Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Młode pielęgniczki



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



14 cze 2016, 15:12 Młode pielęgniczki  (#1)  

Witam, dostałam pielegniczki, parkę. Na chwilę gdzieś zniknęly, a teraz patrzę, że mam mnóstwo małych, których pilnują i ganiają neonki. Pytanie następujące, czy powinnam im jakoś poprawić komfort? Nie wiem, oddzielne akwarium ( pytanie, czy chce się w to bawić) czy zostawić naturze selekcję naturalną? Udało sie komus odchować młode w akwarium ogólnym? Akwarium 300l, co2, nawozy tropica. Obsada amano, mutanty, żrą rośliny, otoski, kosiarka, raspora i neonki

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

14 cze 2016, 15:31 Re: Młode pielęgniczki  (#2)  

W zbiorniku ogólnym też da się z powodzeniem odchować młode. Przetrwa z nich jednak zdecydowanie mniej niż w zbiornikach tarliskowych.
Pytanie które zadałaś "czy chcesz się w to bawić" jest tu kluczowe.
Teraz już zdecydowanie za późno na przenosiny tarlaków z narybkiem do innego zbiornika. Jednak skoro tarlaki upilnowały swoją gromadkę, to jeżeli im trochę pomożesz może uda się przetrwać sporej grupie. Chcąc by z tarła jak największa ilość młodych została odchowana, musisz pomyśleć o namnażaniu larw solowca i podawaniu ich pipetą w okolice grupy młodych. Generalnie jest z tym trochę zabawy (dodatkowy pochłaniacz czasu ) , ale jest też i satysfakcja.
Kwestia wyboru. Ja bym się w to pobawił :wink:
Kiedyś wstawię kilka filmików z czasów gdy zajmowałem się rozmnażaniem dyskowców na większą skalę. Bardzo czasochłonne zajęcie wymagające dużo doświadczenia, ale za to ile frajdy.
Życzę powodzenia rybia "Ciociu" :wink:

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

14 cze 2016, 15:34 Re: Młode pielęgniczki  (#3)  

O kurcze, larwy solowca:-( idę szukać, ale czy zdazę? Kiedy one powinny zacząć jeść pewnie już? Muszę zobaczyć, czy to trudne, mam teraz tylko jedną rękę sprawną:-( lewą do tego...Dziękuję bardzo, idę guglać

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

14 cze 2016, 15:39 Re: Młode pielęgniczki  (#4)  

Larwy solowca czyli artemia. Dostaniesz je w formie jajek. Namnażasz w butelce, w wodzie mocno napowietrzanej z dodatkiem soli. Potrzebna będzie Ci jeszcze latarka :wink: , opis jak i co znajdziesz w necie.
Młode na 3, 4 dzień od zaczęcia swobodnego pływania powinny podejmować już próby szukania pokarmu, który na ten czas musisz im zapewnić. Artemia namnoży Ci się w ciągu 24 godz, spokojnie. :wink:
Są też specjalne pasty, bodajże Tetry, jednak żywy pokarm jest najlepszy.
Nie podejdz do tego ambicjonalnie, traktuj to bardziej jako nowe ciekawe doświadczenie. Im więcej się staramy tym gorzej wychodzi. Ma to naprawdę realne przełożenie w hodowli ryb.
Jedno jest pewne, masz naprawdę dobraną parkę z silnym instynktem rozrodczym, a to rzadkość. Większość par kończy przygodę z tarłem na etapie ikry, zjadając ją.
Skoro Twojej parce udało się powstrzymać od kanibalizmu, dodatkowo upilnować młode w akwarium ogólnym, to bardzo dobrze o nich świadczy. W akwarium tarliskowym na pewno osiągałyby dobre wyniki.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

14 cze 2016, 18:04 Re: Młode pielęgniczki  (#5)  

Możesz zdradzić jakie to pielęgniczki, bo jakoś doczytać nie mogę. :wink:

Avatar użytkownika
grzesio764
Stały bywalec

Posty: 382
Dołączył: 10 maja 2012, 13:01

14 cze 2016, 18:06 Re: Młode pielęgniczki  (#6)  

Jasne, juz mowie, Ramireza. Sa niesamowite, na zmiane, albo wspolnie nie pozwalaja innym sie zblizyc do małych.

aquamateo, z ambicjami masz rację. Niestety zycie bez reki przekłada sie na zajmowanie akwarium. Nie wiem, czy to zbieg okolicznosci, czy własnie fakt, ze nie grzebie, zapominam nawozów podać dały dzieciowy efekt. Nie moge sie napatrzeć jak dzielnie się nimi zajmuję, nie opuszczają ani na moment. Jutro mam termin podmiany wody, zmieniać? Na dobra sprawe mam akwarium, ktore by moglo byc tarliskowe, ale raz, za pozno, dwa, nie urzadze go teraz, trzy, co robic z małymi pózniej :roll:

