Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zielenice, pył... nie wiem o co chodzi



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam

Mam taki oto problem - niedawno przedobrzyłem z mikro i wysypały mi się zielenice oraz pył na szybach. Nie dość, że przesadziłem z mikro (wlałem za dużo na raz, zamiast minimalnie codziennie) to brakowało mi PO4. Zrobiłem trzydniowe zaciemnienie, podmiana 50 % wody i poprawiłem swoje błędy. Zacząłem nawozić 1/3 dawki mikro (Easy-Life ProFito) codziennie, do tego również codzienne dawki PO4 (KH2PO4, zgodnie z kalkulatorem). I co się dzieje ? Coraz gorzej. Rośliny bąblują ładnie, rosną ładnie (ale jednak jakby wolniej jak na początku), ale pył jest tragiczny, a na coraz większej ilości roślin pojawiają się znowu zielenice i widać je już naprawdę wyraźnie.

NO3 - 20 mg
PO4 - nadal za mało, na dzisiaj ok. 0,6 mg
CO2 - bardzo dużo, nie wiem dokładnie ile, leci z butli, ilość bąbelków nie do policzenia (12h na dobę).
Fe - mierzyłem, ale testy wiadomo są beznadziejne, nie może być za dużo mikro (tak mi się wydaje) bo daję naprawdę minimalnie (1 ml dziennie).
Światła ok. 0,5 W/l.

Przedwczoraj po testach (PO4 raptem 0,4) dałem potrójną dawkę, wczoraj podwójną. I widzę efekt narastania zielenic i coraz gorszego pyłu.

Co robię źle ?? Chciałem podnieść PO4 do chociaż 1 mg, NO3 nie ruszam bo jest dobrze, mikro naprawdę mało.
Akwarium jeszcze nie jest dojrzałe, ma dopiero ok. 2 miesięcy.

Może po ostatnim wybryku i mimo dużej podmiany powinienem wstrzymać mikro ? Czy to raczej będzie wina PO4 ? Test jest dobry, świeży, kropelki JBL.

Muszę działać szybko, bo naprawdę robi się nieciekawie. Heeelp !

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Jeśli to ważne - akwarium 300 litrów.

Dodam jeszcze jedną rzecz - NO3 mierzę testem, który ma już ponad dwa lata, ale nadal w dacie ważności. Prawie nie wlewam NO3, bo ciągle pokazuje mi ok. 20 mg. Sprawdziłem nawet dane w wodociągach i zgadzało by się - w kranówie jest ok. 12 mg + plus rybki (niewiele tego póki co), może dać taki wynik. Może jednak oszukuje ? Testy Sery, dwa lata temu nie miałem do nich zastrzeżeń (przez dwa lata bawiłem się malawi).

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Witam.
Nie ma żadnych informacji o baniaku. Akwa, filtracja, podłoże, jak dbasz o baniak itp. Proszę uzupełnić. Bedzie łatwiej doradzić.

Po za tym najpierw wylicz sobie dawki makro mikro i lej stopniowo. Nic na siłę i odrobinę cierpliwości. Lanie dawek dwu czy trzy krotnych pogarsza sprawę.

Czy nie masz podłoża jonowymiennego?

Zoszke
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2013, 22:55
Miasto: Warszawa

Akwarium 120x50x50
Filtr - HW 304 (chińczyk ale daję radę, wszystkie roślinki lekko falują)
Podłoże - bazalt, pod nim substrat Tetry
Co tydzień podmiana ok. 30-40 % wody

Wiem, że wielokrotne dawki nie są wskazane, ale mój stosunek NO3:PO4 też nie. Czytałem dużo zanim coś zrobiłem, i trafiłem na relację do podobnego problemu jak mój, gdzie takie środki były podejmowane. Jak teraz wiem, u mnie to się nie sprawdza, działa wręcz w drugą stronę.

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

U mnie pył na szybie pojawia się jak z PO4 przesadzę.

bartekcholma555
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 30 cze 2005, 08:48

adfire napisał(a):
Przedwczoraj po testach (PO4 raptem 0,4) dałem potrójną dawkę, wczoraj podwójną. I widzę efekt narastania zielenic i coraz gorszego pyłu.



Mierzyłeś później PO4?

