zadziwijające są jednak zalecane dawki tego nawozu - dawkowanie 2 razy w tygodniu co daje w sumie zaledwie 0,24 ppm azotu (suma N z mocznika i KNO3). Nowy nawóz Tropica "Plant Nutrition+" zawierający azto przy zalecanej dawce daje tylko 1,5 ppm N tygodniowo więc też znikoma ilość.

Według mnie tutaj przeszkodą (którą można ominąć) jest systematyczność wydalania przez ryby materii organicznej.


Niektórzy hodujący np. paletki w zbiornikach roślinnych mają zwykle nadmiar NO3 od ich odchodów ale mimo wszystko naturalnie produkowane NO3 działa jakoś inaczej...
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

29 gru 2006, 18:12   (#12)  

kekon7 napisał(a):Niektórzy hodujący np. paletki w zbiornikach roślinnych mają zwykle nadmiar NO3 od ich odchodów ale mimo wszystko naturalnie produkowane NO3 działa jakoś inaczej...



Z tym się zgodze w moim Paletkarium nigdy nie doszło do niedoborów N chociaz ryb jest zaledwie 10 na 700 litrowy baniak a i podmiany wody są całkiem spore

za to w baniaku tym trudno o inne związki np P04 lub Fe ale to juz inna historia którą nie będę zaśmiecał tematu

Avatar użytkownika
kresone
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 29 mar 2006, 12:07
Miasto: Świętochłowice

29 gru 2006, 18:46   (#13)  

Bo to wszystko zalezy czym sie karmi ryby. Palety z tego co wiem karmione sa innym pokarmem niż inne... I inne są w nim zawartości N, P, K.
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

29 gru 2006, 19:43   (#14)  

Dziś ok. 12 zmierzyłem NO3 - 0 ppm. Dodałem 0,3 ppm N z mocznika. Po 6 godzinach ponownie zmierzyłem NO3 - coś ok. 3 ppm. Z tego widać że bakteryjki rozwalają mocznik do NO3 :)
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

29 gru 2006, 22:31   (#15)  

kekon7 napisał(a):Dziś ok. 12 zmierzyłem NO3 - 0 ppm. Dodałem 0,3 ppm N z mocznika. Po 6 godzinach ponownie zmierzyłem NO3 - coś ok. 3 ppm. Z tego widać że bakteryjki rozwalają mocznik do NO3 :)


A skąd wiadomo, że test pokazał coś rzetelnego? Po drodze z NH2 pojawiło się NH3/NH4 NO2 i dopiero NO3. Czy pozostałe testy pokazały 0?

Gość


29 gru 2006, 22:54   (#16)  

Czekamy na fotke tego miodzia z jakimś ciekawym aranżem w tle


Oto fotki. Aranżacja nie jest najlepsza, bo na razie ten zbiornik to bardziej poligon doświadczalny. W kazdym razie nawozy to w większości samoróbki (intensywne kolory dzięki dowaleniu sporej ilości zwykłego chelatu Forte - ok. 1 ppm Fe tygodniowo. No może jeszcze ciut FerroActiv). W podłożu nie ma nic (wykły żwir). Efekt złoto-czerwonego wybarwienia Blyxy pojawia się już na 2..3 dzień gdy Fe jest conajmniej 0,3 ppm.

A skąd wiadomo, że test pokazał coś rzetelnego? Po drodze z NH2 pojawiło się NH3/NH4 NO2 i dopiero NO3. Czy pozostałe testy pokazały 0?


Mocznik może być od razu przetwarzany przez bakterie na NO3 bez przechodzenia przez NH4 i NO2 dlatego często wykorzystuje sie go w rolnictwie jako nawóz wolno działający (powoli uwalniane jest NO3). Test NH4 nie pokazał nic, poza tym nie da sie nim sprawdzić małych dawek NH4 bo są one natychmiast połykane przez rośliny. Testy sprawdziłem; najdokładniejszy okazał się na NH4.
Załączniki
DSCN0212a.jpg
(289 KiB) Pobrane 1555 razy
front_a.jpg
(174.89 KiB) Pobrane 1491 razy
aromatica.jpg
(222.54 KiB) Pobrane 1385 razy
didiplis.jpg
(144.91 KiB) Pobrane 1395 razy
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

29 gru 2006, 23:01   (#17)  

Mocznik to CO(NH2)2. Dodając wody otrzymujemy CO2 i 2NH3 i chyba tak to działa. A może się mylę. :D

Gość


29 gru 2006, 23:07   (#18)  

oldmike napisał(a):Mocznik to CO(NH2)2. Dodając wody otrzymujemy CO2 i 2NH3 i chyba tak to działa. A może się mylę. :D