Strasznie Ci dziekuje za pomoc, nie chce jojczyc wiecznie, ale trudno mi sie łupie w klawiature lewą dłonia :oops: googiel wypluwa rozne info

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

14 cze 2016, 18:36 Re: Młode pielęgniczki  (#7)  

Hikari .jpg
Hikari .jpg (17.83 KiB) Przeglądane 3246 razy
Wody nie zmieniaj i nie rób nic przy akwarium, nawozy oczywiście stosuj normalnie. Chwilowy brak cyklicznej podmiany wody nie wpłynie ujemnie na zbiornik, tak że o to też się nie martw. Jak młode podrosną, będziesz mogła odstawić artemie, a przesiądziesz się na pokarm suchy. Najlepiej firmy Hikari. Pokarmy tej firmy to jedne z najlepszych opcji żywieniowych dla ryb, rewelacyjna jakość, taka pierwsza liga.
O tym co zrobić z młodymi pomyślisz jak podrosną.

p.s
Jest jakiś "pozytyw" złamanej ręki, przynajmniej oglądniesz ciekawe widowisko zdobywając kolejne akwarystyczne doświadczenie.

pozdrawiam i dużo zdrowia życzę.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 cze 2016, 00:51 Re: Młode pielęgniczki  (#8)  

U mnie ramirezy i kakadu trą się w ogólnym dosyć często, jeśli nie chcę mieć młodych nic nie robię ;) Jeśli mam chęć kilka utrzymać, odsysam je wężykiem od co2 do zbiornika 20L i tam nic ich już nie zeżre

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

15 cze 2016, 09:39 Re: Młode pielęgniczki  (#9)  

Ale młode odsysasz i same są? Sorry za durne pytanie, ale nie wiem, czy małolaci mogą być bez opieki? Ile można mieć ramirezów w takim 300L? Parkę tylko? zakładając, ze chce jeszcze Kakadu własnie. Absolutnie mnie zachwycają pielegnice, planuje im dom przebudować, tj akwarium pod pielegniczki, ale nie wiem ile mozna docelowo? Wiem, ze Kakadu harem, a ramirezy? tylko para? lub parę par?

aquamateo, w sumie masz rację, jakiś pozytyw jest. :P Ale ja mam tyle planów akwariowych i zero perspektyw w najblizszym czasie ( mam rozwalony bark, z drutami, płytą itd) Jak M mi ogarnia akwarium, to siedzę i zrzedzę, bo nie tak itD Mam wolna, śliczną 30l, córka nie chce, smierć bojownika ją wykonczyla i knuję, jak je ogarnać lewą ręką. :D

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

15 cze 2016, 10:17 Re: Młode pielęgniczki  (#10)  

Z pielegniczkami to jest tak, że wszystko zależy od aranżacji akwarium, przy haremie kakadu, nie wrzucałabym nawet przy typowo czarnych wodach (dużo kokosów, liści katapangu, korzeni), więcej niż 3 parek ramirez, a to dlatego, że kakadu w czasie tarła bywaja ale to bardzo agresywne, i raczej mało prawdopodobne jest aby w zbiorniku ogólnym cos się uchowało (wszystko zależy od rodziców i aranżacji, choc nie mówie że się nie da), ale zazwyczaj jak małe zaczną się już rozpływać, rodzice maja marne szanse aby je upilnować.
Co do karmienia, zamiast wylęgu artemi możesz stosować fluid jbl (pokarm dla narybku na bazie artemi), bardzo fajnie pielegniczki na nim rosną, a później bardzo drobne pokarmy mrożone.
Jak zbiornik funkcjonuje prawidłowo ryby znajdą pokarm (oczywiście populacja będzie mniejsza), u mnie bez karmienia odchowało się pare sztuk borelli, przy stadzie skalarów, nawet nie miałam świadomości teraz już normalnie wypływają na jedzenie.
Jak chcesz na poważnie się pobawić to zbiornik tarliskowy, do niego woda z akwarium, odłów parke jak się zacznie krecić w poszukiwaniu miejsca wtedy sukces prawie gwarantowany, reszta to pilnowanie parametrów wody (częste małe, podmiany (niezbędne ro) i intestywne karmienie)
Na zdjęciu młode electric blue
Załączniki
20101014962.jpg
(140.1 KiB) Pobrane 2402 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

15 cze 2016, 10:37 Re: Młode pielęgniczki  (#11)  

Dziękuje bardzo za info:-) W takim razie muszę nad Kakadu pomyslec. Ma mi dziewczyna z Berlina przywiezć. Z tym jedzeniem we fluidzie, super sprawa, jednak hodowla zywego, to w obecnej sytuacji znowu duzo zachodu. No i nie mam filtra RO, przymierzam się, ale firmy które montują każą czekać 2 miesiące. W ogólnym mam 6,8 pH i 7KH, no ale jest co2. Cóż, wyglada, ze tym razem się nie uda...Jeszcze raz dzięki za przydatne ifno

