Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


The International Aquatic Plants Layout Contest 2018



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Nigdy nie startowałem w konkursie, na początku nie miałem odpowiedniej wiedzy, obecnie uważam żeby liczyć się w pierwszej setce trzeba się sporo namordować, użyć niebanalnych dekoracji.

Kiedyś zwycięskie prace były to pomysłowe, świetnie wykonane akwaria które miały możliwość normalnej egzystencji po konkursie, teraz widząc te skomplikowane aranżacje gdzie użyto kilkudziesięciu gatunków mchów i innych roślin stwierdzam że serwis przy tym zabiera wieki lub wymaga więcej niż jednej osoby, najczęściej jednak aranżacja jest rozbierana po zrobieniu zdjęcia.

Oglądając np. Indoscape 2017 oglądamy master skill modelarstwa, aranżacje powstają na zewnątrz zbiorników, pieczołowicie klejone i mocowane, na końcu montowane w szkle.
Porównując do tego np. aranżacje T.Amano z galerii w Japoni to zupełnie inna bajka.

Oczywiście uważam że to naturalna kolej rzeczy, nie można co roku robić tego samego, zawsze następuje jakaś ewolucja, obecnie mam możliwość stworzenia aranżacji konkursowej, ale szczerze mówiąc nie bardzo mi się podoba obecny trend, pomimo że zbiorniki są świetne. Prowadzenie akwarium roślinnego dla mnie musi być przyjemnością a dbanie o zbiornik typu Azjatyckie modelarstwo będzie mordęgą.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Zauważcie pewną rzecz - przy niektórych z tych akwariów ciężko oglądającemu odpocząć.

Tyle w nich dynamiki iż zaburza się cały koncept promowany przez Takashiego Amano, który nawet będą w Polsce powtarzał, że akwarium roślinne zgodnie z jego mniemaniem, powinno być tak zaaranżowane iż siedząc przed nim oglądający wypoczywa, a nawet może zasnąć.

Te "lasy mordoru" i skaliste urwiska nad przepaścią momentami przeczą temu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Rfck napisał(a):(...)żeby liczyć się w pierwszej setce trzeba się sporo namordować, użyć niebanalnych dekoracji.


No i wydać całkiem sporo pieniędzy na odpowiednie dekoracje bo jednak mało kto ma możliwość nazbierać sobie ich samemu. Jak się przekalkuluje ile trzeba wydać na kamienie i korzenie do masywnej aranżacji (tych minimalistycznych wśród topowych akwariów jest dość mało) w zbiorniku chociażby 300 litrowym to pojawiają się kwoty, które również mogą mieć wpływ na frekwencję w konkursie.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

To prawda. W ogóle żeby rywalizować wypadałoby mieć zbiornik co najmniej 90 cm dlugości. To są tysiące złotych żeby stworzyć taki zbiornik.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Niekoniecznie Panowie jeśli chodzi o materiały to za tym idą pieniądze. Nie widzieliście na FB zdjęć filmów gdzie w Azji pokazywali setki ton kamieni i korzeni leżących i koparki jak to przesypują.U nich materiał można wziąć z "ziemi"

Same zbiorniki też można tak doświetlić lampami i mogą to być szkła nawet byle jak poklejone do zdjęcia i tak się wszystko wykadruje ;)

Rfck ma rację ktoś lub komuś albo inaczej taki trend został doceniony/wygrał i to jest na topie. Jest klepane aż do znudzenia. W niektórych tych "makietach" to już rośliny schodzą na dalszy plan ważniejszy jest sam hardscape.

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

87Brad87 napisał(a):Niekoniecznie Panowie jeśli chodzi o materiały to za tym idą pieniądze. Nie widzieliście na FB zdjęć filmów gdzie w Azji pokazywali setki ton kamieni i korzeni leżących i koparki jak to przesypują.U nich materiał można wziąć z "ziemi"


Tak masz racje, ale rozmawiamy teraz o udziale Polaków w IAPLC, u nas tak fajnie nie ma.