Zoszke
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2013, 22:55
Miasto: Warszawa

Tak - 0,6, co by się mogło zgadzać biorąc pod uwagę, że rośliny cały czas pobierają. Daję takie dawki dzienne, że w skali tygodnia powinny sumarycznie podnieść PO4 do 1mg/l.

Czyli co, odpuścić fosforany narazie ?

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Ja proponuje odpuścić nawożenie mikro i to na dobre 2 tygodnie. Przy twoim świetle nie ma tak dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. obniżył bym też azot do 10 i odczekał trochę. Ja wiecznie miałem problem z pyłem nie był on jakiś tragiczny ale po tygodniu było już go widać do czasu jak nie miałem czasu za bardzo zajmować się akwarium. 3 tygodnie bez podmiany a tu woda kryształ, szyby czyściutki i o co tu chodzi. Co się okazało skończył mi się nawóz mikro, a że nawozy podaje dozownik to tak akwarium sobie funkcjonowało.
Znacznie poprawiła się kondycja rośli są ładniejsze jak by zdrowsze.

Więc proponuje odstawić na 2 tyg mikro a później max połowa dawki mikro. N:P 10-1 lub 10:0,6
Jeżeli się na to zdecydujesz koniecznie daj później znać jak efekty eksperymentu, zwiększy się pula doświadczeń z mikro o 2 akwarium :)
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

U mnie pył na szybach leci po zwiększonym mikro. Natomiast ja mikro wlewam całe raz na tydzień - nie widzę różnicy między laniem codziennym więc po co się męczyć, dodatkowo lejąc całość po podmianie wody mam bardziej stabilny poziom Fe niż lejąc codziennie bo wtedy po podmianie jest bardzo mało. Zamiast zaciemniać wymień wodę - wiesz ile wlałeś więc wiesz ile wymienić żeby mieć określony poziom. Jak wychodzi bardzo duża podmiana to zrób dwie mniejsze w ciągu tygodnia. Jak masz podłoże akumulujące mikro to możesz lać przez tydzień/2 tyg połowę zwykłej dawki.

kretos
Aktywny użytkownik

Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

Przez trochę ponad miesiąc od startu nie dawałem mikro i wszystko pięknie grało. Trochę źle zinterpretowałem niedobory i wszedłem w mikro (jak pisałem, wlałem 1/3 dawki ale jednorazowo, później jeszcze lekko poprawiłem) Od tego czasu ciągły problem. Zatem wszystko by się zgadzało.
Ok, więc odstawiam mikro, robię dużą podmianę. Z azotem ciężko będzie zejść, ale spróbuję. Chyba na takiej zasadzie, że nie będę nic lał od podmiany do podmiany kontrolując czy nie spadł do zera.
A co z fosforem ? Lać dawki jakie daję, czy też narazie odpuścić ? Stosunek mam kiepski, ale też pobór jest duży. Może normalnie dawki codzienne zostawić ?
Będę relacjonował co się dzieje.

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Co do fosforu to bym przy tym oświetleniu trzymał raczej niżej niż 1 mg/l tygodniowo mówię oczywiście o ilości podawanego a nie wynikach testów, którym nie ufam w najmniejszym stopniu. Co do azotu to dlaczego ciężko Tobie zejść? Tyle masz w kranówce (przy założeniu że podmieniasz na kranowit)
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

Tak, właśnie o to chodzi - w kranówce 12 mg/l. Sam się nie spodziewałem, ale sprawdziłem w wodociągach. Ok, zatem odpuszczę lekko fosfor. Te 0,5 ppm tygodniowo będzie dobrze ?
Co do światła, świecę tylko jedną belką, druga jest cały czas off. I pewnie tak jest dobrze, gdybym odpalił drugi zestaw światła było by ok. 1 W/l. Nie ma sensu póki co iść na całość, prawda ? Przyjdzie na to czas jak ustabilizuję nawożenie.
Skąd w ogóle moje pomysły na takie nawożenie jakie stosowałem ? Po prostu coraz słabsza kondycja roślin ze względu na ewidentne braki mikro, ale również fosforu. Stąd zacząłem dawkować więcej. Rozumiem, że cała sytuacja wynika z tego, że mimo delikatnych ruchów przesadziłem ? Faktycznie, nie wziąłem pod uwagę światła i małych potrzeb roślin w zakresie nawozów przez to. Czy teraz jak wstrzymam mikro i ograniczę fosfor, znowu kondycja roślin nie spadnie ? A przecież ogólna zasada jest taka, żeby dbać o dobrą kondycję roślin w walce z glonami... Ale rozumiem pomysł, zastosuję się i będę relacjonował. Obawiam się jedynie, że zwalczę zielenice i pył, a za chwilę będę walczył z innym dziadostwem...