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

15 cze 2016, 11:12 Młode pielęgniczki  (#12)  

Jak najbardziej możesz odłowić młode i prowadzić je dalej w zbiorniku tarliskowym. Ja bym jednak nie rozwalał "życia rodzinnego" obecnej prace. Skoro jak pisałem wcześniej tarlaki nie dokonały kanibalizmu, bronią młodych itp. to po co psuć. Ile Ci sie odchowa tyle będzie. Rodzice sprawdzą sie w pełnym wymiarze co rownież bedzie miało korzystny wpływ na przyszłe tarła.
Te wedle uznania będziesz dopuszczać w akwarium ogólnym lub już tarliskowym.
Taka ciekawostka: w Stanach najwyższe ceny osiągają dobrane pary dyskowców, które całkowicie same opiekują sie młodymi od początku do samego końca, czyli do przejęcia opieki przez hodowcę. Ceny w zależności od formy barwnej wahają sie wtedy od 400 do nawet 1000 $.
Jak narazie trafiła Ci sie wzorowa parka, dlatego pierwsze dwa tarla warto pozostawić naturze.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 cze 2016, 11:18 Re: Młode pielęgniczki  (#13)  

Jadę po jedzenie dla nich. Masz rację, chociazby ze wzgledu na frajde jaka generuje widok rodziny:-) No i nie mam filtra ro by zapewnic odp warunki w drugim akwaium

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15











Powiązane tematy
  • Pielęgniczki Kakadu - jaka konfiguracja?

    Jaka będzie optymalna konfiguracja kakadu w akwarium roślinnym 182l? 1+3, 2+2? Akwarium jeszcze nie wystartowało, ale w głowie już sobie planuję. Inni towarzysze to najprawdopodniej będą - razbora kl...

    Wyświetlenia: 1762 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Czym karmić razbory klinowe i pielęgniczki kakadu

    Chciałem się dowiedzieć czy karmicie swoje razbory klinowe i pielęgniczki kakadu i czy macie jakieś pokarmy zaspokajające potrzeby obu tych gatunków. Moje rybki żyjące w 54l akwarium karmię: - Tetra M...

    Wyświetlenia: 2120 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Potrzebna pomoc przy identyfikacji plci Pielegniczki Ramirez

    Witam, Potrzebuje pomocy przy identyfikacji plci Pielegniczek Ramireza. Miala byc parka, ktora mam od dwoch dni a troche sie ganiaja i sa dosyc podobne.

    Wyświetlenia: 3240 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pielęgniczki Ramireza z Gupikami

    Witam. Zakupiłem niedawno w zoologicznym 6szt. gupika pawie oczko i do tego dwie pielęgniczki ramireza (parka) Po pięciu dniach trzymania rybek w zbiorniku który służy jako kwarantanna dla nowych ryb...

    Wyświetlenia: 2510 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Glonojady - czy mogę trzymać młode w 40l ?

    mam okolo 100 mlodych glonojadow przenioslem je do 40 l moge je trzymac w tym zbiorniku dopoki nie urosna do okolo 4 cm glonojady to ancitrus super red

    Wyświetlenia: 3394 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Jaki to gatunek pielęgniczki?

    Witam serdecznie. Mam w zbiorniku rybkę która miała być pielęgniczka Inka. Zaczynam mieć wątpliwości czy to nie jest czasami inny gatunek gdyż Inki mi nie przypomina. Proszę o pomoc. Pozdrawiam IMG_2...

    Wyświetlenia: 2003 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Młode Dyskowce w akwarium ogólnym.

    Cześć. Po wielu nieudanych próbach pary Blue Diamond wreszcie udało się dotrzymać ikrę do końca. Młode wylęgły się w akwarium ogólnym i trzymają się na razie korzenia. Poradźcie co robić, żeby utrzyma...

    Wyświetlenia: 19000 | Odpowiedzi: 113 czytaj więcej...

  • Pielęgniczki Ramireza - rozmnażanie

    Witam, mam w swoim baniaku parę pielęgniczek. Z obserwacji zauważyłem, że ikra jest składana jednak za każdym razem na podłożu i do tej pory nic z tego. Czy te rybki potrzebują np. jakiś mały korzeń l...

    Wyświetlenia: 4364 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Młode rybki ?

    Witam , dzisiaj patrząc w akwarium zobaczyłem jakieś małe dziwne czarne coś pływające przy powierzchni. Czy to mogą być młode ślniącooczki ? Lepszego zdjęcia nie mam jak zrobić :/

    Wyświetlenia: 716 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pielegniczki do ogolnego

    Powoli kompletuje zycie do mojego pierwszego zbiornika: 125L, roslinne HT, obecnie PH:7, KH: 7, GH: 7, CO2: 17, NO3: 20, korzen, kokos, podloze zwirek kwarcowy 1-2 mm, temp 25-26C - bez grzalki (ledy ...

    Wyświetlenia: 1816 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: bloodraven, Jakub90210 i 356 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.