87Brad87 napisał(a):Same zbiorniki też można tak doświetlić lampami i mogą to być szkła nawet byle jak poklejone do zdjęcia i tak się wszystko wykadruje ;)

Rfck ma rację ktoś lub komuś albo inaczej taki trend został doceniony/wygrał i to jest na topie. Jest klepane aż do znudzenia. W niektórych tych "makietach" to już rośliny schodzą na dalszy plan ważniejszy jest sam hardscape.


No można byle jakie akwarium, ale moim zdaniem na konkurs powinno trafiać akwarium które pielęgnujesz jako typowy zbiornik który z powodzeniem może zdobić salon.

Najgorsze jest to że często rośliny wręcz psują hardscape i przeszkadzają, jedynie mchy/pelia itp. się nadają i nie zaburzają układu. Na forum można spotkać takie aranżacje, gdzie hardscape wygląda ciekawie a po posadzeniu roślin i krótkim czasie cały urok znika i zostaje miks roślinny gdzie drogie i ładne skały/korzenie można było zastąpić czymkolwiek.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

No fakt dobrze nie zrozumiałem punkt dla nich mają łatwiej jeśli chodzi o materiały dekoracyjne.

Co do drugiego to się nie zgodzę nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć w salonie fajnego holendra a po piwnicy z szkłem float ciupać te makiety do znudzenia. Zdjęcie i rozbieramy. Też nie widzę sensu bo niektórzy ciągle zarzucają tym szkłom to, że jest to na chwilę i co z tego? kunszt, dopracowanie detali, efekt wow jest? JEST. Miejsce na pudle i tyle robimy coś nowego ;)

Nawet nie chcę, ale wspomnę czy czasem ten styl na modelarstwo nie zapoczątkował Grzegorz Woliński "Passage" nie chce mi się przypominać TOP 27 powiedzmy z kilku lub 10 lat do tyłu w IAPLC. Nikt mi tez nie powie, że jest to coś odkrywczego przecież materiał na obecne makiety mamy od zawsze, ale dopiero teraz ten styl zaczął być na "topie" widocznie trzeba poczekać na zmianę i wtedy próbować swoich sił.

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Nie uważam tego za złe i niedobre, jednak do mnie to nie przemawia jeśli chodzi o konkurs IAPLC. Zamiast wysyłać prace i marudzić że nie fair albo coś lepiej po prostu nie brać udziału :)

87Brad87 napisał(a):eż nie widzę sensu bo niektórzy ciągle zarzucają tym szkłom to, że jest to na chwilę i co z tego? kunszt, dopracowanie detali, efekt wow jest? JEST. Miejsce na pudle i tyle robimy coś nowego ;)


Ja nie zarzucam, ja tylko stwierdzam fakty :) Ja lubię zbiorniki na dłużej stawiając w pierwszej kolejności akwarystykę, a później konkursy, większość z tych makietowych prac to jednak typowe akwaria konkursowe. Nie ma oczywiście w tym nic złego, jednak dyskusja dotyczy tematu poruszonego przez Piotra o coraz mniejszym udziale Polaków w konkursie. Być może wielu akwarystów podziela moją opinie. Z drugiej strony zastanawiam się ilu z tych "makieciarzy" to akwaryści.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

87Brad87 napisał(a):Nawet nie chcę, ale wspomnę czy czasem ten styl na modelarstwo nie zapoczątkował Grzegorz Woliński "Passage" nie chce mi się przypominać TOP 27 powiedzmy z kilku lub 10 lat do tyłu w IAPLC. Nikt mi tez nie powie, że jest to coś odkrywczego przecież materiał na obecne makiety mamy od zawsze, ale dopiero teraz ten styl zaczął być na "topie" widocznie trzeba poczekać na zmianę i wtedy próbować swoich sił.


Słuszne spostrzeżenie, Grzegorz to pierwszy zrealizował z Polaków na większą skalę i jako jeden z nielicznych wtedy na Świecie - od razu zajmując wysoką lokatę w najważniejszym konkursie.

Dla przypomnienia dla tych, którzy nie znają akwarium Grzegorza:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 62136.html

Rfck napisał(a):Z drugiej strony zastanawiam się ilu z tych "makieciarzy" to akwaryści.