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Postawiłeś sporo pytań. Na które ciężko odpowiedzieć. Zbiornik młody rośliny nie do końca pewnie zaaklimatyzowane. Ja uważam że częściej mamy czegoś za dużo w akwarium co zwykle jest interpretowane jako braki. Łatwiej zaczynać od małych dawek i po czym delikatnie zwiększać niż lać od razu spore dawki. Masa roślinna na starcie jest mała i potrzeby też są małe jak rośliny się rozrosną to można dawać więcej. Co do fosforu to powinno starczyć bo nie masz jonowymiennego podłoża, które pochłania go w znacznym stopniu, to musisz sprawdzić już doświadczalnie. Przedział 0,5 do 1 na początek powinien się sprawdzić. Ciężko jest się sugerować testami skoro pokazują że spadło sporo fosforu to gdzie on jest. Podłoże raczej Tobie go nie wchłonęło rośliny też tak szybko by go skonsumowały(chyba nie :) ). Łatwiej jest nawozić systemem tyle mam w kranie tyle wlałem to tyle będzie. Rośliny skonsumują... no właśnie ile. Można oprzeć się na doświadczeniach z EI gdzie badano maksymalną konsumpcje roślin. Warunki jakie tam były też można znaleźć. Przy oświetleniu 0,5 W/l i założeniu że CO2 jest ok(ilość bąbelków raczej nie wiele mówi na początek warto zainwestować w stały test CO2 z wodą którą do niego wlejemy o twardości 4dkh więcej można znaleźć w temacie http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/pielegnacja-akwarium/nawozenie-akwarium/pomiar-poziomu-co2-i-jego-dystrybucja-w-zbiorniku-27597.html to jest obowiązkowa lektura), ja bym przyjął 30% maksymalnego poboru.
Jeżeli masz w kranie stabilny azot to bym odpuścił nawożenie tym pierwiastkiem, albo lał max 5 mg/l
Nie wiem ile czasu jest od startu akwarium ale jak jest młode to słaba kondycja roślin może być związana z aklimatyzacją. Jeżeli już jest trochę starszy baniak to może to być CO2. Ja od czasu użycia atomizera 360* zapomniałem o CO2 wypiłem wszystkie zaworki i elektrozawory i podaje 24h akwarium takie jak Twoje.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

Jasne, wiem, że to nie jest takie proste.
Ale sporo ustaliliśmy, wiem co robić i tak jak pisałem, będę relacjonował co się dzieje (za jakiś czas oczywiście).
Stały test CO2 posiadam od dawna, jednak kupiłem uzupełnienie (oryginalne JBLa), ale nie wiem czy jest jakieś lewe, czy stare, bo kolory zmienia, ale naprawdę są tak delikatne, że ciężko rozpoznać jaki to. Nawet jak doleję 5-6 kropli, a nie 3-4. Wodę mam 4 dKh do testu. Zwrócę jednak uwagę na CO2 jeszcze, bo faktycznie ilość bąbelków nie mówi wszystkiego.
Ten atomizer ciekawa rzecz, czytałem. Może kiedyś go zakupię. A lektura o dystrybucji CO2 oczywiście obowiązkowo przeczytana (i to nie raz) :wink:
Dzięki za pomoc !

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

No dobra. To zaczynamy eksperyment. Akwarium wyczyszczone z zielonego, podmieniona woda 50 %, dolałem tylko potas. Żadnego mikro, póki co również fosforu. Zmierzę jutro ile jest, również azotu. Podkręcę również CO2. Przy czyszczeniu zauważyłem również brunatnice, które za bardzo nie pasują do przypadku. Ale mniejsza o nie. Zobaczymy co się będzie działo.