Dokładnie tak; chociaż taka reakcja bezpośrednio w wodzie zachodzi bardzo powoli natomiast w roślinie - które mają enzym ureazę - przebiega o wiele szybciej. Możesz zrobić doświadczenie - zmiel kilkanaście ziaren soi lub dyni (zawierają ureazę)i wsyp do pół szklanki roztworu mocznika (ok 10%). Po ok. 2h będzie wyczuwalny z niej ostry zapach amoniaki. W zwykłej wodzie nawt po wielu godzinach nie bedzie wyczuwalnego zapachu.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

29 gru 2006, 23:28   (#19)  

Wiesz Kekon, też w akwa mam blokowanie Ca czyli tzw popalone stożki. I tylko u Rotali. Na liście podejrzanych pierwiastków mam potas, magnez i siarczany. I cholery (za przeproszeniem) dostaje. Ale w prawdopodobieństwie przez co to się dzieje obstawiam Mg, SO4 a na końcu K.
Nie chcę tutaj psuć wątku, więc opiszę swoją historię w najbliższym czasie na wątku "niedobór Ca". Może w końcu ktoś rozwiąże problem "klubu spalonych stożków" :D
Pozdrawiam
Michał

Gość


30 gru 2006, 13:18   (#20)  

kekon7 napisał(a):Oto fotki.

Rośliny są według mnie wzorowe. Teraz tylko spróbuj utrzymać to na stałe :wink:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno











Powiązane tematy
  • Czas reakcji na podawanie nawozów

    Jakie macie doświadczenia z czasem reakcji odbudowy chlorofilu od rozpoczęcia podawania nawozów? Zapewne jest to zależne od gatunku, warunków itd. Czy można ogólnie powiedzieć jak to się w akwarysty...

    Wyświetlenia: 1315 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Podawanie Fe

    Witam, Jakie sa wasze doswiadczenia z podawaniem Fe? Czy podawanie Fe jest konieczne? Zauwazylem u siebie, że podając regualrnie Fe rośliny dostaly jakis glonów. Tygodniowo sumarycznie podawalem ok 0...

    Wyświetlenia: 2894 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Podawanie mikroelementów

    Witam, gdzieś na filmiku usłyszałem że mikro powinno się podawać gdy światło jest wyłączone. Rzeczywiście tak jest, czy po prostu jest to jakaś bzdura? Pozdrawiam.

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podawanie płynnych nawozów do podłoża

    Może temat zbyt przekombinowany, ale... W moim 30l jest podłoże soil Tropica, które ma już blisko 5 lat. Akwarium po kilku (chyba 3) restartach. Oczywiście stosowałem różne nawozy do podłoża: Ferka, V...

    Wyświetlenia: 2143 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jaki test do pomiaru ilości azotynów i azotanów.

    Witam Jaki test polecacie do pomiaru ilości azotynów i azotanów. Jest tego trochę, pewnie ktoś ma już sprawdzone produkty. Dzięki :idea:

    Wyświetlenia: 706 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Podawanie mikro przy metodzie EI

    Zastanawiam się jak podawać mikro EI. czy lepiej dawki co dzienne czy dwa razy w tygodniu?

    Wyświetlenia: 6163 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Sposób na podawanie nawozów

    Chciałem zapytać, czy macie jakiś sprawdzony sposób podawania nawozów płynnych do akwarium. Chodzi mi o to, czy wlewanie nawozów prosto z dozownika do akwarium jest bezpieczne i czy nie szkodzi rybom...

    Wyświetlenia: 4088 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Podawanie soli (EI)

    Witam. Uczę się metody EI. Czy poszczególne składniki: potas, magnez, fosfor itp. podawać jako suchy proszek wprost do zbiornika czy rozrobić w butelce z wodą RO, oczywiście wg. jednego z kalkulatorów...

    Wyświetlenia: 2141 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Kiedy rozpocząć podawanie ECA

    Witam Jako że wybrałem system nawozów ADA staram się przeczytać to co jest dostępne na jego temat. Znalazłem pewną nieścisłość odnośnie rozpoczęcia podawania ADA ECA. Na stronie http://www....

    Wyświetlenia: 332 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawożenie a poziom azotanów

    Mam problem z wysokim poziomem NO3(ostatnio przynajmniej 50ppm). Czy nawożenie może mieć na to wpływ?Nawożę codziennie nawozami PG macro 4ml,potas 4ml,micro -nie nawożę.Akwarium 112l.Rybek kilkanaś...

    Wyświetlenia: 957 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 464 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.