Zobaczcie - z jednej strony mamy coraz więcej "układaczy kamieni i korzeni" którzy mają bardzo nikłą wiedzę nt. roślin wodnych, ryb, - o chemii wody nie wspominając...co w zasadzie jest kwintesencją akwarystyki

z drugiej strony te umiejętności "aquadesignerskie" nie idą w parze z frekwencją udziału w konkursach. Wszędzie te same twarze od kilku lat w zasadzie.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr Baszucki napisał(a):Zobaczcie - z jednej strony mamy coraz więcej "układaczy kamieni i korzeni" którzy mają bardzo nikłą wiedzę nt. roślin wodnych, ryb, - o chemii wody nie wspominając...co w zasadzie jest kwintesencją akwarystyki


Masz racje, gdzieś nawet poruszałeś temat chociażby akwarium typu Iwagumi gdzie pływają neony dla których takie warunki są całkowicie odmienne, w aquascapingu ryby w zasadzie wpuszcza się takie jakie pasują do aranżacji, jedni robią to świadomie inni nie.

Z drugiej strony aby wziąć udział w konkursie nie trzeba być akwarystą :)

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Piotrze, ciekawa obserwacja na temat coraz mniejszej ilości zgłoszeń.
Sam nie startuję już od kilku lat, wiec wpadam do grupy nie biorących udziału.

Od siebie mogę powiedzieć, że głównym demotywatorem były wybory sędziowskie, promujące jak piszecie, prace czysto rzeźbiarskie, głównie oparte na elementach klejonych poza zbiornikiem, itd.
Nie był to jednak problem, przynajmniej dla mnie, sam w sobie, obejrzeliśmy bowiem dzieki temu naprawdę piękne zbiorniki.
Problem dla mnie leży w innym miejscu. W tego typu pracach przekroczony zostaje pewien próg, nazwał bym go 'progiem dosadności'. Jest to poziom, powyżej którego nie muszę już używać wyobraźni do zidentyfikowania tego co widzę, mam bowiem wszystko podane na tacy. A dla mnie cała frajda polegała zawsze na próbie interpretacji tego co widzę.

Kolejna negatywna konsekwencja takiego kierunku, to zwiększona liczba prac odtwórczych, które są klonami prac poprzednich. Prace takie są oczywiście wymagające od twórcy w aspekcie technicznej realizacji, jednak często pozbawione są artystycznej strony - tego motywu niedopowiedzenia, zabawy formą, innowacji, które nam jak oglądającym pracę dają tyle satysfakcji.
I co także jest istotne, tworząc prace dosadne dużo łatwiej popaść w kicz ;).

Głównym jednak motwatorem jest grupa fascynatów, którzy poprzez wartościową dyskusję, motywują się do bycia lepszymi aquascaperami, a sam konkurs jest zwieńczeniem tej dyskusji.
Może tego aktualnie brakuje?
Partner roslinyakwariowe.pl
Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
Radek Baszak
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 05 lis 2004, 13:45
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Głównym jednak motwatorem jest grupa fascynatów, którzy poprzez wartościową dyskusję, motywują się do bycia lepszymi aquascaperami, a sam konkurs jest zwieńczeniem tej dyskusji.
Może tego aktualnie brakuje?


Tego też na pewno.
Niestety weterani są już znudzeni wałkowanymi - powtarzającymi się tematami a młodzi nie wykazują zainteresowania w poszukiwaniu wiedzy ponieważ wolą oglądać fotki i filmy (i fajnie, że one są - bo wiele kwestii wyjaśniają, ale z drugiej strony strasznie rozleniwiają).

Wiele osób nie chce się dzielić swoim warsztatem z młodymi, sporo też najzwyczajniej w świecie nie ma na to wolnego czasu. Jeszcze inni wychodzą z założenia, że skoro oni się naczytali na forum to nie będa innym podawali niczego na tacy. Wszystko to kwestia chęci.