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Witam mam bardzo podobny problem próbowałem kombinacji z P więcej mniej teraz mam ok 1,8pp.Nie próbowałem całkowicie odstawić mikro a podaję EASY lIFE profito według zaleceń producenta.Dzisiaj podmianka 50% i wstrzymam się z mikro .Napiszę jak jest . Pozdrawiam i życzę powodzenia .(wcześniej miałem P ponad skalę w teście JBLa i nię miałem zielenic ;-) ).

slawek392
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 30 sie 2013, 22:15
Miasto: Głogów

Ja po pierwszym dniu jestem w szoku ! Nie dodałem nic oprócz potasu wczoraj po podmianie, dzisiaj nie dość, że wszystkie rośliny jeszcze bardziej bąblują, to już wyglądają lepiej i część wystrzeliła w górę ! No wyraźna poprawa ! Na szybie ani śladu pyłu, woda kryształ (no prawie :) ) Fakt, że nieco rozkręciłem CO2, ale naprawdę niewiele więcej. Test stały ma kolor pożądany.
Póki co nie wiem gdzie tkwi(ła) przyczyna zielenic, ale stawiam już teraz na mikro. Też używam ProFito wg zaleceń, ale jeszcze 1/3 dawki bo akwarium świeże. Za kilka dni zacznę minimalnie dodawać fosfor, być może też azot. Mikro zgodnie z ustaleniami nie będę ruszał.
Eksperymentujemy dalej, oby tak dobrze szło. Pisz Kolego jakie u Ciebie efekty.

adfire
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 wrz 2010, 12:10
Miasto: Poznań

Rozmawiałem z znajomym i dobry na zielenice i pył (u niego skuteczy) był wywar z zielonej herbaty, tylko nie wiem jakie proporcje to byś musiał wygoglować

MikołajPn


Witam 3ci dzień bez mikro .Na razie mniej zielenic i wszystko rośnie . Pozdrawiam .

slawek392
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 30 sie 2013, 22:15
Miasto: Głogów

Nie przesadzaj z tym brakiem nawożenia mikro bo ci wszystko padnie. Zielenice to nie koniec świata i proste lekarstwo już znasz. Teraz spróbuj zmniejszać dawki aż zielenice przestaną się pojawiać.

kretos
Aktywny użytkownik

Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24











Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1380 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe

    Witam. Mam problem z zielenicami punktowymi jest ich sporo na liścich roślin które na bierząco usuwam. Są też codziennie na szybach, tu już działam skrobakiem. Mój baniak to standard 240l oświetlany 8...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czarne glony, których nie da się pokonać (zielenice?)

    Witam. Nie mogę pozbyć się z akwarium czarno - brunatnego osadu, który wyniszcza mi rośliny. Zakładam że są to zielenice. Co mógłbym zrobić żeby się tego pozbyć, biorąc pod uwagę, że próbowałem już ...

    Wyświetlenia: 11392 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Nitkowate nie chcą się wynieść

    Cześć, Ok. 3 miesiące temu zadomowiły się u mnie glony nitkowate i nie chcą opuścić mojego zbiornika :) Opis akwarium: Data założenia: maj 2022 200 l - 101 x 41 x 56 filtr: Aquael Ultramax 1500 - ma...

    Wyświetlenia: 1496 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium 200L zielenice

    Witam serdecznie Prowadze sobie od 3 msc akwarium rosline praktycznie do 2 msc było bez problemów od msc mam problem z zielenicami punktowymi, akwarium jest prowadzone ala lowtech beż co2 i nawozów j...

    Wyświetlenia: 4442 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

    Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

    Wyświetlenia: 3723 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Moje akwarium nie działa - potrzebna pomoc

    Hej, Od 1,5 roku prowadze akwarium z bardzo średnimi skutkami. Początkowo akwarium hulało w miare ok - po tym jak z jakiś rok temu przyświeciło słońce miałem wysyp wszystkiego co złe (obecnie przenie...

    Wyświetlenia: 9974 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Identyfikacja glon czy nie glon?

    Cały czas to co na zdjęciu zalega mi na podłożu z piasku, pełno tego też na roślinach, wystarczy lekko potrząsnąć rośliną i spada jak śnieg, tylko kolor nie biały a jakiś brązowo-szary. Wczoraj wieczo...

    Wyświetlenia: 1861 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zielenice na Anubiasie

    Witam. Mam zielenice punktowe na anubiasie i w małych ilościach na szybie, do tego zauważyłem na 2 liściach u bucephalandy jak by połowa liścia wchodziła w odcień żółtawy jak by im czegoś brakowało. D...

    Wyświetlenia: 2127 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 396 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.