Bardzo podoba mi się to co napisałeś o dosłowności w pracach - lepiej tego nie można było ująć.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Paradoksalnie konkurs nazywa się "Aquatic Plants Layout" a "plants" coraz mniej się liczą :D

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

Więc może najlepszym sposobem na próbę zmiany trendów będzie zalewanie konkursów zbiornikami właśnie z trendów bardziej "nature" czy Amano style, w których z pewnością wiele osób znajdzie uznanie i poprzez promowanie wśród najlepszych aquadesignerów właśnie takiego stylu, nie musi ale może coś wskurać na zmianę kierunku rozpatrywania pięknego akwarium roślinnego?

Od siebie mogę dodać że sam pracuję nad swoją aranżacją którą jako pierwszą umieszczę w jakimś konkursie i jeśli efekt będzie zadowalający to z pewnością zgłoszę ją tam gdzie się da. W końcu to ma być dla mnie satysfakcja i ukoronowanie ciężkiej niekiedy pracy przy tym zbiorniku i godzin spędzonych z łapami w wodzie.

W kwestii realizacji hardscapów poprzez klejenie i modelarskie rączki montowane w odpowiednich miejscach - no cóż ... można się tego było spodziewać że pójdzie to wszystko w tą stronę. Myślę że dobrym porównaniem będzie że ten styl wyparł pozostałe tak jak ledy zaczynają wypierać świetlówki. I zawsze się znajdzie ten który uważa że świetlówki są lepsze od LEDów tak jak w tym przypadku zawsze się znajdzie że mu się podoba inny styl.
Mnie osobiście jako młodego doświadczeniem akwarystę podobają się niektóre te aranżacje z tak ogromną ilością szczegółów, potrafią przyciągnąć wzrok na wiele godzin, ale z kolei w swoich akwariach opieram się o bardziej naturalną aranżację głównie ze względu na umiejętności - albo ich brak.

Tak czy inaczej mnie do wzięcia udziału w jakimkolwiek konkursie zachęciła Nasza forumowa edycja konkursu CAL do której się przygotowywałem ale nie zdążyłem z efektem końcowym. Tak więc jak widać w moim przypadku promowanie brania udziału w konkursach akwarystycznych na domowych podwórkach zwiększa szanse większej ilości prac zgłaszanych do poważniejszych konkursów przez Polaków, bo co mi szkodzi zgłosić to samo akwarium w kolejnym konkursie.*

*jeżeli regulamin poszczególnych konkursów to umożliwia

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Matrial napisał(a):Tak czy inaczej mnie do wzięcia udziału w jakimkolwiek konkursie zachęciła Nasza forumowa edycja konkursu CAL do której się przygotowywałem ale nie zdążyłem z efektem końcowym[/i]


Fajnie - miło to czytać.
Właśnie o to chodzi aby się nawzajem inspirować i motywować - nie zawsze się wszystko uda ale doświadczenie nabyte po drodze jest bezcenne.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Matrial napisał(a):Mnie osobiście jako młodego doświadczeniem akwarystę podobają się niektóre te aranżacje z tak ogromną ilością szczegółów, potrafią przyciągnąć wzrok na wiele godzin

Mam odwrotnie.
Tak jak podziwiam kunszt modelarski i włożoną pracę w te aranżacje, tak bardzo nie jestem w stanie dłużej się nad nimi zatrzymać.
Męczą mnie, budzą niepokój, czasami wręcz odpychają.
Świetnie podsumował to Radek Baszak: został przekroczony pewien próg.
Nie ma tu miejsca na odpoczynek, na myślenie o niczym, przyśnięcie.

I dlatego cieszę się, że nowe zbiorniki w galeriach ADA zachowują swój pierwotny styl.

Myślę, że dobrym porównaniem będzie połonina. Położenie się w wysokiej trawie, wsłuchanie w szum wiatru przemykającego między jej liśćmi, wgapianie w niebo lub oddalone pasma górskie, wreszcie zaśniecie. W ostateczności myśl, że mogę tu zostać na długo, na wieki.
Czy miejsca położone niżej, z jakimś szemrzącym strumyczkiem, przeobrażającym się w rzeczkę z powalonymi drzewami i sitowiem na drugim brzegu. W oddali łączka, za nią lasek.
Miejsce osłonięte od wiatru. Kładziemy się w trawie i zasypiamy.

Z zarośniętej dżungli, oplatany lianami, w półmroku, wilgoci, błocie, robactwie, klimat ciekawy, intrygujący, ale prędzej czy później chce się uciekać ;-)

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

Czy Wy Panowie trochę nie mirmiłujecie za bardzo. W tym roku było mniej ale za rok może być więcej zgłoszeń. Chyba, że tendencja jest wyraźnie spadkowa. Tego nie analizowałem, może ktoś to sprawdzi i wypisze ilu było startujących z Polski na przestrzeni 10 lat.
Mnie martwi co innego. Swego czasu Polacy regularnie pojawiali się w pierwszej setce a niewiele dalej też było nas sporo. Nieskromnie powiem, że też miałem w tym swój wkład. Teraz trafia się z reguły jedna osoba w setce a reszta daleko powyżej 300.

Nie ma co się dziwić, że akwaria są robione na efekt WOW. Jak ma się ponad 2000 zbiorników to ciężko zaistnieć klepiąc to co wszyscy, trzeba próbować się wyróżnić. Mnie osobiście niektóre nowe kompozycje się podobają. Chociaż w dalszym ciągu za najlepszy zbiornik uważam ten z 2002 r.
Obecnie trendy idą w zmniejszanie krajobrazów i ich "zatapianie". ...Dlatego teraz hardscape jest tak samo istotny. W zasadzie zawsze był, tylko było go mniej bo scenę budowało się roślinami. Teraz kamienie i korzenie są pełnoprawne. Dawniej budowało się aranż w oparciu o widok ze znacznie mniejszej skali. Akwaria nie były tak spektakularne ale na pewno bardziej "nature".

Z tym znudzeniem weteranów bym nie przesadzał. Po prostu pokończyli studia, poszli do pracy, doszły inne zainteresowania, część pozakładała rodziny; a czas z gumy nie jest.
A młodzi też mają więcej możliwości. Ile się nowych rzeczy pojawiło - drony, smartfony, internet się upowszechnił itd. Tego dawniej nie było. Akwarystyka musi walczyć o czas z rzeczami o których jeszcze 10 lat temu nam się nie śniło. Nic dziwnego, że jest mniejsze zainteresowanie.

Avatar użytkownika
Paweł
Aktywny użytkownik

Posty: 664
Dołączył: 07 lip 2003, 11:47
Miasto: Warszawa

Z ciekawości zrobiłem graf prezentujący stosunek ilości prac z Polski względem wszystkich zgłoszeń (wynik wyrażony w procentach).
Załączniki
Polska wględem wszystkich zgłoszeń.png
(5.83 KiB) Pobrane 806 razy
Partner roslinyakwariowe.pl
Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
Radek Baszak
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 05 lis 2004, 13:45
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Dla mnie te akwaria są jak kobieta "zrobiona" tuż przed wielką galą: doczepiane włosy, sztuczne rzęsy, makijaż, tipsy, bielizna korygująca - uderzająco piękne, ale jednocześnie sztuczne i wymagające do uzyskania tego nierzeczywistego piękna niesamowitych nakładów. Można podziwiać podczas wyborów miss, ale w domu, w normalnym życiu się nie sprawdza.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

Elfir napisał(a):Dla mnie te akwaria są jak kobieta "zrobiona" tuż przed wielką galą: doczepiane włosy, sztuczne rzęsy, makijaż, tipsy, bielizna korygująca - uderzająco piękne, ale jednocześnie sztuczne i wymagające do uzyskania tego nierzeczywistego piękna niesamowitych nakładów. Można podziwiać podczas wyborów miss, ale w domu, w normalnym życiu się nie sprawdza.


Moje doświadczenia są z takie: najwięcej frajdy sprawiała praca koncepcyjna nad ciekawym, oryginalnym aranżem, z zachowaniem reguł jak powyżej (brak ostatecznej dosadności), przygotowanie wyposażenia fotograficznego, sama sesja zdjęciowa. Przyszłość zbiornika po sesji schodziła na dalszy plan a będąc szczerym - przeważnie był likwidowany w takiej postaci :P
Partner roslinyakwariowe.pl
Obrazek
Obrazek

Avatar użytkownika
Radek Baszak
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 05 lis 2004, 13:45
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 385 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.